zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

[ŻW] Ekolodzy zakładają teczki decydentom
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=32
Strona 1 z 1

Autor:  Rospuda [ Śr sty 17, 2007 7:59 ]
Tytuł:  [ŻW] Ekolodzy zakładają teczki decydentom

(Życie Warszawy, autor: szyp, mz, 2007-01-17)

Dość bezkarności urzędników. Pasjonaci związani z Zielonym Mazowszem będą gromadzić dokumentację świadczącą o niegospodarności decydentów.

Minister transportu Jerzy Polaczek, Zbigniew Kotlarek i Tadeusz Topczewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz minister środowiska Jan Szyszko są odpowiedzialni za wytyczenie trasy ekspresowej Via Baltica (z Warszawy do Helsinek) przez chroniony obszar Doliny Rospudy. Za to ze strony Unii Europejskiej grożą nam wielomilionowe kary. Społecznicy z Koalicji Lanckorońskiej, skupiającej 15 organizacji ekologicznych, m.in. Zielone Mazowsze, nie chcą trasy, uważając, że jest zabójcza dla przyrody. Zdecydowali, że urzędnikom winnym takich paradoksalnych decyzji jak ta będą patrzeć na ręce... zakładając teczki.

– Każdy z wymienionych już taką teczkę ma. Będziemy gromadzić w nich dokumentację świadczącą o złych, niegospodarnych działaniach – mówi Krzysztof Rytel z Zielonego Mazowsza.

Autor:  Melania [ Cz sty 18, 2007 13:30 ]
Tytuł: 

Ciąg dalszy artykułu z ŻW:

"(...) Spornym fragmentem trasy jest obwodnica Augustowa. Przebiega przez tereny chronione unijnymi dyrektywami - tzw. ptasią i siedliskową. W grudniu Komisja Europejska upomniała nasz rząd, by zaczął przestrzegać unijnych przepisów. Jeżeli urzędnicy mimo tego zdecydują się budować drogę w jej obecnym kształcie, narażą Polskę na wysokie kary. Stanie się tak, jeżeli sprawa z KE trafi do Trybunału Sprawiedliwości.
Na razie wszystko na to wskazuje. Rozpoczął się bowiem przetarg na budowę trasy. Jeżeli droga powstanie wbrew unijnym zaleceniom na terenach chronionych, to za kilka lat być może nie dość, że będzie ją trzeba rozebrać, to jeszcze wpłacić do unijnej kasy horendalne odszkodowanie za nieprzestrzeganie wspólnotowych zaleceń.
- To będzie marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Ostrzegamy, jeżeli tak się stanie, skierujemy sprawę do prokuratury - zapowiadają ekolodzy.
I wzywają do unieważnienia przetargu i wyboru alternatywnej trasy, która ominie Dolinę Rospudy. A co na to urzędnicy?
- Żadne happeningi nie są w stanie nas przestraszyć. Działamy zgodnie z polskim prawem. Na razie żadne pismo z KE do nas nie dotarło - mówi Życiu Warszawy Andrzej Maciejewski, rzecznik GDDKiA.
SZYP"

Autor:  Melania [ Cz sty 18, 2007 13:35 ]
Tytuł: 

I jeszcze na ten temat:

PULS BIZNESU
Data: 16.01.2007

Ekolodzy założą teczki urzędnikom

Organizacje ekologiczne będą gromadzić dokumentację skutków finansowych budowy obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy. Jest ona sprzeczna z prawem UE dotyczącym ochrony terenów Natura 2000. Teczki będą mieli m.in. Jerzy Polaczek, minister transportu, Jan Szyszko, środowiska, i Zbigniew Kotlarek, dyrektor GDDKiA.
(MIR)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/