Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 05, 2012 15:06 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
W 2011 roku 136 przekroczeń dobowej dopuszczalnej wartości stężenia PM10 w powietrzu czyli tyle ile w 2008 roku (albo o kilka więcej). Władzom Warszawy gratulujemy.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 30, 2012 0:17 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 13:25
Posty: 164
Akcja propagandowa firmy xxx z instytutem PAN: http://odkurzonawarszawa.pl/
Można znaleźć tam mapę zanieczyszczeń w mieszkaniach Warszawy.
Nie wiem, na ile rzetelne są wyniki badań, ale z pewnością akcja dotrze do szerszej grupy konsumentów, może zwiększy świadomość na temat zanieczyszczeń. Mam tyklo nadzieję, że nie wyciągną wniosku, że należy oddychać powietrzem wprost z odkurzacza :oops:
http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/654538-Kurz-z-mieszkan-ujawnil-brudna-prawde.html
Cytuj:
Kurz z mieszkań ujawnił brudną prawdę
Janina Blikowska 28-03-2012, 28-03-2012 22:42
W sieci powstała mapa poziomu zanieczyszczeń w stolicy. Najgorzej jest w centrum, na Pradze i Ursynowie
autor: Jerzy Gumowski
źródło: Fotorzepa
Do mieszkań warszawiaków dostaje się wiele zanieczyszczeń z powietrza. - Najgroźniejsze są metale ciężkie - tłumaczą naukowcy PAN

Mieszkania najbardziej zanieczyszczone metalami ciężkimi są w cen­trum, na Pradze-Południe oraz Ursynowie – wynika z badań Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

PAN wraz z producentem sprzętu gospodarstwa domowego przepro­wadził badania kurzu w stołecznych domach. Próbki pobrano w 150 lokalach w całym mieście. Zbierali je naukowcy, dziennikarze, ale też aktorki Małgorzata Socha i Maria Góralczyk. – Potem kurz był ba­dany pod kątem zawartości w nim metali ciężkich – opowiada Woj­ciech Wołonciej z firmy Miele.

Próbki analizowali naukowcy z PAN. – Robiono to w oparciu o magnetyzm środowiskowy. Magnetometria, bo tak nazywa się to ba­danie, jest dokładną i szybką metodą, która pozwala śledzić wielkość i sposób rozprzestrzeniania się zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach – tłumaczy

prof. Maria Teisseyre-Jeleńska z PAN. Dodaje, że wcześniej tak bada­no powietrze m.in. w Wielkiej Brytanii czy Rzymie, ale nikt nigdy wcześniej nie analizował zanie­czyszczeń w mieszkaniach.

150 mieszkań sprawdzili naukowcy z PAN. Na tej podstawie stworzyli mapę zanieczyszczeń

– Te z reguły traktuje się jako bezpieczne twierdze dla loka­torów, ale okazuje się, że wcale tak nie jest – mówi prof. Teisseyre-Jeleńska.

Z przedstawionych wczoraj wyników badań wynika, że naj­wyższe stężenie metali ciężkich, jak ołów, cynk, nikiel, chrom czy miedź, jest w mieszkaniach na Pradze-Południe, w centrum, ale także na Ursynowie. Źródłami tych zanieczyszczeń jest nie tylko erozja gleby, ale też ruch komunikacyjny czy ścieranie się nawierzchni dróg i autostrad, a nawet postępujące koro­zje, np. samochodów – tłumaczą naukowcy z PAN. Poza tym zauważyli oni, że stężenie takich meta­li często jest wyższe na niższych piętrach budynków.

W czasie badań okazało się też, że poziom ciężkich metali np. na Białołęce i Mokotowie rośnie jesienią. – Wtedy rozpoczyna się sezon grzewczy. Wiele osób zamiast włączyć piece gazowe, woli spalać śmieci – wyjaśniają naukowcy.

Wyniki badań może obejrzeć każdy. W Internecie jest już dostępna interaktywna mapa stolicy, na której można prześledzić poziom zanieczyszczeń mieszkań metalami ciężkimi. Znajdziemy ją na stronie http://www.odkurzonawarszawa.pl. Dzięki tej mapie można zobaczyć, jak wysokie jest zanieczyszczenie w mieszkaniach w interesującej nas okolicy.

Uczestnicy wczorajszej konferencji podnosili, że metale ciężkie łatwo przedostają się do organizmu i mogą prowadzić nawet do uszkodzenia struktury DNA. Poza tym często kumulują się w ludzkich or­ganizmach.

Co robić, by ustrzec się przed niekorzystnym działaniem ciężkich metali w naszych mieszkaniach?

– Wyjściem jest częste odkurzanie. Powinno się to robić nawet, wtedy kiedy nie widać kurzu. Odku­rzanie powinno stać się takim samym nawykiem jak codzienne mycie zębów – tłumaczyli naukow­cy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 30, 2012 9:55 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
miroslavka napisał(a):
Akcja propagandowa firmy xxx z instytutem PAN: http://odkurzonawarszawa.pl/
Można znaleźć tam mapę zanieczyszczeń w mieszkaniach Warszawy.
Nie wiem, na ile rzetelne są wyniki badań(...)

IMHO można je o kant d*** potłuc.
W latach '80 na Śląsku (wtedy było tam pełno fabryk i hut), przeprowadzono rzetelne badania i stwierdzono, że:
1.) Zamknięcie (zwykłego) okna powoduje znaczny spadek zanieczyszczeń, szczególnie pyłowych.
2.) Uchylenie okna (w centrum Katowic) powoduje wzrost zanieczyszczeń.
3.) Wypalenie jednego papierosa w mieszkaniu przy zamkniętym oknie powoduje taki przyrost aerozoli, zawierających metale ciężkie, jakby okno było otwarte (w dzień powszedni).

Coś mi te "badania" śmierdzą taką naukowością, jak te, na które powołują się producenci wody butelkowanej("pij naszej wody co najmniej 2 litry dziennie") lub jogurtów ("2 jogurty dostarczą niezbędną do życia dawkę bakterii acidofilus baccilus") :mrgreen:

Bardziej prezraża służalczość naukowców (naukawców?) wobec firm dysponujących pieniędzmi -- i orkiestrującymi, jakie mają być wyniki. :twisted:

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 30, 2012 11:40 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt lis 18, 2011 13:25
Posty: 164
Wiem, że te badania głębszy sens mogą mieć tylko dla badanych gospodarstw (obrazują pewnie nawyki czy szczelność okien). Bo jak wyjaśnić b. duże różnice pomiarów przy odległości 50 metrów. Dla mnie istotne, że poruszają problem zanieczyszczeń powietrza i zapewne dotrą do dużej grupy osób, jest to korzystne ze względu na wzrost świadomości społeczeństwa. Przykre jest, że jako panaceum wskazuje się codzienne odkurzanie, ale nie należy się dziwić, ze względu na sponsora. Może udałoby się wykorzystać te badania w inny sposób. W sumie cele kampanii wydają się być słuszne.
http://odkurzonawarszawa.pl/index.php?mnu=29

Cytuj:
Cele projektu „Odkurzona Warszawa”
stworzenie mapy zanieczyszczeń dzielnic Warszawy
zwiększenie świadomości o niewidocznych gołym okiem zanieczyszczeniach występujących w domach i mieszkaniach zlokalizowanych w dużych aglomeracjach i ich okolicach
zbadanie wnętrz mieszkalnych, a nie powietrza czy gleby z punktów pomiarowych na ulicy
informowanie o wpływie metali ciężkich na zdrowie dorosłych i dzieci
rekomendacje dotyczące częstotliwości i sposobu odkurzania w celu eliminowania zagrożenia w postaci wzmożonego kontaktu z drobinkami metali ciężkich znajdującymi się w kurzu
wyrobienie nawyku odkurzania nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nasze podłogi, dywany i meble wydają się czyste
szerzenie wiedzy na temat szczelności odkurzaczy i ich higienicznej eksploatacji


Kiedyś, jak przyjeżdżałam do Warszawy, przy bardziej ruchliwych trasach wstrzymywałam oddech. Teraz już chyba przywykłam :? , ale nadal wolałabym mieć maskę gazową np. na dolnych przystankach GUS. Na czystość powietrza Warszawy jako jednostka szczerze powiedziawszy nie czuję, że mam wpływ. Ostatnio zastanawiałam się, co zrobić żeby chociaż w mieszkaniu mieć czystsze powietrze. Do zaakceptowania byłyby dla mnie rośliny pochłaniające zanieczyszczenia takie jak wężownica. Filtry powietrza w wynajmowanym mieszkaniu bez sensu i drogo. Codzienne odkurzanie - szczerze powiedziawszy jestem zbyt leniwa, a w dodatku nie mam odkurzacza :D . Nie palę - jeden problem z głowy. Ale czy nie powinnam otwierać okna?? :shock: A może jak na sali operacyjnej powinnam nosić ciasne ciuchy, mieć maseczkę i pod żadnym pozorem nie wykonywać gwałtownych ruchów? Może są jakieś skuteczne, sprwadzone, akceptowalne dla przeciętnego zjadacza chleba rady?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr kwi 18, 2012 7:53 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Wt sie 17, 2010 12:08
Posty: 6
Lokalizacja: Bielany
Zanieczyszczenie powietrza związane z ruchem ulicznym powoduje dwukrotnie więcej zgonów niż wypadki drogowe - wynika z badania jakości powietrza w Wielkiej Brytanii.

Eksperci od zanieczyszczeń z amerykańskiej uczelni Massachusetts Institute of Technology, Steve Yim i Steven Barrett, oszacowali, że spaliny powodują w Wielkiej Brytanii prawie 5 tys. przedwczesnych zgonów rocznie. Dodatkowe 2 tys. osób rocznie umiera z powodu zanieczyszczeń spowodowanych ruchem lotniczym - podał serwis BBC News.

Dla porównania w 2010 roku w wypadkach drogowych zginęło w Wielkiej Brytanii około 2 tys. osób.

W sumie badacze oceniają, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do 19 tys. zgonów rocznie, co nie stoi w sprzeczności z raportem brytyjskiego komitetu ds. medycznych efektów zanieczyszczenia powietrza, który donosił o 29 tys. zgonów w 2008 roku. Prowadzący tamto badanie Fintan Hurley uważa, że różnica wynika z zastosowanej metodologii.

Wnioski naukowców z Massachusetts opisano w magazynie "Environmental Science and Technology".

Choć popularny pogląd głosi, że to fabryki są największym źródłem zanieczyszczeń, badanie pokazuje, że przemysł i energetyka zabija mniej osób niż spaliny ruchu ulicznego. "Samochody i ciężarówki, które emitują spaliny tuż obok miejsc życia i pracy, mają bardziej negatywny wpływ" - uważa główny autor pracy dr Steven Barrett.

Zdaniem badaczy aż 7 tys. zgonów powodują zanieczyszczenia płynące z kontynentu. W samym Londynie naukowcy doliczyli się 960 zgonów z powodu "europejskich" zanieczyszczeń na 3,1 tys. tam oszacowanych. Jednak ta "międzynarodowa wymiana" nie działa w jedną stronę. Emisje Wielkiej Brytanii przyczyniają się z kolei do ponad 3 tys. zgonów w Europie.

"Szacujemy, że przedwczesna umieralność kosztuje Wielką Brytanię co najmniej 6 miliardów funtów rocznie" - powiedział dr Barrett.

Wielkiej Brytanii grożą obecnie kary ze strony Unii Europejskiej za kilkukrotne naruszenie standardów związanych z jakością powietrza. Badacze mają w związku z tym pewne pomysły - proponują m.in. usprawnienie transportu publicznego.

( http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/a ... padki.html )


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 17, 2012 15:27 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
http://edroga.pl/rozmaitosci/ze-swiata/ ... mobilnosci

cyt"Projekt CEMOBIL dotyczy ekologicznej mobilności. Rozpoczął się we wrześniu 2010 roku w austriackim mieście Klagenfurt. Celem programu jest redukcja hałasu, poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji CO2 poprzez zwiększenie liczby pojazdów elektrycznych do 10 proc. wszystkich nowych rejestrowanych aut. Mieszkańcy Klagenfurtu są zachęcani do nabywania elektrycznych samochodów, aby w 2015 roku ich liczba wyniosła co najmniej 1500, co pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o 1900 ton rocznie.

Nie stety u nas na odwrót.Już z gorą od 6 miesięcy (jak nie dłużej)ZDM szuka odpowiedzi wraz ze swoimi "prawnikami" jak by tu zwiększyć "legalnie " ilość pojazdów ciężarowych (EURO 3), i zadymić,zapylić nas na śmierć.

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 31, 2012 22:04 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): So kwi 02, 2011 6:41
Posty: 231
Lokalizacja: Warszawa - Grochów, parter bez windy
http://www.wykop.pl/ramka/1184439/piekn ... salzburgu/
Według mnie to jedyne sensowne rozwiązanie jeśli chodzi o zbiorkom.
A osobówki za wjazd do centrum powinny słono płacić.

_________________
Grzegorz
-----------------------------------
Trolejbus jest cichy i ekologiczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr sie 01, 2012 19:09 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 21, 2010 21:03
Posty: 277
Myślę, że jednak większa popularność systemów tramwajowych, także nowych, nie bierze się jednak znikąd.

_________________
Powyższa wypowiedź stanowi wyłącznie moje prywatne stanowisko. Nie może być uznawana za oficjalne lub nieoficjalne stanowisko jednostki, organizacji bądź firmy z którą byłem, jestem lub będę zawodowo lub prywatnie związany.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 02, 2012 10:13 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): So kwi 02, 2011 6:41
Posty: 231
Lokalizacja: Warszawa - Grochów, parter bez windy
Popularność - zgoda.
Ale weźmy pod uwagę ceny.
Tramwaj jest tańszy od metra, a trolejbus od tramwaju.
W państwach bogatych (np. Niemcy) istniało wiele
systemów trolejbusowych, a dziś zostały 3.
Zostały zastąpione systemami droższymi.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tr ... in_Germany
Ale co ciekawe w Szwajcarii trolejbusy jeżdżą w 13 miastach
i nadal mają się dobrze.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_tr ... witzerland

Postawmy sprawę inaczej: jak wyeliminować źródło pyłu czyli diesle
z np. Trasy Łazienkowskiej?
Tramwaj? - nonsens, metro? - za 200 lat jak dobrze pójdzie.
Trolejbus jest do zrealizowania tu, teraz i niewielkim kosztem.
A najgłupsze jest to, że zostałby na zawsze, bo nic równie ekologicznego
nie byłoby w stanie go zastąpić.

_________________
Grzegorz
-----------------------------------
Trolejbus jest cichy i ekologiczny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sie 02, 2012 12:23 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz lis 25, 2010 17:48
Posty: 111
Lokalizacja: dziura między Legionowem a Modlinem
GFM napisał(a):
Tramwaj jest tańszy od metra, a trolejbus od tramwaju.

A omnibus konny jest tańszy od trolejbusu. Wniosek nasuwa się sam.

Cytuj:
Ale co ciekawe w Szwajcarii trolejbusy jeżdżą w 13 miastach
i nadal mają się dobrze.

Za to w Bazylei 4 lata temu trolejbusy zlikwidowano. Widziałeś, żeby w cywilizowanym państwie ostatnio likwidowano system tramwajowy?

Cytuj:
Tramwaj? - nonsens

A niby to dlaczego? W latach 60. tramwaj tam planowano, dopiero dzięki gierkowskiemu podejściu do komunikacji z niego zrezygnowano.

_________________
Je ne suis pas écologiste.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 122 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL