Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 25, 2015 11:50 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
To zasługuje na oddzielny temat.

http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/piesi ... al-zmiany/




Cytuj:
Pełna treść ustawy przyjętej dziś w Sejmie:

USTAWA

z dnia .……………… 2015 r.

o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Art. 1.
W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2 pkt 23 otrzymuje brzmienie:
„23) ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku lub – w przypadku oczekiwania na możliwość wejścia na przejście dla pieszych – powstrzymania się od wejścia na nie;”;
2) w art. 13:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
„1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.
1b. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.”;
3) w art. 26:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Z zastrzeżeniem ust. 1a, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych.”.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.




Czyli pieszy ma pierwszeństwo, ale musi się zatrzymać. Czy znaczy to, że jeżeli się nie zatrzymał, to nie miał pierwszeństwa? Oraz czy w ogóle można przejść przez przejście bez zatrzymywania się przed nim?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So wrz 26, 2015 12:34 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
em c napisał(a):
treść ustawy przyjętej dziś w Sejmie: [...]
Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Niestety, zamiast zapowiadanej i słusznej, jednoznacznej zmiany pierwszeństwa mamy znów prawny bubel:
1. O ile zatrzymanie się jest weryfikowalne, o tyle upewnienie się, "czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa" praktycznie przywraca dawny zakaz wchodzenia bezpośrednio przed pojazd. Jeśli pieszy wejdzie, a kierowca na niego wjedzie, to jest to oczywisty dowód, że pieszy nie "upewnił się".
2. Nałożono obowiązek zatrzymania się przed wejściem na przejście zawsze, nie wyłączając sytuacji, gdy samochodów nie ma w zasięgu wzroku, gdy już stoją i przepuszczają innych, na przejściu z sygnalizacją. Obejmuje także przekraczanie wysepki rozdzielającej pasy ruchu. Dla policji to gratka: będzie mogła kosić mandaty w dowolnej liczbie, na każdym przejściu.
Czy naprawdę w Polsce tak musi być? Czy mając do dyspozycji tyle dobrych, sprawdzonych rozwiązań prawnych w tej kwestii, nasi decydenci muszą tworzyć takiego potworka? Czy to zwykła bezmyślność, czy raczej działanie mające na celu pozorny gest, a w istocie zachowanie poprzedniego status quo z prezentem dla spragnionej mandatów policji i wygodnym narzędziem dla medialnej nagonki na pieszych w razie potrzeby?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So wrz 26, 2015 17:59 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Pozostaje pisać do senatorów...

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So wrz 26, 2015 21:29 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
I tak coraz więcej przejść jest z sygnalizacją świetlną.
----
Przepis byłby może dobry do takich przejść jak na zdjęciach. Czy Wasi zarządcy dróg również są tak czujni na niewygody kierowców jak zarządcy drogi ze zdjęcia (u mnie w Bytomiu)?

Obrazek

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 8:28 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): N lut 01, 2015 23:47
Posty: 31
Lokalizacja: Wola, Śródmieście
Nie podoba mi się ta zmiana. Jako pieszy chcę płynnie wchodzić na przejście, jasno demonstrując kierowcy swój zamiar. Jako kierowca chcę, żeby pieszy wysyłał swoim zachowaniem jednoznaczny komunikat. Co prawda i tak jestem zdania, że należy za kółkiem ułatwiać innym życie i zawsze staję, jeśli ktoś jest przy przejściu, lub do niego podchodzi, ale przepis powinien być w tym przypadku całkowicie jasny i nie pozostawiać pola do żadnych interpretacji. Pozostaje jeszcze Senat i ewentualnie veto Prezydenta, więc jest szansa, że to jednak nie przejdzie w tym kształcie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn wrz 28, 2015 16:48 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
Rob. S. napisał(a):
jestem zdania, że należy za kółkiem ułatwiać innym życie i zawsze staję


Zostało mi jeszcze trochę zwojów w tej puszce na końcu szyi, więc przechodzę na zielonym i przeprowadzam rower , więc jeszcze żyję.
Nigdy nie wierz kobiecie , szczególnie za kierownicą , bo sam sobie nie wierzę.

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 30, 2015 20:35 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Cz lip 23, 2009 11:23
Posty: 72
Lokalizacja: Mysiadło
Ja bym dodał, że jeżeli kierowca potrąci pieszego, to zawsze będzie z winy pieszego, bo nie upewnił się, że kierowca chce go przepuścić. :evil:
I do tego mamy asymetryczne prawo- jak kierowca ma obowiązek mnie przepuścić, ale tego nie zrobi to będę stał na tych pasach do wieczora przy dużym ruchu i mogę machać kierowcom ręką co najwyżej, a jak ja mam obowiązek się stanąć się upewnić, a tego nie zrobię to zostanę rozjechany. Żeby wprowadzić symetrię należałoby dać pieszym możność użycia broni palnej przeciw pojazdom, które nie ustąpiły gdy powinny :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 7:16 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
[quote/] Żeby wprowadzić symetrię należałoby dać pieszym możność użycia broni palnej przeciw pojazdom, które nie ustąpiły gdy powinny[/quote]

Czy nie było by to słuszne rozwiązanie? :D :lol: :oops: :!:

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 01, 2015 21:31 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): N lut 01, 2015 23:47
Posty: 31
Lokalizacja: Wola, Śródmieście
Senat jednym głosem opowiedział się przeciwko zmianom. Sejm może oczywiście to przegłosować, ale potrzebna jest bezwzględna większość. Chyba lepiej, żeby ten bubel został utopiony. Może w nowej kadencji uda się uchwalić sensowne i jasne przepisy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18948035,pieszy-nie-bedzie-mial-pierwszenstwa-senat-odrzucil-nowele.html?lokale=warszawa#BoxNewsImg


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 02, 2015 11:10 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
Nie wiem, czy się cieszyć, czy martwić. Zapis o konieczności zatrzymywania się był fatalny, ale przynajmniej ustawa dawała pierwszeństwo pieszym i można było mieć zasadną nadzieje, że zmieni nawyki kierowców, przez co ilość wypadków na przejściach się zmniejszy. Wystarczy poczytać wypowiedzi polityków, żeby wiedzieć, że właśnie przez pierwszeństwo dla pieszych została odrzucona, a nie dlatego, że fragment o zatrzymywaniu się budził czyjekolwiek wątpliwości. W nowej kadencji szans na zmianę sytuacji raczej nie będzie - w sejmie PIS głosował jednogłośnie przeciw, więc zostajemy z zabawą 'uskocz przed samochodem' na przejściach na następne parę lat.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 14 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL