Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 15, 2009 10:14 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
http://www.konferencjamiejska.pl/

Cytuj:
III Warszawska Konferencja Studiów Miejskich - Miasto w Procesie
W ramach projektu URBANITY Twenty Years Later 2009-2010
25-27 Września 2009, Warszawa



Czym jest miasto? W słownikowych i encyklopedycznych definicjach miasto określane jest jako: „skupisko ludzkie” czy „duży, gęsto i planowo zabudowany teren”. Lecz czy faktycznie miasto jedynie jest "czymś" (obszarem, skupiskiem ludzi)? Te określenia sugerują statyczność miejskiej przestrzeni, nie pozostawiają miejsca na zmiany jakie w niej zachodzą

Tymczasem miasto jest konstelacją nieustających procesów i przemian; staje się, dzieje się na naszych oczach. Postrzeganie miasta jako żyjącego i wiecznie zmieniającego się organizmu skłania nas do zadania sobie pytań o kształt i kierunek tych zmian. Jakie są to procesy? W jakim kierunku zmierzają? Jakie mechanizmy nimi kierują? Czego i kogo dotyczą? Czy możemy mówić o efektach końcowych pewnych procesów, czy jedynie o kolejnych etapach w jakie wchodzi miasto?

W świetle tak szeroko pojętego zagadnienia problematyka miast krajów postsocjalistycznych zasługuje na szczególną uwagę. Nie chodzi wyłącznie o analizę i ocenę tego, co ustrój socjalistyczny pozostawił po sobie w krajobrazie miast, choć kwestia ta nie jest mniej istotna. Po dwudziestu latach od zmiany ustroju powinniśmy zastanowić się nad procesami jakie są udziałem miast XXI wieku i w jaki sposób przebiegają one w przestrzeni postsocjalistycznej

Nie chcemy ograniczać się wyłącznie do wąskiej analizy procesów zachodzących w tkance miejskiej, opartej jedynie na chronologii czy analizie przemian w infrastrukturze. Chcemy sięgnąć głębiej, liczymy na uwypuklenie aspektów społecznych, politycznych, ekonomicznych, psychologicznych, a także filozoficznych.

Zapraszamy do udziału w konferencji studentów i doktorantów różnych kierunków: architektury, ekonomii, filozofii, geografii, historii, kulturoznawstwa, psychologii, socjologii i innych. Uczestników, którzy chcieliby wygłosić referat prosimy o nadsyłanie propozycji tematów swoich wystąpień (maksymalnie 20-minutowych) wraz z krótkimi (ok. 100 słów) abstraktami. Zostaną one zakwalifikowane do odpowiednich sesji tematycznych, a w razie dużej liczby zgłoszeń – również do sesji posterowej. Możliwe jest oczywiście uczestnictwo bez wystąpienia. Po konferencji zostanie opublikowana recenzowana książka zawierająca najlepsze referaty.

Do udziału w konferencji zaprosiliśmy także grono specjalistów – pracowników naukowych - przedstawicieli różnych dyscyplin zajmujących się problematyką miasta. Wygłoszą oni w ramach konferencji swoje referaty oraz wezmą udział w dyskusji panelowej. W trakcie panelu publiczność będzie miała możliwość zabrania głosu w dyskusji i zadawania pytań.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL