Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: So paź 06, 2012 10:35 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
Z moich obserwacji wynika, że niemal każda gmina w mojej okolicy przyjmuje nieco inne zasady segregacji śmieci. Generalnie jednak musi się to przecież opierać na tych samych podstawach: o tym, czy coś sie nadaje do recyklingu jako szkło czy makulatura, decyduje charakter materiału, a nie decyzja lokalnego urzędnika. Na to nakłada się bardzo zła informacja nt. szczegółów segregacji. Dotyczy to nie tylko przedmiotów nietypowych, ale także używanych na co dzień. Zakładam ten wątek w nadziei, że znajda się tu osoby obeznane z tematem i potrafią nie tylko wskazać właściwy pojemnik na dany śmieć, ale także krótko wyjaśnić, dlaczego właśnie tak.
Przykład pierwszy to "tekturowe" opakowanie na jajka: czy to jest makulatura?
Drugi: żarówki - które gdzie?
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So paź 20, 2012 21:29 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N kwi 17, 2011 21:05
Posty: 9
Żarówki led i żarówki świetlówki zawierają układy elektroniczne. Trzeba je oddawać do sklepów z elektroniką lub skupów złuzytego sprzętu elektronicznego. Te drugie należą do grupy odpadów niebezpiecznych o kodzie 20 01 21 - Lampy fluorescencyjne i inne odpady zawierające rtęć ale również do 16 02 13 - Zużyte urządzenia zawierające niebezpieczne elementy inne niż wymienione w 16 02 09 do 16 02 12,. Więc trzeba z nimi postępować wyjątkowo ( nie tłuc). Żarówki zwykłe nie należą do odpadów niebezpiecznych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 21, 2012 19:23 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cytuj:
nie tylko wskazać właściwy pojemnik na dany śmieć, ale także krótko wyjaśnić, dlaczego właśnie tak


Właściwego pojemnika Ci nie wskażę, ale mogę coś wyjaśnić.

Jeśli chodzi o pojemniki na jajka to powinieneś spytać, czy przyjmują takie w skupach makulatury? Generalnie pojemniki na jajka są z - kartonu, a więc nie jest to czystej wody makulatura, ale coś nieco innego - tzn. inny gatunek papieru - gorszy. Coś jak różnica między papierem do ksero a szarym papierem toaletowym. Różnica zasadza się na tym, że karton zawiera gorszej jakości włókna celulozowe - krótsze itp. Am im krótsze włókna tym trudniej papier nadaje się do recyklingu. Ponadto nie wiem jak jest technologia produkcji pojemników na jajka, ale możliwe, że jest to masa tekturowo-klejowa, która już do recyklingu słabo się nadaje - przez pewien czas nie przyjmowano do skupów nawet pudełek z tektury falistej właśnie dlatego, że takie opakowanie zawierało za dużo kleju.

I krótka piłka - oddaj zużyte pojemniki z powrotem jakiemuś sprzedawcy jajek na targowisku - moim zdaniem przyjmie. Czyli zasada ponownego użycia...

Przy okazji polecam poszperać na youtube filmów nt. systemu EkoAB. Pod ręką nie mam. Ale to też nie podpowie Ci do jakiego pojemnika wrzucić odpad, nie mniej jednak otworzy oczy na to ile rodzajów opadów faktycznie mamy i pozwoli pytać nadal dlaczego?

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL