Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: PM10
PostNapisane: So sie 27, 2011 8:14 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt sty 05, 2007 17:39
Posty: 39
Lokalizacja: Zalesie Dolne
Z dużą nadzieją przeczytałem o podjętej właśnie kampanii na rzecz ograniczenia emisji pyłu zawieszonego. Pragnę zwrócić uwagę, że oprócz silników spalinowych, istotnym źródłem tego zanieczyszczenia są domowe piece na węgiel, w których dodatkowo spala się (nagminnie) różnego rodzaju śmieci. To zjawisko jest wyraźnie widoczne w strefach podmiejskich, w małych miescowościach, ale także w wielu dużych miastach na terenie Polski (chociaż nie tylko – Czesi też lubią sobie posmrodzić). Bardzo uciążliwe (i potwierdzone w licznych badaniach) jest też spalanie śmieci w ogniskach i okresowe palenie liści z przydomowych ogrodów. Są to najgorsze rodzaje skażeń, gdyż ich koncentracja występuje na niskiej wysokości, w bezpośredniej strefie przebywania ludzi. To już nie jest bierne palenie, to zaciąganie się dymem bezpośrednio ze żródła. W wielu krajach ten proceder jest surowo zakazany. W Polsce, niestety, jak dotąd nie udaje się przekonać naszych władz, aby wprowadziły odpowiednie zarządzenia i stworzyły mechanizmy ich egzekucji.

_________________
Nie dla energetyki węglowej w Polsce!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Śr sie 31, 2011 10:59 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): So maja 21, 2011 15:12
Posty: 11
Witam,

bardzo dziękujemy za zainteresowanie tematem i sugestie, z których niestety zdajemy sobie sprawę. Kwestia zanieczyszczenia pyłem PM10 jest skomplikowana, ale rozwojowa, dlatego mamy nadzieję, że nasza kampania przyczyni się do pozytywnych zmian.
Zachęcamy do śledzenia naszych działań na stronie www.klimatbezsadzy.pl

_________________
http://www.klimatbezsadzy.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Pn wrz 05, 2011 17:06 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt sty 05, 2007 17:39
Posty: 39
Lokalizacja: Zalesie Dolne
Prześledziłem i dowiedziałem się, że mam rację. Głównym źródłem PM10 są paleniska na węgiel i biopaliwa oraz spalanie substancji roślinnych na powierzchni gruntu. Transport stanowi jedynie margines tego zjawiska. Nie neguję potrzeby oczyszczenia transportu, sam jeżdżę na rowerze (celowo nie mam nawet samochodu). Dla mnie konkretnie najistotniejszym źródłem PM10 są sąsiedzi palący różne paskudztwa w swoich piecach i ogrodowych nibyogniskach, które de facto są małymi, zupełnie nie kontrolowanymi spalarniami śmieci. I nie mam żadnych środków prawnych, aby z tym walczyć. Kierowanie (słusznej skądinąd) akcji wyłącznie na transport, a konkretnie na wyposażenie pojazdów w dodatkowe filtry, pachnie mi za bardzo kampanią sterowaną przez producentów tych urządzeń.

_________________
Nie dla energetyki węglowej w Polsce!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Pn wrz 05, 2011 17:43 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Wiktor33 napisał(a):
Prześledziłem i dowiedziałem się, że mam rację. Głównym źródłem PM10 są paleniska na węgiel i biopaliwa oraz spalanie substancji roślinnych na powierzchni gruntu.
[ciach]


A możesz podać źródło?
PM10 transportowy nie bierze się ze spalania paliwa tylko ze ścierania opon samochodowych.
Źródło np. doktorat Barbary Walczak pt. PYŁY DROGOWE JAKO POTENCJALNE ZAGROŻENIE DLA EKOSYSTEMÓW
MIEJSKICH NA PRZYKŁADZIE ZIELONEJ GÓRY.
http://zbc.uz.zgora.pl/Content/13110/Praca%20Doktorska%20Barbara%20Wakczak.pdf
Dodatkowym kłopotem w przypadku zanieczyszczeń pochodzących z ruchu samochodowego, jest bardzo mała odległość źródła od człowieka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Wt wrz 06, 2011 10:56 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Panie Wiktorze,

Nie negujemy, że spalanie śmieci itp. w domach jest problemem w skali całej Polski, np: w centrum Krakowa, ale też i na przedmieściach Warszawy (Ursus, Wawer). Jednak naszą kampanię w tym momencie kierujemy głównie do odbiorcy warszawskiego, a w tym mieście głównym winowajcą nadmiernego zanieczyszczenia jest już transport drogowy. W śródmieściu nie ma żadnego znaczącego źródła, o którym Pan mówi, a mówiąc kolokwialnie "zapylenie" jest duże.

Sponsorem akcji jest European Climate Foundation - może Pan sprawdzic czy na liście jej fundatorów są producenci takich filtrów. http://www.europeanclimate.org

Jesteśmy w stanie pomóc doraźnie jeśli ma Pan problem ze spalaniem śmieci lub innym rodzajem szkodliwej emisji w swojej okolicy.

Pozdrawiam,

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Wt wrz 06, 2011 12:14 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N paź 18, 2009 19:39
Posty: 416
Wojtek napisał(a):
Jesteśmy w stanie pomóc doraźnie jeśli ma Pan problem ze spalaniem śmieci lub innym rodzajem szkodliwej emisji w swojej okolicy.


Zaciekawiło mnie to.
W jaki sposób tu można pomóc. Pytam, bo w mojej wsi wszyscy "starzy" mieszkańcy śmieci po prostu palą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Wt wrz 06, 2011 13:25 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Wiem, ze sąsiad sąsiadowi świni nie podłoży, ale organizacja ekologiczna może zwrócić uwage temu lub owemu różnymi drogami. Może jakaś inspekcja, policja by się pojawiła itp.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lis 20, 2012 21:48 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt sty 05, 2007 17:39
Posty: 39
Lokalizacja: Zalesie Dolne
Ponieważ nie obserwuje się zwiększenia natężenia ruchu pojazdów silnikowych, należy wyciągnąć wniosek, że najprawdopodobniej przyczyną katastrofalnego stanu powietrza w Warszawie jest dym z pieców oraz palenie liści w ogródkach działkowych. Czy władze Warszawy, idąc za przykładem innych miast, takich jak, np. Piaseczno czy Milanówek, nie mogą wprowadzić po prostu zakazu palenia liści i odpadów poza specjalnie przeznaczonymi do tego instalacjami? Czy służby miejskie nie są w stanie skontrolować poziomu emisji pyłów z kominów? Przecież wystarczy nagłośnić kilka przypadków ukarania takich palaczy śmieci, by znacznie poprawić sytuację w okolicy. Wystarczy wydać odpowiednie dyspozycje i wyegzekwować ich wykonanie. Za to przecież płacimy podatki!

_________________
Nie dla energetyki węglowej w Polsce!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Śr lis 21, 2012 9:31 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cytuj:
Ponieważ nie obserwuje się zwiększenia natężenia ruchu pojazdów silnikowych, należy wyciągnąć wniosek, że najprawdopodobniej przyczyną katastrofalnego stanu powietrza w Warszawie jest dym z pieców oraz palenie liści w ogródkach działkowych. Czy władze Warszawy, idąc za przykładem innych miast, takich jak, np. Piaseczno czy Milanówek, nie mogą wprowadzić po prostu zakazu palenia liści i odpadów poza specjalnie przeznaczonymi do tego instalacjami? Czy służby miejskie nie są w stanie skontrolować poziomu emisji pyłów z kominów? Przecież wystarczy nagłośnić kilka przypadków ukarania takich palaczy śmieci, by znacznie poprawić sytuację w okolicy. Wystarczy wydać odpowiednie dyspozycje i wyegzekwować ich wykonanie. Za to przecież płacimy podatki!


Ale niestety przepisy, które umożliwiają wydawanie środków za podatków bardzo utrudniają ich wydatkowanie właśnie w takim celu. Złapany, nawet na gorącym uczynku ma zbyt wiele możliwości by się wywinąć, a policja i straż miejsca mają zbyt mało umiejętności i możliwości by zbierać dowody w takiej sprawie.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: PM10
PostNapisane: Śr lis 04, 2015 19:46 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Hm, nie znałem takiego podziału źródeł emisji komunikacyjnej:

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... wskie.html

Cytuj:
A więc dymi z rur wydechowych?

Nie do końca. Pył komunikacyjny, to głównie pylenie wtórne. Około 7 proc. leci bezpośrednio z rur wydechowych. Kilkanaście procent to ścierane drobinki z opon i klocków hamulcowych. Pylenie wtórne to pył leżący na jezdniach wzbijany do góry przez przejeżdżające samochody. Ostatnio jest sucho, więc więcej pyłu zalega na drogach.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL