Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz sty 24, 2008 8:00 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.rp.pl/artykul/86542.html
Rzeczpospolita napisał(a):
W rankingu opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Yale i Uniwersytetu Columbia sklasyfikowano 149 państw według 25 wskaźników, m.in. takich jak stan środowiska, zanieczyszczenie powietrza, zasoby wodne, bioróżnorodność i zmiany klimatyczne. Zasadniczo ma on pokazywać, jak skutecznie państwa zapobiegają negatywnemu wpływowi środowiska na zdrowie człowieka i wspierają żywotność ekosystemów.

W skali do 100 punktów Szwajcaria uzyskała 95,5 i prowadzi w rankingu. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajmują: Szwecja, Norwegia, Finlandia, Kostaryka, Austria, Nowa Zelandia, Łotwa, Kolumbia, Francja. Szwajcarię pochwalono za to, że ma gospodarkę wysoko rozwiniętą, ale minimalnie emitującą gazy cieplarniane, dzięki m.in. szerokiemu zastosowaniu hydroenergetyki.

USA otrzymały 81 punktów i znalazły się na 39. pozycji, znacznie dalej niż inne państwa uprzemysłowione, np. Wielka Brytania (14. miejsce, 86,3 punktu) czy Japonia (21. miejsce, 84,5). Główną przyczyną jest wysoka w USA emisja gazów cieplarnianych do atmosfery (głównie dwutlenku węgla).

Polska zajęła 42. miejsce, uzyskując 80,5 punktu.

Wśród krajów regionu Europy Środkowej i Wschodniej pozytywnie oceniono Słowenię (15. miejsce), Litwę (16), Słowację (17), Estonię (19), Chorwację (20), Węgry (23), Albanię (27), Rosję (28).

Na samym końcu listy uplasowały się państwa afrykańskie: Mali, Mauretania, Sierra Leone, Angola i Niger.

Ze wstępnej analizy wynika, że jednym z podstawowych czynników sprzyjających skutecznej polityce ochrony środowiska jest zasobność państwa. Są jednak wyjątki od tej reguły, o czym świadczy przykład Kostaryki.


Że jesteśmy daleko w tyle za krajami bałtyckimi się nie dziwię, ale 14 miejsc za Rosją? Inna sprawa, że tam już budują szybkie koleje, a nie zastanawiają się, jaką literę miałyby w hipotetycznej bardzo odległej przyszłości przypominać.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 24, 2008 8:15 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
I, z drugiej strony, ranking energii odnawialnej w UE i co zamierzamy z tym zrobić:
Obrazek

http://www.rp.pl/artykul/86591.html
Rzeczpospolita napisał(a):
– Kilka pokoleń psuło klimat. Obowiązkiem naszego jest walka z ociepleniem klimatu – przekonywał wczoraj Jose Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej. Przedstawił pakiet nowych przepisów dla energetyki, których celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery i promocja odnawialnych źródeł energii.

Ambitne cele unijni przywódcy zaakceptowali już na szczycie w marcu 2007 r. Wiadomo więc, że emisja dwutlenku ma się zmniejszyć o 20 procent do 2020 roku, udział źródeł odnawialnych zwiększyć do 10 procent w końcowym zużyciu energii, a samochody jeżdżące po unijnych drogach muszą średnio wlewać do swoich baków przynajmniej 10 procent biopaliw. Były to jednak liczby dla całej Unii. Bruksela dokonała teraz ich podziału na poszczególne państwa członkowskie oraz zaproponowała zmiany prawne, które mają zachęcić do mniejszej emisji dwutlenku węgla.

Przede wszystkim zmianie ulega europejski system handlu emisjami. Obecnie każdy kraj dostaje limit, który rozdziela między przedsiębiorstwa. Jeśli chcą emitować więcej, muszą nadwyżki kupić na rynku. Od 2013 r. sytuacja będzie się stopniowo zmieniać. Znikną darmowe limity narodowe. Bruksela będzie przyznawała limity coraz mniejsze dla poszczególnych branż. Ogólny limit ma się zmniejszyć do 2020 r. o 21 procent w porównaniu z emisją dwutlenku w 1990 r. Na konkretne krajowe zakłady zezwolenia będą dzielone przez grupę ekspertów KE i państw UE.

Zezwoleń nie tylko będzie coraz mniej, ale będą też płatne. Początkowo w 100 proc. tylko dla branży energetycznej. Przez kolejne 10 lat stopniowo z kategorii bezpłatnych do płatnych będą przechodziły uprawnienia w innych gałęziach. Wyjątkiem mogą stać się branże energochłonne, jak hutnictwo czy cementownie. Ale ma to być ustalone dopiero w 2010 r. I wtedy zapadnie decyzja, czy zachować dla tych trucicieli wyjątek.

System aukcyjny obejmie około połowy emisji dwutlenku węgla. W pozostałych dziedzinach, z których najważniejsze to transport i budownictwo, Komisja będzie przyznawała limity narodowe. W sumie złożą się one na emisje o 10 proc. mniejsze niż w 2005 r. Limity zostały zróżnicowane według zamożności kraju, a także według dotychczasowych osiągnięć w walce ze zmianą klimatyczną. I tak kraje najbardziej rozwinięte, jak Dania, Irlandia, Luksemburg, będą musiały zmniejszyć emisje o 20 proc., a kraje najbiedniejsze, jak Bułgaria i Rumunia, mogą zwiększyć o 20 proc. Limit wzrostu dla Polski wynosi 14 proc.

W energii odnawialnej KE też zróżnicowała cele dla członków UE. Dla Polski wynosi on 15 proc. Docelowy udział biopaliw w transporcie jest równy dla wszystkich – minimum 10 proc.

– Mam nadzieję, że Polsce uda się jednak wynegocjować pułap 13 proc. energii odnawialnej – uważa Jerzy Buzek, eurodeputowany PO, członek Komisji Przemysłu w Parlamencie Europejskim. Dla odmiany ekologowie sądzą, że limity te są realne.

Propozycja KE musi być przyjęta przez większość państw UE.
--
Cel na 2020 r. – Rosnący udział energii ze źródeł odnawialnych

Komisja Europejska chce, by więcej niż dotąd energii pochodziło ze źródeł naturalnych – słońca, wiatru, wody itp. W Polsce ma ona pokrywać 15 proc. zapotrzebowania, obecnie – około 8 proc.

prof. Krzysztof Żmijewski, ekspert, były szef Polskich Sieci Elektroenergetycznych napisał(a):
Propozycja Unii oznacza, że za pięć lat prawa do emisji Polska, tak jak inne państwa Wspólnoty, będzie kupować w otwartym przetargu. Wezmą więc w nim udział nie tylko polskie firmy, ale i unijne. I to one mają większą szansę na wygraną, bo zdecyduje oferta. Zachodnioeuropejskie elektrownie, sprzedając drogo swoją energię, mogą zaoferować więcej za prawa do emisji. Stąd obawa, że ceny energii w kraju drastycznie wzrosną, by nasze firmy było stać na wygranie przetargu. Z drugiej strony – jeśli polskie elektrownie przegrają, to finansowo zostaną ukarane za brak praw do emisji. By zapłaciły kary, będą musiały podnieść cenę energii.

Anna Słojewska z Brukseli


Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz sty 24, 2008 23:04 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn cze 25, 2007 10:29
Posty: 245
"a samochody jeżdżące po unijnych drogach muszą średnio wlewać do swoich baków przynajmniej 10 procent biopaliw"

szkoda, że przekłada się na wzrost cen żywności co odbija się na najsłabiej zarabiających

"nie tylko polskie firmy, ale i unijne. I to one mają większą szansę na wygraną"

Polska jest w Unii, więc Polskie firmy są unijnymi firmami. Zdanie bez sensu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 28, 2010 7:39 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Gdzieś był temat na temat rankingów miast, ale nijak nie mogę go znaleźć.

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... Swiat.html

Cytuj:
Ekoranking miast: za Warszawą tylko Trzeci Świat
kuch
2010-05-27, ostatnia aktualizacja 2010-05-27 19:51

84 pozycję na 221 możliwych zajęła Warszawa w rankingu najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie. Nie ma co się cieszyć z takiego wyniku, bo większość miast europejskich uplasowała się wyżej

Według opublikowanego właśnie rankingu "2010 Quality of Living" miastem o najwyższej jakości życia na świecie jest Wiedeń. Kolejne pozycje zajęły miasta szwajcarskie: Zurych i Genewa. Warszawa zdobyła 87 punktów i zajęła 84 pozycję. Wyprzedziły nas między innymi: Praga (70), Budapeszt (73), Lublana (77) oraz Wilno (79). Za nami znalazły się: Bratysława (87 pozycja), Talin (89) i Ryga (91).

Ile zarobisz w delegacji?

Ranking firmy doradczej Mercer ma być narzędziem pomagającym ustalić rządom i korporacjom wysokość wynagradzania pracowników delegowanych do pracy zagranicą. Ranking powstał w oparciu o wskaźnik, który dla Wiednia wynosi 108,6 a dla Bagdadu 14,7. Miastem bazowym, do którego porównywane są wszystkie inne miasta jest Nowy Jork (ze wskaźnikiem równym 100). Eksperci oceniają warunki życia na podstawie 39 czynników m.in.: przestępczości, służby zdrowia, transportu publicznego, klimatu, warunków mieszkaniowych, usług bankowych, dostępu do produktów żywnościowych czy kultury

Europa górą

Tegoroczny ranking obejmuje 221 miast - stolic i największych metropolii z całego świata. Wśród najwyżej ocenionych najwięcej jest miast europejskich. Na czołowych 25 pozycjach znajduje się aż 16 miast ze Starego Kontynentu, w tym: 6 z Niemiec i 3 ze Szwajcarii. Z metropolii brytyjskich najwyżej, na 39 pozycji, znajduje się Londyn. Z kolei w USA, najwyższe miejsce w rankingu zajmuje Honolulu (31). Tuż za nim uplasowało się San Francisco (pozycja 32).

Wyżej od Warszawy w rankingu znalazły się także metropolie azjatyckie. Najwięcej punktów zdobył Singapur (28 miejsce w rankingu), na drugiej pozycji jest Tokio (40 pozycja). Pocieszające jest to, że wygrywamy chociaż z miastami afrykańskimi. Dostaliśmy 0,3 punkta więcej niż drugi na Czarnym Lądzie Kapsztad. Znacznie lepiej jest u nas niż w Bagdadzie, który zajmuje 221., ostatnie miejsce.

Wśród ekomiast jeszcze gorzej

Jeszcze gorzej Warszawa wypada w rankingu ekomiast. Eksperci oceniali w nim m.in.: dostępność i jakość wody pitnej, standardy w zakresie oczyszczania miasta, jakość kanalizacji, poziom zanieczyszczenia powietrza czy utrudnienia w ruchu ulicznym.

Jak wiadomo w Warszawie, która ciągle nie oczyszcza wszystkich ścieków i nie ma obwodnicy, wskaźniki ekologiczne nie mogły wypaść dobrze. Zajęliśmy 94 miejsce, ale bardziej boli, że wyprzedziły nas prawie wszystkie miasta naszego regionu Europy: Praga (68 miejsce - najwyższa pozycja z naszego regionu), Budapeszt (75), Talin (76), Wilno (82) i Ryga (92).

Na czele ekorankingu znajduje się Calgary wyprzedzając Honolulu oraz Ottawa i Helsinki uplasowane razem, na trzeciej pozycji. Ranking ekomiast zamyka zniszczona przez trzęsienie ziemi stolica Haiti - Port-au-Prince.


Przykre, że autor uważa, że mityczne obwodnice zrównałyby nas z miastami konsekwentnie ograniczającymi ruch samochodowy.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt lis 26, 2010 13:13 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.rynek-kolejowy.pl/19992/Tran ... lupcze.htm

Cytuj:
Średnia unijna to 450 aut/1000 mieszkańców. W Warszawie wskaźnik wynosi 650, a są już stolice, gdzie zaczyna spadać: w latach 2005 – 2008 obniżył się w Wiedniu i Berlinie odpowiednio z 421 i 360 do 392 i 358.


Czyli dystans w liczbie samochodów na mieszkańca rośnie -- ciekawe, czy wg naszych światłych włodarzy oznacza to, że jesteśmy coraz dalej przed Berlinem i Wiedniem... (Od tego drugiego już wkrótce będziemy dwa razy bardziej cywilizowani!)

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn sty 10, 2011 14:31 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,95 ... &width=120

Cytuj:
Zaskakująco niskie są oceny jakości życia w Warszawie. Pod tym względem stolica wypada porównywalnie ze Szczecinem, nieco gorzej niż Białystok.

Katastrofalne są oceny stanu środowiska naturalnego - Warszawę sklasyfikowano na trzecim miejscu od końca, za Katowicami i nękanym przez smog Krakowem. - Uwzględnialiśmy nie tylko emisję pyłów i zanieczyszczeń gazowych, w której to kategorii Warszawa wypada lepiej niż Katowice czy Kraków, ale też poziom nakładów na ochronę środowiska czy procent oczyszczanych ścieków - tłumaczy Marzena Rytel z PwC. Warszawa prawie jedną czwartą ścieków zrzuca bez oczyszczenia do Wisły, gorzej wypadają pod tym względem tylko Szczecin i Katowice. Sytuację zmieni rozbudowana oczyszczalnia Czajka, która ma być gotowa w 2012 r. Marzena Rytel dodaje, że ocenę zaniżyło to, że na kilometr kwadratowy miasta przypada w Warszawie aż 2126 samochodów - średnia z 11 miast to niespełna 1,2 tys.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz sty 13, 2011 19:28 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Śr lip 28, 2010 23:16
Posty: 70
Lokalizacja: Warszawa Ursynów / Mokotów
Gdyby liczyć po 10 metrów kwadratowych gruntu na jeden pojazd to wychodzi, że mamy ponad 21000 metrów kwadratowych na kilometr kwadratowy zajętych przez pojazdy jak parkują. To jest przeciętnie ponad 2% powierzchni! A gdzie jeszcze drogi, ktore stanowią w Warszawie pewnie z 10-12% terenów.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt sty 14, 2011 8:18 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2821
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
franek1979 napisał(a):
drogi, ktore stanowią w Warszawie pewnie z 10-12% terenów.


W artykule z zamierzchłych czasów wskazywano ok. 15% - jeżeli był to w miarę dokładny szacunek, to teraz jest to już niewątpliwie więcej -- obstawiałbym ok. 20%.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL