Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 02, 2008 8:48 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,5079482.html

Michał Wojtczuk napisał(a):
Burza nad parkiem pod skocznią na Mokotowie
2008-04-01, ostatnia aktualizacja 2008-04-01 22:59

Zaprojektowaliście absurdalną ilość zieleni na prywatnych terenach! Miasto własnością wspólną? Może za PRL - krzyczeli we wtorek właściciele działek pod mokotowską skarpą w pobliżu dawnej skoczni narciarskiej
Chodzi o 220 hektarów między al. Wilanowską, Sikorskiego, Sobieskiego i planowanym przedłużeniem ul. Beethovena. Projekt planu tzw. parku pod skocznią przewiduje tam zieleń oraz domy jednorodzinne i niskie domy o wysokości do 12 m.

- Projektanci planu wprowadzają radnych i władze Warszawy w błąd - przekonywała Ewa Puławska, właścicielka działki pod skarpą, na wczorajszym posiedzeniu komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy. - Ich prognoza kosztu wykupu gruntów opiera się na danych z lat 2004-5, a to kompletnie nieaktualne liczby. Żeby zrealizować założenia planu, trzeba będzie kupić grunty za setki milionów złotych - ostrzegała.

Inna z właścicielek uważała, że ratusz powinien kupić jeszcze więcej gruntów. - Zaplanowano absurdalną ilość zieleni na gruntach prywatnych. Na dodatek to tylko "tereny zielone", a nie "zieleń publiczna", a tylko pod nią przepisy nakazują urzędnikom wykupować ziemię. Miasto chce stworzyć tę zieleń kosztem właścicieli! - oburzała się.

- Przy ul. Leszczyny 10 zbudowaliśmy dom na podstawie prawomocnego pozwolenia na budowę. Domagamy się, by uwzględnić go w planie - mówiła Krystyna Rubik ze Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. "Gazeta" pisała o tej inwestycji wielokrotnie - to blok zbudowany wbrew obowiązującym przepisom, w miejscu, w którym domy tych rozmiarów są niedopuszczalne.

Projekt chwaliła tylko jedna osoba. - Podoba mi się, że planuje tak ekstensywną zabudowę. Miasto jest własnością wspólną, potrzebuje terenów zielonych, tu przecież jest klin nawietrzający - podkreślała Anna Chlebińska.

- Przecież są już Łazienki i Pole Mokotowskie, po co kolejny park? - krzyknęła jedna z właścicielek.

- Miasto wspólną własnością? Chyba za PRL, teraz mamy kapitalizm! - złościł się ktoś inny.

- Rzeczywiście, planujemy 60 hektarów terenów zielonych, a Łazienki mają 70. Trzeba się przyjrzeć, które z terenów pod skarpą można zakwalifikować jako zieleń publiczną, jeżeli takie rozwiązanie wydaje się państwu uczciwsze - obiecał Marek Mikos, naczelny architekt miasta. - Dane z prognozy finansowej są stare, ale oddają proporcje nakładów i zysków. Ten plan jest dla miasta korzystny. A to, że jakiś istniejący dom nie jest w planie ujęty, nie oznacza, że natychmiast trzeba go rozebrać - to stan docelowy, do którego należy dążyć. Dom może istnieć na zasadach tymczasowych, choć nie będzie można go modernizować - przyznał. I zapowiedział, że plan zagospodarowania parku pod skocznią zostanie przekazany do uchwalenia Radzie Warszawy jeszcze przed wakacjami.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


Żeby było sprawiedliwie, wydaje się, że tym razem miasto uznaje, że warto czasem nie zabetonowywać i zabudowywać wszystkiego, co się da. Mam nadzieję, że nie zmieni zdania.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr maja 14, 2014 1:58 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 21:10
Posty: 999
Lokalizacja: Warszawa
Jeziorko Balaton na Gocławiu:
http://www.youtube.com/watch?v=moxLvanOCz0


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr lip 02, 2014 17:48 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N kwi 03, 2011 21:10
Posty: 199
http://1.bp.blogspot.com/-B6sYHtd-dqA/U ... G_0003.JPG



Drzewo widoczne z prawej (ulica Jaworzyńska) zostało dziś wyeliminowane, dzięki czemu zrobiło się pięć razy brzydziej. Nie rozumiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So lut 28, 2015 23:07 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N paź 18, 2009 19:39
Posty: 416
Co prawda nie Warszawa, ale tuż obok:
http://wiadomosci.wpr24.pl/komorowska-po-wycince;22823.html

Cytuj:

Kilka dni temu z ul. Komorowskiej w Pruszkowie zniknęło 13 starych drzew. Mieszkańcy są tym oburzeni i zastanawiają się czy deweloper miał zgodę na wycinkę. – Na wszystkie prace mieliśmy odpowiednie pozwolenia – zaznaczają przedstawiciele firmy.

Po obu stronach ul. Komorowskiej ciągną się szpalery starych i wysokich drzew. Dla mieszkańców ten drzewostan to nie tylko piękny widok, ale i ochrona przed słońcem. Wiele z tych drzew rzuca bowiem cień na okoliczne budynki i posesje. Kilka dni temu na Komorowskiej wycięto kilkanaście drzew, co spotkało się z oburzeniem mieszkańców. – Chciałbym zwrócić uwagę na wycinkę drzew, a dokładnie pięknych akacji na ul. Komorowskiej. Kto na to pozwolił? Teraz co, posadzone zostaną zwykle młode drzewka w ramach promocji zakupu „apartamentów”? Kiedy one wyrosną za 20 lat? Kto na to pozwolił? – dopytuje się Max.

O tym, że przy Komorowskiej planowana jest wycinka było wiadomo już w grudniu. Firma Longbridge zawarła wtedy porozumienie z powiatem pruszkowskim dotyczące zajęcia ul. Komorowskiej na czas prac i czekała tylko na pozwolenia na wycinkę. – Drzewa rosnące wzdłuż naszego ogrodzenia były w złym stanie zdrowotnym. Przeprowadziliśmy odpowiednie badania i praktycznie nie mieliśmy możliwości ich odratowania – wyjaśnia Grzegorz Wojciechowski, kierownik budowy. Prace związane z usunięciem drzew zostały przeprowadzone kilka dni temu. Warto wspomnieć, że deweloper wykonał je jeszcze przed rozpoczęciem sezonu lęgowego.

Czy wycinka była konieczna? – W pasie gdzie rosły drzewa mamy zaprojektowany jest chodnik. Gdybyśmy je zostawili to drzewa znalazłyby się na jego środku – podkreśla Wojciechowski. – Chodnik musimy przesunąć, bo już w 2006 r. zobowiązaliśmy się do budowy w tym miejscu 38 ogólnodostępnych miejsc parkingowych – dodaje.

Kierownik budowy podkreśla, że dodatkowe nasadzenia już są zaplanowane. Na terenie osiedla znajduje się spory park jest więc szansa, że tam pojawi się kilka nowych drzew. Jednak nie tylko tam. Od strony ul. Komorowskiej również pojawią się drzewa. Między wspomnianym parkingiem i chodnikiem znajdzie się pas zieleni, gdzie zaplanowano już nowe nasadzenia.



Taki schemat działa w Zasadzie w całej Polsce. "Nie ma innego wyjścia" jak tylko usunąć drzewa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr mar 04, 2015 23:29 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Śr mar 04, 2015 22:35
Posty: 3
Warszawa niedługo będzie całkowicie pozbawiona drzew przez zaliczanie trawniczków na garażach podziemnych do powierzchni "biologicznie czynnej" na terenach zabudowywanych betonem w 100%. Nie ma na nich drzew wyższych niż 3-5 metrów bo nie mają gdzie zapuścić korzeni. Będąc rodowitym WARSZAWIAKIEM z przykrością obserwuję zanikanie terenów zielonych w mieście przez zabudowy typu XYZ-Park, gdzie parkiem nazywane są dwa pozostawione drzewa z obciętymi korzeniami.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 06, 2015 18:02 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Cz sty 18, 2007 21:10
Posty: 999
Lokalizacja: Warszawa
znów wraca sprawa zabudowy nad koleją średnicową:

Obrazek
Cytuj:
Co nad linią średnicową w Warszawie

Kolejarze zastanawiają się nad przykryciem linii średnicowej w Warszawie i zabudową uzyskanych w ten sposób terenów. Pretekstem jest planowana modernizacja infrastruktury kolejowej. Choć w PKP SA bardzo liczą na przyjęcie prawa warstwowego, spółka ma w zanadrzu także inne rozwiązania.


W nowo rozpoczętej perspektywie unijnej kolejarze planują szeroko zakrojoną przebudowę Warszawskiego Węzła Kolejowego. Zasadniczym elementem prac będzie modernizacja linii średnicowej od 2018 r. Utrudnienia mają potrwać kilka lat.

Kolejarze myślą w kontekście tych prac nad uwolnieniem i wykorzystaniem potencjału terenów nad i w rejonie linii średnicowej. – Rozmawiamy o tym, żeby przy okazji modernizacji tej linii wykonać dodatkowe prace, które pozwolą później na jej zabudowanie – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP SA.

Średnica tylko częściowo jest poprowadzona w tunelu. Na zachodnim odcinku tory wiodą w wykopie. – Pomiędzy Żelazną a Towarową pas jest dość wąski, więc zastanawiamy się, czy jest sens planować tutaj zabudowę kubaturową. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie przykrycie lekką konstrukcją, która pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni miejskiej – mówi Bator.

Teren na wschód od Towarowej jest objęty oddzielnym postępowaniem deweloperskim. PKP SA szukają partnera, z którym zagospodarują obszar w okolicy dawnego Dworca Głównego. Spora część zgłoszonych propozycji zakłada również przykrycie torów w tym miejscu. Wizję, która ma szansę na realizację, mamy poznać wiosną.

Kolejny atrakcyjny teren znajduje się nad tunelem średnicowym w rejonie Dworca Śródmieście. – Jesteśmy użytkownikiem wieczystym części terenu, największa działka jest jednak własnością m.st. Warszawy. Ustalamy z Miastem, w jaki sposób zrealizować to, co jest zapisane w planie zagospodarowania przestrzennego – zdradza Jarosław Bator. Jak dodaje, w celu umożliwienia zabudowy konieczne są wzmocnienia tunelu. Kolej jest przy tym w dosyć dogodnej sytuacji. – Większość placu Defilad jest poszatkowana roszczeniami. Tam, gdzie my mamy Warszawę Śródmieście, zawsze był dworzec, więc nie ma kto składać ewentualnych roszczeń – mówi Bator.

Na razie przeszkodą w realizacji planów deweloperskich może być brak prawa warstwowego, przez co nie można rozdzielić własności podziemnego obiektu od własności gruntu nad nim. Kolejarze jednak nie zrażają się. – Mamy kilka pomysłów. Są one oparte o prawo służebności i inne istniejące rozwiązania w prawodawstwie polskim. Niemniej jednak nie tylko nam, ale też innym dysponentom terenów zurbanizowanych zależy na tym, żeby powstało prawo, które ureguluje kwestie tego typu terenów – mówi Jarosław Bator.

źródło: Transport-publiczny.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 06, 2015 20:14 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
kulikowski napisał(a):
znów wraca sprawa zabudowy nad koleją średnicową

TP napisał(a):
Średnica tylko częściowo jest poprowadzona w tunelu. Na zachodnim odcinku tory wiodą w wykopie. – Pomiędzy Żelazną a Towarową pas jest dość wąski, więc zastanawiamy się, czy jest sens planować tutaj zabudowę kubaturową. Możliwe, że lepszym rozwiązaniem będzie przykrycie lekką konstrukcją, która pozwoli na stworzenie nowej przestrzeni miejskiej – mówi Bator.


Temat pewnie będzie podejmowany przez transportowy KDS. Jakieś pomysły na odcinek Żelazna-Towarowa?

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL