zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

[GW] Wojewoda odcina Wisłę - awantura o nową trasę S7
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=317
Strona 1 z 1

Autor:  Goszczyn [ Śr maja 30, 2007 23:22 ]
Tytuł:  [GW] Wojewoda odcina Wisłę - awantura o nową trasę S7

Gazeta Wyborcza napisał(a):
[GW] Wojewoda odcina Wisłę - awantura o nową trasę S7

Ekolodzy, drogowcy i mieszkańcy razem przeciw pomysłowi wojewody, który zgodnie z życzeniem polityków PiS i Samoobrony chce puścić drogę ekspresową po 20-kilometrowym wale wzdłuż Wisły

Drogowcy chcą, by przed meczami Euro 2012 rozgrywanymi w Warszawie i Gdańsku trasa S7 była gotowa przynajmniej do Płońska. Kluczowy jest wyjazd ze stolicy. Teraz jest zakorkowany zwłaszcza w Łomiankach. Dlatego Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje nową wylotówkę. Od 30 lat rezerwowano pod nią tereny między Łomiankami a Puszczą Kampinoską.

Ten plan może jednak lec w gruzach. Niedaleko mieszkają wpływowi politycy. Wśród nich wicepremier Roman Giertych (LPR) i europoseł Samoobrony Marek Czarnecki. Ich sąsiadem jest sympatyzujący z PiS były burmistrz Łomianek Lucjan Sokołowski. To on przeforsował, by nową trasę przenieść na wał wzdłuż Wisły. Ostatnio do jego pomysłu przychylają się urzędnicy wojewody mazowieckiego Jacka Sasina (PiS), który w ciągu kilku tygodni wybierze ostateczny przebieg drogi.

Najgorzej dla przyrody
Wylotówka nad rzeką wzbudza ogromne protesty. Przecinałaby tu dwa rezerwaty chroniące ptaki. Dolina dzikiej Wisły jest też na liście cennych przyrodniczo obszarów Natura 2000. Tymczasem na długości aż 24 km pod drogę trzeba by znacznie poszerzyć wał przeciwpowodziowy, a w niektórych miejscach wybudować estakady nad terenami zalewowymi. - Wylotówka wzdłuż Wisły najbardziej zniszczy przyrodę - ocenia Wiesław Nowicki z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Podobną opinię przedstawiła firma DHV, u której zamówiono porównanie tras. - Pomysł z drogą na wale jest kretyński. Znowu chce się odcinać mieszkańców od rzeki. Wystarczy już Wisłostrada - krytykuje Przemek Pasek z fundacji Ja Wisła, który w rejon ptasich rezerwatów Kępy Kazuńskie i Ławice Kiełpińskie organizuje wycieczki rowerowe.

Protesty do wojewody ślą też mieszkańcy Burakowa, Łomianek Dolnych i Czosnowa, którym chce podrzucić trasę. - Działkę niedaleko wału kupiliśmy w latach 90. Sprawdziliśmy, że nie będzie sąsiadować z żadną drogą. Pozwolenie na budowę dał nam ten sam burmistrz, który później wymyślił ten chory wariant - mówi Joanna Krośkiewicz z Kępy Kiełpińskiej koło Łomianek.

Według generalnej dyrekcji dróg wylotówka powinna pozostać w starym korytarzu. Inaczej cały ruch z północy kraju będzie wtłaczany do centrum Warszawy zamiast na jej obwodnicę wzdłuż planowanej Trasy N-S.

Najlepiej dla polityków
Co na to zwolennicy wylotówki nad Wisłą? Chcą wzmacniać wał przeciwpowodziowy i zachować dla Łomianek dostęp do Kampinoskiego Parku Narodowego. Przypominają, że on też jest na liście Natura 2000.

Jednak Wiesław Nowicki odpowiada, że trasa przecinałaby go na długości zaledwie 200 m, i to w mało wartościowym lesie. Podobnego zdania jest nawet dyrekcja Parku, która spodziewa się wyciszenia trasy i budowy przejść dla zwierząt. - Na wale byłaby bardziej szkodliwa dla środowiska - uważa Mirosław Markowski, wicedyrektor KPN.

Mimo tych sprzeciwów zwolennicy odsunięcia trasy od Łomianek skutecznie lobbują u wojewody. Europoseł Samoobrony Marek Czarnecki zwołał w tej sprawie konferencję prasową. A mieszkańcy okolic korytarza rezerwowanego pod trasę od 30 lat twierdzą, że nikt ich o niej nie informował. - Pozwolenie na budowę domu dostałem w 1996 r. Wyprowadziłem się z Warszawy, żeby mieć spokój - mówi Krzysztof Wasilewski z Dąbrowy Leśnej w Łomiankach.

Mieszka tu też wicepremier Roman Giertych. Wcześniej miał dom niemal koło przyszłej trasy, ale zapobiegawczo wyprowadził się kilkaset metrów dalej. Przez biuro prasowe Ministerstwa Edukacji próbowaliśmy się dowiedzieć, który przebieg wylotówki popiera. Od zeszłego czwartku nie możemy jednak doczekać się odpowiedzi.

Niespodziewanie nowe rozwiązanie zasugerował w rozmowie z "Gazetą" rzecznik wojewody mazowieckiego Maksym Gołoś. Nie wykluczył poparcia obu tras - skrajem Puszczy Kampinoskiej i po wale przeciwpowodziowym. Nie wyjaśnił jednak, po co komu dwie dwupasmówki i kto za nie zapłaci.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna

Autor:  Melania [ Cz maja 31, 2007 11:02 ]
Tytuł: 

ręce opadają...

Autor:  rafrob [ Cz maja 31, 2007 14:15 ]
Tytuł: 

Nie będę tego komentował, bo musiałbym bardzo brzydko napisać. Poczekam na decyzję Wojewody, chociaż spodziewam się niestety najgorszego...

Autor:  Wojtek [ Wt cze 05, 2007 20:49 ]
Tytuł: 

Sprawę uzdrowić może tylko szybki tramwaj do Łomianek. Z drugiej strony Giertych będzie mial szybciej do pracy, to moze nie... :-)

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/