zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Wspólny bilet kolej-autobus-komunikacja miejska
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=4058
Strona 1 z 1

Autor:  axxenfall [ Pn paź 24, 2022 7:20 ]
Tytuł:  Wspólny bilet kolej-autobus-komunikacja miejska

Słowacja goni Czechy, a nawet powinna je przegonić, jeżeli bilet będzie obowiązywał w całym kraju, a nie pojedynczych województwach:

https://www.transport-publiczny.pl/wiad ... 75644.html

Cytuj:
Słowacja opublikowała założenia do ustawy o publicznym transporcie pasażerskim, którego ideą jest stworzenie zintegrowanej taryfy dla kolei, autobusów dalekobieżnych i komunikacji miejskiej. To kamień milowy w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Ministerstwo Transportu i Budownictwa zaprezentowało projekt ustawy o publicznym transporcie pasażerskim. Jak czytamy w dokumencie, rząd Republiki Słowackiej zobowiązał się do zrealizowania kamienia milowego w ramach Krajowego Planu Odbudowy, jakim jest ujednolicenie taryf między transportem kolejowym, autobusów dalekobieżnych i transportu miejskiego.

– Celem jest stworzenie zasad i rozwiązań, aby umożliwić podróżowanie na jednym bilecie wszystkimi środkami transportu publicznego – czytamy w projekcie ustawy. Jak wyjaśnia ustawodawca, Krajowa Agencja Transportu będzie koordynować i usprawniać – w interesie społecznym – integrowanie różnych gałęzi transportu publicznego.

Jak tłumaczy Ministerstwo Transportu i Budownictwa transport autobusowy i kolejowy jest w wielu regionach nieskoordynowany i nie gwarantuje wygodnych przesiadek. – Obecnie linie kolejowe i autobusowe kursujące w tym samym czasie i na tej samej trasie mogą się pokrywać co obciąża budżet administracji publicznej – podaje ustawodawca. Co więcej, od dłuższego czasu udział publicznego transportu pasażerskiego maleje kosztem indywidualnego transportu samochodowego.

Zdaniem resortu, system transportu publicznego jest nieatrakcyjny dla potencjalnych pasażerów oraz brakuje jednolitej koncepcji organizowania transportu na terenie całej Słowacji. Co również wymaga pilnej zmiany. Szczegóły ustawy nie są jeszcze znane, obecnie trwa proces wyrażania opinii do przedstawionego pomysłu rządu. W grudniu mają się natomiast rozpocząć konsultacje.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/