zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

[media] Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=526
Strona 1 z 1

Autor:  jack [ Wt paź 30, 2007 13:24 ]
Tytuł:  [media] Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie

Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie

10 osób ukarała w weekend 200-złotowymi mandatami stołeczna policja za jazdę quadami po rezerwacie przyrody. Użytkownicy tych małych, ale mocnych i czasem niebezpiecznych pojazdów coraz częściej naruszają przepisy; stwarzają też zagrożenie dla spacerowiczów w lesie.

Stołeczna policja podała w poniedziałek, że mężczyzn zatrzymano po informacji spacerowicza o osobnikach szalejących swymi pojazdami po obszarze chronionym Wyspy Zawadowskie. Obszar ten - położony w dolinie Wisły, na południowej granicy Warszawy, na styku Wilanowa i Wawra - jest chroniony ze względów kulturowych i przyrodniczych, ma też znaczenie krajobrazowe.

Policja przypomina, że quad - czyli czterokołowy "wszędołaz" z napędem na obie osie - to nie zabawka. Według prawa, jest to pojazd samochodowy albo motorower (decyduje pojemność silnika i prędkość, jaką może osiągnąć). By poruszać się nim po drogach publicznych, trzeba go zarejestrować, a kierujący musi mieć prawo jazdy. Zarejestrowanie nakłada na właściciela obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej

Quad niezarejestrowany i nieubezpieczony może poruszać się po bezdrożach, ale wtedy trzeba dowieźć go na miejsce na lawecie czy przyczepie. Po obszarach chronionych wolno nim jeździć tylko wyznaczonymi traktami. Złamanie zakazu wiąże się z karą aresztu do 30 dni albo grzywną do 5 tys. zł. Policja przypomina, że jeżdżąc quadem, trzeba używać hełmu i ochraniaczy.

za http://ww6.tvp.pl/837,20071029588736.strona
(PAP)

Autor:  SeBeQ [ Śr paź 31, 2007 1:35 ]
Tytuł:  Re: [media] Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie

jack napisał(a):
Policja przypomina, że jeżdżąc quadem, trzeba używać hełmu i ochraniaczy.


A jeżdżąc rowerem należy koniecznie mieć kask, ochraniacze downhillowe oraz AC, OC i NW :lol: kochana Policja :lol:

Autor:  axxenfall [ Pt cze 10, 2011 7:20 ]
Tytuł:  Re: [media] Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie

http://www.zw.com.pl/artykul/606648_By- ... w-las.html

Robert Biskupski napisał(a):
By quady nie poszły w las
09-06-2011, ostatnia aktualizacja 09-06-2011 22:03

Śmieciom, motorom i quadom mówimy „nie" – zdenerwowali się mieszkańcy Wawra i planują ustawić na drogach do lasu szlabany. W zamian zbudują tor do jazdy terenowej.

Mieszkańcy Wawra, którzy spacerują i biegają po Mazowieckim Parku Krajobrazowym, postanowili wydać wojnę nielegalnym wysypiskom śmieci w lesie oraz rozjeżdżającym ściółkę quadom i motorom. – Uznaliśmy, że nie możemy dalej przyglądać się, jak las, do którego przychodzimy wypoczywać, zamienia się w śmietnik skrzyżowany z torem wyścigowym.

Postanowiliśmy założyć Towarzystwo Przyjaciół Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i wspólnie zacząć walczyć – mówi Mariusz Umecki z Wawra.

Zapory na drogach

Towarzystwo postanowiło na początek postawić ok. 30 znaków zakazu wjazdu na drogach prowadzących do lasu, by ci, którzy do niego wjeżdżają, zdawali sobie sprawę, że łamią prawo. – Zastanawialiśmy się też nad wprowadzeniem czegoś w rodzaju „straży sąsiedzkiej" – mówi Mariusz Umecki.

– Rolę „strażników" mogliby pełnić spacerowicze, rowerzyści i biegacze poruszający się z telefonami komórkowymi po rezerwacie. Z pomysłem poszli do zarządcy terenu, czyli Nadleśnictwa Celestynów. Podczas rozmów powstał inny pomysł. – Nadleśniczy zaproponował, by zamiast znaków wjazdu postawić szlabany – mówi Mariusz Umecki. – Okazało się jednak, że koszt jednego to około 1 tys. złotych. Nadleśnictwo Celestynów nie jest w stanie wyłożyć pieniędzy na wszystkie zapory. – Ale oczywiście część wydatków weźmiemy na siebie – zapewnia nadleśniczy Artur Dawidziuk. Członkowie Towarzystwa postanowili więc załatwić sprawę w inny sposób: poszukać na szlabany sponsorów.

– W Wawrze jest wielu przedsiębiorców, którym na sercu leży dobro lasu – mówi Mariusz Umecki. – Ja sam, jako właściciel kawiarni, budowę pierwszego szlabanu wezmę na siebie. Na postawienie zapór trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. – Musimy najpierw uregulować kwestię własności niektórych działek – mówi nadleśniczy Dawidziuk. – Dwa tygodnie temu zleciliśmy to firmie, która nas obsługuje.

Jak szybko to się stanie, zależy od sądów.

Quady na tory

W zamian za szlabany na drogach miłośnicy parku chcą użytkownikom quadów i motorów zbudować tor wyścigowy.

– Taki pomysł doskonale sprawdził się po drugiej stronie parku, w okolicach Wiązowny – mówi Mariusz Umecki. – Po uruchomieniu toru w lesie było coraz mniej pojazdów, aż w końcu zupełnie przeniosły się w legalne miejsce. Członkowie towarzystwa szukają teraz dobrego miejsca na tor. W akcję włączył się wawerski urząd dzielnicy. – Rozmawialiśmy i z dyrektorem parku krajobrazowego, i z Lasami Państwowymi. Poparliśmy ten pomysł – mówi wiceburmistrz dzielnicy Przemysław Zaboklicki. – Chcemy, by las był miejscem wypoczynku, planujemy m.in. odtworzyć w nim ścieżki rowerowe.

Życie Warszawy

Autor:  Piwoslaw [ Pt cze 10, 2011 9:28 ]
Tytuł:  Re: [media] Mandaty za jazdę quadami po rezerwacie

axxenfall napisał(a):
Robert Biskupski napisał(a):
Śmieciom, motorom i quadom mówimy „nie" – zdenerwowali się mieszkańcy Wawra i planują ustawić na drogach do lasu szlabany. W zamian zbudują tor do jazdy terenowej.

Jestem "za", ale:
  • Szlabany mogą (choć nie muszą) pomóc na samochody, jednak quad i motor wjedzie do lasu poza drogą, a przecież całego MPK nie ogrodzą dwumetrowym murem. W lasach koło Nadarzyna od dawna są szlabany i wielokrotnie mijały mnie tam motory.
  • Tor w Wawrze już jest, w międzywalu między ul. Kaszmirową i Bronowską. Nie wiem czy jest legalny, bo międzywale jest terenem chronionym (Natura 2000), ale jest aktywnie użytkowany (jadąc wczoraj DdR na Wale Miedzeszyńskim widziałem trzy furgotnetki zaparkowane przy nim).Google Maps

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/