Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lip 09, 2012 20:45 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Nie widzę żadnego wątku o energetyce odnawialnej, więc zakładam nowy. Jeśli ktoś już coś na ten temat pisał, to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,120 ... pradu.html

Cytuj:
[...] na Bornholmie będzie testowana inna koncepcja polegająca na inteligentnym zarządzaniu systemem energetycznym. W praktyce oznacza to, że konsumpcja prądu przez domy uczestniczące w eksperymencie zostanie uzależniona od jego podaży. Jeśli ta będzie mała, w domu nie da się równocześnie uruchomić pralki, zmywarki i innych urządzeń, z których włączeniem można poczekać do momentu, aż turbiny wiatrowe lub ogniwa słoneczne znów zwiększą produkcję energii. Wtedy system automatycznie uruchomi sprzęt AGD. Domy mają nie tylko same racjonować zużycie prądu, ale też dzielić się po sąsiedzku jego nadwyżkami.

Cała sztuka polega na tym, by umiejętne zarządzanie energią nie zmniejszyło komfortu życia ludzi. W tym z kolei mają pomóc rozmaite elektroniczne gadżety i technologie, nad którymi pracuje kilkadziesiąt uczelni i firm, głównie europejskich, a rolę lidera odgrywa norweski instytut badawczy SINTEF. Eksperyment nosi nazwę EcoGRID i potrwa trzy lata - do połowy 2015 r. Będzie kosztował 21 mln euro. Udział w nim bierze kilka państw, przede wszystkim jednak Dania i Niemcy. Oba kraje traktują Bornholm jak energetyczny poligon doświadczalny. W przyszłości chcą podobne rozwiązania zastosować u siebie na masową skalę. Pod koniec marca tego roku duński parlament zdecydował, że w połowie XXI w. cała energia konsumowana w tym kraju pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych. Warto podkreślić, że chodzi nie tylko o prąd, ale również o produkcję ciepła, transport i energię zużywaną przez przemysł.

- Nadchodzi rewolucja w sposobie korzystania z zielonych źródeł energii - podkreśla Ove Grande z SINTEF, koordynator projektu. - Tradycyjne przekonanie jest takie, że ponieważ na słońcu i wietrze nie można do końca polegać, trzeba mieć zapas mocy w postaci tradycyjnych źródeł energii. Symulacje pokazują jednak, że nie jest to konieczne. Cała sztuka polega na inteligentnym zarządzaniu tą energią, która jest dostępna - mówi naukowiec. Odwołuje się do przykładu z piekarnią. - Jeśli wszyscy będą chcieli o tej samej godzinie kupować chleb, jeden piec nie wystarczy. Jeśli jedni przyjdą rano, inni w południe lub wieczorem, potrzeby wszystkich zostaną zaspokojone - tłumaczy Grande.

Z energią na Bornholmie będzie podobnie, przy czym kluczowe znaczenie będzie miała cena prądu uzależniona od jego podaży. Im mniej energii wytworzą turbiny wiatrowe i panele fotowoltaiczne, tym będzie ona droższa. W domach uczestniczących w teście zainstalowane zostaną urządzenia elektroniczne, które mają na bieżąco sprawdzać koszt energii, a następnie odcinać niektóre domowe urządzenia, jeśli cena przekroczy poziom zaakceptowany przez właścicieli. To pierwszy element układanki. [...]


Ciekawe, czy eksperyment się powiedzie. Sam kiedyś nad czymś takim myślałem, ale uważałem że to jeszcze pieśń odległej przyszłości.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 10, 2012 7:26 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cytuj:
Jeśli ta będzie mała, w domu nie da się równocześnie uruchomić pralki, zmywarki i innych urządzeń


To zdecydowanie wymaga zmiany przyzwyczajeń. "Jak to nie ma prądu na zawołanie! Średniowiecze!"

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 10, 2012 15:26 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
Ileś lat temu czytałem, że w Kalifornii działa podobny system. Inteligentne liczniki, dynamicznie zmieniająca się cena energii w zależności od chwilowego zapotrzebowania i/lub dostępności, możliwość zaprogramowania przy jakiej cenie energii dane urządzenie się wyłącza. Ponieważ od lat instaluje się tam mnóstwo baterii słonecznych, to można też decydować, kiedy nasz dom korzysta z wytworzonej przez nas energii, a kiedy odsprzedajemy go do sieci. Nie wiem jak szeroko ten program został wdrożony, ale od kilku lat rzadziej czytam o niedostatkach energii (tzw. brown-outs).

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 10, 2012 18:42 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Wojtek napisał(a):
To zdecydowanie wymaga zmiany przyzwyczajeń. "Jak to nie ma prądu na zawołanie! Średniowiecze!"


W Polsce, wśród prostych ludzi, pewnie tak - jesteśmy przyzwyczajeni, że energia jest tania i można ją marnować bez sensu. Ale odbiorcy "przemysłowi" już obecnie mają zróżnicowane ceny energii i planują energochłonne procesy np. na noc. Energia słoneczna może wręcz pomóc zrównoważyć zróżnicowanie popytu na energię w ciągu doby.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 10, 2012 20:42 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
olek napisał(a):
Ale odbiorcy "przemysłowi" już obecnie mają zróżnicowane ceny energii i planują energochłonne procesy np. na noc.

Mówił mi ktoś z branży energetycznej, że kupują energię na giełdzie dwugodzinnej, czyli cena jest znana na 2h przed zakupem.
Ale nie wszyscy mogą przerzucać produkcję na noc, choć zapewne każdy kto możo to tak robi. Na stronie Polskich Sieci Energetycznych można zobaczyć, że największy pobór elektryczności jest godzinach 8-16, z drugim mniejszym szczytem wieczorem kiedy wszyscy włączają telewizorach. Pobór w weekendy spada do niewiele więcej niż w nocy w tygodniu.
http://www.pse-operator.pl/index.php?modul=13

No i najwięksi pożeracze prądu (i gazu też) wiedzą że w razie problemów z podażą oni jako pierwsi zostaną ograniczeni.

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 10, 2012 21:27 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
[quote]Ale odbiorcy "przemysłowi" już obecnie mają zróżnicowane ceny energii i planują energochłonne procesy np. na noc.[quote]

Nie twierdzę, że jest inaczej wśród przedsiębiorców. Miałem na myśli właśnie "maluczkich". Choć oczywiście moje zdanie jest wywołane zdaniem z artykułu, bo generalnie takie systemy nie powinny decydować za nas, ale podpowiadać nam, jak mamy decydować, tzn.: informować o cenie prądu np. w tej właśnie godzinie. Dzięki temu nauczymy się właśnie tak żyć, aby prąd był jak najtańszy dla nas i by zużywać g jak najmniej. Temu sprzyja także rozpowszechnienie własnych źródeł energii: bateria na dachu, wiatrak w obejściu, elektryczny samochód itp, kiedy możemy sprzedać energię do sieci, np: po wyższej cenie, niż ją kupujemy.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 05, 2012 13:01 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Śr wrz 05, 2012 11:41
Posty: 2
Lokalizacja: Warszawa
Szczerze powiem iż uważam "odgórne" racjonowanie energii elektrycznej za przesadę.
Oszczędność i ekologia to właściwy kierunek rozwoju ale nie popadajmy w skrajność kiedy to nie my będziemy decydowali o czasie użytku energii!
Dla osób nie wiedzących jak oszczędzać energię zachęcam do zapoznania się z tymi oto artykułami.
Nie trzeba dużych wyrzeczeń by działać bardziej ekologicznie, a zdecydowanie poczujecie zmniejszenie rachunków.

Sam pomysł energii odnawialnej uważam za przyszłość, ale to jeszcze za droga technologia by mogła być stosowana optymalnie przez jednostkę.

edit: link usunięty przez moderatora

_________________
childrens furniture London


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 05, 2012 21:47 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn maja 18, 2009 14:34
Posty: 272
Lokalizacja: Warszawa, Sadyba
Ooo, no i wyszło szydło z worka.

To nie można od razu, uczciwie - wicie, rozumicie, my tu mamy taką działalność, takie firme, trochę powiązaną z ekologią, czy mogę zaspamować na forum? A nie że dyskutanta udajesz, na jakąś "naszą rowerową community" ludzi usiłujesz nabrać, a w drugim poście spamujesz na głupa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 06, 2012 10:35 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N mar 01, 2009 12:43
Posty: 368
Nie pierwszy i nie ostatni...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz wrz 06, 2012 11:38 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 10:13
Posty: 28
Mieszkanie włączone do tego systemu jest monitorowane przez dostawcę energii. Dostawca wie, nie tylko czy wyjechałeś na wakacje albo do pracy, ale także zna przyzwyczajenia dotyczące na przykład oglądania telewizji, regularności i wielkości robionych zakupów, godzin kładzenia się spać i wstawania. To nie jest dobry kierunek.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL