zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

[pr] Park i boiska zamiast bloków na Olimpii
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=386
Strona 1 z 1

Autor:  jack [ Pn lip 16, 2007 7:35 ]
Tytuł:  [pr] Park i boiska zamiast bloków na Olimpii

OLIMPIA
Park i boiska zamiast bloków


Radni miasta chcą uchwalić plan miejscowy dla Moczydła. W ten sposób będą mogli powstrzymać zabudowę wolskiego klubu wysokimi apartamentowcami i zarezerwować jego teren na obiekty sportowe i rekreacyjne

- Teraz na terenie Olimpii można stawiać domy do wysokości 40m i to w gęstej zabudowie. W komisji ładu przestrzennego zdecydowaliśmy, żeby pozwolić tu co najwyżej na niskie budynki, a większość gruntu przeznaczyć na inwestycje sportowe - wyjaśnia wiceprzewodnicząca komisji Agnieszka Kuncewicz. - Na wrześniowej sesji Rady Warszawy postawimy wniosek, by na działce Olimpii zmienić studium zagospodarowania.

Teren byłego stadionu należy do firmy Insbud. Przejęła go za długi od klubu sportowego Olimpia. Insbud zamierza tu wybudować osiedle z800 mieszkaniami. U zbiegu al. Prymasa Tysiąclecia i Górczewskiej ma wyrosnąć 13-piętrowy wieżowiec.

Ponieważ Wola dla tego obszaru nie uchwaliła wcześniej planu zagospodarowania, Insbud dla swych projektów miał otwartą drogę. Mimo sprzeciwu mieszkańców i wolskich radnych firma uzyskała warunki zabudowy. Zostały podpisane w grudniu, w ostatnim dniuurzędowania w Warszawie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

-Protestowaliśmy przeciwko tej inwestycji w poprzedniej kadencji samorządu. Teraz też wystąpiliśmy do miasta z pytaniem o możliwość zmiany studium i uchwalenia miejscowego planu -mówi radna Woli tej i poprzedniej kadencji Maria Weber.

- Chcemy, by na terenie Olimpii nadal był stadion i teren rekreacyjno-sportowy dla mieszkańców dzielnicy - wtóruje radny miasta Marek Makuch, jeden z organizatorów protestu przeciwko budowie osiedla Insbudu.

Pomysł miejskich radnych zmiany studium w pełni popiera zarząd Woli. -To jedyna możliwość zablokowania inwestycji. Bez zmiany studium w parku wyrosną wysokościowce, zniknie kolejny zielony teren - mówi burmistrz Woli Marek Andruk.

Zapał pomysłodawców studzi szef miejskiego Biura Architektury Marek Mikos.

- Deweloper dostał warunki zabudowy na obiekty o konkretnej kubaturze i wysokości - wyjaśnia. - Wystąpił o pozwolenie na budowę i jeśli dostarczy wszystkie dokumenty, to miasto musi je wydać. Jeśli radni doprowadzą do zmiany zapisów, trzeba się liczyć z tym, że inwestor wystąpi o odszkodowanie.

-Można z Insbudem negocjować i zaproponować np. teren zamienny -ripostuje radna Weber. -Gruntu pod mieszkaniówkę na Woli nie brakuje.

Prezes Insbudu Julita Ejsmont jest spokojna, nic o planach radnych miasta nie słyszała. Czeka na pozwolenie na budowę, o które wystąpiła jesienią ub.r.

-Brakuje nam jedynie tzw. decyzji środowiskowej. Liczymy, że dostaniemy ją w ciągu miesiąca. Z informacji wiemy, że będzie pozytywna. Nasze badania potwierdziły, że inwestycja nie wpłynie negatywnie na park - wyjaśnia. - Liczymy, że pozwolenie na budowę dostaniemy do jesieni i wiosną rozpoczniemy prace. Jako pierwszy powstanie wieżowiec u zbiegu Górczewskiej i al. Prymasa Tysiąclecia.

Dodaje, że w sprawie ewentualnych odszkodowań spekulować nie będzie. - Pomyślimy, jeśli zmienią się zapisy zagospodarowania terenu -mówi.
MONIKA GÓRECKA

za http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/wa ... a_a_5.html

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/