Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt mar 11, 2008 15:11 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Grzegorz Lisicki napisał(a):
Specjalnie zaprojektowane eleganckie przystanki, do tego estetyczne kosze na śmieci, słupy i stojaki reklamowe - na jesieni warszawskie ulice czeka mała rewolucja

Obrazek

akie są warszawskie przystanki, każdy widzi - w centrum stoją czerwone, metalowe, z wypukłym dachem z pleksi i miejscem na mapę lub rozkład z przodu. Z boku oświetlona reklama. To podstawowy wzór przystanków, który obowiązuje w stolicy od połowy lat 90. Dawno już straciły świeżość i powab, korodują oklejone nielegalnymi reklamami powiewającymi na wietrze. A im dalej od centrum, tym gorzej - na Czerniakowie bez trudu odnajdziemy malowane na srebrno wiaty z drewnianymi ławeczkami - relikty lat 70. i 80. Nie spełniają już żadnej funkcji ochronnej - przy padającym deszczu woda swobodnie przecieka, lejąc się z sufitu na oczekujących i chodnik. Na peryferiach często przystanek to słupek z symbolem autobusu i (czasami) rozkładami jazdy.

To wszystko jednak odchodzi w przeszłość. - Na jesieni do na główne szlaki komunikacji w centrum trafi partia kilkudziesięciu nowych przystanków - zapowiada Tomasz Gamdzyk, szef stołecznego wydziału estetyki. Będzie na co popatrzeć - choć wzornictwem nowe wiaty nieco nawiązują do starych, czerwonych, są jednak prawie całkowicie przeszklone. Bannery reklamowe znajdą się nie z boku, lecz na tylnej ściance. Zabraknie znanej ze starych przystanków "barykady" z przodu wiaty.

- Mnie martwi tylna ścianka, która nie jest tak szczelna jak w tych czerwonych - ocenia pasażer pan Wojtek, którego pokazaliśmy zdjęcie nowych przystanków. - Nowe przystanki będą chyba bardziej przewiewne. Ale w wydziale estetyki uspokajają. - To zależy od układu danego przystanku, czy przylega do zabudowy i oczywiście od tego, jak bardzo wieje w okolicy - mówi jeden z urzędników.

Za to jest szansa, że pasażerów latem nie będzie dręczyć słońce - przystanki będą od góry oklejone specjalną dziurkowaną folią odbijającą 80 proc. światła.

Pierwsza partia przystanków będzie testowana przez rok. Dopiero po takim pilotażu na ulice trafi ponad 1,5 tys. (z około 4 tys. w mieście) nowych przystanków komunikacji miejskiej.

Ich projekty powstały w pracowniach dwóch profesorów ASP - Jerzego Porębskiego i Grzegorza Niwińskiego (są oni twórcami znanych wszystkim niebieskich i brązowych tablic Miejskiego Systemu Informacji). Wygrali ogłoszony w 2006 r. konkurs na zaprojektowanie wiat i ich otoczenia: słupka informacyjnego, ławki, kosza na śmieci, słupa ogłoszeniowego, a nawet stojaka na rowery, który stanie obok przystanku.

Kto będzie dbał o czystość nowych wiat reklamowych? Zapewne te same firmy co dotychczas - zajmujące się legalną reklamą na przystankach. Tylko firma AMS posiada ich ponad 530. Koszty usuwania nielegalnych plakatów przyklejonych ordynarnie taśmą klejącą są ogromne. Dlatego firmy reklamowe wynajmują firmy ochroniarskie, które patrolują przystanki. Takie patrole pomagają dbać też o bezpieczeństwo pasażerów, bo na nowych przystankach nie planuje się montażu kamer monitoringu. - Będziemy korzystali z kamer ulicznych, których jest coraz więcej - zapowiada Tomasz Gamdzyk.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


Od początku bardzo sceptycznie podchodziłem do tego projektu. Miło, że postanowili zrobić coś, by naprawić brak ochrony przed słońcem, ale pozostaje nadal brak ochrony przed wiatrem, deszczem i śniegiem. Oczywiście będzie możne i te rzeczy naprawić dodatkami do wiat, ale wtedy powstaje pytanie, po co w ogóle wybierano projekt wymagający tylu zmian. Zatem zapewne zostaną przystanki przepuszczające 20% światła i 80% deszczu i wiatru.

Ale może niepotrzebnie narzekam i życie okaże się lepsze od obrazka. Czas pokaże. Pocieszające jest, że będzie okres próbny, a nie od razu wszystko do wymiany. Mam nadzieję, że jakieś wnioski zostaną z doświadczeń tego okresu wyciągnięte.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 11, 2008 17:12 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
Estetycznie ten projekt mi się podoba.
Zastanawia mnie tylko czy jest tam miejsce tylko na rozkłady czy również na mapę, gdyż dużą wadą dotychczasowych przystanków było częste nie montowanie map komunikacji miejskiej bo nie było gdzie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt mar 11, 2008 18:55 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Estetycznie i mi się podoba, ale mam duże wątpliwości, co do jego funkcjonalności (w wersji wąskiej nie ma nawet symbolicznej ochrony przed żywiołami dla osób siedzących, a to one zazwyczaj są najsłabszymi i najbardziej wymagającymi ochrony użytkownikami). Dla zainteresowanych, tu są szczegóły. Przynajmniej stojaki rowerowe wyglądają na przyzwoite:
http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/pr ... ansze1.jpg

A tu część odrzuconych projektów (po naciśnięciu w obrazek można zobaczyć szczegóły):
http://www.um.warszawa.pl/wydarzenia/pr ... wyniki.php
Ja kibicowałem temu, który zajął drugie miejsce, z żywą wiatą.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 13, 2008 10:05 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
Ta wiata jest fajna ale przy wydzielonych bus-pasach i na przystankach tramwajowych mogłoby powstać coś takiego:

Obrazek

To jest przystanek na miarę 21 wieku:

- zintegrowany wyświetlacz (w naszej wiacie nikt nie pomyślał)
- estetyczna posadzka
- zintegrowany z przystankiem automat biletowy (tu go nie widać)
- porządne zadaszenie z wbudowanym oświetleniem, zadaszenie prawie dociera do krawędzi peronu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz mar 13, 2008 17:53 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 19, 2008 18:33
Posty: 460
Lokalizacja: Żoliborz
Projekt najbrzydszy nie jest, natomiast moim faworytem też były przystanki z naturalną zielenią. Choć niewykluczone, że znudzeni ludzie by urywali listki, gałązki etc. Natomiast to, czy zwycięski projekt w rzeczywistości będzie się też tak ładnie prezentował, jak na obrazkach, zależy w największej mierze od tego, czy służby miejskie będą o te przystanki dbały. Jeśli nie, to szybko będą pomazane no i, jako że są tylko ze szkła, ludzie będą na nich wydrapywać napisy. Chyba, że szkło wezmą jakieś specjalne. Aha, jeszcze będą brudne od taśmy klejącej.
Z drugiej strony projektowali je panowie od Systemu Informacji Miejskiej, którzy, jak się wydaje, wiedzą co robią, bo przynajmniej moim zdaniem system ten nie jest najgorszy. Więc nadzieja jest.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 19, 2008 22:42 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N sty 07, 2007 14:54
Posty: 127
Ciekawe ile taka wiata wytrzyma? Dla mnie to na wizualizacji wyglada jakby mialo sie rozpasc po pierwszym wietrze, albo po pierwszym kopnieciu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 15, 2008 9:17 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
A oto i co zostało z oryginalnego projektu:

Obrazek

Seksowna wiata do połowy uda, przyjemny efekt szklarniowy oraz przewiewna konstrukcja nie utrudniająca przepływu powietrza w naturalnych klinach napowietrzających i nie zaburzająca równomiernej dystrybucji wody w przypadku opadów. No i oczywiście brak jakichkolwiek nowatorskich rozwiązań estetycznych, które groziły, że oryginalny projekt będzie się czymś wyróżniał poza niską funkcjonalnością.

Tylko pogratulować.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 15, 2008 10:24 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So sty 19, 2008 18:33
Posty: 460
Lokalizacja: Żoliborz
Nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że wiaty na Krakowskim Przedmieściu były osobnym projektem. Wiaty wg projektu, który omawialiśmy powyżej, mają być zainstalowane w całym mieście, tymczasem przy okazji remontu KP odbył się - z tego co pamiętam - oddzielny konkurs projektów na małą architekturę, wiaty, kioski itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 15, 2008 15:10 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Kioski na pewno, ale sądziłem że wiaty będą spójne z resztą miasta. Jeżeli się mylę, to wycofuję część uwag odnośnie zmian względem oryginalnego projektu, resztę podtrzymuję :)

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 15, 2008 15:44 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cieszmy sie ze w Warszawie sa w ogole jakies wiaty, bo za granica czesto takich nie ma na przystanakch autobusowych i tramwajowych, zwlaszcza tych rzadziej obslugiwanych (a jak wiadomo, tam sie najdluzej czeka, wiec najbardziej by sie przydaly).

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL