Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 06, 2011 13:30 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotow ... ozenie.htm

Ponowne wyłożenie oraz wykaz uwag rozpatrzonych po pierwszym wyłożeniu. Przyznam, że jestem pod wrażeniem liczby uwzględnionych uwag.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lis 05, 2011 7:32 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
Co prawda Tramwaje Warszawskie przyznają, że to jeszcze nie jest w ich planach, ale zostało wpisane do planu zagospodarowania.

Kilometrowy tunel tramwajowy powstanie pod dworcem - Gazeta Stołeczna
Cytuj:
Kilometrowy tunel dla tramwajów wydrążony pod peronami kolejowymi Dworca Zachodniego - takie rozwiązanie wpisano do planu zagospodarowania rejonu Czystego.

Takie rozwiązanie wpisano właśnie do planu zagospodarowania Czystego. Tunel wydrążony specjalnie dla tramwajów byłby w Warszawie precedensem, ale nie czymś wyjątkowym w Polsce. Niemal półtorakilometrowy podziemny przejazd tramwajowy działa w Krakowie oddany do użytku trzy lata temu. Prowadzi tam Dworcem Głównym.

975 m pod ziemią

Połączenie Woli i Ochoty linią tramwajową było w planach od lat. Początkowo zakładano, że szyny będą mieć prosty przebieg: od ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. przechodziłyby w al. Prymasa Tysiąclecia. Jednak wytyczenie tej trasy stało się niemożliwe wraz z przebudową ronda Zesłańców Syberyjskich, nad którym Al. Jerozolimskie przechodzą na wiaduktach. Tramwajów nie można było schować pod ziemię, bo z kolei pod rondem znalazł się wygięty w łuk tunel dla samochodów zaplanowany za rządów Pawła Piskorskiego, a dokończony, gdy do ratusza przyszedł Lech Kaczyński. Okazało się w dodatku, że przejazd ten jest zbyt niski, by mogły z niego korzystać ciężarówki.

Trzeba więc było wytyczyć nowy przebieg linii tramwajowej. Inżynierowie z Biura Planowania Rozwoju Warszawy analizowali cztery warianty. Doszli do wniosku, że skoro linię i tak trzeba odgiąć od ronda, to warto ją doprowadzić aż pod Dworzec Zachodni. Nowa trasa miałaby się zaczynać od pętli przy ul. Banacha, przecinać Grójecką, a następnie pomiędzy jezdniami ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. dochodzić niemal do ronda Zesłańców Syberyjskich. Przed nim linia zakręcałaby ostro w Al. Jerozolimskie i na wysokości Dworca Zachodniego wchodziłaby w tunel pod tą arterią i peronami kolejowymi. Już po stronie Woli tunel odbijałby w lewo i tory tramwajowe wychodziłyby na powierzchnię pośrodku al. Prymasa Tysiąclecia kilkadziesiąt metrów przed kładką dla pieszych (dziś w pobliżu znajduje się przystanek autobusowy "Prądzyńskiego"). Tunel wygięty w rozciągniętą literę "S" miałby 975 m, a jego posadzka znajdowałaby się 12,5 m poniżej torów kolejowych i peronów Dworca Zachodniego.

Kiedy to będzie?

- To nawet lepszy przebieg niż początkowo planowany - chwali Robert Chwiałkowski ze stowarzyszenia SISKOM, które promuje rozwój infrastruktury komunikacyjnej. Podkreśla, że przy Dworcu Zachodnim powstałby w ten sposób najbardziej uniwersalny węzeł przesiadkowy w Warszawie łączący tramwaje, autobusy miejskie i dalekobieżne, a także WKD, Szybką Kolej Miejską, PKP. Poza tym w studium zagospodarowania miasta figuruje w tym miejscu stacja trzeciej linii metra.

Nowy tunel między Wolą a Ochotą umożliwiłby też stworzenie nowej przecinającej prawie całe miasto linii tramwajowej z Pól Wilanowskich aż na Bemowo. Jej trasa prowadziłaby al. Rzeczypospolitej, ul. Sobieskiego, Belwederską, Spacerową, Goworka, Puławską, Rakowiecką, skrajem Pola Mokotowskiego do ul. Banacha, a na Woli - od al. Prymasa Tysiąclecia przez ul. Kasprzaka, Ordona do Wolskiej i dalej przez istniejące już tory.

- To poprawiłoby połączenia Ochoty z sąsiednimi dzielnicami i odciążyłoby główne arterie, takie jak Towarowa czy al. Prymasa - przyznaje wiceburmistrz Ochoty Piotr Żbikowski.

Tylko kiedy ta linia mogłaby powstać? BPRW ocenia, że budowa samego tunelu pod Dworcem Zachodnim kosztowałaby ok. 130 mln zł (według cen z 2008 r.), a doliczając tory, wykopy, tunele, windy i ruchome schody - blisko 30 mln zł więcej.

- To bardzo odległy projekt, w bardzo wstępnej fazie. Nie figuruje w naszym planie inwestycji do 2027 r., który stanowi załącznik do umowy przewozowej z miastem - przyznaje Michał Powałka, rzecznik Tramwajów Warszawskich.

- Ten tunel i linia są potrzebne i dobrze, że wpisano je do planu zagospodarowania. Nie jest to jednak najpilniejsza inwestycja tramwajowa. Najpierw miasto powinno doprowadzić linie na peryferia - do Wilanowa, na Gocław, wzdłuż Modlińskiej, wzdłuż ul. Powstańców Śląskich między Jelonkami a Bemowem, a może i do Ząbek, Piaseczna czy Łomianek - uważa Robert Chwiałkowski.
Obrazek

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 03, 2011 11:34 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Jest to jakiś przełom, bo chyba po raz pierwszy w Warszawie planuje się kawałek linii tramwajowej bez co najmniej 4 pasów ruchu dla samochodów tuż obok, ale jednak trochę się przyczepię:

1. Skoro przystanek jest pod budynkiem dworca, a nie peronami, to czemu linia idzie prostopadle do torów, a potem zakręca pod kątem prostym na zachód? Żeby wyrobić te 900 m tunelu? Drugi przystanek równie dobrze, a nawet lepiej mógłby być pod PKP Wola.

2. Po co jechać do ronda Zesłańców, zwłaszcza że i tak z pasa dzielącego tramwaj ucieka między skrzyżowaniami? Jeśli będzie tramwaj Wola - Ochota pod dworcem, to straci ono funkcje ważnego węzła przesiadkowego.

Ogólnie wyszedł tramwaj śladem spinacza biurowego. A nie dałoby się np. tak?

Obrazek

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So gru 03, 2011 15:43 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
Jeżeli już tramwaj bez 4 pasów ruchu dla samochodów to czy nie lepiej było by nie umieszczać jego trasy w jezdni na pasie rozdzielającym tylko na prawym poboczu? Przed rondem nie było by przejazdów ,torowiska w jezdni.
Linia tramwajowa po wyjeździe z tunelu przecina tory kolejowe jak (górą ,dołem , znowu tunel,wiadukt )
Dobrze by było ,aby po skosie przebiegała trasa tramwaju to i droga dla rowerów na Bitwy nie przecinała by się z nią .
Osobiście nie widzę włączenia trasy tramwajowej w układ ulicy Rewolucji Październikowej między wiadukty nawet przy nowo projektowanej.
Na planie zagospodarowania zaznaczono osobno tory tramwajowe do wjazdu pod tunel i osobne torowisko dojazdowe do pętli.
PO co?
Nie wystarczy jedno torowisko i rozjazdy przed pętlą,trasa po skosie ? Mniej torów ,ale mniejsze koszty.
Czy to metoda na trwonienie publicznych pieniędzy?

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 04, 2011 10:12 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
olek napisał(a):
1. Skoro przystanek jest pod budynkiem dworca, a nie peronami, to czemu linia idzie prostopadle do torów, a potem zakręca pod kątem prostym na zachód? Żeby wyrobić te 900 m tunelu?


Obstawiam, że chodziło o dociągnięcie do tego pięknego parkingu. Przecież 4 km od centrum to idealne miejsce na PiJ...

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 04, 2011 18:40 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz wrz 06, 2007 19:35
Posty: 302
Lokalizacja: Bemowo
Ja bym się tego nie czepiał, sądzę że prościej i taniej zbudować tunel tramwajowy biegnący prostopadle do peronów i torów kolejowych a nie ukośnie. Poza tym po co dawać tramwaj przez środek parku jak można brzegiem ? Zresztą - o ile to może skrócić czas przejazdu ? Kilkadziesiąt sekund ? Moim zdaniem tak jak zaprojektowali jest ok. Natomiast też nie bardzo widzę włączenie tych torów w Prymasa Tysiąclecia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N gru 04, 2011 21:32 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
http://siskom.waw.pl/planistyka-warszaw ... chodni.htm

http://siskom.waw.pl/komunikacja/Studiu ... rianty.PNG
Według mnie wariant 4 jest najbardziej optymalny dla trasy tramwaju.

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 05, 2011 20:59 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt gru 10, 2010 23:36
Posty: 215
To, że tunel tramwajowy jest pod kątem prostym do torów to akurat rozumiem... wprawdzie nie wiem czy coś się nie zmieniło w tej materii, ale jak kolej koleją tak zawsze dążono we wszelakich skrzyżowaniach do kąta prostego (vide. zmiana trasy kolei wąskotorowej podczas budowy CMK).

Nie za bardzo rozumiem czemu ten tramwaj idzie aż tak głęboko? Czy nie można by zaprojektować go maksymalnie płytko tak, aby zejście na perony przystanku odbywało się bezpośrednio z poziomu peronów kolejowych? (bez pośredniego poziomu -1)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn gru 05, 2011 22:04 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Phinek napisał(a):
To, że tunel tramwajowy jest pod kątem prostym do torów to akurat rozumiem... wprawdzie nie wiem czy coś się nie zmieniło w tej materii, ale jak kolej koleją tak zawsze dążono we wszelakich skrzyżowaniach do kąta prostego


Bo? Kąt odmienny od prostego to zła karma dla maszynisty? Wielki Semafor się obrazi i przestanie zsyłać zielone światło?

W normalnej sytuacji kąt prosty skraca długość obiektu (tunelu, wiaduktu). Tutaj po przecięciu torów tramwaj zakręca cały czas pozostając pod ziemią, zatem kąt prosty wydłuża tunel, zwiększa zakres robót ziemnych itp.

Phinek napisał(a):
Nie za bardzo rozumiem czemu ten tramwaj idzie aż tak głęboko? Czy nie można by zaprojektować go maksymalnie płytko tak, aby zejście na perony przystanku odbywało się bezpośrednio z poziomu peronów kolejowych? (bez pośredniego poziomu -1)


Strzelam: bo Warszawa to nie Bruksela i niedasię zrobić przejścia pieszego przez torowisko tramwajowe w wykopie/tunelu. W związku z czym trzeba by dublować tunele piesze, robić dodatkowe wejścia na perony i generalnie nadmiernie dogadzać pasażerom.

MB napisał(a):
Ja bym się tego nie czepiał, sądzę że prościej i taniej zbudować tunel tramwajowy biegnący prostopadle do peronów i torów kolejowych a nie ukośnie.


A z czego to wynika? Odmienna technologia drążenia tunelu? Grubość stropu? Nie wykluczam, że istnieje racjonalne wytłumaczenie, ale jak dotąd ani w tym wątku ani w podlinkowanym opracowaniu BPRW go nie znalazłem.

MB napisał(a):
Zresztą - o ile to może skrócić czas przejazdu? Kilkadziesiąt sekund?


Różnica w długości to jest ok. 500 m. Do tego dochodzą trzy dość ostre łuki, których nie ma w wariancie uproszczonym. Minuta, może półtorej. Niby nic, ale pytanie co zyskujemy w zamian? Budowa tańsza o połowę? Tańsza o 3%? Czy może tylko przystanek pod parkingiem zamiast pod peronem Woli?

W opracowaniu BPRW wstępnie rozpatrywany był wariant po skosie przez park, ale został odrzucony na życzenie zamawiającego bez szczegółowych analiz. Wariantu ze skośnym tunelem nie rozpatrywano w ogóle.

Nie był rozpatrywany również wariant z odzyskaniem dla tramwaju tunelu pierwotnie dla niego przeznaczonego - w al. Prymasa Tysiąclecia. Owszem, jest to trochę dalej od dworca, ale mogłoby się okazać, że kosztuje nie 300 mln tylko np. 50 mln. Zakładając budowę nowego tunelu pieszego, drogi dojścia z przystanku tramwajowego do peronów dalekobieżnych mogłyby wynosić ok. 200 m, do peronów aglomeracyjnych – 300 m. Sporo, ale porównywalnie z tym co jest teraz i jest planowane na Gdańskim czy Wschodnim.

Ogólnie opracowanie raczej nie powala na kolana. Jak się wczytać w to, co jest w założeniach / otoczeniu tej linii tramwajowej, to każda droga musi mieć co najmniej 2x7,0 m, a ścieżki rowerowe zmieniać strony ulicy na każdym skrzyżowaniu. Za to tunel pieszy pozostanie na wieki wieków jeden. Krakowskie Centrum Komunikacyjne powstało już parę lat temu, można by popatrzeć, zobaczyć co się udało a co nie, i pójść do przodu - zrobić coś lepszego. Zwłaszcza że planujemy nie „na Euro”, a pewnie na 30 lat do przodu. A tu wyszedł taki może nie ubogi, ale raczej prowincjonalny krewny Krakowa Głównego.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt gru 06, 2011 0:56 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt gru 10, 2010 23:36
Posty: 215
olek napisał(a):
Bo? Kąt odmienny od prostego to zła karma dla maszynisty? ...
W normalnej sytuacji kąt prosty skraca długość obiektu (tunelu, wiaduktu). Tutaj po przecięciu torów tramwaj zakręca cały czas pozostając pod ziemią, zatem kąt prosty wydłuża tunel, zwiększa zakres robót ziemnych itp....


Chodzi nie o skrócenie całości, ale o skrócenie samego skrzyżowania. Jak łatwiej wybudować wiadukt pod kątem prostym czy pod kątem 30stopni? Dlaczego wszystkie mosty są prostopadle do rzeki? Tu chodzi o konstrukcję tunelu pod torami kolejowymi, gdzie naciski osiowe sięgają 22,5 t/oś. Jeśli kąt jest prosty wówczas na szerokości tunelu może być mniejsze obciążenie niż w przypadku tunelu pod kątem. Po prostu przy pewnym kacie może się okazać, że nagle na stropie pojawia się nie 60, nie 80 ton, ale np. 150 ton nacisku.

Oczywiście można skrócić drogę wykopu jednocześnie robiąc go szerszym i głębszym celem wylania większej ilości betonu. Uzyskamy wówczas tramwaj w bunkrze p. atomowym - ale czy o to chodzi?

Oczywiście nie musi to być stricte dokładnie 90 stopni.. pewnie można by wyznaczyć trasę szerokim łukiem tak aby wilk był syty i owca cała.

Odwołam się jeszcze raz do już raz przytoczonego przykładu:
http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... t=KATASTER
Jak widać po katastrze dawniej tor kolejki szedł prosto, zaś przy okazji budowy CMK pojawiły się 3 łuki i tym samym wydłużenie trasy. Wszytko w celu zwiększenia kąta wiaduktu czyli zmniejszenia naprężeń gnących w konstrukcji wiaduktu.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL