zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Energetyka wiatrowa
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=5&t=1897
Strona 1 z 1

Autor:  kr [ Wt kwi 21, 2009 9:11 ]
Tytuł:  RWE rzuca miliardy na wiatr

RWE rzuca miliardy na wiatr
http://www.pb.pl/a/2009/04/20/RWE_rzuca ... y_na_wiatr

Cytuj:
PAP
Puls Biznesu, pb.pl,20.04.2009 16:06

Do 2015 r. niemiecki koncern RWE zainwestuje w polską energetykę wiatrową około pół miliarda euro (według obecnego kursu ponad 2,1 mld zł).
- Polska to dla nas jeden z najważniejszych rynków regionu. Ma najlepsze warunki wietrzne w Europie Środkowej i Wschodniej do instalowania turbin wiatrowych – mówi Kevin McCullough, członek zarządu RWE Innogy.

W połowie kwietnia ruszyła pierwsza inwestycja RWE Polska w energetykę wiatrową - Park Wiatrowy Suwałki. Pierwsze turbiny już stoją na terenie gmin Suwałki i Jeleniewo. W sumie będzie ich 18 – każda o mocy 2,3 MW. Druga farma wiatrowa, jaką zbuduje RWE Polska, powstanie w Tychowie. Stanie tam 15 turbin.

- Kolejne inwestycje planujemy na Mazurach, Pomorzu i w województwie wielkopolskim - ujawnia McCullough.


Tak dla porównania: EJ Żarnowiec miała mieć moc 1000MW. Na Pomorzu obecnie słyszałem o co najmniej dwóch projektach farm wiatrowych po ok. 100 wiatraków po ok. 1,5MW każdy. Trochę daje to do myślenia, że kilka olbrzymich, ale całkowicie realnych projektów wiatrowych zastępuje elektrownię jądrową.

Autor:  pduncz [ Wt kwi 21, 2009 9:56 ]
Tytuł:  Re: RWE rzuca miliardy na wiatr

kr napisał(a):
Trochę daje to do myślenia, że kilka olbrzymich, ale całkowicie realnych projektów wiatrowych zastępuje elektrownię jądrową.


OK, ale należy pamiętać że to nie jest zastępowanie na zasadzie tu MW = tam MW. Te źródła energii mają inną charakterystykę, choćby ze względu na przewidywalność dostępności. Elektrownie wiatrowe też nie są krystaliczne jeśli chodzi o bezpieczeństwo środowiska, oraz wymagają zapewnienia komplementarnych źródeł, które z kolei powinny pracować wydajnie jednocześnie dopasowując się dynamicznie do bieżących potrzeb (co niekoniecznie jest proste).

Autor:  pduncz [ Cz sie 27, 2009 8:21 ]
Tytuł:  wiatraki napędzające energię

Zauważacie czasem, że różne pojęcia (np. wokoło oszczędzania zasobów) bywają stosowane raczej bez prób zrozumienia, w postaci losowych zlepków słów? Tworzą coś, co nazwałbym ekobełkotem. Zabawne zjawisko językowe.

Życie Warszawy napisał(a):
Realizacja pomysłu zajęła rok. Dom ma 40 mkw., a tarasy aż 60 mkw. W środku zastosowano wiele ekologicznych rozwiązań. Są wiatraki napędzające energię, oświetlenie energooszczędne i lampki na energię słoneczną.


Mam nadzieję, że wiatraki napędzają energię pozytywną.

http://www.zw.com.pl/artykul/538,395976 ... _fali.html

Autor:  axxenfall [ Cz lis 15, 2012 13:13 ]
Tytuł:  Re: Energetyka wiatrowa

W Anglii z energii wiatrowej nowe farmy oddane do użytku w tym roku powinny osiągnąć moc >1/3 planowanej polskiej elektrowni jądrowej.

http://www.chronmyklimat.pl/index.php?o ... Itemid=109

Cytuj:
Rusza największa morska farma wiatrowa świata

Pierwsze wiatraki na farmie London Array położonej na południowym wschodzie Wielkiej Brytanii właśnie zaczęły produkować energię. Cały projekt ma osiągnąć docelowo moc 870 MW.

29 października br. inwestorzy – duński Dong Energy (50 proc. udziałów), niemiecki E.ON (30 proc.) i Masdar z Abu Dabii (20 proc.) – poinformowali, że pierwsze 15 turbin wiatrowych na farmie London Array właśnie rozpoczęło pracę. Wszystkie 175 wiatraków planowanych w pierwszej fazie inwestycji ruszy, zgodnie z planem, do końca tego roku. Farma osiągnie wtedy moc 630 MW i stanie się największą tego typu instalacją na świecie, mogącą zasilać ok. 470 tys. domów. Dodatkowo w drugiej fazie inwestycji jej moc może wzrosnąć jeszcze o kolejne 240 MW.

To kolejna tego typu inwestycja u południowo-wschodnich wybrzeży Anglii. Także w tym roku oddana ma być pobliska farma Greater Gabbard o mocy 500 MW, budowana przez Scottish and Southern Energy i niemiecki RWE. W 2010 roku park wiatrowy Thanet o łącznej mocy 300 MW uruchomił nieopodal szwedzki Vattenfall. Do tego roku to do niego należał rekord mocy zainstalowanej.

Położona ponad 20 km od wybrzeży hrabstw Kent i Essex farma London Array zajmie 100 km kw. Energię wytwarzać będą, zainstalowane na głębokości nieprzekraczającej 25 metrów, wiatraki Siemensa o mocy 3,6 MW każdy.

Energia bezpośrednio z farmy wyprowadzana jest linią energetyczną o napięciu 33 kV. Jednak jeszcze na morzu trafia do transformatora podwyższającego je do 150 kV. Dzięki temu w trakcie przesyłu na ląd tracone jest mniej energii. Na wybrzeżu prąd wpływa do krajowej sieci o napięciu 400 kV.

Zawsze wietrzna Wielka Brytania jest światowym liderem rozwoju farm typu offshore. W tej chwili dostarczają one 1,5 proc. jej zapotrzebowania na energię. Jednak ten udział będzie szybko rosnąć. Zgodnie z rządowymi planami do końca 2020 roku u jej wybrzeży będą pracować turbiny o łącznej mocy aż 18 000 MW. Nie są to wygórowane ambicje, ponieważ do tej pory deweloperzy zgłosili projekty na łączną moc 46 000 MW. W opinii ekspertów szansę na realizację w najbliższych latach ma przynajmniej połowa z nich.

źródło: Rynek Energii Odnawialnej


Równocześnie w Polsce szansa na bardziej rozdrobnione źródła, o ile obecne problemy zostaną przezwyciężone. Ciekawe przy tym, że pojawia się problem nadwyżki energii...

http://www.chronmyklimat.pl/index.php?o ... Itemid=109

Cytuj:
Energa Operator alarmuje, że nie może przyłączać kolejnych farm wiatrowych
Opublikowano: 14-11-2012

"Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej" – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Rafał Czyżewski, prezes Energa Operator. Wyjaśnia, że do krajowego systemu energetycznego doprowadzano do tej pory prąd z farm wiatrowych o łącznej mocy 1200 MW, a w kolejce czeka kolejne 6000 MW. To znacznie więcej niż wynika z zapotrzebowania na terenie działania dostawcy.

"Coraz częściej decyzje są odmowne. Nie mamy już mocy przyłączeniowych dla nowych źródeł generacji odnawialnej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc na naszym terenie wynosi około 3500 MW" – informuje Rafał Czyżewski.

Rozwój odnawialnych źródeł energii (OZE) wymusza modernizację sieci, a ta następuje zbyt wolno. Tymczasem OZE są specyficznymi źródłami energii – czasami moc dostarczana ze źródła (np. z wiatraka) ma tak niestabilny poziom, że może negatywnie oddziaływać na jakość energii odbieranej z sieci przez klientów-dystrybutorów energii, powodując np. wahania napięcia.

"Jest istotny problem związany z ilością już wydanych wniosków o przyłączenie do sieci odnawialnych źródeł energii. A pojawiają się nowe zgłoszenia" – wyjaśnia prezes Energa Operator. "Sieci, zarówno dystrybucyjne, jak i przesyłowe, nigdy nie były dostosowywane do przyłączania tak znaczących mocy do krajowego systemu energetycznego. W związku z tym pojawiają się teraz problemy techniczne w tym zakresie".

Tłumaczy, że wydając warunki o przyłączeniu, spółka musi przeanalizować, jaki wpływ będzie ono miało na funkcjonowanie jej sieci. Musi także uzgodnić to przyłączenie z PSE Operator, który odpowiada za funkcjonowanie sieci przesyłowej.

"To pokazuje, jaka jest skala wyzwań, które stoją przed nami. Te przyłączenia oznaczają, że musimy w sposób bardzo istotny przebudować i zmodernizować sieć dystrybucyjną" – przypomina prezes.

Dodaje, że spółka planuje w najbliższych latach przeznaczyć na ten cel prawie 3 mld zł.

"Bez tych inwestycji nie sposób myśleć w ogóle o rozwoju odnawialnej energetyki w Polsce" – przestrzega Rafał Czyżewski. "Wiemy z zapowiedzi PSE, że z ich punktu widzenia te możliwości rzeczywiście się wyczerpują. W związku z tym można się liczyć z faktem, że nie tylko będzie problem po stronie przyłączenia do naszej sieci dystrybucyjnej, ale również po stronie sieci przesyłowej PSE Operatora".

Prezes Energa-Operator podkreśla jednocześnie, że spółka jest gotowa do przyjęcia energii z wszystkich farm wiatrowych, którym wydała już warunki przyłączenia, zgodnie z harmonogramami zawartych umów. Do 2020 roku w sieci spółki zainstalowanych może zostać łącznie ok. 7200 megawatów z farm wiatrowych (z 1200 MW już przyłączonymi).

Jednakże przyjęcie kolejnych instalacji będzie bardzo utrudnione, jeśli nie dojdzie do realizacji kolejnych znaczących finansowo i technicznie przedsięwzięć w rozbudowę i modernizację sieci wysokich i najwyższych napięć. Spółka przygotowuje się do tego pracując nad inteligentnymi rozwiązaniami, niezbędnymi także i po to, by przyłączać – budzące coraz większe zainteresowanie – mikroinstalacje.

źródło: ©Newseria

Autor:  axxenfall [ Pt wrz 13, 2019 7:36 ]
Tytuł:  Re: Energetyka wiatrowa

https://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=3821

Według procedowanej nowelizacji, wciąż nie będzie można stawiać elektrowni wiatrowych w pobliżu zabudowy mieszkalnej (bo, wiadomo, zabijają ludzi na potęgę i w ogóle nie da się w ich pobliżu mieszkać), ale będzie można budować domy mieszkalne w pobliżu elektrowni wiatrowych (bo, wiadomo, nie można ograniczać swobody zabudowy). Vivat Polonia!

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/