Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sty 31, 2012 21:29 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
San Francisco's rubbish - why everyone wants a share - BBC News

Normalnie kopara mi opadła, z zazdrości oczywiście, gdy zacząłem czytać że w San Francisco ludzie przemierzają ulice w poszukiwaniu śmieci, bo moga na nich zarobić.

Obrazek

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 01, 2012 10:45 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
A ja mam problem by znaleźć rozsądny punkt skupu czegokolwiek innego poza metalem (makulatura, szkło) w mojej okolicy, nie mówiąc o internecie.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn lut 06, 2012 21:21 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Wt sty 17, 2012 17:23
Posty: 14
No proszę - ciekawe kiedy w Polsce się coś takiego przyjmie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz mar 01, 2012 8:14 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): N mar 29, 2009 12:04
Posty: 14
Lokalizacja: W-wa Ursynów
Obawiam się że nie przyjmie, albo nastąpi to w b. długim okresie. W Polsce zbieranie odpadów jak np. puszki ALU, makulatura, miedź i ich skupowanie kojarzone jest z bezdomnymi, biedakami, z czymś wstydliwym i nie będzie miało wielu zwolenników, szczególnie w mieście takim jak Warszawa - gdzie wielu chce pokazać jak wiele mają.

Przyznam sam kiedyś gdy bylem dużo młodszy na wakacjach u babci zbierałem puszki po wioskach - na cukierki zawsze jakiś grosz wpadł. I naprawdę widziałem, jak wielu się po prostu z tego śmieje.

Problem polega w mentalności wielu polaków.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 27, 2012 13:48 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Śr cze 27, 2012 13:38
Posty: 8
Lokalizacja: Warszawa
fajnie by zacząć po prostu od śmietników przy blokach.. dlaczego takim problemem jest ustawienie przy nich śmietników do recyklingu- przecież zazwyczaj przy nich jest mnóstwo miejsca.

_________________
Na rowerze latem i zimą, wygodnie i szybko :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 05, 2012 13:03 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Fajnie by było zacząć przede wszystkim najpierw od tego, że zebrane selektywnie odpady opłaca się przerobić taniej na nowy produkt, niż pozyskany surowiec z natury (piach do szkła, drzewo do papieru, ropę do plastiku, aluminium itp.). Obecnie ma to zastosowanie prawie wyłącznie do metali, które drożeją na światowych rynkach, więc i polskim w skupie ich cena jest rozsądna. Pozostałe surowce niestety jest obecnie w Polsce zapewne taniej pozyskać z natury, niż ze śmietnika. Ja upatruję winy w tym, że wszyscy jak okiem sięgnąć skupiliśmy się na...końcu rury, czyli recyklingu, kształtowaniu postaw na rzecz segregacji, ale nie stworzyliśmy makroekonomicznych podstaw do tego, by się surowiec faktycznie opłacało pozyskać ze śmietnika i przerobić. Stawiam tezę, że opłaty za korzystanie ze środowiska są zbyt niskie w stosunku do kosztów recyklingu w Polsce. Choć oczywiście koszty recyklingu mogłyby spaść także, gdyby wspierać bardziej aktywnie zakładanie firm zajmujących się recyklingiem i wyrobami gotowymi ze śmieci - wiadomo, że większy popyt musiałby bowiem skutkować wzrostem cen śmieci na rynku, na którym podaż musi być wymuszona. Ktoś w Ministerstwie Środowiska powinien popracować nad tymi zależnościami od strony prawnej. Sama zmiana właściciela organizatora zbiorki odpadów z mieszkańca na samorząd niczego nie zmieni. Inna sprawa, że opakowania produktów składają się z tak przeróżnej mieszaniny surowców, której się nie da odzyskać, że szok - to z kolei domena ustawy opakowaniowej itp. - tu też ktoś daje po prostu D w Ministerstwie (przez duże "d")...

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 05, 2012 20:57 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
Poza metalami jeszcze chyba opłaca się przetwarzać PET. Ale rzeczywiście recykling nie ma (ekonomicznego) sensu gdy na odzyskane surowce nie ma rynku zbytu. I nikt nie będzie płacić na skupie jeśli interes ledwo się kręci gdy surowce pozyskuje się za darmo, lub nawet gdy dawcy płacą za worki. Gmina może do tego interesu dopłacać, ale prywatna firma już nie. A i gminy ciągle szukają oszczędności.

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL