Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: crowdsourcing
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 19:48 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 9:47
Posty: 112
Drodzy forumowicze,

Jestem informatykiem. Od kilku lat noszę się z myślą napisania jakiejś aplikacji czy portalu, który by pomógł mi minimalizować (sobie i innym) czas i nakład pracy potrzebny do tego, żeby pisać pisma do urzędów. Gdzieś już o tym tu pisałem. Czasu mam coraz mniej, pism do napisania coraz więcej. W zasadzie, jak to ujęła bodajże Savil, chciałbym urządzić warszawskim urzędom DDoS via k.p.a w niektórych sprawach.

Mijają dni, plany pozostają planami, nadal chałupniczo piszę pisma. Doszedłem dziś do wniosku, że w tym tempie zamiast zamków z piasku lepiej zrobić coś prostszego, ale działającego tu i teraz, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Co teraz nastąpi jest pomysłem. Czy to nabierze ciała zależeć będzie od odzewu, jaki zbierze tu, w tym wątku.

1. Postawię w sieci wiki (serwis, gdzie każdą stronę mogą edytować zarejestrowani użytkownicy).
2. Zmodyfikuję silnik wiki, aby dodać grupę specyficznych tagów funkcjonalnych (np. [adresat][/adresat], albo [sygnatura][/sygnatura])
3. Stworzę stronę - listę spraw. Na początek prosta lista, potem to można skomplikować.
4. Każda sprawa niech ma swoją stronę, uzupełnianą jak pismo: adres nadawcy, temat, sygnatura, treść stopka, lista doręczeń - albo miejsce na takie części.
5. Wszelkie sprawy powiązane (np. odpowiedzi, albo pisma wysłane) możnaby dodawać poniżej albo w linkach do dalszych stron wiki.

W ten sposób mógłbym się podzielić z innymi pracą nad kolejnym pismem, ułatwić współdzielenie templatek, umożliwić pisanie "kawałków" zamiast całości.

Docelowo chciałbym doprogramować automatyczne generowanie pism z danej strony na podstawie zawartości i wybranych formatek użytkownika, np. z automatycznie uzupełnianym adresem nadawcy, stopką i generowaną sygnaturą (stąd tagi), i inne bajery. "O, fajne pismo, też takie wyślę. Klik i jest".

Nie chciałbym tego robić pod niczyim szyldem. Myślę, że to zbyt dobra inicjatywa minimalizowania barier w społeczeństwie obywatelskim, żeby zamykać się w jakimkolwiek podwórku (no i jestem parszywym indywidualistą). Pewnie można by to zawinąć to w jakiś projekt, np unijny, ale to... praca, na którą nie mam czasu (patrz wstęp). W zasadzie wszystko jedno mi, jak to powstanie, byle działało.

Czy znajdę tu chętnych do pomocy? Szukam osób, chętnych pomóc napisać pół pisma, podjąć pałeczkę jeśli komuś innemu zabrakło czasu, wypisywać zręby problemów - a nóż ktoś podchwyci i ujmie w czymś, co da się wysłać do ratusza/gminy/zdm, wygrzebie do kogo tak właściwie należy pisać dane pismo, wytknie błędy, etc, etc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt maja 18, 2012 22:12 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N mar 01, 2009 12:43
Posty: 368
Jestem programistą/analitykiem, chętnie pomogę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So maja 19, 2012 21:28 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 9:47
Posty: 112
@ajarmoniuk :)

Wrzuciłem prototyp realizacji (czytaj 'postawiłem mediawiki') na jednym z moich serwerów pod adresem http://wnioski.waw.pl/

W najbliższych dniach założę projekt rozszerzenia do mediawiki, które by dodawało co opisałem w pierwszym poście. Repo git na githubie, chyba, że ktoś zażyczy sobie hg...

Parsery xml > pismo (doc/pdf) będę docelowo pisał w javie (xml > pdf via iText, xml > doc, docx via Apache POI), zadbam o to, żeby albo móc na serwerze gdzie jest mediawiki wykonać coś w javie 1.6 albo w zasięgu LANu od serwera stał albo tomcat albo jboss.

edit: zmieniłem adres na aktalny, żeby nie było pomyłek. a.


Ostatnio edytowano So maja 26, 2012 12:01 przez anfit, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N maja 20, 2012 14:30 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N mar 01, 2009 12:43
Posty: 368
No dobrze, gdzie to repo? Dodaj mnie.

Najchętniej bym widział jakąś bramkę do ePUAP, ale nie wiem, czy to jest proste do zrobienia.

Co do pism, to na razie możemy posiłkować się pismami GRomanika i GrzCiechowskiego i wrzucić je do jakiegoś OCR-a.

OCR polecam ten: www.docwin.com (reklama, firma mojego kolegi, ale innego publicznego nie znam).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N maja 20, 2012 17:53 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Zmieńmy to "narzekam" na coś innego.
Proponuję:

naprawmyto
naprawmywarszawe
wnioski

Może głosowanie jakieś tu zrobimy? Założyciel tematu ma chyba możliwość dodania ankiety.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So maja 26, 2012 12:00 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 9:47
Posty: 112
1. Wykupiłem wnioski.waw.pl i przemigrowałem projekt tam. Naprawmyto jest zbyt podobne do http://www.naprawmyto.pl (skąd inąd fajny projekt, acz optymistyczny). Gdyby ktoś miał lepszy pomysł, zapraszam, w pierwszym roku domeny są tanie...

2. Postawiłem repo na tym samym serwerze do wiki, pod adresem git://wnioski.waw.pl/wnioski.git (publiczny dostęp tylko do odczytu).
Aby uzyskać prawa do zapisu proszę wysłać mi (np. pmką) klucz publiczny ssh, wówczas dodam do autentykowanych kluczy w ramach tego projektu i podam jak się do niego dostać.
Repozytorium w tej chwili zawiera dwa projekty:
Kod:
- wnioski:
  - wnioski-wiki
  - wnioski-generator
wnioski-wiki to całość kodu wiki, z pominięciem części ustawień dostępu, ujęte w php'owym projekcie dla Zend Studio 8.
wnioski-generator to projekt generatora pisma z zadanej treści (java project w eclipsie), w tej chwili zawiera tylko wprawkę wykorzystania pakietu iText do generowania pdfów.
Dodam jeszcze do tego wnioski-wiki-db z jakąś reprezentacją bazy danych, której wymaga wiki oraz wnioski-schema pod cześć analityczną jak powinno wyglądać abstrakcyjne pismo.

3. Jak napisałem jacor'owi, w tej chwili najbardziej mi zależy na pomysłach dlaczego to beznadziejny pomysł i dlaczego nie wypali, czyli szukania dziur w całym. Dlaczego nikt nie będzie chciał z tego skorzystać, co będzie niewygodne, co niepraktyczne, co bez sensu. Tego typu kwestie najlepiej wyśledzić na początku pracy projektowej.

PS. W tygodniu bywam całkowicie nieosiągalny, jakby co pisać na anfit at wp.pl lub jakiegoś innego maila.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 31, 2012 12:22 
Offline
Greenpisarz

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 22:44
Posty: 630
Lokalizacja: Wawa/Praga Północ
Myślę, że:
1. Warto zmienić "narzekam" na "wnioski" tu: http://wnioski.waw.pl/index.php/Wizja

2. Fajnie byłoby, gdyby piszący wniosek mógł wpisać ulicę czy adres, który go interesuje, a automat rozpoznawałby wtedy do jakiego urzędu powinno dane pismo trafić.

Na razie tyle, zajmę się tym bardziej w połowie czerwca.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 13, 2012 14:05 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N mar 01, 2009 12:43
Posty: 368
Posiadam dostęp bardzo dobrego OCR-a bez ograniczenia na wielkość wrzucanych danych. Możemy przerobić pisma Grześków i wrzucić w postaci tekstowej do jakiegoś repozytorium/bazy. Co wy na to?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 13, 2012 18:38 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Śr kwi 29, 2009 9:47
Posty: 112
ajarmoniuk napisał(a):
Posiadam dostęp bardzo dobrego OCR-a bez ograniczenia na wielkość wrzucanych danych. Możemy przerobić pisma Grześków i wrzucić w postaci tekstowej do jakiegoś repozytorium/bazy. Co wy na to?

Jeśli Grześki na to jak na lato, to czemu nie? Zakładałbym strony na zasadzie wniosek/strona i kto mógł by to porządkował... Swoje też wrzucę - spodziewam się większej puli wolnego czasu za ok. 2 tygodnie...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr cze 20, 2012 12:56 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 10:13
Posty: 28
Och, widzę, że podobne "innowacje" rodzą się równolegle :D

Nie widziałem o tym wątku - na forum ZM nie zaglądam co godzinę :wink: Poniżej to, co wysłałem na forum WMK, a mówiąc krótko - Trac:

Założenia wstępne

W Warszawie mamy "sieć" ścieżek rowerowych. "Sieć" - bo użytkownik, który zdecyduje się z nich korzystać - wpada i w tej "sieci" ginie. Problemy tej "sieci" znamy. Drogi powinny tworzyć system. Spójny, funkcjonalny - to też wiemy.

Jest co najmniej kilka wspaniałych osób, które regularnie za pomocą pism próbują zmusić urzędy, żeby zamiast sieci oferowały system rowerowej infrastruktury. Jest sporo osób, którym zdarzyło się wysłać pismo lub kilka pism ale czasem brakuje im wiedzy i/lub motywacji i/lub czasu. Jest jeszcze więcej osób które, gdyby wiedziały o takiej możliwości i wiedziały jak się za to zabrać - pismo w sprawie nieprawidłowości by na pewno napisały. Typowy rozkład normalny na osi X - liczba ludzi, na Y - liczba wysłanych pism.

Miasto oferuje nam konsultacje społeczne ale tylko w takim zakresie, jaki uznaje za stosowny. Nie jest łatwe dla zwykłego obywatela podejście do urzędu i zaprezentowanie "roszczeniowej postawy" czyli nierzadko po prostu wymaganie od urzędów działań zgodnych z obowiązującym prawem (wysokość krawężnika, sygnalizacja...).

Na forum WMK raz po raz w różnych wątkach pojawiają się informacje o wysłanych pismach, przykłady takich pism i odpowiedzi. Niestety ta wiedza jest rozproszona i ginie w dyskusjach.

Propozycja

Istniała kiedyś strona rower.zm.org.pl, którą chciałbym reaktywować w jej pierwotnym celu - "wydepcz sobie ścieżkę". Chciałbym aby po pierwsze dawała "zwykłemu" rowerzyście możliwość wyżalenia się na rowerowy temat a po drugie, żeby pokazywała co on sam może zrobić, żeby problem usunąć. Czyli mniej więcej to, co było jej celem do tej pory. Chciałbym też aby to było dedykowane miejsce do zbierania informacji o problemach i śledzeniu rozwoju wydarzeń związanych z każdym problemem.

Do realizacji takiej strony posłużyłbym się platformą do śledzenia błędów w oprogramowaniu (np.: Trac). Dlaczego? Takie podejście, gdzie użytkownicy zgłaszają błędy jest typowe dla oprogramowania typu open source. To podejście działa i pomaga tworzyć funkcjonalny i wartościowy system. Myślę, że analogia systemu w sensie oprogramowania do systemu drogowego jest bliska i tutaj również wykorzystanie takiego mechanizmu dało by dużo.

Przykładowa lista błędów wygląda tak: http://trac.edgewall.org/report/1
Mamy numer ewidencyjny, krótkie podsumowanie problemu, odniesienie do komponentu (ulica?), wersja i kamień milowy (nie wszystkie kolumny będą potrzebne), typ (defekt nawierzchni, brak połączenia, brak skrajni, krawężnik, parkowanie itp), powaga problemu (jakaś gradacja z pewnością jest), właściciel (ZDM, ZTP itp), status (czy stosowny urząd został powiadomiony) i data wprowadzenia. Klikając dany błąd można zobaczyć szczegóły, przeczytać dyskusję z nim związaną, dołączyć pliki.

Negatywny aspekt jest taki, że być może piszący pisma nie chcą by cały świat wiedział o ich działalności (chyba można zamknąć ogólny dostęp do listy błędów). Pozytywny oprócz szans na poprawę infrastruktury jest taki, że ZM mógłby w końcu zliczać pisma i dawać te srebrne, i złote odznaki ;)

Podsumowanie/disclaimer

Nie prezentuję postawy "weźmy się i zróbcie" ale też nie jest tak, że wezmę się sam i zrobię. Potrzebna byłaby współpraca kilku osób i oczywiście ZM. Piszę tu a nie na forum ZM, bo chyba jednak tutaj jest więcej osób "rowerowych".

Zmiana byłaby dosyć istotna. Od partyzantki można by przejść do regularnego natarcia ;)

Co o tym myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL