Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn paź 29, 2007 9:35 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Samochody opuszczą Las Bielański
autor: TOM, gaw, 2007-10-29, Ostatnia aktualizacja: 2007-10-29

W przyszłym roku rozpocznie się budowa ulicy, która połączy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Wisłostradą. Projekt budzi jednak kontrowersje.

Dziś jedyny dojazd do UKSW prowadzi od Marymonckiej ulicą Dewajtis, która przebiega przez rezerwat przyrody. W soboty i niedziele ulica przypomina Marszałkowską. Parkingi przy uczelni, które niedawno rozbudowano, nie są w stanie pomieścić wszystkich aut. Kierowcy, mimo zakazu, parkują samochody w lesie. – Ani straż miejska, ani policja nie zwracają na to uwagi – mówi Marcin Jackowski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

Na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich przygotowany został projekt połączenia terenu UKSW z Wisłostradą. Miałaby powstać ulica z chodnikiem i ścieżką rowerową, parking pod Wisłostradą (z rezerwą terenu na ewentualne jego powiększenie) oraz jezdnie łączące ulicę z Wybrzeżem Gdyńskim – możliwy będzie wjazd i wyjazd z terenu UKSW w kierunku centrum.

Właśnie rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie tego projektu – każdy może zgłaszać swoje uwagi do 12 listopada w Urzędzie Dzielnicy Bielany. Pierwsze już złożyli ekolodzy. Ich zdaniem, budowa nowej drogi będzie wymagała wycinki 200 drzew, dlatego chcą, by wybudować ją bez ścieżki rowerowej, a ruch rowerowy puścić ulicą. Proponują także zamknięcie wjazdu w Dewajtis z Marymonckiej. – Jeśli wjazd będzie otwarty, powstanie ulica przelotowa – tłumaczy Jackowski.

----
za http://www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?plac ... &page=text

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 30, 2007 7:53 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Materiał we wczorajszym TKW
http://ww6.tvp.pl/video/2007/10/29/141598/film.asf
(mniej więcej w 2/3, przedtem o zakazie wydawania toreb plastikowych)

Ciekawostka - U.Dz. prowadzi ustawowo wymagane konsultacje projektu, ustawa zobowiązuje go do ogłaszania do publicznej wiadomości tego faktu. I jak reagują przedstawiciele zarządu dzielnicy na szansę wystąpienia przed kamerą...?

"nie chcieli wypowiadać się na temat konsultacji społecznych"...

----
uzupełnienie za http://ww6.tvp.pl/837,20071029590541.strona

Ulica Dewajtis zamknięta dla ruchu

Mieszkańcy i ekolodzy chcą zamknięcia dla ruchu ulicy Dewajtis w lasku Bielańskim i budowy nowej jezdni przy Wisłostradzie. Czy tak się stanie zdecydują urzędnicy - w tej sprawie ruszyły konsultacje społeczne.

Pod znakiem zapytania jest droga dojazdowa do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ekolodzy i mieszkańcy żądają zamknięcia drogi. Ma być zbudowana nowa - z drugiej strony - która umożliwi studentom dojazd do uczelni.

Projekt nie gwarantuje zmniejszenia ruchu. Mało tego - nie przewiduje zamknięcia starej drogi.

W projekcie jest przewidziane połączenie tej ulicy z Wisłostradą, ale w ogóle nie ma mowy o zamykaniu te drugiej części. Automatycznie pojawia się ryzyko, że ulica stanie się przelotową arterią.

Nowa jezdnia - łącząca Dewajtis z Wisłostradą - ma być szersza.

Projekt zakłada wybudowanie wjazdu na Wisłostradę i budowę tego wjazdu, ponieważ on ma mieć szerokość pięć i pół metra pociągnie za sobą wycinkę około 100 drzew. Mieszkańcy są oburzeni.

(Źródło: Telewizyjny Kurier Warszawski)

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lis 05, 2007 7:12 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Komu na rękę ruch w rezerwacie

Do 12 listopada mieszkańcy Bielan mogą wypowiedzieć się na temat projektu połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą. Pomimo planowanego tu nowego dojazdu do leśnych zabudowań, ulica nie zostanie zamknięta.

Obrazek

Dewajtis prowadzi od ul. Marymonckiej ku kampusowi Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i kościołowi pokamedulskiemu. O jej zamknięcie dla ruchu samochodowego od lat zabiegają zarówno mieszkańcy dzielnicy, ekolodzy, jak i lokalni radni. – Las Bielański, który przecina ulica, to teren chroniony przyrodniczo – podkreślają. Do tej pory ich protest nie odniósł skutku.

Budowa nowej drogi w 2008 r. jest możliwa dzięki remontowi nadwiślańskiej estakady. Projekt zakłada połączenie leśnej ulicy z Wisłostradą, co umożliwi tysiącom studentów i wiernych dojście do zabudowań od strony rzeki. – Ale wbrew zapowiedziom projekt nie zakłada ograniczeniu ruchu na Dewajtis – zaznacza Marcin Jackowski ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. – Rodzi to ryzyko, że ulica zmieni się w drogę przelotową – alarmuje. Już teraz kierowcy pomimo zakazów wjeżdżają w ulicę i parkują przy niej.

Zagrożona jest też roślinność. – By stworzyć dojazd od strony Wisły, trzeba wyciąć ok. 200 drzew i krzewów – tłumaczy Jackowski.

Czy zaproponowane rozwiązanie odpowiada mieszkańcom? – Uwagi i wnioski mogą składać w Wydziale Obsługi Mieszkańców – mówi Tadeusz Orzechowski, rzecznik dzielnicy. Choć przejazd przez Las Bielański nieustannie wzbudza gorące emocje, do tej pory swoje zdanie wyraziło zaledwie kilka osób.By ograniczyć ruch, planowano tu m.in. poprowadzenie ekologicznej linii autobusowej oraz utworzenie nowych miejsc parkingowych przed wjazdem do rezerwatu. Na razie pomysły utknęły w radzie dzielnicy.

----
Źródło : Rzeczpospolita, 05-11-2007
cyt za http://www.rp.pl/artykul/66907.html

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lis 06, 2007 16:33 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Posiedzenie odbędzie się w dniu 13.11.2007r, o godz. 18.00.
Porządek posiedzenia

4. Informacja dotycząca postępu prac remontowych zespołu pałacowo-parkowego Brühla.
5. Informacja na temat ul. Dewajtis.


Przewodnicząca Komisji
Ilona Soja – Kozłowska

_________________
--
pzdr.

Jack


Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2008 9:42 przez jack, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr gru 05, 2007 14:28 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Windy na Dewajtis?

Radni dzielnicy, ekolodzy i drogowcy znów debatowali o przyszłości ulicy Dewajtis. Rada nie wyraziła zgody na planowane połączenie ulicy z Wisłostradą. Problem ten opisywaliśmy w poprzednim wydaniu "Echa".


Przypomnijmy - na potrzeby takiego połączenia i poprowadzenia autobusu pod sam Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, wycięte miały zostać zdrowe drzewa. Prof. Maciej Luniak, który od dawna zajmuje się losem Lasu Bielańskiego przypomniał, że jest to wyjątkowo cenny drzewostan wiązowy. Podobnych jest w całej Polsce zaledwie kilkanaście. Nasadzenie nowych drzew w żaden sposób nie uleczyłoby tej kolejnej rany na żywym organizmie lasu. Zaproponował budowę wind z Wisłostrady i poprowadzenie przejścia na uczelnię ulicą Pergaminów (dystans około 120 m).

Radni wystąpili także o włączenie ich w prace nad wszelkimi projektami dotyczącymi ulicy Dewajtis. Będą także zabiegać o całkowite jej zamknięcie dla ruchu samochodowego. Pod UKSW mógłby podjeżdżać jedynie bus ekologiczny. Jest to już kolejne wystąpienie radnych w sprawie ochrony Lasu Bielańskiego.

za http://www.gazetaecho.pl/cgi-bin/echo/e ... 07-11_23-7

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr gru 05, 2007 14:34 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Zakazać w końcu wjazdu na Dewajtis!

Mieszkańcy żywo interesują się losami Lasu Bielańskiego. Odbieramy sygnały także od mieszkańców Łomianek. Dowodem tego są chociażby listy, które przychodzą w tej sprawie do "Echa" i liczne telefony.


Poruszacie Państwo różne problemy, od elementarnych zasad ekologii, po propozycje alternatywnego dojazdu do uczelni i kościoła przy Dewajtis (np. wyciąg krzesełkowy, busik elektryczny). Tym razem publikujemy fragment listu, w którym Czytelniczka przedstawia mocny argument za wprowadzeniem zakazu ruchu na Dewajtis.

* * *

Szanowna Redakcjo!

Pod koniec kwietnia br. przysłuchiwałam się obradom rady dzielnicy Bielany. Była mowa o pałacyku Brühla i o wygodnym dojeździe do UKSW. Obrady prowadzono tak, że niewielu chętnych mogło wyrazić choćby krótko swą opinię, za to zwolennicy autobusu mówili dużo i nieprzekonująco. Po drugim wystąpieniu studenta UKSW poczułam się jak na pogrzebie Lasu Bielańskiego. I to były postulaty młodzieży katolickiej uczelni!!!

Jeśli można tłumaczyć racjonalnie potrzebę ruchu autobusowego w Lesie Bielańskim, to może iść dalej i wprowadzić go na cmentarzach, wszak widzi się tam wiele osób niepełnosprawnych i bardzo dużo starszych? A co ze Starówką?

Nie podnośmy bezmyślnie ilości cząstek dwutlenku węgla w powietrzu kosztem naszego komfortu, bo dzwonek alarmowy buntującego się klimatu już słychać i widać na całym świecie.

Czytelniczka
imię i nazwisko znane redakcji


28 listopada 2007

za http://www.gazetaecho.pl/cgi-bin/echo/h ... ty/art/133

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lut 12, 2008 15:54 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
UDz Bielany napisał(a):
Minister Środowiska decyzją z 31 stycznia 2008 r. zezwolił na częściową lokalizację inwestycji na obszarze rezerwatu przyrody „Las Bielański” oraz na usunięcie 37 drzew, z zastrzeżeniem następujących warunków:

1. o szczegółowym zakresie planowanych prac należy poinformować Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody w Warszawie,

2. lokalizacja projektowanej inwestycji nie powoduje niekorzystnych zmian w środowisku przyrodniczym i krajobrazie ww. rezerwatu przyrody, zaś po jej zrealizowaniu inwestor prześle wszelką dokumentację (podział geodezyjny działki, uregulowanie stanu posiadania) Wojewodzie Mazowieckiemu w celu wyłączenia skarpy (nasypu drogowego) z obszaru ww. rezerwatu przyrody,

3. podczas prac budowlanych, drzewa przewidziane do usunięcia należy pozostawić w ww. rezerwacie przyrody w celu ich naturalnego rozkładu,

4. w ramach działań minimalizujących utratę wartości przyrodniczych należy zrekultywować teren, wprowadzając nowe nasadzenia zgodnie z typem siedliska oraz wyłączyć ul. Dewajtis wchodzącą w skład ww. rezerwatu z ruchu wszelkich pojazdów mechanicznych,

5. przed wejściem na obszar ww. rezerwatu przyrody należy zwrócić się do zarządcy tego obszaru, który określi warunki przebywania.

_________________
--
pzdr.

Jack


Ostatnio edytowano Śr lut 13, 2008 9:04 przez jack, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 13, 2008 9:03 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
UDz Bielany napisał(a):
Raport - Budowa połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą i zapewnienie miejsc postojowych przy Wisłostradzie

Zgodnie z art. 32 ust. ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) informuję, że dnia 7.02.2008 r. został przedłożony przez Biuro Projektów METROPROJEKT Sp. z o.o., ul. Marszałkowska 77/79, 00-683 Warszawa, raport o oddziaływaniu na środowisko przedsięwzięcia o nazwie „Budowa połączenia ul. Dewajtis z Wisłostradą i zapewnienie miejsc postojowych przy Wisłostradzie”.

Z raportem można się zapoznać w Wydziale Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Bielany Urzędu m.st. Warszawy, ul. Schroegera 82 (Dom Nauki), pok. 130, tel. 0-22 835 94 09, 0-22 663 65 49, w godzinach pracy Urzędu tj.: w poniedziałki w godz. 10:00 - 18:00, w pozostałe dni w godz. 8:00 – 16:00.

Zainteresowani mogą składać uwagi i wnioski w terminie do 20 marca 2008 r., w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu m.st. Warszawy dla Dzielnicy Bielany, ul. Przybyszewskiego 70/72, w godzinach pracy Urzędu tj.: w poniedziałki w godz. 10:00 – 18:00, w pozostałe dni w godz. 8:00 – 16:00.

Informacja o sposobie wykorzystania uwag i wniosków zgłoszonych w związku z udziałem społeczeństwa zostanie zamieszczona w uzasadnieniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Uwagi złożone po upływie wyznaczonego terminu pozostaną bez rozpatrzenia.

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 13:51 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Ważą się losy Lasu Bielańskiego

Jeszcze tydzień trwają konsultacje społeczne w sprawie połączenia Wisłostrady z ul. Dewajtis na Bielanach. - Mam nadzieję, że las wygra z samochodami - mówi Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza

Wygrana to w tym przypadku wyłączenie z ruchu ul. Dewajtis w kierunku Marymonckiej i oszczędzenie kilkudziesięciu zdrowych pięknych drzew.

- Tylko w samym rezerwacie jest ich 37. Minister środowiska wydał zgodę na tę wycinkę, choć jest ustawowy wymóg innych wariantów - mówi Marcin Jackowski. Pod topór miałyby pójść też stuletnie wiązy.

Wycinkę planuje Zarząd Dróg Miejskich, który chce poszerzyć tzw. łącznice, czyli drogi łączące Wisłostradę z ul. Dewajtis. Dzięki temu połączeniu studenci Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego nie będą musieli dojeżdżać na uczelnię przez las.

- Z niezrozumiałych i kompletnie nieuzasadnionych powodów te jednokierunkowe drogi mają w planach aż pięć metrów szerokości. Po co aż tyle, skoro wystarczy, aby były szerokie na 3,5 m? - pyta Jackowski. Razem z innymi ekologami żąda, aby oprócz węższych łącznic, które nie spowodują wycinki tylu drzew, wprowadzono wreszcie faktyczny zakaz wjeżdżania do lasu (od strony Marymonckiej) i niszczenia tym samym rezerwatu. Teraz zakaz wprawdzie jest, ale nie dotyczy dojazdu do parafii w Lesie Bielańskim, uniwersytetu i seminarium. W praktyce do rezerwatu wjeżdża, kto chce.

- Dlatego zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w ostatnich dniach konsultacji. W tej sprawie liczy się każdy głos. Zdecydujmy, czy chcemy lasu ze spalinami, czy zielonego, czystego terenu - nawołuje Jackowski. Dodaje, że zgoda na wycinkę drzew jest ponownie rozpatrywana przez ministra środowiska. Odwołało się od niej Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. - Bo zawierała dużo błędów formalnych. Nie znaleźliśmy w niej natomiast bardzo ważnej rzeczy: terminu zamknięcia ul. Dewajtis od strony Marymonckiej - mówi ornitolog dr Wiesław Nowicki. To sprawia, że przyrodnicy nie dowierzają ZDM i władzom uczelni. Boją się, że oprócz nowego wjazdu do lasu (od Wisłostrady) zostanie stary. A gdy zaczną się prace, las będzie okrojony z drzew, co odbije się na żyjących tu zwierzętach, np. kilku gatunkach dzięciołów.

Zapytaliśmy ZDM, dlaczego nowe zjazdy z Wisłostrady mają być aż tak szerokie. Urzędnicy odpowiedzieli nam, że jeszcze za wcześnie, by przesądzać o docelowych rozwiązaniach techniczno-budowlanych, i że nie ma jeszcze odpowiedniej decyzji środowiskowej.

Każdy, kto chce wyrazić w tej sprawie opinię, może ją przesłać: wom@poczta.bielany.waw.pl, lub pisemnie złożyć w siedzibie urzędu Bielan. Do tej pory urzędnicy dostali w tej sprawie 16 pism, w tym cztery podpisane przez łącznie 140 osób.

Katarzyna Wójtowicz
Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

_________________
--
pzdr.

Jack


Ostatnio edytowano Wt mar 18, 2008 13:56 przez jack, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 18, 2008 13:55 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Straż miejska nie dopuści do niszczenia ul. Dewajtis

W Niedzielę Palmową funkcjonariusze z Bielan będą patrolować okolice

Niedziela Palmowa i święta Wielkanocne to okres najbardziej zagorzałej walki pomiędzy ekologami i kierowcami parkującymi w Lasku Bielańskim. Tym razem do akcji włączy się również straż miejska.

Samochody zaparkowane rzędem na trawie, hałas i smród spalin z rur wydechowych przejeżdżających aut - tak wygląda sam środek Lasku Bielańskiego. Parkują tu studenci, gdy na terenie uczelni odbywają się oficjalne uroczystości Parkują też wierni podczas kościelnych świąt Sytuacji nie zmienił wybudowany w zeszłym roku parking na terenie UKSW. Puch samochodowy w środku lasku denerwuje już nie tylko ekologów, ale i zwykłych mieszkańców, którzy co chwilę proszą o interwencję straż miejską. - Znamy ten problem Funkcjonariusze z Bielan będą patrolowali uL Dewajtis zarówno w Niedzielę Palmową, jak i okresie świąt Wielkanocnych - mówi Agnieszka Dębińska-Kubicka, rzeczniczka straży miejskiej. - Kierowcy, którzy zaparkują na terenie rezerwatu muszą liczyć się nawet z odnotowaniem ich auta - dodają Dlaczego w czasie Wielkanocy parafianie tak chętnie przyjeżdżają na Dewajtis? - Nietypowy i widowiskowy sposób prowadzenia ceremonii przez miejscowego proboszcza (patrz ramka) sprawia, że uL Dewajtis odwiedzają ludzie z całej Warszawy, a nawet spoza - mówi Alicja Węgrowicz, która choć mieszka na Mokotowie, często zagląda do pokamedulskiego kościoła

Problem ma rozwiązać planowana budowa łącznika z Wisłostradą. - Po wybudowaniu łącznika można by zamknąć ul. Dewajtis od strony uL Marymonckiej. Jednak sposób zabierania się do tej inwestycji też budzi zastrzeżenia, bo projektant chce zacząć od wycięcia prawie 40 drzew - mówi Marcin Jackowski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze. - Zachęcam do składania na adres urzędu (bielany@bielany.waw.pl) uwag do opracowywanej koncepcji Można to zrobić do jeszcze tylko do 20 marca - dodaje. Z kolei 31 marca w siedzibie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przy ul Dewajtis 5 o godz. 10 odbędzie się rozprawa administracyjna. Będzie można wtedy porozmawiać z projektantami łącznika.

Maciej Czerski
dziennikarz działu Warszawa
Stołeczna wkładka Dziennika, 15-16 marca

PS - o niezłych efektach http://www.zm.org.pl/?a=niedziela_palmowa-083

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL