zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Wycinka drzew na Kepie Potockiej
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=282
Strona 1 z 1

Autor:  jack [ Pn kwi 30, 2007 16:02 ]
Tytuł:  [pr] Na Kępie Potockiej wycinają aż 170 drzew

Na Kępie Potockiej wycinają aż 170 drzew
Karolina Kowalska

Z samego rana w ruch poszły piły i z ogromnym łoskotem jedno po drugim runęły olbrzymie drzewa na Kępie Potockiej wzdłuż Wisłostrady. Według władz Żoliborza w środę zaczęła się modernizacja parku

Wycinkę wiekowych, ogromnych drzew osłaniających go od ruchliwej Wisłostrady zauważył nasz czytelnik. - Przejeżdżałem tamtędy rano rowerem i aż żal było patrzeć. Przecież te drzewa były naturalną barierą dźwiękochłonną dla hałasu z jezdni - relacjonuje.

Drewnianymi palisadami osłonięto wiele wysokich drzew bliżej starorzecza na Kępie i mostu nad wodą prowadzącego w stronę Gwiaździstej. - Żeby nie uszkodzić kory podczas prac. Tu naprawdę będzie pięknie - tak zdenerwowanych spacerowiczów uspokajali pracownicy firmy zatrudnionej do wycinki.

- Drzewa wzdłuż Wisłostrady zastąpi wał. Podwyższy poziom skarpy, by odizolować park od hałasu - dowiedzieliśmy się od rzecznika urzędu Żoliborza Andrzeja Kawki. Dodał, że to pierwszy etap modernizacji parku na Kępie Potockiej, która potrwa dwa lata. Jak twierdzi, drzewa i tak kwalifikują się do wycinki: - Są stare i chore. Niektóre grożą zawaleniem. Wycinając je, unikniemy niebezpieczeństwa. A na ich miejscu posadzimy 300 nowych. Niektóre z nich są już całkiem spore, kilkunastoletnie. Zaznacza jednak, że władze Żoliborza nie zamierzają całkowicie zadrzewiać Kępy Potockiej: - Zależy nam na zachowaniu plenerowego charakteru parku. Nadal będzie tam można urządzać pikniki.

Za dwa lata na Kępie Potockiej ma powstać kilka placów zabaw, tor crossowy z 12 przeszkodami, będą wysypane dodatkowe alejki żwirowe i dostawione nowe ławki. W drugim etapie modernizacji w części graniczącej z Bielanami powstanie skate park i - jak obiecuje rzecznik - staną sanitariaty.


Komentarz Jarosława Osowskiego

Wycinka aż 170 drzew na Kępie Potockiej napawa mnie grozą, bo nie rosną ich tu przecież tysiące. Czy ulubiony park żoliborzan i mieszkańców innych dzielnic, którzy przyjeżdżają tu na rowerach, ma się zamienić w bezdrzewną pustynię? Wyciąć to, co już rośnie i cieszy spacerowiczów od 30 lat, jest bardzo łatwo. Gorzej z tym, co się posadzi potem: rachityczne patyki, z których większość nie przeżyje najbliższej suszy. A nie przeżyje dlatego, że o takie sadzonki już się w Warszawie nie dba. Niepodlewane wiosną i latem, za to posolone zimą, giną. Przykładów z okolicy jest mnóstwo. Szpalery takich wyschniętych już drzewek, które w zeszłym roku poutykał Zarząd Oczyszczania Miasta, stoją wzdłuż Wisłostrady pod Cytadelą. Coraz więcej dziur po drzewach (w tym obumarłych sadzonkach) zieje wzdłuż Potockiej. A i na samej Kępie nie przyjęła się większość drzew przenoszonych tu w ostatnich latach z innych części Warszawy. Może i park wymaga jakichś poprawek, np. poszerzenia głównej ścieżki, na której coraz ciaśniej pieszym i rowerzystom, ale po co aż taka rewolucja i eksperymenty z zielenią?

==============
Materiał w witrynie ZM:
http://www.zm.org.pl/?a=kepa_potocka-074

Autor:  Melania [ Wt maja 08, 2007 11:29 ]
Tytuł: 

Dziś mieliśmy już dwa telefony od przerażonych mieszkańców, którzy zauważyli wycinkę...

Autor:  cezary graczykowski [ N maja 13, 2007 23:04 ]
Tytuł:  Wycinka drzew na Kepie Potockiej

W najbliższy wtorek 15 maja o godz. 18 odbędzie się protest przeciwko masowej wycince drzew na Kępie Potockiej: http://www.zm.org.pl/?a=kepa_potocka-074

Spotykamy się przy mostku nad kanałkiem w pobliżu skrzyżowania Gwiaździstej i Potockiej.

Spodziewmy sie udzialu kilkudziesieciu mieszkancow okolicznych oosiedli, moze uda sie zorganizowac prase lub TV. Zachęcam wszystkich do uczestnictwa!

Autor:  jack [ Wt maja 15, 2007 7:10 ]
Tytuł:  [pr] Żoliborzanie nie zgadzają się na wycinanie drzew

Żoliborzanie nie zgadzają się na wycinanie drzew

autor: Agata Sabała, pg, 2007-05-15, Ostatnia aktualizacja: 2007-05-15

Mieszkańcy tego rejonu zaprotestują dziś przeciwko niszczeniu drzew w parku. – To tylko wymiana na szlachetne gatunki – twierdzą tymczasem władze dzielnicy.

Organizatorzy protestu przygotowali plakaty, sami rozreklamowali akcję i zrobili dokładną dokumentację fotograficzną. Liczą na to, że na spotkaniu pojawi się kilkadziesiąt osób.

– Nie podoba nam się, że wycinają drzewa, zmieniają charakter miejsca, ale przede wszystkim to, że takie decyzje są podejmowane bez konsultacji z mieszkańcami – mówi Jakub Lengiewicz, jeden z organizatorów protestu.
– Mieszkamy tu i chcemy o sobie decydować. W parku na Kępie Potockiej wycięto już około 110 drzew, a jeszcze kilkadziesiąt jest przeznaczonych do usunięcia.

– To stare topole – uspokaja Andrzej Kawka, rzecznik Żoliborza. – Zmiana drzewostanu jest konieczna. Były one sadzone kilkadziesiąt lat temu, żeby osuszyć teren. Swoje zadanie spełniły, a stare stwarzają po prostu zagrożenie.
– Nawet jeśli nasadzą drzew, będą one małe i nie dadzą takiego cienia jak duże topole – odpiera argumenty Marcin Jackowski z Zielonego Mazowsza. Według niego, sens miałoby stopniowe wycinanie i nasadzanie nowych gatunków, żeby z parku nie zrobił się pusty plac.

Topole schną
Kawka tłumaczy jednak, że nawet zdrowo wyglądające topole robią się kruche i mogą przewrócić się przy wietrze.
– Wycinanie tak starych drzew jest normalne. Za usunięcie 30-letnich topoli nie trzeba nawet płacić – mówi Kawka. – Kto będzie odpowiadał, kiedy któraś z nich się przewróci i zrobi komuś krzywdę?
Przeczytaj całość w elektronicznym wydaniu Życia Warszawy

za http://www.zw.com.pl/zw2/index.jsp?plac ... &page=text

-----
gratuluję nagłośnienia i życzę powodzenia!

Autor:  jack [ Wt maja 15, 2007 7:27 ]
Tytuł:  [pr] Żoliborz protestuje, bo ścinają drzewa

Żoliborz protestuje, bo ścinają drzewa
kmj ostatnia aktualizacja 2007-05-14 21:40

Żoliborzanie zwierają szyki w obronie drzew wycinanych na Kępie Potockiej. We wtorek, o godz. 18 organizują akcję protestacyjną.
Jak pisaliśmy, od kilku tygodni trwa masowa wycinka drzew rosnących w parku na Kępie Potockiej. Władze dzielnicy twierdzą, że to początek wielkiego remontu, jaki Kępa przejdzie w ciągu dwóch najbliższych lat. Zapewniają, że znikają wyłącznie drzewa chore i grożące zawaleniem, a w ich miejsce pojawi się 300 nowych.

Okolicznych mieszkańców takie tłumaczenia nie uspokajają. Według nich sporo drzew jest w świetnym stanie i można je zachować. Przeraża ich także skala wycinki. Pod piłę pójdzie aż 170 drzew. - Wycinają jak szaleni. Trzeba ich powstrzymać, zanim wykarczują całą Kępę! - pisze na forum Gazeta.pl jeden z internautów.

Wtórują mu inni forowicze, którzy skrzyknęli się przez internet i postanowili zorganizować akcję protestacyjną. Informacje o niej rozlepiono też na klatkach schodowych bloków koło Kępy Potockiej. - Jeśli sprzeciwiasz się wycięciu 170 drzew, przyjdź we wtorek, o godz. 18 obok mostku na kanałku przy skrzyżowaniu ul. Potockiej i Gwiaździstej - zachęcają inicjatorzy akcji.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Stołeczna

Autor:  jack [ Śr maja 16, 2007 6:36 ]
Tytuł:  Relacja z akcji

Relacja pod adresem
http://www.zm.org.pl/?a=kepa_potocka-075

Autor:  axxenfall [ Cz wrz 08, 2011 7:39 ]
Tytuł:  Re: Wycinka drzew na Kepie Potockiej

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... l#opinions

Cytuj:
Drzewa czy parkingi na Kępie? Władze pytają mieszkańców

Jak ma wyglądać Kępa Potocka po remoncie? O to chcą zapytać mieszkańców władze Żoliborza.

Władze Żoliborza organizują w czwartek konsultacje z mieszkańcami przed zmianami w parku na Kępie Potockiej. W czwartek o godz. 18 w barze U Araba nad kanałkiem można się dowiedzieć o planach urzędników i wyrazić swoją opinię m.in. w sprawie nasadzenia 100 nowych drzew, remontu chodnika wzdłuż ul. Gwiaździstej i budowy 15 miejsc parkingowych w miejscu przyulicznego trawnika czy wytyczenia nowej ścieżki dla biegaczy.

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/