Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Elektrosmog
PostNapisane: Wt sty 03, 2017 8:41 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1, ... aliza.html

Jakub Chełmiński napisał(a):
Nadchodzi nowy smog - z urządzeń elektronicznych [ANALIZA]

Dopiero zaczęliśmy walkę z jednym smogiem, a powoli trzeba się szykować na batalię z kolejnym. Elektrosmog lub smog 2.0 generowany przez urządzenia elektroniczne, sieci wi-fi i telefonię komórkową to wyzwanie, z którym już mierzą się zachodnie kraje. W Warszawie jak zwykle panuje urzędowy optymizm, a korporacje robią, co chcą.

O elektrosmog zapytał niedawno w interpelacji radny Piotr Mazurek (PO). Chodzi o sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez urządzenia elektroniczne. A tych wokół nas coraz więcej. W ciągu kilku lat przeżyliśmy rewolucję w telefonii komórkowej LTE - w jej zasięgu jest cała Warszawa. Lawinowo przybywa też sieci wi-fi. Niemal w każdym budynku w mieście jednocześnie jesteśmy w zasięgu przynajmniej kilku sieci. - Przepisy regulujące ten temat nie były nowelizowane od 10 lat. Nie chcę siać paniki i straszyć promieniowaniem, ale powinniśmy wiedzieć, jaka jest sytuacja - mówi radny Mazurek, który dopytuje w ratuszu, co miasto robi w tej sprawie.

Lepiej dmuchać na zimne

Naukowcy wciąż badają, czy sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne jest szkodliwe dla zdrowia. Jest wiele badań, na zwierzętach i komórkach, które dowodzą, że ma wpływ na morfologię krwi, DNA czy rozrodczość. Jednoznacznego i ostatecznego dowodu na szkodliwość dla zdrowia nie ma, ale sztuczne promieniowanie elektromagnetyczne uznawane jest przez Międzynarodową Agencję Badania Raka (agenda WHO) za "potencjalnie kancerogenne". A że lepiej dmuchać na zimne, naukowcy zalecają ostrożność. To dlatego na przykład we Francji zakazano używania sieci wi-fi w przedszkolach, żeby nie narażać dzieci od najmłodszych lat.

Jak to wygląda w Warszawie? Odpowiedź na pytanie radnego Mazurka podpisana przez wiceprezydenta Michała Olszewskiego utrzymana jest w tonie typowego urzędniczego optymizmu. Okresowe badania prowadzi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i normy wyznaczone przez Ministerstwo Środowiska nie są w Warszawie przekraczane. Prowadzona jest baza danych źródeł promieniowania elektromagnetycznego - poziom ich emisji badają sami zainteresowani. W praktyce to operatorzy sieci komórkowych sprawdzają stawiane przez siebie stacje bazowe.

Tyle ratusz. Krzysztof Gołębiewski z WIOŚ dodaje, że w zeszłym roku kontrola wykazała przekroczenie norm promieniowania w jednej stacji telefonii komórkowej, ale przyznaje, że kontroli jest niewiele, a promieniowanie nie jest głównym tematem zainteresowania inspektorów.

Znacznie więcej dowiadujemy się z opublikowanego rok temu raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wnioski już tak optymistyczne nie są. NIK badał stacje bazowe telefonii komórkowej w Krakowie, Lublinie, a w Warszawie tylko w Wilanowie, gdzie zgłoszonych jest 109 takich instalacji. Wychodzi na to, że operatorzy robią, co chcą.

Zwiększają moc jak chcą


Urzędnicy nie weryfikują badań zgłaszanych podczas stawiania masztów. NIK wykrył przypadki, w których pomiary prowadziły osoby bez uprawnień. Inspektorzy wytykają, że na korzyść operatorów prawo bywa tak interpretowane, że nie zawsze muszą ubiegać się o pozwolenia na budowę nowych stacji, jedynie zgłaszać ich instalację.

Ale to jeszcze nic. Badania są robione tylko podczas montażu nowych instalacji. Później ich operatorzy zwiększają moc urządzeń, co powoduje znaczne poszerzenie pola ich oddziaływania. O ile pierwotnie nie sięgało do pomieszczeń mieszkalnych, o tyle po zwiększeniu mocy już może.

I tak NIK dowiódł, że moc stacji przy ul. Wiertniczej 59 jeden operator zwiększył o 336 proc., a drugi o 843 proc. O 487 proc. zwiększono moc stacji przy Gubinowskiej 4, o 499 proc. tej przy Nałęczowskiej 47. Stacja na dachu siedmiopiętrowego bloku przy ul. Królowej Marysieńki 9 miała moc o 530 proc. większą, niż początkowo zgłoszono w urzędzie.


To wszystko nie musi oznaczać zgubnego wpływu na zdrowie mieszkańców, ale pokazuje, że w przepisach jest bałagan. - Odpowiedź ratusza nie do końca mnie satysfakcjonuje. Urzędnicy twierdzą, że nie ma problemu. Trzeba zrobić dokładne analizy, żebyśmy wiedzieli, z czym mamy do czynienia - mówi radny Mazurek i zapowiada, że będzie drążył temat, m.in. domaga się, aby wyniki pomiarów były na bieżąco publikowane w internecie.

Sytuacja do złudzenia przypomina tę, którą jeszcze niedawno mieliśmy z klasycznym smogiem, tym powodowanym przez domowe piece i samochody. Urzędnicy też przez lata zapewniali, że problemu nie ma. Dopiero pod naporem opinii publicznej zaczęli przyznawać, że owszem, zanieczyszczenie jest i trzeba coś z nim zrobić. A przecież z telefonów komórkowych nie zrezygnujemy.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Elektrosmog
PostNapisane: Pt maja 11, 2018 12:32 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/czy- ... ertow.html

Cytuj:
Czy Polakom zagraża smog elektromagnetyczny? [panel ekspertów]
09 maja 2018 08:00

Szybki postęp technologiczny sprawia, że ludzie w coraz większym stopniu narażeni są na działanie promieniowania elektromagnetycznego. Wobec wątpliwości dotyczących jego wpływu na zdrowie szczególnie ważna stała się kontrola przestrzegania przez operatorów sieci komórkowych oraz producentów urządzeń mobilnych dopuszczalnych norm emisyjnych. Czy państwo wywiązuje się z tego zadania? NIK właśnie to sprawdza i zaprasza do debaty zewnętrznych ekspertów.

Od kilkunastu lat trwa w Polsce dynamiczny rozwój rynku telefonii komórkowej. Wzrasta zarówno intensywność korzystania z połączeń głosowych, jak również internetu mobilnego. W konsekwencji pojawia się coraz więcej tzw. stacji bazowych (SBTK - stacja bazowa telefonii komórkowej), które wytwarzają pole elektromagnetyczne (PEM). Towarzyszą temu obawy osób zamieszkujących w sąsiedztwie nadajników o wpływ promieniowania na zdrowie ludzi. Czy możemy już mówić o występowaniu w Polsce zjawiska smogu elektromagnetycznego?

Zarówno obawy rosnącej liczby obywateli, jak i nieprawidłowości zidentyfikowane w poprzedniej kontroli NIK - dotyczącej powstawania i funkcjonowania SBTK - sprawiły, że Izba postanowiła sprawdzić, jak państwo chroni obywateli przed wpływem promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego od urządzeń telefonii komórkowej. Kontrolerzy oceniają, czy w Polsce działa system skutecznego nadzoru nad dotrzymywaniem odpowiednich poziomów PEM.

Uczestnicy panelu ekspertów na temat zagrożeń związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym

Kontroli towarzyszył zorganizowany przez NIK panel ekspertów. Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele trzech ministerstw (zdrowia, cyfryzacji i środowiska), naukowcy, lekarze oraz przedstawiciele zarówno operatorów telefonii komórkowej, jak i tzw. strony społecznej.

Debata koncentrowała się wokół trzech głównych zagadnień:

Czy stosowana w naszym kraju metodyka pomiarów PEM w otoczeniu SBTK jest skuteczna?
Jak działa system nadzoru nad dotrzymywaniem odpowiednich poziomów PEM?
Czy państwo popularyzuje temat ryzyka związanego z PEM?

Przedstawiciele strony społecznej wyrażali ogromne wątpliwości wobec praktyki lokalizowania stacji bazowych. Krytykowali m.in. obowiązujące przepisy, które z jednej strony dopuszczają postawienie stacji bez rzetelnej oceny oddziaływania na środowisko, a z drugiej strony uniemożliwiają późniejsze prowadzenie rzetelnych pomiarów PEM. Podkreślali przy tym, że promieniowanie elektromagnetyczne może nieść ze sobą nieznane nam jeszcze zagrożenia i postulowali przeprowadzenie szerokich badań epidemiologicznych. Do czasu ich zakończenia strona społeczna domaga się stosowania zasady ostrożnościowej, ograniczającej niekontrolowany rozwój technologii generujących PEM.

Cześć z obecnych podczas debaty lekarzy postulowała objęcie monitoringiem wszystkich stacji bazowych i stworzenie w dłuższej perspektywie mapy zagrożeń dla pacjentów. Działałaby ona na wzór monitoringu, jaki zastosowano w przypadku smogu. Do niedawna w Polsce tym zjawiskiem także nikt się nie przejmował - obecnie coraz więcej ludzi jest świadomych zagrożenia i korzysta z monitoringu pyłowego.

Przedstawiciele kierownictwa NIK biorący udział w panelu ekspertów na temat zagrożeń związanych z promieniowaniem elektromagnetycznym: dyrektor delegatury NIK w Lublinie Edward Lis, wiceprezes NIK Ewa Polkowska, prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski, radca prezesa NIK Józef Górny.

Nad stworzeniem analogicznego monitoringu PEM zastanawia się obecnie Kraków. Miasto w trosce o mieszkańców chce opracować system prewencji. Zakupiono na początek trzy urządzenia pomiarowe. Pojawił się jednak problem - operatorzy nie przekazują udokumentowanych danych wejściowych potrzebnych do symulacji rozkładu pól elektromagnetycznych. A bez nich skuteczny pomiar PEM nie jest możliwy.

Czy wobec tego nie należałoby zmienić metodyki pomiarów? Według specjalistów ze środowisk akademickich nie ma takiej potrzeby, bo jest ona dobra i sprawdzona. Ich zdaniem przepisy zapewniają prawidłowe badania, a kontrola pól jest w Polsce dobrze rozwinięta. Co z niej wynika? Pomiar szerokopasmowy, pokazujący wpływ PEM na zdrowie ludzi, nie wykazuje przekroczenia norm. Zdarza się, że niewielkie przekroczenia wykazują pomiary selektywne, mierzące maksymalne estymowane natężenia wokół stacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że polskie normy należą do jednych z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Problemem dotyczącym pomiarów PEM może być to, że przepisy dostosowane są do pojedynczych instalacji i nie uwzględniają przypadków, kiedy pola kilku stacji bazowych nakładają się na siebie. Dlatego zdaniem części specjalistów warto skorygować rozporządzenie, by nie badać wyłącznie konkretnej stacji bazowej, ale całe środowisko w obrębie jej oddziaływania.

W debacie wzięli także udział przedstawiciele operatorów telefonii komórkowej. Ci przekonywali, że przestrzegają wszelkich norm dotyczących wartości pól elektromagnetycznych w otoczeniu człowieka i w efekcie są one poniżej kryteriów ustalonych w przepisach. Postulowali także uporządkowanie prawa, które jest według nich nieprzejrzyste, skomplikowane i źle stosowane. Przykład? Obecnie do ochrony środowiska w przypadku stacji bazowych używa się przepisów prawa budowlanego - w konsekwencji dołożenie do niej małego urządzenia wymaga od operatora pozwolenia na budowę.

Zarówno eksperci sympatyzujący z zaniepokojonymi mieszkańcami, jak i ci, którzy zachowywali wobec informacji o elektromagnetycznym smogu dystans, byli zgodni w jednym: obecnie nie mamy pewnej i rozstrzygającej wiedzy, jaki wpływ na zdrowie ludzi ma promieniowanie elektromagnetyczne. W tej sytuacji ochrona coraz częściej upominających się o swoje prawa obywateli przy jednoczesnym utrzymaniu tempa rozwoju technologicznego może być sporym wyzwaniem. Przygotowywany przez NIK raport pn. Działania organów administracji publicznej w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym pochodzącym od urządzeń telefonii komórkowej rzuci wkrótce światło na to, jak państwo radzi sobie z tym zadaniem.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL