Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz paź 01, 2009 7:28 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.zw.com.pl/artykul/2,406552_B ... eczny.html

Piotr Szymaniak napisał(a):
Butelki – problem wieczny
30-09-2009, ostatnia aktualizacja 01-10-2009 07:41

Coraz więcej sklepów rezygnuje ze sprzedaży piwa w butelkach zwrotnych. Klienci są oburzeni, a handlowcy nieugięci. I nie można ich zmusić do przyjmowania opakowań.

Nie dość, że do tej pory butelkę można było oddać tylko za okazaniem paragonu, to teraz w ogóle nie można kupić piwa w butelce zwrotnej – irytuje się Michał Bąk z Ursynowa, który zaopatruje się w hipermarkecie Tesco przy al. KEN. W tym sklepie klienci mogą wybierać pomiędzy piwem w puszkach, w plastikowych butelkach lub o pojemności 0,33 l lub 0,66 l. Jeśli na półce jest półlitrowe piwo w szkle, to okazuje się, że to butelka bez kaucji, która zamiast do browaru, trafi do kosza.

Świadomie rezygnujemy ze sprzedaży piwa w butelkach zwrotnych w supermarketach. Klienci nie byli tym zainteresowani – zapewnia Iwona Sarachman z biura prasowego Tesco. – Jeśli ktoś chce kupić piwo w butelce z kaucją, musi się udać do hipermarketu – dodaje. Dlaczego więc w hipermarkecie przy al. KEN jest inaczej? Na to pytanie przedstawicielka Tesco nie potrafiła odpowiedzieć.

Trunku w butelce zwrotnej nie sposób kupić również w sklepach sieci Alkohole Świata. – Nie odbieramy pustych butelek ze względu na ograniczoną ilość miejsca – wyjaśnia Monika Graf z działu marketingu Alkoholi Świata.

Podobnie jest w niektórych małych sklepach osiedlowych. Tymczasem, w myśl ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, sklepy o powierzchni powyżej 25 mkw. sprzedające napoje w opakowaniach jednorazowych „są obowiązane do posiadania w ofercie handlowej podobnych produktów dostępnych w opakowaniach wielokrotnego użytku“.

Kłopot w tym, że ustawodawca nie przewidział żadnych sankcji, za pomocą których można by wymusić na sklepach odbieranie butelek – mówi Piotr Wierciński, adwokat, który dwukrotnie już apelował do Ministerstwa Środowiska o wprowadzenie skuteczniejszych zapisów.

Piwo jest jednym z ostatnich produktów, który jest dostępny w butelkach z kaucją. – A przecież kiedyś w takich opakowaniach można było kupić także mleko. Moja rodzina zużywa tygodniowo dwie zgrzewki wody. To 12 plastikowych butelek wyrzucanych do kosza – dodaje Piotr Wierciński.

– Sklepy nie chcą przyjmować butelek, bo trzeba zapewnić miejsce w magazynach, zatrudnić ludzi, a to dodatkowe koszty – mówi Sławek Brzózek z fundacji Nasza Ziemia. – Z badań wynika, że młodzi ludzie o wiele rzadziej niż starsi przynoszą butelki z powrotem do sklepów. Dla nich te 35 gr kaucji nie stanowią żadnej zachęty.

Najwięksi producenci piwa (Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska i Royal Unibrew) lojalnie zapewniają, że z butelek zwrotnych rezygnować nie będą. – Choć jest to rozwiązanie dużo bardziej przyjazne dla środowiska, to niestety nie wszystkie butelki oznakowane jako zwrotne do nas wracają – mówi Sebastian Tołwiński z Grupy Żywiec. – Z tego powodu regularnie musimy zamawiać nowe, co generuje duże koszty. Rocznie kupujemy ponad 30 mln sztuk butelek.


Widać bardzo wyraźnie, że prawo bez sankcji to prawo całkowicie martwe. Wątpię, by rzeczniczka Tesco nawet o nim wiedziała. Ale oczywiście najbardziej żenująca jest postawa rządu i parlamentu, który od lat nie widzi w tym nic złego i zamierza utrzymać ten zapis w znowelizowanej ustawie.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 05, 2010 18:21 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Wt wrz 28, 2010 11:50
Posty: 7
z tego co pamiętam, bo kiedyś coś próbowałem w tej sprawie działać, to przepis jest martwy ponieważ nie wyznaczono w ustawie kar dla sprzedawców.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn paź 25, 2010 7:15 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Dla odmiany, automat do samodzielnego wielokrotnego używania butelek:

http://www.zw.com.pl/artykul/527233_Prz ... iesem.html

Cytuj:
Przed mlekomatem jak w PRL za mięsem
rbi 24-10-2010, ostatnia aktualizacja 25-10-2010 07:27

Świeże mleko prosto od krowy, ale... z automatu – takiej hybrydy chciał spróbować niemal każdy.

W sobotę w Hali Mirowskiej oficjalnie otwarty został pierwszy w stolicy mlekomat. Za 3 zł można tam kupić litr mleka „prosto od krowy”. – Codziennie dostarczane będzie świeże, z porannego udoju – zapewniał Andrzej Michalak, właściciel ekologicznej farmy, z której pochodzi mleko.

– Proszę spróbować, ma zupełnie inny smak niż to w kartonach – zachęcał. Amatorów było wielu. Najpierw ludzie podchodzili z niedowierzaniem, ale wieść o nowym automacie rozeszła się szybko. – Sąsiadka powiedziała, że można spróbować dziś za darmo – mówiła pani Anna mieszkająca przy ul. Elektoralnej. – Moja córka nie lubi mleka, ale to ma inny smak. Może zmieni zdanie.

– Trochę przypomina takie prosto od krowy – mówiła pani Jadwiga, która w Hali Mirowskiej bywa codziennie. – Wprawdzie jest droższe od tych w kartonach, ale chyba się na nie przerzucę.

Na automacie wisi instrukcja, że mleko najpierw trzeba przegotować, jednak część osób piła już na miejscu.

– Skoro po chemicznym nic mi nie jest, to po takim od krowy mam zachorować? – pytała pani Jadwiga, ocierając białe „wąsy” po mleku. Butelkę można przynieść lub kupić na miejscu za 1 zł. W ciągu najbliższych kilku miesięcy w stolicy mają stanąć kolejne mlekomaty. Trwają rozmowy z rolnikami, którzy mieliby je zaopatrywać.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 17:26 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
W pewnym dużym sklepie umieszczono informację, że w celu zwrócenia butelki z kaucją należy okazać paragon zakupu. Jako podstawę prawną wskazano: Ustawę o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz.U. nr 63 poz. 638), obowiązującą od 15.04.2004 r.

Wprawdzie w licznie powtórzonych komunikatach nie wskazano rocznika Dz.U., ale domyślam się że chodzi o Ustawę z dnia 11 maja 2001 r. o opakowaniach i odpadach opakowaniowych.

Czy ktoś może przegryzał się już przez tę ustawę (lub ma ochotę to zrobić) i domyśla się, który z jej artykułów może być podstawą do żądania okazania paragonu?

Bo ja nie widzę, po pobieżnym przejrzeniu... Za to widzę art. 14:

Cytuj:
Jednostki handlu detalicznego są obowiązane do przyjmowania zwracanych i na
wymianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach w takich opakowaniach,
które znajdują się w ich ofercie handlowej.


oraz art. 27

Cytuj:
Kto, zarządzając jednostką handlu detalicznego, nie przyjmuje zwracanych i na wy-
mianę opakowań wielokrotnego użytku po produktach będących w ofercie handlowej
w tej jednostce,
podlega karze grzywny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 17:59 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Z tego co wiem, nie ma żadnej podstawy prawnej do odmowy przyjęcia butelki zwrotnej. Niestety, ZTCP nie ma też podstawy prawnej do żądania zwrotu kaucji (sprzedawca jest tylko zobowiązany do przyjęcia butelki). Podobnie jak mimo kolejnych nowelizacji ustawy, wciąż nie ma żadnej sankcji za nieprzestrzeganie obowiązku posiadania w ofercie napojów w opakowaniach zwrotnych (art. 13).

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N paź 13, 2013 23:04 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
No bez żartów, ode mnie pobrali kaucję a teraz chcą przyjąć z powrotem butelkę (realizując obowiązek ustawowy) tej kaucji nie zwracając?

Czy ktoś ten spór już kiedyś przerabiał w praktyce? Ja wziąłem pisemne pokwitowanie o odmowie, zamierzam zebrać jeszcze kilka takich, i zobaczymy czy starczy mi energii by ich trochę przeczołgać (albo odbiję się boleśnie od żelbetonu).

Cytuj:
Temat: [GŁOS KLIENTA]reklamacja

Treść:

Szanowni Państwo,
Dziś w Państwa sklepie odmówiono mi zwrotu kaucji za butelki, powołując się na napisy mówiące o "Ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych (Dz.U. nr 63 poz. 638)".

Niestety, na napisach umieszczonych w Państwa sklepie nie wymieniono roku publikacji ustawy, a jedynie informację że obowiązuje od 15 kwietnia 2004 r. Domyślam się jednak, że chodzi o Dziennik Ustaw nr 63 z 2001 roku. Proszę o wskazanie, na podstawie którego artykułu w/w ustawy odmawiają Państwo zwrotu kaucji za butelki zakupione w Państwa sklepie i żądają paragonu zakupu.

Jestem również zniesmaczony sposobem w jaki zwracał się do mnie jeden z Państwa menadżerów, który oznajmił że "mogę realizować swoje ambicje(!) w punkcie obsługi klienta".

Informuję, że chęć odzyskania środków za kaucję nie jest ambicją, tylko normalnym oczekiwaniem w uczciwym obrocie towarów. Podczas gdy kupowałem towar w opakowaniu z kaucją, nie informowano mnie o konieczności zachowania paragonów. Co więcej, wielokrotnie, po 2004 roku, dokonywałem zwrotu opakowań za kaucją i dopiero dziś spotkałem się z problemem. Proszę o udzielenie odpowiedzi na reklamację w formie pisemnej, na adres e-mail (...) lub na adres (...)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 23, 2014 15:52 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Ja na szczęście pod domem mam sklep, gdzie i paragon nie potrzebny i mogę zwrócić nawet butelki z naddatkiem w stosunku do zakupu. BTW moi sąsiedzi wstydzą się chyba oddawać butelki (bo mi podrzucają), pewnie też i wielu innych ludzi tak ma - to się jednak kojarzy z jakimś kloszardztwem.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 28, 2014 14:05 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pn paź 20, 2014 12:24
Posty: 1
Ja się zastanawiam kiedy bedzie tak jak w Skandynawii, za zwrot butelki od coli dostajesz 2 korony a to już jest złotówka...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 29, 2014 7:07 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt paź 28, 2011 11:45
Posty: 103
kamilajoz napisał(a):
Ja się zastanawiam kiedy bedzie tak jak w Skandynawii, za zwrot butelki od coli dostajesz 2 korony a to już jest złotówka...


za duże bezrobocie by było. Kto by wówczas pracował za minimalną krajową, jeśli za oddanie jednej plastikowej butelki dostawałby złotówkę? Poza tym wszystkie firmy gospodarowania odpadkami upadłyby bo nie było by co robić. Na szczęście tu jest wolska!

_________________
--
rowerem.info.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lis 18, 2014 23:08 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Wt lis 18, 2014 21:11
Posty: 3
1zł to za dużo. Sądze, że wystarczyłoby 20gr żeby zachęcić niektórych ludzi do wymiany butelek. O ile mieliby miejsce do mieszkaniu do ich składowania.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL