Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr paź 23, 2013 7:41 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pt mar 22, 2013 12:55
Posty: 260
Rower po latach zepchnięcia do roli zabawki powoli odzyskuje swoje praktyczne znaczenie.

Wyobrażam sobie, że kiedyś w przyszłości, w społeczeństwie spokojniejszym, bardziej świadomym swego zdrowia, świadomym wartości swego otoczenia, również bieganie będzie dla wielu ludzi nie tylko formą aktywności fizycznej, ale również sposobem przemieszczania się.
---


Szerokość pasów jezdni zależy od oczekiwanych prędkości; najwęższe są miejsca parkingowe, najszersze pasy na autostradzie.
---


Takie Renault Clio:Obrazek ma 143cm szerokości kabiny - to jest przestrzeń dla samego kierowcy albo dla kierowcy i jego pasażera. Oni w aucie siedzą, są nieruchomi, nie potrzebują dużej przestrzeni "buforowej" obok siebie, są więc jak samochody na parkingu.

Pieszy na chodniku ma mieć 150cm; pieszy rusza się, może być wyprzedzany albo mijany, czy więc przestrzeń chodnika nie powinna być szersza, tak jak szersza względem pasa postojowego dla aut jest przestrzeń pasa jezdni?

Kolejna rzecz, te 143 centymetrów w Renault są gwarantowane samemu kierowcy albo kierowcy i jego pasażerowi. Gdy ktoś chce ich minąć czy wyprzedzić, to nie muszą ustawiać się gęsiego jak piesi na tych swoich 150cm chodnika. Pytanie więc, czy chodniki obiektywnie choćby z tego powodu nie powinny być szersze?

Ja rozumiem, że samochodu nie da się zwęzić, tylko że to dziwnym trafem kolejny jego mankament, który okazuje się wygodny dla kierowcy.
---

Jeśli miałyby kiedyś powstać bieżnie uliczne, to zgodnie z powyższym powinny być szersze niż chodniki.

Nie znalazłem wymiarów bieżni olimpijskich, ale tak wygląda ich szerokość: Obrazek

Spacerowicze chodzą wolniej, ale chodzą obok siebie. biegacze rzadko rozmawiają podczas biegu, więc znowu tak bardzo nie potrzebują podwójnych szerokości. Chociaż na siłowni ludzie na bieżniach rozmawiają. Rozstawienie bieżni na siłowni jest takie:

ObrazekObrazek

Z jednej strony człowiek jest tu w biegu, a z drugiej jednak jest dość stateczny, nie potrzebuje więc szerokiej przestrzeni "buforowej", ma ją jednak większą niż pieszy na 150cm chodniku.

Moim zdaniem z tych zdjęć jasno wynika, że chodniki są u nas za wąskie.
---


Jeśli podoba się Wam pomysł bieżni, to mam pytanie, czy lepiej je wyznaczać na ulicy razem z chodnikami (jako szeroki chodnik) czy jako osobny pas?

Osobny pas może być (albo nie) marnotrawstwem przestrzeni, ale z drugiej strony wprowadza w przestrzeń publiczną praktyczne zastosowanie kultury fizycznej, dbania o kondycję społeczeństwa oraz pokazuje ludziom, że biegacz jest równoprawnym uczestnikiem ruchu. Moim zdaniem jest to coś pozytywnego, jest to promocja dobrych nawyków.

_________________
Bytom Pieszy
Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu fajnych ludzi! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 42 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL