Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 7:36 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Jakub Chełmiński napisał(a):
Zbudują trzecie centrum Warszawy. Prace ruszają za rok
21.07.2011 aktualizacja: 2011-07-20 19:37

Ekskluzywne mieszkania w portowych dokach, biura w drapaczach chmur z zapierającym dech widokiem na Wisłę, a wszystko dwie stacje metra od Nowego Światu - taką przyszłość widzą dla Portu Praskiego jego właściciele. Pierwsze koparki wjadą na budowę za rok

Port Praski choć od lat powinien tętnić życiem, wciąż jest wielką dziurą w środku miasta. 38 ha między Wybrzeżem Szczecińskim, Jagiellońską a Zamoyskiego w latach 90. dostała spółka Elektrim w zamian za sfinansowanie budowy Mostu Świętokrzyskiego. Jeszcze niedawno magazyny i świątynie mieli tu chociaż Wietnamczycy handlujący na Stadionie Dziesięciolecia. Gdy oni się wynieśli, zostały tylko wałęsające się psy, ceglane baraki, wraki statków i hurtownia glazury.

Trzecie centrum Warszawy

Już za parę lat ma się to jednak zmienić. Właściciel terenu pokazał wczoraj koncepcję jego zagospodarowania. Pełną rozmachu i ze śmiałą wizją: - Stworzymy samowystarczalną część miasta, unikalną w skali Europy - zapowiada Wojciech Piskorz, prezes Elektrimu. - To będzie trzecie centrum Warszawy. Pierwsze, turystyczne, jest na Starym Mieście, biznesowe mamy wokół Pałacu Kultury w Śródmieściu, dla równowagi potrzebne jest trzecie, praskie centrum - dodaje Maciej Miłobedzki z pracowni JEMS Architekci, w której przygotowano koncepcję zagospodarowania terenu.

Tak ma wyglądać Port Praski w Warszawie

Według planów urbanistów Port Praski podzielono na cztery części. Przy stacji metra Stadion Narodowy powstanie biurowe city z czterema dominującymi wieżowcami, z których najwyższy ma mieć 160 metrów. To stąd rozpościerać się będzie panorama na Stare Miasto, lewobrzeżną Warszawę i Wisłę. Dla porównania - hotel Marriott bez anten jest 20 metrów niższy.

Druga, wyróżniająca nową dzielnicę część, to oczywiście doki. Wzdłuż betonowych nabrzeży basenów portowych powstaną kilkukondygnacyjne budynki mieszkalne z usługami w parterach i na pierwszej kondygnacji. Bardziej luksusowe mieszkania sprzedawane będą wraz z miejscem do cumowania łodzi w marinie, w której znajdzie się też miejsce dla przystanku tramwaju wodnego. Żegluga ma być możliwa dzięki bramie przeciwpowodziowej i śluzie zbudowanej przy wejściu do Portu. Ratusz zamówił już jej projekt.

Kolejna część przyszłego portu roboczo nazywana jest Parkiem Mediów. To tereny rekreacyjne z boiskami, galerią sztuki na świeżym powietrzu. Powstaną najbliżej Wisły, tam gdzie dziś znajduje się nieuregulowana odnoga portu. Ma być zielono i nowocześnie. Na wizualizacjach park połączony jest rozpiętą nad Wisłą kolejką linową, ale już wiadomo, że ta koncepcja się zmienia. - Bardziej prawdopodobna jest kładka pieszo-rowerowa, bo będzie dostępna dla każdego - mówi Adam Pykel, prezes powiązanej z Elektrimem spółki Port Praski, która będzie realizować inwestycje.

Najpierw mieszkania, potem park i marina

Na ostatnim wolnym obszarze w rejonie ul. Okrzei znajdą się kolejne budynki mieszkalne. - Nawiązujemy do istniejącej obok zabudowy dzielnicy i nazywamy tej rejon Nową Pragą - mówi Miłobędzki. Powstanie tu 90 tys. metrów powierzchni użytkowej, czyli sporo ponad tysiąc mieszkań.

I właśnie ta ostatnia część inwestycji ma największe szanse realizacji. Na ponad półtora hektara działki spółka Port Praski dostała niedawno warunki zabudowy. Jak zapewnia Adam Pykel, prace zaczną się w połowie przyszłego roku, zatem można się spodziewać, że za trzy lata wprowadzą się pierwsi mieszkańcy.

Na realizację całej inwestycji poczekamy znacznie dłużej. Wojciech Piskorz z Elektrimu podaje, że osiem-dziesięć lat. W rzeczywistości może jeszcze więcej. Od kilku lat powstaje plan zagospodarowania przestrzennego Portu Praskiego. Agnieszka Kłąb z urzędu miasta zapewnia, że potrzebne jest tylko jedno uzgodnienie z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i plan będzie mógł zostać wyłożony do publicznego wglądu. Dopiero wtedy swoje uwagi do niego zgłoszą samorządowcy, mieszkańcy, ekolodzy i zacznie się żmudna procedura jego uchwalania. Każda zmiana w planie, będzie też oznaczała zmianę w przedstawionej wczoraj koncepcji właścicieli Portu.


Ciekawe, że drzewa na terenach zalewowych rzekomo zwiększają zagrożenie powodziowe, a wieżowce i bramy już nie.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 8:28 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Kasa, kasa, kasa. Promocja w prasie już się zaczęła. Port Praski to nie dziura w środku Warszawy tam tętni życie, tylko że zielone w ukryciu drzew.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz lip 21, 2011 12:49 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz lis 25, 2010 17:48
Posty: 111
Lokalizacja: dziura między Legionowem a Modlinem
No fajnie, najpierw zbudują nową „elytarną” część Pragi tylko dla bogaczy, a później się będą mogli tłumaczyć z braku inwestycji na prawym brzegu „a jak to, my inwestujemy – w Porcie Praskim!”.

_________________
Je ne suis pas écologiste.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 21, 2011 7:30 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotow ... ozenie.htm

Cytuj:
Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Portu Praskiego

Treść

Na podstawie art. 17 pkt 10 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r. Nr 80, poz. 717 z późn. zm., w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 130, poz. 871), a także na podstawie art. 39 ust. 1 z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 z późn. zm.) oraz w związku z uchwałą Rady miasta stołecznego Warszawy nr LVI/1508/2005 z dnia 8 lipca 2005 roku o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Portu Praskiego

zawiadamiam o wyłożeniu do wglądu publicznego projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu Portu Praskiego
obejmującego obszar wyznaczony przez:

- od północnego wschodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Targowej na odcinku od ulicy Okrzei do ulicy Sprzecznej, wschodnia linia rozgraniczająca ulicy Sprzecznej do ulicy Zamoyskiego;
- od południowego wschodu: granica dzielnic: Praga Południe i Praga Północ wzdłuż linii kolejowej, na odcinku ulicy Zamoyskiego do granicy dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle;
- od południowego zachodu: granica dzielnic Praga Północ i Śródmieście na rzece Wiśle od mostu Średnicowego do przedłużenia południowej linii rozgraniczającej ulicy Okrzei;
- od północnego zachodu: południowa linia rozgraniczająca ulicy Okrzei.

wraz z prognozą oddziaływania na środowisko,

w dniach od 10 października 2011 roku do 8 listopada 2011 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, PKiN, pl. Defilad 1, piętro XIX, od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8 00 do 16 00 a także na stronach internetowych Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy – bip.warszawa.pl .

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 21 października 2010 roku w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy, PKiN, Pl. Defilad 1, piętro XX, sala nr 2018, o godz. 16 00.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy, każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może wnieść uwagi. Uwagi należy składać na piśmie kierowanym (za pośrednictwem Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy) do Prezydenta m.st. Warszawy, z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 29 listopada 2011 roku.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt wrz 27, 2011 20:53 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... _port.html

Cytuj:
Teraz po miejską partyzantkę sięga fundacja Ja Wisła, która chce bronić drzew w Porcie Czerniakowskim przed wycięciem, a samego portu przed zabudową.

Akcja ma być protestem przeciwko planowanej przez administrujący portem Zarząd Miasta wycince wszystkich drzewa na skarpach Portu. Ratusz tłumaczy to pracami przygotowawczymi do pogłębienia Portu. Tymczasem przetarg na pogłębienie Portu jest dopiero w fazie przygotowania i nie wiadomo kiedy zostanie ogłoszony, rozstrzygnięty.

Docelowo miasto chce na spornej działce postawić budynki.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Śr wrz 28, 2011 8:42 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Tak, tak. Zarówno Port Praski jak i Port Czerniakowski mają być zabudowane i może się to stać szybciej niż zabudowa leżącego odłogiem pl. Defilad.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Port Praski
PostNapisane: N lis 27, 2011 11:03 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
Wycinka w Porcie Praskim to większa część planu.

Drugą częścią ma być budowa stacji "Metro Balon" u zbiegu Mostu Świętokrzyskiego i Wybrzeża Szczecińskiego, w bezpośredniej bliskości obszaru Natura-2000.
Podobno zezwolenia są, choć będzie to związane z odwodnieniem terenów.

Ktoś tu kogoś robi w balona...

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz gru 08, 2011 11:39 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): N mar 01, 2009 12:43
Posty: 368
http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34 ... opera.html

Cytuj:
Przeniosą wielki pomnik nad Wisłę. Na prośbę dewelopera

Kolejna roszada wśród żołnierskich upamiętnień na Pradze. Po rozbiórce pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni ("czterech śpiących"), który zawadzał budowie metra, teraz Kościuszkowiec (zwany "pięć piw proszę") przeszkadza inwestorom. I chcą go przenieść.

Zajmowaną przez żołnierza giganta działką u zbiegu Wybrzeża Szczecińskiego i Okrzei zainteresowana jest spółka Port Praski. W sąsiedztwie ma już 50 ha terenu i planuje nową dzielnicę. Atrakcyjnie położone pół hektara z pomnikiem jest jednak własnością miasta. Port Praski zaproponował więc zamianę. - Plan jest taki: my zabieramy pomnik na działkę przy moście Świętokrzyskim, która dziś należy do spółki, i uwalniamy pod zabudowę grunt przy Okrzei - słyszymy w ratuszu.

Negocjacje są zaawansowane. Na przeniesienie Kościuszkowca już zgodziła się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Usunięcie pomnika zapisane jest też w projekcie planu zagospodarowania rejonu Portu Praskiego. Planiści przewidują w tym kwartale gęstą zabudowę mieszkalno-usługową do ośmiu kondygnacji. Dopuszczają przeniesienie monumentu nad Wisłę i ustawienie go po północnej stronie wjazdu na most Świętokrzyski.

Wieść zelektryzowała wszystkich, którym bliska jest tradycja 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, dowodzonej przez gen. Berlinga, i mieszkańców z okolic Kościuszkowca. W złożonych w ratuszu uwagach do planu napisali: "Wnosimy o pozostawienie pomnika na dotychczasowym miejscu z powodu uwarunkowań historycznych".

- Ci żołnierze wyzwalali Pragę, potem pomagali powstańcom, przepływali wpław Wisłę, by zginąć na drugim brzegu. Nie widzę dla tego pomnika lepszego miejsca - mówi Olimpia Zaborska ze stowarzyszenia Pokolenia. Organizacja zrzesza lewicowych seniorów, którzy w wolnym czasie dbają o miejsca pamięci. - Monument można przecież pożenić z przyszłym osiedlem, urządzić przy nim skwerek - proponuje, lecz po chwili przyznaje, że łączenie historii z komercją może być trudne. - To osiedle nie będzie dla wszystkich, tylko dla bogatych. W takiej sytuacji dostęp do pomnika byłby dla weteranów LWP utrudniony.

W przeciwieństwie do "czterech śpiących", regularnie oblewanego farbą posągu gen. Zygmunta Berlinga przy Trasie Łazienkowskiej i szpeconego bazgrołami radzieckiego pomnika w parku Skaryszewskim, Kościuszkowiec mieści się w "polityce historycznej" PiS. Działacze tej partii nie zaliczają go do "pomników hańby". Zastrzeżenia mają do strony estetycznej. - Jest wyjątkowo ohydny - ocenia Olga Johann, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy (PiS), której specjalnością są upamiętnienia. - Ni cholery przy tak nowoczesnym moście nie pasuje.

Innego zdania jest praski lider SLD Ireneusz Tondera. Podziela zdanie części kombatantów, że Kościuszkowiec zbliżając się ku Wiśle, symbolicznie wypełnia rozkaz sprzed 67 lat. Postawienie go tuż przy moście Świętokrzyskim to okazja do lepszego wyeksponowania spiżowego żołnierza. - Można go ustawić na cokole, tak jak warszawską Nike, lub na kopcu - proponuje.

- Przesunąć można, zniszczyć - nigdy! - mówi twardo płk Ludwik Rokicki, sekretarz generalny Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Jego środowisko jest sytuacją przygnębione. Tym bardziej że właśnie rozformowano 1. Warszawską Dywizję Zmechanizowaną (kontynuatorkę 1. Dywizji Piechoty), która pod tym monumentem organizowała uroczystości. - Kościuszkowcy wyzwalali Pragę bez użycia ciężkiej broni, żeby było jak najmniej ofiar. Nie można o tym zapominać - podkreśla płk Rokicki. W ostateczności dopuszcza przenosiny posągu nad sam brzeg Wisły: - Najważniejsze, żeby żołnierz pokazywał, że lewobrzeżna Warszawa jest w zasięgu ręki.

Operacja nie będzie łatwa. Kościuszkowiec jest największym - choć nie najwyższym - pomnikiem Warszawy. Nie licząc dwumetrowego cokołu, sama rzeźba żołnierza z wyciągniętą ku Wiśle ręką ma 16 m wysokości i waży 48 ton. Na miejsce przywieziono ją w częściach z odlewni dawnych Zakładów Mechanicznych im. Marcelego Nowotki na Woli. Zaprojektowany przez rzeźbiarza Andrzeja Kastena monument (wygrał konkurs "Ale najpiękniejszy jest naszej Wisły brzeg"), realizowało kilkanaście przedsiębiorstw oraz wojsko. Nad wszystkim czuwał komitet z Włodzimierzem Sokorskim na czele. Pomnik odsłonięto 17 stycznia 1985 r.

- Żeby go przenieść, trzeba znów rozebrać na kawałki. To duża robota inżynierska - ocenia Tadeusz Wojarski, prezes odlewających pomniki Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 7:28 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Dotyczy innego planu, ale przykład ciekawy:

Cytuj:
Radni dzielnicy od dawna zabiegali, by ten teren dla sportu zachować. I we wszystkich oficjalnych dokumentach urzędu był on chroniony. Aż do najnowszej wersji projektu planu zagospodarowania rejonu ulic Wolskiej i Płockiej.

Samorządowcy i mieszkańcy z zaskoczeniem odkryli, że plan, który trafi wkrótce pod obrady Rady Warszawy, zasadniczo różni się (w miejscu dawnego Sarmaty) od tego, który był wyłożony mieszkańcom do publicznego wglądu.

W tej najnowszej wersji przygotowanej przez projektanta Aleksandra Chylaka plan pozwala zabudować 30 proc. terenu stadionu (w pierwszej wersji było to 5 proc.). Dopuszcza też postawienie dominanty – 45-metrowego wieżowca w rogu dawnego boiska. Mogłyby to być np. hotel, centrum konferencyjne czy biurowiec.

Czyli uwzględniona została jedyna uwaga do planu spośród 800 złożonych. Akurat ta dotycząca zagęszczenia zabudowy, którą złożył inwestor.
(...)

Dlaczego urzędnicy ulegli deweloperowi?

– Były prowadzone analizy tej sytuacji. I wykazały, że miasto naraziłoby się na proces o odszkodowanie, gdyby ograniczyło prywatnemu właścicielowi gruntu plany inwestycyjne –tłumaczy Wojciechowicz.


Czyli miasto ma dążyć do tego, by każdy mógł budować, co chce, gdzie chce, aby minimalizować wydatki. Szkoda, że przy projektowaniu przewymiarowanych dróg nie jest stosowana ta sama logika.

Pozdrawiam,
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt mar 20, 2012 9:32 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Czemu miasto boi się tego procesu? Moim daniem by ten proces wygrało i byłby przy okazji fajny precedens dla innych. Widać, że w mieście pracują ludzie, którzy nie umieją nic porządnie uzasadnić i wziąć odpowiedzialności, że boją się jakiegoś tam procesu byle chłystka, który siedzi na kasie.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL