Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt paź 05, 2007 11:24 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Tajne centrum Janki
Łukasz Krajewski

Andrzej Ława został zatrzymany i poturbowany przez pracowników ochrony Centrum Handlowego "Janki". Za co? Bo robił zdjęcia nieba

9 maja br. Andrzej Ława odwiedza centrum handlowe w Jankach. Po wyjściu z jednego z marketów zachwyca się niebem po burzy. Wyjmuje aparat i zaczyna robić zdjęcia.

- Jestem fotoamatorem. Często noszę ze sobą swojego canona - opowiada.

W kadrze Ławy znalazł się kawałek wiaty centrum handlowego. Nie spodobało się to ochroniarzowi.

- Doskoczył do mnie i nakazał przestać robić zdjęcia. Odmówiłem i poprosiłem o podstawę prawną takiego zakazu. Nie było odpowiedzi, więc dalej fotografowałem. Po chwili okrążyło mnie trzech drabów w uniformach ochrony. Wyglądali groźnie, podchodzili coraz bliżej. Przestraszyłem się, zadzwoniłem na policję. Tymczasem dołączył czwarty, jak się później okazało szef ochroniarzy. Chwycił za aparat i zaczął szarpać. Wyjąłem gaz łzawiący i prysnąłem w jego kierunku - relacjonuje Ława.

Pozostali pracownicy ochrony dopadli fotografa, obezwładnili go i zabrali aparat oraz telefon komórkowy.

Ławę zamknięto w pomieszczeniu do przewijania dzieci. Twierdzi, że kilkakrotnie został uderzony w głowę i rzucony na ścianę. Przy obdukcji okazało się, że ma pęknięty bębenek. Uwolniła go dopiero policja. Wytoczył sprawę zarówno jednemu z ochroniarzy, jak i agencji Delta Security.

- Z naszej strony to wyglądało jak prowokacja tego człowieka, który fotografował. Ubolewam nad całym zdarzeniem, ale jak by się pan czuł, jakbym wszedł do pana domu i zaczął robić zdjęcia - tłumaczył nam dyrektor agencji. Nie chce ujawniać nazwiska, bo to "zaszkodziłoby sprawie sądowej, która jeszcze trwa". - Przepisy mówiące o robieniu zdjęć nie są jednoznaczne - dodaje.

Przyznaje, że wykonują zarządzenia Centrum Handlowego "Janki". Skąd ten zakaz? - To nasz wewnętrzny regulamin wprowadzony dla bezpieczeństwa firmy i klientów - informują nas w biurze firmy Apsys, właściciela centrum.

Polskie prawo jest jednak dosyć jasne pod tym względem. - Nie ma zakazu robienia zdjęć w miejscach publicznych. Jeśli osoba ograniczająca nam wolność lub zakazująca nam danej czynności nie podaje podstawy prawnej swojego działania, to znaczy, że prawdopodobnie opiera się na swoim widzimisię. To bezprawie - mówi Krzysztof Tyszka, radca prawny. - Trzeba tu dodać, że gdy robimy zdjęcie, gdzie nam nie wolno, ochroniarz nie ma prawa nas dotknąć, wyrwać aparatu czy obezwładnić. Może jedynie wezwać policję czy inną służbę mającą uprawnienia do legitymowania. Ochroniarze często łamią tę zasadę.

Podobny przypadek, choć bez tak drastycznego finału, miało niedawno dwóch licealistów - Tomek Fedor i Janek Bielakowski - którzy robili zdjęcia na hali głównej Dworca Centralnego. I tu także błyskawicznie zareagowano, tym razem policja, która nie pozwoliła nastolatkom na fotografowanie.

Dlaczego nie wolno na dworcu robić zdjęć? Bo - jak tłumaczyli policjanci - każda osoba z aparatem na terenie kolejowym to potencjalny terrorysta.

- Zakazy fotografowania to absurd - mówił rok temu ówczesny minister obrony Radosław Sikorski, gdy zdecydował o zdjęciu takich zakazów z budynków wojskowych.

Nie dajmy się zastraszyć

Trudno jest wprawdzie zrobić ciekawe zdjęcie w dość paskudnym centrum Janki, ale żaden Apsys nie będzie nam praw ograniczał. Czekamy na fotografie stamtąd naszych czytelników. Obiecujemy publikację i nagrody.

Nasz adres: stoleczna@agora.pl

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 05, 2007 21:08 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Skoro już Sejm mają grodzić, to może jeszcze niech zakażą go fotografować. I PKiN też. W ogole ja sobie wypraszam, żeby ktos mnie fotografował bez mojego pozwolenia. S......j dzi..u

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 26, 2007 14:32 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
To miałam fart, ze mnie nie nie złapali jak robilam tam zdjecia. No ale staralam sie nie afiszowac, choc wiedziałam, ze nie robie nic zakazanego...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lut 25, 2009 10:57 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Amerykański odpowiednik SOK w akcji:



Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N lis 17, 2013 22:40 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N lis 17, 2013 22:12
Posty: 1
Zszokował mnie ten artykuł. Też często mam aparat pod ręką i robię fotki, gdy mnie coś zaciekawi. Jeszcze mnie nikt nie próbował zatrzymywać za robienie zdjęć w miejscach publicznych. Zdarza mi się uczestniczyć w różnych imprezach targowych i tam też pojawiają się zakazy foto. Co ciekawe najczęściej nie życzą sobie zdjęć Ci, którzy sami nas "szpiegują". Trzeba jednak rozróżnić fotografię ogółu od fotografii szczegółów. W tym drugim przypadku się zgadzam, że trzeba uszanować prywatność drugiej osoby. Jednak w przedstawionym przypadku chodziło o fotografię natury. Dlatego zupełnie nie rozumiem, jak można było tak zareagować???

_________________
www.silicagel.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 45 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL