Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt kwi 13, 2007 15:21 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Sokoły z 45 piętra PKiN czekają na młode
Katarzyna Wójtowicz
2007-04-13

Para sokołów z Pałacu Kultury i Nauki dorobiła się czterech jaj. - To najlepiej strzeżone jajka w Europie - mówi Łukasz Rejt, ornitolog i opiekun ptaków
Sokoły wędrowne mieszkają na 45. piętrze Pałacu od dziewięciu lat. - Stary samiec co pewien czas zmienia partnerkę. W ubiegłym roku doczekał się czterech młodych, które po pewnym czasie opuściły gniazdo - mówi Rejt.

Gniazdo to - w przypadku sokołów z Pałacu - drewniana, "dwupokojowa" skrzynka. - Aby się do niej dostać, trzeba minąć ochronę, przejść przez kratę i pancerne drzwi otwierane na kod. A potem jeszcze wykraść mi klucze do skrzynki - śmieje się Łukasz Rejt. Jajka w skrzynce zauważył w marcu. Liczy na to, że młode wyklują się za mniej więcej dwa tygodnie. - Na razie rodzice razem wysiadują jajka. Ona w wolnych chwilach poluje na gołębie, a on na jerzyki - mówi ornitolog.

- Słyszałam też, że czasami wybierają się na szpaki do Wilanowa - dodaje Elżbieta Michalska z administracji Pałacu. To ona na polecenie dyrekcji czuwała nad młodymi sokołami rok temu. - Uczyły się latać akurat wtedy, gdy szalały u nas wichury. Ptaki co rusz spadały na chodnik przed Pałacem. Na szczęście żadnemu nic się nie stało - opowiada. Gdy razem ze strażnikami miejskimi zbierała ptaki i zanosiła je do gniazda, w chwilę potem znów były na dole.

W końcu zaczęły wybierać się dalej. - Jeszcze nie umiały dobrze latać, więc baliśmy się, że wylądują np. na Marszałkowskiej. Przez pewien czas na polecenie dyrektora wsiadałam do swojego malucha i szukałam ich po mieście. Mam nadzieję, że w tym roku kurs latania pójdzie lepiej - żartuje pani Elżbieta.

żródło: http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4055833.html
---
:lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So kwi 14, 2007 21:43 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Miasto to część ekosystemu, czy osobny ekosystem?

Jak byłem ostatnio w Lizbonie to doświadczając niezwykłej ilości zielonych dachów, doniczek z kwiatami, paproci na ścianach domów, traw na kantach budunków etc. doszedłem do wniosku, że miasto jest jak las - każdy budynek, tak samo jak w lesie ma różny wiek, wygląd i innych mieszkańców. Byc może nawet cykle rozwoju sa podobne. Tylko, zeby to porównać trzebaby robić badania w pierwotnej puszczy, a tych już coraz mniej.

;-)

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn kwi 16, 2007 8:30 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Wojtek napisał(a):
Miasto to część ekosystemu, czy osobny ekosystem?


Jak dla mnie ekosystem pełną gębą, choć z drugiej strony składa się z wielu elementów, które też można nazwać ekosystemami: parki, lasy, pola, jeziorka, blokowiska... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt kwi 17, 2007 0:34 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 21:10
Posty: 999
Lokalizacja: Warszawa
Miasto raczej to ekosystem, natomiast np. parki, skwery to tzw. uroczyska (wg Kondrackiego).


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL