Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr lip 06, 2011 19:17 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Niestety panu Majewskiemu "kolejarz" niezbyt dobrze poradził - dopłatę na przewóz roweru wydaje się w kasie do okazanego biletu na przejazd (na dopłacie jest wpisany numer biletu, łącznie z którym jest ważna). Więc raczej będzie problem z tą sztuczką. Szkoda że coś takiego drukuje się w gazecie, zamiast zapytać.

Kilka drobniejszych nieścisłości w artykule pominę, bo generalnie prawidłowo oddaje on sytuację.

Przewozy Regionalne jakoś nie mają takiego wstrętu do rowerów, jak "prestiżowe" InterCity (TLK). Nawet jeśli mamy bilet sieciowy tygodniowy (tj. na wszystkie pociągi REGIO, interREGIO, REGIOekspres przez 7 dni, za 137 zł) to jednorazowa dopłata na rower na te wszystkie 7 dni wynosi... 5,50zł. Tyle samo, co do biletu turystycznego (na weekend) czy do REGIOkarnetu (ale tu już na każdy dzień z osobna).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt lip 19, 2011 22:40 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
Właśnie wysłałem do audycji Skołowani Tok FM krótką relację z moich perypetii rowerowo-pociągowych i pomyślałem, że pasuje i tutaj.

Witam,

organizowałem w tym roku (28.06-8.07) kolejny naukowy objazd Wielkopolski na rowerach. Było nas sześcioro i tyleż mieliśmy naszych pojazdów.
W zeszłym roku mieliśmy w Poznaniu problem z dostaniem się do pociągu TLK, który z godnie z rozkładem miał mieć wagon lub przynajmniej przedział do przewozu rowerów, a w rzeczywistości go nie było. Przed wyjazdem próbowaliśmy się więc dowiedzieć, jakie miejsce dla rowerów jest przewidziane w pociągu TLK do Kalisza (odjazd 17.05 z W-wy Wsch.) Dzwoniliśmy na dworzec W-wa Wsch., skąd ten skład ruszał. Pani nie potrafiła podać żadnych szczegółów, ale zapewniała, że coś na będzie na 100%. Nie było nic, musieliśmy upchnąć 6 rowerów na korytarzu. Niektórym pasażerom trudno było wytłumaczyć, że do toalety w tym końcu wagonu nie ma dostępu i że nie jest to nasza wina.
Całą grupą przejeżdżaliśmy następnie (30.06) pociągiem Przewozów regionalnych z Kalisza do Pleszewa. Od innych podróżnych na peronie dowiedzieliśmy się, że to stary skład kolejki elektrycznej z przedziałami "dla podróżnych z dużym bagażem ręcznym" w obu końcach pociągu, ale ten pierwszy zajmuje obsługa pociągu. Wiedzieliśmy, że mniej więcej w połowie naszej krótkiej podróży skład zmienia kierunek. Postanowiliśmy więc wejść do przedziału na końcu, bo trudniej wepchnąć się do już zaanektowanego przedziału niż nie dać się wyrzucić z już zajętego przez nas, a właściwie przez nasze rowery. W Ostrowiu Wielkopolskim kierownik pociągu na powitanie zażądał przeniesienia się z rowerami na drugi koniec składu. Gdy odmówiłem, oferując przestawienie rowerów w obrębie przedziału zgodnie z jego życzeniem i oczywiście opuszczenie przez nas samych tego przedziału - usłyszałem, że jak nie będę posłuszny to on mnie może w każdej chwili wyrzucić z pociągu i tyle. Na szczęście skończyło się na pogróżkach i rowery dojechały spokojnie do Pleszewa.
W drodze powrotnej - w Poznaniu wsiadaliśmy w pociąg do Warszawy - mieliśmy powtórkę z rozrywki, lecz w nieco ostrzejszej postaci. Pociąg TLK jechał ze Świnoujścia, na peronie dziki tłum, a w składzie żadnego miejsca na rowery. Trzy jakoś wcisnęliśmy w przejściu tuż za lokomotywą, ale dwie osoby zostały na peronie (ostatnia, szósta, wyjechała wcześniej). Następnym pociągiem było IC. Koledzy zażądali w kasie bezpłatnego wystawienia biletu na ten pociąg, ponieważ do poprzedniego nie wsiedli z winy przewoźnika - nie było wagonu zapowiedzianego w rozkładzie jazdy. Odmówiono im. Musieli dopłacić za bilet ponad drugie tyle.
Pozdrawiam

Marek Słoń
Pracownia Atlasu Historycznego
Instytut Historii PAN


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 7:46 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Proponuję hasło reklamowe:

Polska kolej - moc wrażeń!

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 8:04 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Marku:

- precyzyjne daty, godziny odjazdu/przyjazdu, relacje (najlepiej: numery pociagów)
- dobrze też załączyć bilety (skan)

i piszesz, krótko i zwięźle:

w sprawie poc. PR (REGIO, interREGIO, REGIOekspres): info@p-r.com.pl
w sprawie poc. TLK/Ex/EIC: reklamacje@intercity.pl

W razie odmownego rozpatrzenia reklamacji, lub niesatysfakcjonującej odpowiedzi: pasazer@utk.gov.pl

Jeśli chodzi o przejazd EIC zamiast TLK, to właściwym postępowaniem jest uzyskanie krótkiej adnotacji (na biletach) od kierownika pierwszego pociągu, że brak wagonu rowerowego. Na takiej podstawie można dochodzić roszczeń. Można się też awanturować i w efekcie przewieźć rowery w WARSie ;-) (przećwiczone). Warto pamiętać, że obsługa pociągu nie jest bezpośrednio winna brakowi wagonu (nie wyżywamy się), natomiast ma w obowiązku pomóc pasażerowi w takiej sytuacji (żądamy tego).

Moim zdaniem należy teraz napisać reklamację, uważnie policzyć różnicę między cenami biletów TLK/EIC (mogę pomóc), i wskazać numer konta do zwrotu różnicy. Załączyć skany biletów (nawet jeśli nie posiadają adnotacji - skład pociągu możne sobie IC sprawdzić we własnym zakresie).

Dlaczego trzeba aż pisać reklamację? Bo w dziale reklamacji siedzą ludzie, którzy wiedzą co robić i mają jak sprawdzić, czy opis jest zgodny z rzeczywistością, oraz wyciągnąć ew. konsekwencje. Biedna kasjerka nie ma takiej możliwości, i nie może sama z siebie ponieść odpowiedzialności za wystawienie biletów w droższej taryfie - brak odpowiednich procedur.

Jeśli chodzi o niewłaściwie zachowujących się pracowników, to notujemy ich numery służbowe (nie mają obowiązku przedstawić się nazwiskiem - nry służbowe są na identyfikatorach oraz na odbitce pieczątki kasownika), a następnie postępujemy jak wyżej. Piszemy krótko i celnie, bez nadmiernego rozwodzenia się.

Jeśli chodzi o faktury za przewóz roweru, to polecam pociągi interREGIO, REGIOekspres i zakup przez Internet - faktura jest wystawiana bezproblemowo i elektronicznie, do samodzielnego wydruku.

Niestety, PKP Intercity nie potrafi wystawić biletu na rower przez Internet (choć podobno nad tym pracują). W zamian, osoby posiadające bilet internetowy z systemu e-IC, mogą kupić dopłatę na przewóz roweru (9,10 zł) u obsługi konduktorskiej, uwaga: nie pobiera się wtedy opłaty za wystawienie w pociągu (trzeba zwrócić na to uwagę, część konduktorów nie wie o tym). Po wejściu do pociągu, zamiar nabycia dopłaty zgłaszamy do konduktora (nie czekamy z tym, aż konduktor przyjdzie do nas, bo wtedy +30 zł).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 9:14 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
Dziękuję za instruktaż. Nie zamierzałem tej sprawy ciągnąć, więc nie spisywałem numerów służbowych, nie brałem pokwitowań. Zastanawiałem się jedynie nad wysłaniem ogólnej skargi i zmotywowałeś mnie, żeby to zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 20, 2011 20:48 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt gru 10, 2010 23:36
Posty: 215
Ogólne skargi prawie nic nie dają.. trzeba właśnie skarżyć się na konkretne przypadki. Często bowiem wystarczy aby komuś premia poleciała i nagle się okazuje że i na kolei DA SIĘ.

BTW. Często "góra" tylko szuka okazji aby zmniejszyć zatrudnienie lub zmienić jego strukturę i tak długo jak związki zawodowe trzymają "górę" za jaja tak długo jedynym sposobem pozbycia się kolejowego betonu jest wyrzucenie kogoś na podstawie powtarzających się skarg pasażerów.

Numery pociągów znajdziesz w rozkładzie jazdy a "góra" dalej da sobie radę - chociażby po raportach jazdy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 18, 2011 5:57 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... alych.html

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 26, 2011 10:54 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
mplonski napisał(a):
Pociąg nie ma żadnego takiego obowiązku. W regulaminie jest jeszcze pewnie, że wolno wsiadać z rowerem jeśli nie przeszkodzi innym pasażerom.

Niedawno wsiadłem do porannej SKM jadącej z Otwocka i nie miałem najmniejszego problemu z wprowadzeniem roweru. Otóż jak pociąg wjeżdżał na peron zauważyłem nie tylko że jest napakowany, ale również że jest wolny hak na rower. Postawiłem więc rower pionowo na tylnym kole (poziomo by się nie zmieścił) i miejsce samo się zrobiło, głównie za sprawą pani w jasnym płaszczu, która z paniką w oczach cofała się przed moim przednim kołem, torując mi przy okazji wygodne przejście do wieszaka. Chyba nie można powiedzieć, że rower przeszkadzał, skoro wokół mnie było mnóstwo miejsca? Muszę częściej jeździć na stację błotnistymi drogami, hehehe;)

A tak serio - nie miałem zabłoconego koła, i staram się unikać wożenia roweru w szczycie.
O! I pozdrawiam panią w jasnym płaszczu:)

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 27, 2011 17:24 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
W Przewozach Regionalnych (poc. REGIO, interREGIO, REGIOekspres) nowy, ogólniejszy regulamin i nowe zasady:
Cytuj:
Czy podróżny przewożący rower to osoba o ograniczonej sprawności ruchowej?

Tak. Termin „osoby o ograniczonej sprawności ruchowej” oznacza wszystkie osoby, które mają trudności w korzystaniu z pociągów i związanej z nimi infrastruktury. Za takie osoby należy uznać np.: osoby na wózkach inwalidzkich, kobiety w ciąży, osoby mające trudności z chodzeniem, osoby z dziećmi, osoby z ciężkim lub nieporęcznym bagażem, osoby starsze, osoby niedowidzące i niewidzące, osoby niedosłyszące i głuche, osoby z ręką / nogą w gipsie, osoby poruszające się przy pomocy kul / laski, osoby z upośledzeniem w zakresie komunikacji, obcokrajowcy, osoby niskiego wzrostu, dzieci, itp. W świetle powyższych przepisów, za osobę o ograniczonej sprawności ruchowej należy również uważać podróżnego przewożącego w pociągu rower, ponieważ nie może on w sposób nieograniczony poruszać się po pociągu sprawując jednocześnie nadzór nad rowerem. Uwaga! Do osób o ograniczonej sprawności ruchowej nie zalicza się osób, które są pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Zgodnie z § 10 ust. 23 - 24 Regulaminu przewozu (RPR) oraz art. 3 pkt 15 Rozporządzenia (WE) nr 1371/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. dotyczącego praw i obowiązków pasażerów w ruchu kolejowym, osoby niepełnosprawne oraz o ograniczonej sprawności ruchowej nie mają obowiązku zgłaszania braku ważnego biletu na przejazd / przewóz. Odprawy tych osób w pociągach uruchamianych przez Przewozy Regionalne dokonuje się w trakcie kontroli bez pobierania opłaty za wydanie biletu w pociągu.

Dodatkowo informujemy, że zgodnie z postanowieniami § 9 ust. 2 pkt 8 lit. d Regulaminu przewozu (RPR), posiadacze biletu sieciowego tygodniowego, podobnie jak posiadacze innych biletów okresowych (odcinkowych, sieciowych i strefowych), mogą kupić bilet na przewóz roweru (za kwotę 5,50 zł), który uprawnia do przewozu roweru w ciągu wskazanego przez podróżnego jednego dnia (w terminie ważności biletu na przejazd).


źródło: http://przewozyregionalne.pl/faq,s,0,71.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 27, 2011 19:59 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt lut 19, 2010 14:05
Posty: 694
Lokalizacja: Warszawa, daleko za Wawrem
Ej, to czy to znaczy że rowerzysta, jako "osoba o ograniczonej sprawności ruchowej", musi zgłaszać chęć jazdy danym pociągiem z 48-godzinnym wyprzedzeniem?

_________________
Ważne jest dokąd zmierzamy, a nie jak szybko.

"... we humans tend to screw up everything that's good enough as it is...or everything that we're attracted to, we love to go and defile it." - Chris Cornell


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL