http://www.tvnwarszawa.pl/0,1627504,wiadomosc.htmlCytuj:
Organizacje do ratusza: "Tu zróbcie nowe buspasy"
Nowe całodobowe buspasy i wydłużenie istniejących - o takie zmiany organizacje pozarządowe apelują do ratusza. Stanowisko komisji dialogu społecznego ds. transportu przyjęto jednogłośnie – wszyscy obecni głosowali "za".
Buspas na Łazienkowskiej jest za krótki - stwierdzili społecznicy, zajmujący się drogami. Komisja wnioskuje więc do ratusza o wydłużenie go do Ronda Zesłańców Syberyjskich i ul do Płowieckiej (poprzez dobudowę fragmentów trzeciego pasa ruchu w ciągu ulicy Ostrobramskiej).
Dziewięć nowych lokalizacji
Organizacje podpowiadają też miastu dziewięć nowych lokalizacji pasów dla autobusów. Gdzie miałyby się znaleźć?
1. Grójecka - Al. Jerozolimskie – Most Poniatowskiego, na odcinku od ul. Kopińskiej (docelowo ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. do Ronda Waszyngtona,
2. Świętokrzyska – Prosta, na odcinku od ul. Kopernika do Ronda ONZ w formie buspasa, na odcinku od Ronda ONZ do Ronda Daszyńskiego w formie pasa autobusowo–tramwajowego,
3. Trasa Toruńska – Most Grota-Roweckiego – Trasa Armii Krajowej, na odcinku od ul. Modlińskiej do ul. Marymonckiej,
4. Towarowa, na odcinku od Ronda Daszyńskiego do Pl. Zawiszy,
5. Targowa, na odcinku od al. Zielenieckiej do al. Solidarności,
6. Al. Solidarności - Radzymińska, na odcinku od Targowej do Łodygowej, Puławskiej na, odcinku od Al. Wilanowskiej do ul. Energetycznej w Piasecznie (w porozumienu z GDDKiA Oddział w Warszawie, docelowo do ul. Okulickiego),
7. Grochowska – Płowiecka, na odcinku od Ronda Wiatraczna do ul. Trakt Lubelski,
8. al. Solidarności, na odcinku od ul. Okopowej do Pl. Bankowego,
9. Waryńskiego – Marszałkowska, na odcinku od ul. Puławskiej do ul. Królewskiej.
Nowa ulica = nowy buspas
Wprowadzanie buspasów na istniejących ulicach wymusza zmianę przyzwyczajeń. Dlatego organizacje proponują: należy planować je od razu w nowych projektach.
W związku z planowanym na rok 2010 uruchomieniem drogi ekspresowej S8 na odcinku Konotopa – Powązkowska, komisja proponuje uruchomienie buspasa na ul. Prymasa Tysiąclecia na odcinku od Trasy AK do Ronda Zesłańców Syberyjskich, na ul. Bitwy Warszawskiej na odcinku od Ronda Zesłańcow Syberyjskich do ul. Grójeckiej i na ulicach Górczewskiej oraz Leszno od pętli Os. Górczewska do skrzyżowania z Okopową.
A co z taksówkami na tych pasach? Ich wprowadzenie powinno być poprzedzone stosowną analizą, na wszelki wypadek, żeby buspas się nie zapchał - radzi komisja.
Co dalej?
- Stanowisko trafi teraz do radnych i dyrektorów biura odpowiedzialnych za drogi i komunikację - mówi Tomasz Kunert z Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym. - Miasto chce rozwijać sieć buspasów, więc uwagi będą cenne.
Doradzają urzędnikom
W komisji dialogu społecznego ds. transportu zrzeszonych jest 15 organizacji pozarządowych – Forum Rozwoju Warszawy, Fundacja Arteria, Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców Michałów, SISKOM, SSKS, Stowarzyszenie Creo, Stowarzyszenie "Lepszy Rembertów", Stowarzyszenie Moja Białołęka, Stowarzyszenie Monopol Warszawski, Stowarzyszenie Nowa Praga, Stowarzyszenie Ulicy Szerokiej, Stowarzyszenie Zielone Mazowsze, Związek Stowarzyszeń Praskich.
Do tej pory Komisja przyjęła 16 stanowisk dotyczących ekologii i komunikacji zbiorowej.
mz/roody