Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt mar 09, 2012 10:11 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 12:27
Posty: 46
Ciekawe czy autor książki przewidział coś takiego?
Cytuj:
1,7 mln zł kary za przycięcie drzew na śmierć
17 lutego 2012, godz. 06:00

To miało być pielęgnacyjne przycięcie drzew, a dla 13 z nich skończyło się kompletną dewastacją.

Aż 1,7 mln zł będzie musiała zapłacić spółdzielnia mieszkaniowa Morena, która zamiast pielęgnacyjnie przyciąć rosnące na swoim terenie drzewa, praktycznie uśmierciła 13 z nich.

Decyzję w sprawie destrukcyjnego przycięcia drzew właśnie wydał wydział środowiska w gdańskim Urzędzie Miejskim.

- 13 drzew, konkretnie klonów pospolitych, zostało zniszczonych przez nieprawidłowe wykonanie prac pielęgnacyjnych, polegających na przycięciu korony. Każde z nich zostało osobno wycenione. Łączna kara za ich zniszczenie wyniesie ponad 1,7 mln zł - wyjaśnia Anna Dobrowolska z biura prasowego w gdańskim magistracie.

Do dewastacji doszło na początku jesieni minionego roku podczas prac pielęgnacyjno-porządkowych osiedlowej zieleni na Morenie, m.in. przy ul. Nałkowskiej i Piecewskiej.

Inspektor środowiska w Urzędzie Miejskim o efektach tych prac został zaalarmowany przez mieszkańców. Pojechał na Morenę i przekonał się, że z drzew niewiele zostało. Ustalił, że spółdzielnia zleciła przycięcie firmie zewnętrznej. By przeprowadzić pielęgnację drzew nie potrzebne jest specjalne pozwolenie.

W postępowaniu wyjaśniającym SM Morena przedstawiła ekspertyzę dendrologa. Jest ona bardzo krytyczna: potwierdza, że drzewa zostały zbyt mocno przycięte. Ale pozostawia też cień nadziei.

- Ekspertyza wskazuje konkretne zabiegi pielęgnacyjne, których wykonanie może przywrócić te drzewa do życia. Spółdzielnia podjęła się ich wykonania. W związku z tym płatność kary będzie odroczona na trzy lata. Jeżeli w tym czasie któreś z drzew odżyje, to kwota kary będzie proporcjonalnie pomniejszona - zapowiada Dobrowolska.

Jeśli choć części drzew nie uda się uratować, kara będzie wielkim ciosem finansowym dla spółdzielców. Z drugiej jednak strony z pewnością będzie też nauczką dla tych, którzy niefrasobliwie podchodzą do drzew i ich pielęgnacji.

Po naszej pierwszej publikacji pt. Przycięli drzewa na śmierć, okazało się, że nie jest to odosobniony przypadek. Dostaliśmy od czytelników kilkanaście maili z opisem podobnych przykładów.

Kolejnym częstym problemem jest wycinanie drzew. Za ich wycinanie, nawet na własnym gruncie, może spotkać surowa kara. Dla przykładu kara za nielegalne wycięcie lipy o obwodzie 70 cm wyniosłaby ponad 40 tys. zł

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/17- ... =4&sort=up


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 09, 2012 16:09 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 02, 2007 17:46
Posty: 523
Lokalizacja: Kąty Węgierskie
MariuszD napisał(a):
Ciekawe czy autor książki przewidział coś takiego?


Bardzo doba decyzją i wygląda na to, ze w jakiejś mierze precedensowa. Może trochę ukróci stosowalność pewnych zabiegów

Nie wiem czy już wspominałem o tym. Pracowałem w takiej firmie. Nie macie pojęcia jak te firmy działają. Przede wszystkim większość prac wykonywana jest latem - szczyt wegetacji i szkodliwości dla drzewa gdy od setek lat wiadomo, że drzewo przeżyje niemal wszystko gdy zrobi mu się to gdy "śpi".
Musicie zdawać sobie sprawę, że oceniając na podstawie informacji uzyskanych od właściciela "mojej" firmy 30-50% dochodu z wycinki to sprzedaż drewna (kominkowego). Oczywiście wliczone jest w to drewno, które zostaje sprzedane między miejscem ścięcia a składem firmowym - wszystkie ekipy pilarzy kradną na umór.

Nie rozwinę się nad organizacją precederu - podobnie jak z odśnieżaniem - jedna firma przyjeżdża zgrabić liście pod drzewem, kolejna skosić trawę i zgrabić, kolejna ściąć jemiołę (zwłaszcza w grudniu), kolejna robi pielęgnację korony. Każdego zlecenia pilnuje urzędnik, każde to faktury, pozwolenia, przetargi. itd, itp. Słowem; zorganizowane wyciąganie kasy z budżetu miasta. "Zgoda buduje" :-).

_________________
Nie taka zła jak ją malują
DobraStronaPolski.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So mar 10, 2012 2:24 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pt cze 19, 2009 18:36
Posty: 9
Jeśli ktoś z Zarządu mi to podpisze (nie mam czasu żeby śledzić co z tego wyjdzie), to mogę machnąć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, bo to jak nic podpada. I beknąć może nie tylko imć Majda ale i Merlin jako taki... :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL