Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz maja 15, 2008 9:28 
Oberspammer

Dla tych, którym umknęło ogłoszenie na nader dynamicznej stronie głównej ZM, przypominam o:

konkursie na Dobre Praktyki Komunikacyjne!

Do wygrania m.in.: rower miejski, aparat cyfrowy, karty miejskie, bony
na sprzęt turystyczny i wiele innych atrakcyjnych nagród!

Wystarczy przysłać nam opis istniejącego na terenie aglomeracji warszawskiej rozwiązania, które ułatwia podróże pieszym, rowerzystom lub pasażerom komunikacji publicznej. Zgłaszane rozwiązanie powinno czynić podróż bezpieczniejszą, wygodniejszą i/lub szybszą.

Szczegółowe zasady zgłoszeń znajdują się w regulaminie:

http://www.zm.org.pl/?a=konkurs

Przykładowe zgłoszenie:

http://www.zm.org.pl/?a=konkurs_przyklad

Pozdrawiam,
Maciek

P.S. Przepraszam za informacje na dwóch podforach, ale nie chciałbym aby to komuś umknęło, a tematyka dotyczy zarówno rowerów jak i zbiorkomu.

uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)

Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 23, 2008 23:43 
Greenpisarz

Przeczytałem regulamin konkursu i trochę mnie sfrustrowało, że nigdzie nie widziałem zapisu o wdrożeniu zwycięzkich "dobrych praktyk".
Wiem, że organizatorem jest ZM, ale skoro ZDM i ZTM funduje niektóre nagrody, to może chociaż poczują się zobowiązani do zrealizowania tych projektów?

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 25, 2008 8:16 
Admin

jacor napisał(a):
Przeczytałem regulamin konkursu i trochę mnie sfrustrowało, że nigdzie nie widziałem zapisu o wdrożeniu zwycięzkich "dobrych praktyk".
Wiem, że organizatorem jest ZM, ale skoro ZDM i ZTM funduje niektóre nagrody, to może chociaż poczują się zobowiązani do zrealizowania tych projektów?

Tu nie chodzi o wdrażanie projektów, ale nagrodzenie tych już zrealizowanych. Dlatego to się nazywa "konkurs dobrych praktyk" a nie "konkurs dobrych pomysłów".

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 25, 2008 8:47 
Zielony Oszołom

olek napisał(a):
Tu nie chodzi o wdrażanie projektów, ale nagrodzenie tych już zrealizowanych. Dlatego to się nazywa "konkurs dobrych praktyk" a nie "konkurs dobrych pomysłów".

Dla organizatorów to jasne. Ale dla potencjalnych uczestników - nie zawsze. Na ulotce zabrakło bardziej jednoznacznego wskazania, że chodzi o już istniejące rozwiązania. Wynika to tylko z formy "gdzie znajduje się". Co łatwo zinterpretować stereotypowo-życzeniowo.

Ciekaw jestem ile tak pomyłkowych zgłoszeń wpłynęło.

Jack

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 25, 2008 11:54 
Greenpisarz

jack napisał(a):
olek napisał(a):

Dla organizatorów to jasne. Ale dla potencjalnych uczestników - nie zawsze. Na ulotce zabrakło bardziej jednoznacznego wskazania, że chodzi o już istniejące rozwiązania. Wynika to tylko z formy "gdzie znajduje się". Co łatwo zinterpretować stereotypowo-życzeniowo.

Ciekaw jestem ile tak pomyłkowych zgłoszeń wpłynęło.

Hm, mam wrażenie, że początkowo regulamin konkursu wyglądał trochę inaczej, ale niestety nie pamiętam dokładnie jaka była treść. Zresztą to i tak już nie ważne. Muszę też napisać, że po tym co napisał Olek jestem zdemotywowany. Nastawiałem się na to, że to będzie opis istniejącej "dobrej praktyki", ale ze wskazaniem miejsca, gdzie można ją zastosować.
W takiej sytuacji zadanie konkursowe jest mało twórcze i mało wciągające :-) Rozwiązanie problemu już istnieje i już jest wdrożone, a teraz trzeba usiąść i pisać dlaczego to jest fajne. Trochę to frustrujące w sytuacji gdy mnóstwo problemów jest nierozwiązanych lub możliwe rozwiązania nie są wdrażane.
Nie wiem kto jest "targetem" tego konkursu, ale wydaje mi się, że większość sympatyków ZM, jest nastawiona na wyłapywanie w otoczeniu rzeczy, które można poprawić/zmienić. Pisanie o tym dlaczego bus-pas albo kontrapas (notabene jedyny istniejący w Warszawie kontrapas jest w tej chwili rozgrzebany i słabo oznakowany) jest fajny wydaje mi się wywarzaniem otwartych drzwi...

Takie jest moje zdanie.
Tak czy siak, życzę prawidłowych zgłoszeń. Mam nadzieję, że ludzie jednak czytają ze zrozumieniem :-)

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 25, 2008 12:17 
Admin

jacor napisał(a):
Muszę też napisać, że po tym co napisał Olek jestem zdemotywowany. Nastawiałem się na to, że to będzie opis istniejącej "dobrej praktyki", ale ze wskazaniem miejsca, gdzie można ją zastosować.
W takiej sytuacji zadanie konkursowe jest mało twórcze i mało wciągające :-) Rozwiązanie problemu już istnieje i już jest wdrożone, a teraz trzeba usiąść i pisać dlaczego to jest fajne. Trochę to frustrujące w sytuacji gdy mnóstwo problemów jest nierozwiązanych lub możliwe rozwiązania nie są wdrażane.

Szkoda, że tak to odbierasz. Dokumentowanie, opisywanie i popularyzowanie dobrej praktyki to sprawdzony instrument. Wrzuć sobie w googla "good practice" albo "good practice guide" i zobacz co dostaniesz w odpowiedzi. Chodzi o to, żeby palcem pokazać - to jest fajne, coś takiego już udało się zrobić, przy istniejących uwarunkowaniach prawnych / finansowych / mentalnych, sprawdziło się i można z powodzeniem zalecić kopiowanie. Przy okazji można się zastanowić dlaczego np. buspas na ulicy X się sprawdził, w przeciwieństwie do tego na ulicy Y, który nie za bardzo spełnia swoją rolę. W Warszawie jest to tym bardziej cenne, że przykładów zrealizowanych, pozytywnych, przemyślanych działań w dziedzinie transportu jest bardzo mało - znacznie, znacznie mniej niż pomysłów.

Chodzi o to, żeby z jednej strony docenić te nieliczne "jaskółki", a z drugiej - nagłośnić przykłady do naśladowania. Zapewniam Cie, że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że są w Warszawie np. podniesione tarcze skrzyżowań i w związku z tym uznaje ich brak za obowiązującą normę.

A pomysły można oczywiście zgłaszać tak czy owak w ramach innej, ciągłej akcji ("Wydepcz sobie ścieżkę" czy jakoś tak). Ale w tej chodzi konkretnie o znalezienie przykładów, że "dasię".

Tytuł:
PostNapisane: Śr cze 25, 2008 14:17 
Greenpisarz

olek napisał(a):
Szkoda, że tak to odbierasz. Dokumentowanie, opisywanie i popularyzowanie dobrej praktyki to sprawdzony instrument. Wrzuć sobie w googla "good practice" albo "good practice guide" i zobacz co dostaniesz w odpowiedzi. Chodzi o to, żeby palcem pokazać - to jest fajne, coś takiego już udało się zrobić, przy istniejących uwarunkowaniach prawnych / finansowych / mentalnych, sprawdziło się i można z powodzeniem zalecić kopiowanie. Przy okazji można się zastanowić dlaczego np. buspas na ulicy X się sprawdził, w przeciwieństwie do tego na ulicy Y, który nie za bardzo spełnia swoją rolę. W Warszawie jest to tym bardziej cenne, że przykładów zrealizowanych, pozytywnych, przemyślanych działań w dziedzinie transportu jest bardzo mało - znacznie, znacznie mniej niż pomysłów.

Chodzi o to, żeby z jednej strony docenić te nieliczne "jaskółki", a z drugiej - nagłośnić przykłady do naśladowania. Zapewniam Cie, że wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że są w Warszawie np. podniesione tarcze skrzyżowań i w związku z tym uznaje ich brak za obowiązującą normę.

A pomysły można oczywiście zgłaszać tak czy owak w ramach innej, ciągłej akcji ("Wydepcz sobie ścieżkę" czy jakoś tak). Ale w tej chodzi konkretnie o znalezienie przykładów, że "dasię".

OK. Moja demotywacja raczej wynikała ze dezorientacji - i tak siedzę teraz, pisząc zgłoszenie konkursowe :-) Chodziło mi o to, że te dobre praktyki w Warszawie i tak były okupione wielkimi bojami i niezłą krwawicą - mam wrażenie, że wszystkie argumenty "za" już padły.
Ale faktycznie - można napisać o funkcjonowaniu tych rozwiązań po wdrożeniu. Tyle tylko, że tak jak napisałeś - pomysłów naprawdę dobrze zrealizowanych jest strasznie mało.

BTW, czy ktoś widział w Warszawie wdrożenie "uszu myszki miki"? :-)

Tytuł:
PostNapisane: Wt sie 19, 2008 9:51 
Admin

http://ztm.waw.pl/zm-konkurs2.php

Cytuj:
Wybierz rozwiązania, których chciałbyś widzieć więcej!

Piętnastego sierpnia rusza plebiscyt na najlepsze rozwiązania dla niezmotoryzowanych. Jest to druga część konkursu współfinansowanego ze środków unijnych w ramach projektu "Społeczny Rzecznik Niezmotoryzowanych".

Celem konkursu jest wskazanie tych rozwiązań, których ludzie chcieliby widzieć więcej, które czynią podróże szybszymi, wygodniejszymi i bezpieczniejszymi. Spośród wszystkich zgłoszeń eksperci wybrali piętnaście, teraz ostateczna decyzja należy do was!

Głosować może każdy i każdy ma przy tym szanse na zdobycie upominków od Zielonego Mazowsza i Zarządu Transportu Miejskiego. Jednak główną motywacją powinna być możliwość wskazania na to, jakie rozwiązania powinny być powielane w mieście. Informacje o zgłoszeniach i formularz do głosowania znajdują się na stronie Zielonego Mazowsza, a głosy zbierane będą do 15 września. Ogłoszenie wyników odbędzie się 22 września, przy okazji obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu.

Organizator:
Stowarzyszenie Zielone Mazowsze

Partnerzy:
Urząd Dzielnicy Śródmieście
Urząd Dzielnicy Ursynów
Zarząd Dróg Miejskich
Zarząd Transportu Miejskiego
Metro Warszawskie

Sponsorzy medialni:
Magazyn Rowerowy
Transport Miejski i Regionalny
Polskie Drogi

Konkurs jest organizowany w ramach projektu "Społeczny Rzecznik Niezmotoryzowanych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Tytuł:
PostNapisane: Cz sie 28, 2008 13:18 
Oberspammer

Konkurs ma też własną podstronę na witrynie Urzędu Miasta :

http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/ko ... yzowanych/

Niestety nie jest dostępna ze strony głównej (dopiero przez łącze "wydarzenia"), niemniej cieszy oko.

Pozdrawiam,
Maciek

Tytuł:
PostNapisane: Śr wrz 24, 2008 11:10 
Oberspammer

I, na koniec, dla nieodwiedzających strony głównej ZM :) Miejska podstrona z wynikami: http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/konkursdlaniezmotoryzowanych/5.php.

Pozdrawiam,
Maciek

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona