Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt sie 12, 2008 19:07 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.woda.org.pl/print.php?plugin:content.330

Piotr Stasiak, Polityka napisał(a):
(...) - W spadku po komunizmie odziedziczyliśmy także przekonanie o fatalnej jakości wody w kranach. Tymczasem z roku na rok jest lepiej - zapewnia dr inż. Przemysław Kułakowski z Instytutu Zaopatrzenia w Wodę i Ochrony Środowiska na Politechnice Krakowskiej. - Z kiepskiego produktu wyjściowego nie dawało się zrobić dobrego końcowego. To się zmienia - tłumaczy Szczepankiewicz. Od czasu, gdy za miejską wodę trzeba coraz więcej płacić, jej zużycie spadło o ponad połowę. Przedsiębiorstwa wodociągowe zaczęty inwestować. Do niedawna powszechnie stosowany do dezynfekcji chlor zamienia się (np. w Krakowie) na bezzapachowy dwutlenek chloru. Powstają stacje ozonowania i filtry z węgla aktywnego. - W porównaniu do innych krajów europejskich nie mamy się czego wstydzić- mówi Tacek Grzech, prezes firmy Eurowater, która projektuje i zakłada instalacje do oczyszczania wody dla fabryk, biurowców i wodociągów w całej Ruropie.


Prosto ze źródła

Jest jeszcze problem zaniedbanej infrastruktury, - W wielkich aglomeracjach są osiedla, gdzie dociera, czysta woda miejska i natychmiast brudzi się od starych rur w blokach - mówi rzecznik stołecznego MPWiK. To jednak będzie się zmieniać. Wiatach 90. kilkakrotnie zaostrzono przepisy sanitarne. Od maja 2004 r. nasza kranówka musi być zgodna z dyrektywami UE. - W całej Unii w rurach płynie woda o zbliżonym składzie mineralnym. Mogą występować odchylenia w smaku - mówi Grzech. Zapewnia, że woda xv Berlinie, Londynie i Warszawie jest podobna i spełnia te same normy. Czyżby nasza kranowa miała po prostu kiepski wizerunek? - Smak i zapach to rzecz subiektywna. Wiele zależy od autosugestii - mówi Jacek Grzech. Dr Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Instytutu Żywności i Żywicnia:- Kranówka nie jest groźna dla zdrowia, mózg być najwyżej niesmaczna.Robię tzw. ślepy test. Do jednej szklanki wlewam zimną wodę z kranu. Do drugiej - popularną wodę z butelki. jak zapewnia producent- „Już od pierwszego łyku poczuję różnicę". Szklanki oznaczam od spodu, a potem mieszam, aby nie wiedzieć, która jest która. Próbuję. Nie czuję żadnej różnicy. Jak zapewniają eksperci, podobnie 3/4 społeczeństwa nie odróżnia smaku wody w ślepym teście. Próbę powtarzam na kolegach z redakcji. Nikt nic trafił. - U nas po prostu utarto się, że na wodę trzeba narzekać- twierdzi Sławomir Szczepankiewicz z MPWiK. (...)


http://www.swiatkonsumenta.pl/artykul.php?id=1204

Świat Konsumenta napisał(a):
(...) A smak wody z kranu? Cóż, o gustach się nie dyskutuje – jeżeli woda z butelki bardziej ci smakuje, możesz ją pić. Jednak wspomniane badanie kranówki, jakie wykonał „Świat Konsumenta”, wykazało, że woda z centrum Warszawy miała neutralny, miękki smak, bez posmaków; jej zapach był również neutralny – czyli jakość sensoryczna była wprost wzorcowa. Ciekawy eksperyment przeprowadzili dziennikarze z australijskiego magazynu konsumenckiego „Choice”. Otóż poprosili 21 osób, aby te spróbowały trzech różnych wód: produktów dwóch największych rozlewników w Australii oraz wody z kranu w Sydney. Oczywiście testujący nie mieli pojęcia, którą wodę piją. Jaki był wynik eksperymentu? Ochotnicy nie potrafili odróżnić od siebie ani wód dwóch wiodących marek, ani kranówki. Oczywiście w różnych rejonach Polski, woda wodociągowa ma różny smak. Jeżeli w wodzie z kranu przeszkadza nam zapach chloru, istnieje prosty sposób, aby się go pozbyć: wystarczy włożyć kranówkę w dzbanku lub butelce na kilka godzin do lodówki – zapach chloru zniknie.

Dobry smak i dobra jakość wody z kranu to nie jedyne argumenty zwolenników kranówki. Dziś na świecie coraz głośniej mówi się o negatywnym wpływie produkcji wody butelkowanej na środowisko naturalne. O tym, że litr wody z kranu jest 500 razy tańszy i 300 razy mniej szkodliwy dla środowiska, przekonywał na początku roku burmistrz Londynu, Ken Livingstone. Ponieważ woda butelkowana bywa importowana nawet z drugiego krańca Ziemi, co zwiększa emisję gazów cieplarnianych, wezwał konsumentów do bojkotu wody z butelek. Wtórując mu, brytyjski minister środowiska, Phil Woolas, oświadczył w BBC, że produkcja wody butelkowanej jest „idiotyczna” i „moralnie nie do przyjęcia”. (...)


Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 13, 2008 0:17 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Tu już w kwietniu pisali o tym.

http://wiecejtlenu.pl/2008/04/24/nasz-tekst-w-przekroju/

Prawdę mówiąc od kiedy to przeczytałem, przestałem kupować butelkowaną (30zł do przodu, i o 18 PETów miesięcznie mniej)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr sie 13, 2008 8:12 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Jednym z glownych argumentow tych, co wode kranowa potepiaja, jest fakt, ze w duzej mierze za jej jakosc odpowiada stan sieci wodociagowej (rdzewiejace rury etc.). Oczywiscie woda na wlocie do systemu wodociagu spelnia normy, ale czy spelnia je na wylocie z kranu po przebyciu 10 km w stalowych i innych rurach? Inna sprawa to oczywiscie spelnianie norm wody butelkowanej po lezakowanu w plastikowej butelce. Musimy pamietac, ze woda rozpuszcza wszystko, tylko w roznych proporcjach.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 23, 2008 17:47 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
polecam popatrzeć na coś takiego co się zwie water logic


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 30, 2008 19:59 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Pn cze 02, 2008 17:00
Posty: 20
Lokalizacja: Warszawa - Śródmieście
Chętnie piłbym kranówkę, ale niestety (przynajmniej ta śródmiejska) w ogóle mi nie smakuje...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 09, 2009 9:16 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/a ... lkach.html

Cytuj:
Australia: Zakaz sprzedaży wody w butelkach

Miasteczko w australijskim stanie Nowa Południowa Walia w celu ochrony środowiska wprowadziło najprawdopodobniej pierwszy na świecie zakaz sprzedaży wody w butelkach - powiadomił w środę serwis internetowy BBC.

Społeczność Bundanoon, położonego około 120 km na południowy-zachód od Sydney, niemal jednomyślnie opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu. Na głosowanie w ratuszu stawiło się ponad 350 spośród około 2,5 tys. mieszkańców miasta, przy czym tylko jedna opowiedziała się przeciwko zakazowi - podała agencja Bloomberga.

Pomysłodawcy tej inicjatywy argumentują, że wydobywanie, pakowanie i transportowanie butelkowanej wody stanowi niepotrzebne marnotrawstwo zasobów naturalnych. Zwracają również uwagę na ilość odpadów, która w związku z tym powstaje.

Na poparcie swoich tez podają przykład producenta napojów, który zamierzał wydobywać wodę w okolicy Bundanoon, butelkować ją w Sydney, a następnie przywozić z powrotem. "Ten przypadek uświadomił ludziom, jaki wpływ na środowisko ma butelkowana woda" - powiedział John Dee, jeden z organizatorów kampanii na rzecz zakazu.

Od września w sklepach w Bundanoon zamiast butelkowanej wody będą sprzedawane puste butelki, przeznaczone do wielokrotnego użytku. Będzie je można napełnić wodą z wyposażonych w filtry źródełek, zlokalizowanych przy głównych ulicach miasteczka.

Miejscowi sklepikarze poparli ten projekt, choć jeden z nich powiedział agencji Bloomberga, że z powodu wycofania z asortymentu butelkowanej wody straci 1,6 tys. dolarów australijskich (około 4 tys. zł) rocznie.

Natomiast dyrektor Australijskiego Instytutu Wody Butelkowanej Geoff Parker na łamach dziennika "Sydney Morning Herald" skrytykował zakaz za ograniczanie konsumentom wyboru. Jak zauważył, wpływ na środowisko butelki wody wytwarzanej w okolicy rynku zbytu jest znacznie mniejszy, niż takich importowanych produktów jak puszka pomidorów, butelka szampana czy ser.

Źródło: PAP


A jednak da się. Swoją drogą faktem jest, że również w Stanach podstawowym źródłem wody np. w szkołach są publiczne fontanienki do picia ulokowane w korytarzach.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 09, 2009 12:41 
Offline
Dzicz Kudłata

Dołączył(a): Pt kwi 03, 2009 17:31
Posty: 307
Lokalizacja: Warszawa
Przeczytałem wszystkie tu zamieszczone artykuły, wypowiedzi i teksty w linkach. Genialne. Od dawien dawna dziwiłem się i krzywiłem na butelkowane wody. Sam bardzo rzadko kupowałem takowe.
Mieszkam w Warszawie ponad kilometr od Filtrów Warszawskich. Woda z kranu nawet bez przegotowania jest bez smaku i zapachu.
Dużo jeżdżę na rowerze. Zawsze zabieram bidon (zrobiony z 1 litrowej butelki PET) napełniony wodą po przegotowaniu i dodaję trochę cytryny. Naprawdę świetnie to zastępuje soki, napoje, Power ... itp.

_________________
Pozdrawiam wildzi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 09, 2009 16:11 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pt lis 07, 2008 12:39
Posty: 53
Woda zastępuje inną wodę, ale soków i power... i iso... to już nie. Te napoje zawierają rozpuszczone cukry i minerały, więc mają ciśnienie osmotyczne zbliżone do tego, które panuje w komórkach Twojego organizmu. Co jest korzystne i tym bardziej istotne, im bardziej intensywny wysiłek wykonujesz.
Czysta woda, lub woda nisko zmineralizowana jest... niezdrowa. Ma ona zbyt niskie ciśnienie osmotyczne, rozcieńcza płyn komórkowy, komórki się bronią, wydalając wodę. Niestety, nie potrafią wydalać czystej wody i tym sposobem tracisz minerały. Tak, za czysta woda wypłukuje minerały z człowieka. Za czysta to taka, która ma, powiedzmy, mniej niż 500 mg/litr substancji rozpuszczonych.

Większość wód butelkowanych w Polsce to te "niebezpieczne", niskozmineralizowane. Niektóre są b. zdrowe, bo zawierają dużo magnezu. Kranówa podobno jest "bezpieczna".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 12, 2010 16:14 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.polskatimes.pl/warszawa/fakt ... ,id,t.html

Cytuj:
Aglomeracja warszawska dysponuje trzema niezależnymi, lecz współpracującymi ze sobą systemami zaopatrywania w wodę, na które składają się: Zakład Wodociągu Centralnego, Zakład Wodociągu Praskiego ze studnią Gruba Kaśka zaopatrywane z Wisły oraz Zakład Wodociągu Północnego, który uzdatnia wodę z Jeziora Zegrzyńskiego.

Od momentu ujęcia wody do pojawienia się jej w naszych kranie upływa około kilkadziesiąt godzin. Na tę drogę składają się procesy poboru wody, jej uzdatniania wstępnego, uzdatniania zasadniczego, dezynfekcji oraz magazynowania wody czystej.

Woda z Wisły ujmowana jest za pomocą ujęć infiltracyjnych zlokalizowanych po obu brzegach Wisły, w tym najstarszego ujęcia ustawionego bezpośrednio w nurcie rzeki - zwanego przez warszawiaków Grubą Kaśką. Ujęcie to pozyskuje wodę dla Zakładu Wodociągu Centralnego i Zakładu Wodociągu Praskiego. Poprzez wszystkie ujęcia woda czerpana jest z rzeki, a dokładnie spod jej piaszczystego dna za pomocą ułożonych promieniście lub promienisto-równolegle perforowanych drenów. W przypadku Zakładu Wodociągu Północnego woda ujmowana jest poprzez ujęcie brzegowe.

Jakość wody, którą dostarcza MPWiK na terenie miasta, jest porównywalna z wodami mineralnymi. Pod względem substancji zawartych w wodzie jest dużo lepsza od źródlanej. Przydatność wody wodociągowej do spożycia zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia analizuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Monitorowanie jakości wody pochodzącej z Wodociągów Warszawskich odbywa się na każdym etapie jej uzdatniania.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr paź 13, 2010 8:36 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Cytuj:
Jakość wody, którą dostarcza MPWiK na terenie miasta, jest porównywalna z wodami mineralnymi. Pod względem substancji zawartych w wodzie jest dużo lepsza od źródlanej. Przydatność wody wodociągowej do spożycia zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia analizuje Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Monitorowanie jakości wody pochodzącej z Wodociągów Warszawskich odbywa się na każdym etapie jej uzdatniania.


Cały czas twierdzę to co napisałem kiedyś - to jest jakość na wyjściu z filtrów, a na wyjściu z kranu ta jakość jest gorsza o jakość rur, którymi płynie do odbiorcy. Co oczywiście nie oznacza, że woda ta jest całkiem do kitu (nigdy jak piłem nie miałem problemów zdrowotnych), ale przeciętny Polak będzie miał zawsze wątpliwości. Przeciętny Polak raz od czasu widzi bowiem, że woda jest żółta i mętna (bo remontowali wodociąg), że coś tam i coś tam - dlatego nie pije w ogóle tylko kupuje butelkę.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL