Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr sty 03, 2007 21:55 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
(podaje za Melanią)

ZAPROSZENIE

Zarząd Oczyszczania Miasta zaprasza pozarządowe organizacje ekologiczne działające na terenie m.st. Warszawy, na kolejne spotkanie, które odbędzie się w dniu 16 stycznia 2007r. o godzinie 16.00 w sali Konferencyjnej (sala nr 106, I piętro) w siedzibie Zarządu Oczyszczania Miasta, Al. Jerozolimskie 11/19.

Zachęcamy bardzo gorąco do przybycia na to spotkanie. Jego celem będzie omówienie zasad, jakimi kieruje się ZOM przy utrzymaniu zieleni na terenach parków oraz przy ulicach /m.in. decyzje o wycince drzew/. Wszystkim Nam zależy na drzewach w naszym mieście. Dlatego na spotkaniu chcemy również wypracować możliwości szerszego informowania mieszkańców stolicy
o planowanych działaniach.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 04, 2007 10:48 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Ciekawe jak to informowanie będzie wyglądać. Pewnie zrobią jakiś skrzętnie ukryty dział na swojej stronie internetowej i będą go aktualizować najczęściej raz na dwa lata, tak jak to się dzieje z listą pojemników do selektywnej zbiórki...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sty 17, 2007 10:56 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Już po! :)
Zeszło się sporo ludzi. Zaproszono też media.
Popisówka aż miło patrzeć...
Ale trochę ciekawych informacji podali. Wywiązała się też gorąca dyskusja.

Szczegóły niebawem!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn sty 29, 2007 14:40 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
ZOM nadesłał sprawozdanie ze spotkania.
Poniżej cytuję jego pełną, nie zmienioną treść.

#####

Sprawozdanie ze spotkania Zarządu Oczyszczania Miasta z przedstawicielami organizacji ekologicznych działających na terenie m.st. Warszawy.


Dnia 16.01.2007 r. o godzinie 16:00 w siedzibie Zarządu Oczyszczania Miasta odbyło się kolejne spotkanie, a pierwsze w tym roku, z organizacjami ekologicznymi.

Zaproszenie przyjęły następujące organizacje :
 Adam Tarłowski – Towarzystwo Przyrodnicze Bocian
 Maciej Zdzienicki – Przyroda Polska – miesięcznik LOP
 Wiesław Nowicki – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
 Prof. Maciej Luniak – Instytut Zoologii PAN
 Arkadiusz Andrzejewski – PT Mikoryzy
 Maciej Roszkowski – Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
 Melania Żalińska – Stowarzyszenie Zielone Mazowsze
 Michał Stefański – FM-ES – 2.UH
 Urszula Maciejwska – Muzeum Łazienki Królewskie
 Adam Będkowski – Ekospotkania
 Anna Świdwińska – Ekospotkania
 Liliana Koziarska – LOP – Zarząd Główny
 Przemek Pasek – Fundacja Ja Wisła
 Roman Słomiński – Fundacja Ja Wisła
 Ilona Soja – Kozłowska – Rada Dzielnicy Bielany
 Szymon Kozłowski – SNB

Ze strony Urzędu Miasta st. Warszawy stawili się przedstawiciele Zarządu Oczyszczania Miasta , Biura Ochrony Środowiska, Stołecznego Konserwatora Zabytków m.in.;
 Pan Jan Białek – Dyr. Zarządu Oczyszczania Miasta
 Pani Mirosława Skośkiewicz –Dział Zieleni i Parków
 Pani Krystyna Rafalska - Dział Zieleni i Parków
 Pani Agnieszka Kłąb – Dział Komunikacji Społecznej
 Pani Iwona Fryczyńska – Rzecznik Prasowy Zarządu Oczyszczania Miasta
 Pan Arkadiusz Drewniak – Z-ca Dyr. Biura Ochrony Środowiska
 Pan Paweł Lisicki – Naczelnik wydziału Ochrony Systemu Przyrodniczego Miasta z Biura Ochrony Środowiska
 Pani Marta Jankowska – Wydział Zieleni Zabytkowej, Stołeczny Konserwator Zabytków

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również przedstawiciele mediów i prasy m.in.: „Kurier Warszawski”, „Trybuna”, „Mieszkaniec”.

Gości przywitał i rozpoczął spotkanie dyr. Zarządu Oczyszczania Miasta Jan Białek. Przedstawił wolę Zarządu Oczyszczania miasta jak najszerszego informowania mieszkańców o podejmowanych przedsięwzięciach na rzecz poprawy jakości życia w stolicy, ale także umożliwienie osobom zainteresowanym, organizacjom wpływania na planowane i podejmowane przez ZOM działania.
Omówił główny cel spotkania – zasady utrzymania zieleni i zadrzewień w parkach oraz na terenach przyulicznych podległych w tym względzie ZOM. Poruszył również jakże aktualny i budzący wiele kontrowersji problem wycinki drzew.

Każdy z gości otrzymał materiały informacyjne dotyczące wydawania zezwoleń oraz zasad wycinki drzew na terenie m.st. Warszawa prowadzonej na zlecenie Zarządu Oczyszczania Miasta, oraz broszurę informacyjną „ Zom w pigułce”.

Następnie głos zabrali przedstawiciele Działu Zieleni i Parków Zarządu Oczyszczania Miasta. Omówione zostały zadania statutowe w zakresie zieleni przyulicznej i parkowej. Goście zostali dokładnie poinformowani o procedurach uzgadniania i podejmowania decyzji w sprawach wycięcia drzew. Przedstawione zostały zagadnienia takie jak:
 szkodliwe czynniki zagrażające drzewom(cięcia, patogeny grzybowe, siły natury takie jak: wiatry, susze)
 sposoby pielęgnacji drzew (nawadnianie, usuwanie suszu, nawożenie, usuwanie pędów i odrostów)
 program doboru gatunków drzew (współpraca z zakładem dendrologii SGGW)
 program ochrony kasztanowców (działania podejmowane na rzecz walki ze szkodnikiem „szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem” zagrażającym kasztanowcom).
 statystyki mówiące o liczbie straconych drzew przez „ selekcję naturalną”, ilości drzew jaka przypada na jednego mieszkańca stolicy, usuwanych, oraz sadzonych rocznie drzew.
 plany na uruchomienie podstrony Zarządu dotyczącej pielęgnowanej zieleni. Będą tam zamieszczone informacje m.in. dotyczące działań pielęgnacyjnych, problemów z utrzymaniem właściwego stanu zieleni, oraz aktualności o sezonowych akcjach typu „Wygrabmy Szrotówka”.

Nadmieniono również o stronie internetowej prowadzonej przez portal Ministerstwa Środowiska www.ekoportal.pl – który jest ogólnopolską bazą danych o środowisku, gdzie dostępne są m.in. informacje o wszystkie składanych w Warszawie wnioskach o usunięcie drzew oraz decyzje administracyjne zezwalające na ich usunięcie. Wnioski takie składane są do Urzędów Dzielnic, decyzje na usunięcie drzew wydawane są przez Burmistrzów.

Następnie rozpoczęła się dyskusja, która obejmowała następujące zagadnienia :

1. Apel o większą dbałość oraz zwracanie uwagi na prawidłowość wykonywanych przycięć drzew przez firmy do tych prac wydelegowane. Takie błędy są widoczne przy ostatnio przycinanych drzewach na ul. Grójeckiej, czy ul. Opaczewskiej.
2. Kwestię nawadniania, szczególnie w okresie suszy. Przyjmuje się zasadę, iż podlewane są młode drzewa natomiast dojrzałe i stare muszą radzić sobie same. Jest pomysł dotyczący wprowadzenia systemu nawadniana trawników oraz drzew na ul. Żwirki i Wigury, al. Prymasa Tysiąclecia oraz przy Wisłostradzie.
3. Plany dotyczące kompleksowej pielęgnacji lip na wiosnę zlokalizowanych na ul. Waszyngtona.
4. Wprowadzanie obcych gatunków drzew na stołeczne ulice. Nowe gatunki tzw. „egzoty” dobrze przyjmują się w naszych warunkach, przykładem są platany posadzone na ul. Bonifraterskiej przy Ambasadzie Chińskiej w 2003 r, które zwiększyły swoja objętość 2 –krotnie. W parkach decydującym czynnikiem jest czynnik historyczny, dlatego przede wszystkim rosną tam drzewa historyczne.
5. Informowanie mieszkańców o wycince drzew poprzez umieszczanie tabliczek informacyjnych, co ułatwiłoby podejmowanie działań osób zainteresowanych jeszcze przed przysłowiowym wkroczeniem pił. Dobrym pomysłem jest dotarcie do administracji spółdzielni i wspólnot mieszkańców, prasy lokalnej przy współpracy z organizacjami ekologicznymi.
6. Przedstawione zostały przykłady miast zagranicznych w których nie stosuje się grabienia ściółki, wygrodzeń parkowych, koszenia traw (tzw. „trawniki łąkowe”), usuwania leżących naturalnie drzew, które zostały przewrócone przez siły natury.
7. Zachowanie naturalnej zieleni w parkach, nie wprowadzania „betonu”, czy urządzeń sportowo-rozrywkowych. Pozostawienie parków jako oazy zieleni i spokoju.
8. Zachowanie starych fortyfikacji tj. Forty Bema, Fort Włochy okolice ul. Ryżowej, nie dobudowanie w ich okolicy nowoczesnych hal sportowych, klubów, restauracji.

Ze spotkania wyłoniła się niezaprzeczalna potrzeba podjęcia szerokiej dyskusji nad całokształtem spraw związanych z zielenią miejską, opracowania strategii i standardów utrzymania i pielęgnacji. Odpowiedzialne korzystanie ze środowiska wymaga podnoszenia kultury ekologicznej oraz kształtowania odpowiednich postaw jego użytkowników. Rozstając się uczestnicy spotkania byli zgodni co do potrzeby kontynuowania kwartalnych paneli dyskusyjnych z organizacjami ekologicznymi.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL