https://wyborcza.pl/7,177851,26852997,n ... upila.htmlWojciech Borakiewicz napisał(a):
Nieszablonowy system segregacji śmieci. Gmina kupiła kontenery i tablety, zatrudniła sorterów. Mieszkańcy dostali karty z czipami, worki ważą i rejestrują
Mieszkańcy osiedla w Nakle nad Notecią nie mają kolorowych pojemników na odpady. Z workiem na śmieci chodzą do miniPSZOK-ów, do których wyrobiono im karty zbliżeniowe. Odpady segregują zatrudnieni przez gminę sorterzy.
Nakło nad Notecią, powiatowe miasto w województwie kujawsko-pomorskim. 18 tysięcy mieszkańców. Osiedle bloków pamiętających lata 80. ubiegłego wieku. Punktualnie o godz. 10. Anna Kaus otwiera drzwi do specjalnego kontenera. Na ścianie obok wejścia wisi tablica z napisem: "Punkt Odbioru Odpadów Zbieranych Selektywnie numer 2".
Kontener to jeden z dziesięciu tzw. miniPSZOK-ów, które funkcjonują na terenie gminy. Osiem stoi w samym Nakle, dwa pozostałe w pobliskich miejscowościach: Paterku i Potulicach.
- Przyjmuję odpady od mieszkańców. Potem sama je sortuję i rozdzielam do dziesięciu worków - Kaus opowiada o swojej codziennej pracy.
- Na tym polega istota naszego system. Przy blokach i domach nie ma osobnych pojemników na segregowanie śmieci. Mieszkańcy przynoszą je w jednym worku do miniPSZOK-ów i tam są one segregowane przez pracowników
(...)
- Od tego momentu w naszym systemie już wiadomo, z którego konkretnie lokalu oddano śmieci. Możemy dzięki temu m. in. monitorować, jak często odpady z danego mieszkania są oddawane. Jeśli np. jest sytuacja, że z lokalu przysłowiowego Kowalskiego przez dwa miesiące nie przekazano żadnych odpadów, możemy dowiadywać się o przyczyny - opowiada Bartosz Włodarczyk, nadzorujący w KPWiK system.
Kaus wyrzuca śmieci z worka na stalowy stół. Sprawnie rozdziela je i po kolei wrzuca do dziesięciu worków za plecami. Sortuje osobno: plastik bezbarwny, zielony i niebieski, plastikowe worki HDPE (m .in. popularne foliówki-zrywki), aluminium, papier, a nawet baterie, leki, żarówki i świetlówki. Wszystko to każdy mieszkaniec może jednak przynieść w jednym worku. Sortuje się dopiero w miniPSZOK-u.
(...)
Kolejny plus dla spółdzielni - oszczędziła teren, na którym musiałaby postawić znacznie większe wiaty śmieciowe. - Ciasno u nas, a dzięki temu jest miejsce na miejsca parkingowe - argumentuje prezes spółdzielni mieszkaniowej w Nakle. Jej członkowie płacą 26 złotych miesięcznie za odbiór odpadów, gdy deklarują segregowanie śmieci. Dwa razy więcej - gdy tego nie robią.
- W przypadku powrotu do klasycznego systemu workowego, moglibyśmy obniżyć cenę o 1 złotówkę, może półtora złotego, tracąc jednak wszystkie zalety naszego systemu - przyznaje prezes KPWiK. Podkreśla, że model wyeliminował odpowiedzialność zbiorową w budynkach wielorodzinnych. Zarządca nieruchomości nie musiał składać jednej deklaracji: sortują/nie sortują, tylko mógł złożyć taką, w której uwzględnił, że w danym budynku wielorodzinnym np. dziewięć lokali chce prowadzić zbiórkę selektywną, a jeden lokal chce ponosić podwyższoną opłatę.
- Nie mamy jeszcze danych o poziomie recyklingu za rok 2020, ale spodziewam się, że wyniesie około 50 procent. Swój negatywny wpływ miała pandemia. Wcześniej był wyższy i sięgał nawet powyżej 90 procent - twierdzi Sobczak.
- Ponieśliśmy koszty inwestycyjne, kiedy system uruchamialiśmy, ale teraz wychodzimy na zero pod względem finansowym - ocenia Bartosz Włodarczyk z KPWiK.
W skali gminy wszystkie nakłady inwestycyjne na stworzenie systemu zamknęły się w kwocie 1,9 mln złotych. KPWiK i spółdzielnia mieszkaniowa wydały np. 450 tysięcy złotych na kupno ośmiu kontenerów - to była pożyczka z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska w Toruniu. Dwa mini-PSZOK-i to adaptacje budynków, które znajdowały się na terenie spółdzielni mieszkaniowej „Chrobry”. 108 tys. złotych kosztował system czytników, tabletów, oprogramowanie wraz z prawami autorskimi oraz około 10 tys. kart z kodami kreskowymi nieruchomości.
Gmina dostała dotację z Powiatowego Urzędu Pracy na zatrudnienie sorterów. Początkowo pracowało ich 21. Kiedy wdrożono automatyczne "śmieciomaty", liczba sorterów spadła do 11.
_________________
Pozostanie po nas
..............|
................Włóczykije euta smutna legenda,
.-....__...|
.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.że wciąż nas uczono
...........|_________________________________
uczyć się na błędach.
..........(Włodzimierz Ścisłowski)