Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt cze 05, 2007 7:58 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Narodowy Konkurs Ekologiczny
Ludzie wreszcie zaczynają dbać o naturę


Promowanie obywatelskich postaw proekologicznych ma równie fundamentalne znaczenie jak wprowadzanie w życie przyjaznych środowisku technologii - to główna idea Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni środowisku", który organizowany jest już od ośmiu lat pod patronatem honorowym prezydenta RP

W konkursie organizowanym przez Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych oceniane są zarówno innowacyjne projekty dotyczące rozwiązań technicznych i inwestycji w dziedzinie ochrony środowiska, jak i przedsięwzięcia z zakresu edukacji ekologicznej. I z roku na rok proekologiczna "rywalizacja" przyciąga coraz większą rzeszę samorządów, przedsiębiorstw, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych.

"Przyjaźni środowisku" to jeden z niewielu konkursów ekologicznych organizowanych w Polsce. Ma już ugruntowaną pozycję i markę, a to m.in. dzięki włączeniu się do jego organizacji krajowych izb, stowarzyszeń i związków oraz wszystkich najważniejszych rodzimych korporacji samorządowych.

W jury Narodowego Konkursu Ekologicznego zasiadają przedstawiciele ministerstw, które objęły patronatem poszczególne kategorie konkursu, byli i obecni parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, przedstawiciele firm o zasięgu ogólnopolskim lub europejskim, a także mediów ogólnopolskich i lokalnych. Współorganizatorami NKE są też m.in.: Związek Powiatów Polskich, Związek Miast Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Komunalnych Związków Gmin oraz ogólnopolskie korporacje gospodarcze i urzędy marszałkowskie.

W tegorocznej, dziewiątej edycji NKE "Przyjaźni środowisku" obowiązują trzy kategorie: samorząd przyjazny środowisku (z podkategoriami gmina przyjazna środowisku i powiat przyjazny środowisku), przedsiębiorstwo przyjazne środowisku (tu tytuł mogą zdobyć firmy przyjazne środowisku, technologie godne polecenia i produkty przyjazne środowisku) oraz promotor ekologii.

- Co roku jest coraz większe zainteresowanie naszym konkursem wśród samorządowców, przedsiębiorstw, organizacji pozarządowych - mówi Krzysztof Masiuk, podsekretarz w Narodowej Radzie Ekologicznej, pomysłodawca Narodowego Konkursu Ekologicznego. - Ludzie wreszcie zaczynają dbać o środowisko. Zauważyliśmy, że wyróżnienie w konkursie pozytywnie wpływa na opinię społeczną oraz pozwala rozwijać i kontynuować realizację inwestycji proekologicznych. Mobilizuje także do inwestowania w ekologię.

Podstawowym celem konkursu jest popularyzacja inwestycji i działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. NKE promuje też nowatorskie rozwiązania, które mają istotny wpływ na poprawę stanu środowiska naturalnego, wyróżnia organizacje i instytucje zaangażowane w edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży oraz społeczności lokalnych.

Dlatego właśnie organizatorzy kierują swój program przede wszystkim do przedszkoli i szkół. I to szkoły, coraz liczniej zgłaszające do rywalizacji w NKE autorskie projekty, stanowią niemal połowę wszystkich uczestników konkursu. Konkurs ma jednak znaczenie nie tylko dydaktyczne - dzięki niemu można się przekonać, jaki jest stan środowiska w poszczególnych regionach kraju, a przede wszystkim - jak wiele robią samorządy terytorialne, podmioty gospodarcze oraz młodzież skupiona w szkolnych kołach ekologicznych dla poprawy stanu środowiska. Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowychtworzy więc bazę najważniejszych przedsięwzięć proekologicznych przydatną także osobom odpowiedzialnym za ochronę środowiska w samorządach oraz przedsiębiorstwach. Natomiast najciekawsze inicjatywy firm, samorządów i szkół to doskonały wzór do naśladowania dla tych, którzy dopiero zaczynają dbać o ekologię w swoim otoczeniu.

Nagrody i wyróżnienia w konkursie coraz bardziej cenią sobie jego laureaci. - Tytuł Przyjazny Środowisku daje prestiż, który nagrodzeni wykorzystują do promocji samorządu, przedsiębiorstwa czy też placówki oświatowej - podkreśla Krzysztof Masiuk
ab

-----------

Biuro organizacyjne konkursu:
- Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
- Stowarzyszenie Europa Nasz Dom 33-100 Tarnów ul. Przemysłowa 27a tel./faks 048 014 627 04 20 0606 487 229 biuro//www.przyjazni-srodowisku.pl/

Harmonogram IX Edycji Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni Środowisku"
* 5 czerwca - inauguracja
* do 25 września - przyjmowanie wniosków
* 30 września - posiedzenie komisji selekcyjnej i selekcja formalna wniosków
* do 10 października - posiedzenie Narodowej Rady Ekologicznej i wybór nominowanych
* 9 listopada - wręczenie nominacji w Senacie RP
* do 10 stycznia 2008 r. - audyty u nominowanych, uzupełnienie wniosków o opinie z instytucji samorządowych i celowych oraz zebranie i opracowanie szczegółowych materiałów dla Narodowej Rady Ekologicznej
* 15 stycznia 2008 r. - posiedzenie Narodowej Rady Ekologicznej i wybór laureatów
* 25 stycznia 2008 r. - gala laureatów oraz bal Przyjaznych Środowisku w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie

-----------

Prezydent RP Lech Kaczyński podczas spotkania z ubiegłorocznymi laureatami powiedział:

Chciałem podziękować przede wszystkim za państwa zaangażowanie w kwestie, które nie tylko w Polsce, ale na całym świecie są niezwykle istotne. Ale teraz mówimy o Polsce, mówimy o naszej przyrodzie, mówimy o pięknie naszego krajobrazu, jednocześnie mówimy też o zdrowiu naszych obywateli. To wszystko jest bardzo ściśle związane z państwa działalnością,zarówno tych z państwa, którzy działają w organizacjach ekologicznych, jak i tych, którzy są działaczami samorządowymi - i w końcu tych, którzy są przedsiębiorcami, którzy stosują technologie ekologiczne, którzy tego rodzaju technologie rozwijają, którzy produkują sprzęt o charakterze ekologicznym. Bardzo się cieszę, że jest ten konkurs, bardzo się cieszę, że on z roku na rok przynosi nowe efekty i bardzo się cieszę, że Unia, w której jesteśmy od trzech lat, bardzo zwraca uwagę na kwestie ekologii i że w tym akurat zakresie może nam bardzo dużo pomóc. Życzę państwu sympatycznego dnia, życzę państwu sukcesów w przyszłej działalności i najserdeczniej jeszcze raz gratuluję.


za http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/do ... 1_a_1.html

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt cze 05, 2007 8:25 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
ROZMOWA
Krzysztof Masiuk, pomysłodawca Narodowego Konkursu Ekologicznego
Wielkopolska najbardziej przyjazna środowisku

Rz: Jakie znaczenie ma Narodowy Konkurs Ekologiczny "Przyjaźni środowisku" dla samorządów, szkół czy gmin?

Krzysztof Masiuk, podsekretarz w Narodowej Radzie Ekologicznej, pomysłodawca Narodowego Konkursu Ekologicznego: Każdy z nas chce się pochwalić swoim sukcesem, osiągnięciami. Narodowy Konkurs Ekologiczny "Przyjaźni Środowisku" pod patronatem honorowym prezydenta RP jest właśnie takim przedsięwzięciem, gdzie społeczności lokalne mogą się pochwalić swoimi osiągnięciami w zakresie działań inwestycyjnych, edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, ekologii.

Udział w konkursie to także dobra promocja dla gmin, samorządów. Znawcy od public relation twierdzą, że promocja poprzez ekologię jest najtańszą i najbardziej trwałą formą budowania pozytywnego wizerunku samorządu, przedsiębiorstwa czy szkoły. Do tej pory o tytuł laureata rywalizowało w konkursie prawie tysiąc samorządów, 300 - 400 przedsiębiorstw i ponad 500 szkół. Liczba podmiotów, które wystartowały dotychczas, pokazuje, że Narodowy Konkurs Ekologiczny jest jednym z ważnych elementów propagujących ekologię, ochronę środowiska.

Co konkurs zmienia w świadomości Polaków? Czy wiedzą o jego istnieniu?

Ekologia nie jest popularnym tematem w mediach. Temat ochrony środowiska pojawia się najczęściej w kontekście wydarzeń, które przyciągają uwagę, takich jak protesty na Górze św. Anny czy w Dolinie Rospudy. A to przecież media kształtują świadomość przeciętnego Polaka, a nie wydarzenia. Budżet konkursu jest ograniczony. Nie stać nas na kosztowną kampanię promocyjną w mediach, na billboardy. Narodowy Konkurs Ekologiczny istnieje przede wszystkim w świadomości ludzi w gminach-naszych laureatach, dlatego że większość z nich informuje o swoim sukcesie mieszkańców, uczniów czy pracowników. Ale, niestety, to tylko część Polaków. Wielu nie wie o konkursie.

Czy Polacy są dobrze wyedukowani ekologicznie?

Ekologia jako ważny temat w świadomości Polaków pojawiła się dopiero w latach 90. Z badań wynika, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa pojawia się zainteresowanie środowiskiem, w jakim żyjemy, i chęć jego poprawy. Badania pokazują również, że dzięki doskonałej pracy przedszkoli, gimnazjów, szkół wrażliwość i stan wiedzy młodego pokolenia są znacznie większe od wiedzy rodziców czy też dziadków. Daleko nam jeszcze do wrażliwości na problemy ekologii Skandynawów, Austriaków lub Szwajcarów, ale można powiedzieć, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Czy polskie gminy, firmy mają się czym pochwalić w dziedzinie ochrony środowiska? Ile zgłoszeń rocznie napływa?

Corocznie z samorządów napływa około 150 - 200 wniosków na konkurs. To dużo, ale my chcemy więcej. Chcielibyśmy, aby Narodowy Konkurs Ekologiczny był elementem rywalizacji, w której brałaby udział większość samorządów. Jeśli chodzi o firmy, to startują jedynie spółki duże i silne, które są stabilne finansowo i chcą udokumentować swoją pozycję na rynku lub wzmocnić swoją markę.

Czy pamięta pan największe osiągnięcia ekologiczne, które uhonorowali organizatorzy konkursu?

Pamiętam, że w poprzedniej edycji ciekawym przedsięwzięciem, które zostało nagrodzone, była technologia przerobu odpadów zgłoszona przez prywatną firmę z Bełchatowa. Pokazali bardzo nowoczesną i ciekawą technologię. Konkurs bardziej stawia na nagradzanie rozwiązań kompleksowych, bo o stanie środowiska naturalnego decyduje stan zaawansowania naszych samorządów czy przedsiębiorstw.

Która gmina w Polsce jest najbardziej przyjazna środowisku?

Kiedyś z kolegami z Narodowej Rady Ekologicznej zastanawialiśmy się nad tym - i trudno było wskazać jedną. Można wymienić województwa, gdzie liczba dotychczasowych laureatów wskazuje, że są bardziej przyjazne środowisku od innych. To na przykład Wielkopolska, skąd wywodzi się blisko 50 laureatów, czy Lubuskie legitymujące się grupą prawie 25 laureatów. Ale wcale to nie znaczy, że w pozostałych województwach robi się mało lub nic się nie robi.

Narodowa Rada Ekologiczna ocenia nadsyłane na konkurs wnioski. Czy to ważne gremium?

Narodowa Rada Ekologiczna jest organem, w którym zasiadają przedstawiciele komisji Senatu RP i Sejmu RP, Głównego i Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska, Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ogólnopolskich korporacji gospodarczych i samorządowych oraz ekologicznych organizacji pozarządowych. Zadaniem Narodowej Rady Ekologicznej jest przede wszystkim ocena wniosków nadsyłanych do Narodowego Konkursu Ekologicznego "Przyjaźni środowisku" oraz do konkursu "Polska wolna od azbestu" pod patronatem honorowym ministra gospodarki. Na podstawie danych zawartych we wnioskach Narodowa Rada Ekologiczna ocenia stan działań inwestycyjnych w infrastrukturze komunalnej w samorządzie i przedsiębiorstwach za ostatni rok, prognozuje działania inwestycyjne na najbliższe trzy lata oraz ocenia działania na rzecz edukacji ekologicznej. Z uwagi na to, że ocena ta jest wykonywana na podstawie wniosków z kilkuset samorządów, przedsiębiorstw, szkół, można stwierdzić, że dane, które służą Narodowej Radzie Ekologicznej do oceny, reprezentują stan rzeczywisty infrastruktury komunalnej w Polsce. Dzięki pracy Narodowej Rady Ekologicznej wiemy, co musimy jeszcze wykonać, i jakie najważniejsze zadania inwestycyjne stoją przed samorządami i przedsiębiorstwami w najbliższych latach, aby sprostać temu, do czego się zobowiązaliśmy, podpisując traktat akcesyjny z UE.

rozmawiała Agnieszka Usiarczyk

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL