Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt gru 15, 2017 13:36 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7, ... perzy.html

Cytuj:
Tzw. ekokratki podbijają osiedla. To ażurowe płyty z betonu lub plastiku z dziurami, w których w teorii może rosnąć trawa. Trudno po nich przejechać rowerem czy dziecięcym wózkiem, jeszcze trudniej przejść na obcasach, ale za to łatwo przejechać samochodem, dlatego tak bardzo lubią je deweloperzy. Z ekokratek masowo powstają parkingi, a nawet drogi pożarowe.

(...)

Skąd ich popularność? Każdy deweloper, zaczynając budowę, ma narzucony procent powierzchni biologicznie czynnej (PBC), który musi uwzględnić w swojej inwestycji. Według obecnej definicji powierzchnia taka określana jest jako mająca „nawierzchnię ziemną umożliwiającą naturalną wegetację roślin”. Najprościej: chodzi o to, żeby przy budynkach powstawały trawniki i skwery.

Nie zawsze tak jest. Ekokratka także jest traktowana jako powierzchnia biologicznie czynna. Dla deweloperów to podwójny zysk na tej samej powierzchni: zielony teren i jednocześnie parking czy droga. Jak wygląda taki trawnik, można zobaczyć na dowolnym osiedlu czy pod niektórymi centrami handlowymi. Po tygodniach rozjeżdżania przez samochody z trawy robi się błoto. Nie mówiąc już o tym, że nie można tam posadzić większej zieleni, drzew czy choćby krzewów.

Na razie taka udawana zieleń najczęściej interpretowana jest przez urzędników (i sądy, jeśli deweloper się do nich odwoła) jako powierzchnia biologicznie czynna w pewnym procencie. Czyli np. 100 m kw. parkingu z kratki zaliczane jest jako 50 m kw. powierzchni biologicznie czynnej.

Zapisy prawa jednak niebawem się zmienią, bo Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowuje kodeks urbanistyczno-budowlany. 500-stronicowy dokument zastąpi kilkadziesiąt innych regulacji, wprowadzi też nowe standardy i definicje. Właśnie trwają jego konsultacje społeczne. Projekt ministerialny utrudniał uznawanie ekokratek za powierzchnie biologicznie czynne. Ale 23 listopada opublikowano nowy projekt, w którym uwzględniono poprawki podrzucone przez deweloperów. Definicja PBC zostaje rozbudowana i chodzi w niej już o powierzchnię umożliwiającą wegetację roślin „lub retencję wód opadowych”. Skojarzenia ze słynnym dopiskiem „lub czasopisma” są uzasadnione. – Z pozoru niewielka zmiana może mieć opłakane skutki dla wyglądu osiedli. Każda tzw. ekokratka przepuszcza wodę, więc zapewnia retencję wód opadowych. Robi to nawet nawierzchnia żwirowa, ale przecież nie o to chodzi w zieleni na osiedlach – mówi Jacek Kisiel ze stowarzyszenia Wola Mieszkańców, które wyłapało zmianę i zgłosiło swoje uwagi do ministerstwa.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 02, 2018 9:43 
Offline
Bywalec

Dołączył(a): Pn maja 25, 2015 15:04
Posty: 92
https://konsultacje.um.warszawa.pl/aktu ... zego-etapu
Już wiemy, jakie są Wasze potrzeby związane z zielenią na ulicach???:

– Mokotowa: Gintrowskiego (d. Rzymowskiego), Madalińskiego, Puławskiej, al. Wilanowskiej
– Śródmieścia: Chałubińskiego, Marszałkowskiej (wraz z pl. Bankowym, pl. Zbawiciela, pl. Unii Lubelskiej), Jana Pawła II
– Ursynowa: Puławskiej
– Ochoty: Chałubińskiego, Raszyńskiej
– Pragi Południe: Ostrobramskiej
– Woli: Jana Pawła II, Towarowej
– Wawra: Wału Miedzeszyńskiego
– Wilanowa: Branickiego, Hlonda, Wiertniczej, Przyczółkowej, al. Rzeczpospolitej, al. Wilanowskiej.
Ursus nie ma potrzeb :? Może i dobrze

Dziękujemy za wszystkie uwagi oraz za aktywny udział w pierwszym etapie konsultacji! Dzięki Wam powstała długa lista potrzeb. Teraz nasi projektanci i projektantki będą starali się uwzględnić je w pracach nad koncepcją zazieleniania ulic.



Oto, co od Was usłyszeliśmy (w kolejności od najczęstszych głosów):

Ah te wybory somorządowe!!!

Zieleń
dosadzenie zieleni (uzupełnienie drzew, krzewów, bylin) wzdłuż ulic W Ursusie nie ma gdzie, ale zawsze można park przebudować. :wink:
stworzenie stref buforowych z zieleni pomiędzy ulicą a chodnikiem (i budynkami mieszkalnymi); szczególnie zwracano uwagę na odcięcia od torowisk tramwajowych, oddzielenie pasów ruchu. Cudowny pomysł, najlepiej zrobić deptak.
stworzenie nowych skwerów oraz terenów zieleni. W Warszawie??? Gdzie??? Każdy metr jest cenny.
zagospodarowanie zielenią istniejących, ale mało atrakcyjnych skwerów, starych trawników. przeorać
zielone torowiska tramwajowe posiać trawę
ochrona istniejącej bioróżnorodności (nie niszczyć charakteru otoczenia) nie łapać motyli, żaby też muszą gdzieś kumkać
wymiana chorych drzew i zieleni na zdrowe ideolo. Szczególnie wyciąć stare drzewo i zasadzić patyczek
urozmaicenie nasadzeń, wprowadzenie roślin zimozielonych wzdłuż ciągów komunikacyjnych zalecace kolczaste krzewy wzdłuż ścieżek rowerowych (są tanie) oraz trawy ozdobne (nie widać śmieci)
donice z zielenią (drzewa, krzewy, kwiaty) w miejscach, gdzie nie jest możliwe zasadzenie (np. przy wiatach przystankowych) po co są środki z UE?
montowanie osłon dla drzew (ochrona przed uszkodzeniami) przecz z gryzoniami, zbieraj gąsiennice
dobór roślin do walki ze smogiem ideolo, szczególnie w zimę
ogrody wertykalne na dachach
donice z drzewami – likwidacja i posadzenie drzew w ziemi po co środki z UE??
budki dla ptaków, poidełka, dokarm gołębie one też są biedne, nie ma mowy o marketach i blokowiskach
stworzenie miniparku jakiego??? multikulti czy tęczy??
usuniecie drzew utrudniających komunikację (chodnik) lub zeschniętych to chyba powinność miasta, a nie wtedy kiedy się zwali na kogoś???
nasadzenia wysokich roślin jako ochrona trawników przed wjeżdżającymi samochodami napewno bez słońca będzie rosło zero mchu
„nowe trzy drzewa za każde miejsce parkingowe” pięć na środku parkingu jedno




Gotowe koncepcje zagospodarowania ulic i raport z konsultacji opublikujemy – zależnie od dzielnicy – w maju lub czerwcu 2018. Na podstawie koncepcji przygotowane zostaną projekty wykonawcze nasadzeń. Pierwsze drzewa posadzimy jeszcze w 2018 roku, projekty wymagające większych przekształceń będziemy realizować stopniowo w kolejnych sezonach.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL