Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 11, 2007 7:26 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:56
Posty: 104
Lokalizacja: z grodu stołecznego
Krzysztof Śmietana 2007-04-10,

Znowu kłótnia o dojazd do Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lesie Bielańskim. Zarząd Transportu Miejskiego chce poszerzyć przecinającą rezerwat ul. Dewajtis i puścić nią tranzytem autobusy. Protestują ekolodzy.

Samochody już teraz rozjeżdżają ul. Dewajtis. Prowadzi nią jedyny dojazd do uczelni. Codziennie sznur samochodów ze studentami i wykładowcami przedziera się tędy na zajęcia. Niezmotoryzowani idą zaś ok. 800 m do przystanku autobusowego lub tramwajowego na ul. Marymonckiej. Wydawało się, że w zeszłym roku urzędnicy znaleźli rozwiązanie, by oszczędzić rezerwat. Zdecydowano, że powstanie nowy dojazd do uczelni od drugiej strony Lasu Bielańskiego - tam gdzie Wisłostrada. Koncepcja tej inwestycji mocno jednak zdziwiła ekologów.

Okazało się, że oprócz budowy zjazdu z Wisłostrady Biuro Prac Inżynierskich zaproponowało, by poszerzyć ul. Dewajtis do siedmiu metrów i wytyczyć wzdłuż niej przystanki. Firma powołała się na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego, który chciałby puścić tędy linię autobusową. Miałaby kursować np. od jednej ze stacji metra na Żoliborzu Wisłostradą do nowego zjazdu koło uczelni. Stąd ul. Dewajtis do Marymonckiej w kierunku nowego kampusu UKSW na Młocinach.

- To jest niezrozumiałe. Przecież nowy dojazd od strony Wisłostrady ma powstać właśnie po to, żeby całkowicie zamknąć dla ruchu przecinającą rezerwat ul. Dewajtis. Autobusy odstraszą tamtejszą zwierzynę - denerwuje się Marcin Jackowski ze stowarzyszenia Zielone Mazowsze.

- Autobus, który podjeżdża pod uczelnię, bardzo by się przydał. Albo od strony Wisłostrady, albo od ul. Marymonckiej. Wybór należy do miasta - mówi Agnieszka Burda, rzeczniczka Uniwersytetu.

Przygotowanie projektu dojazdu od strony Wisłostrady zlecił Zarząd Dróg Miejskich. - Zbudujemy tylko wjazd na skarpę - deklaruje Urszula Nelken, rzeczniczka ZDM. Mówi, że ul. Dewajtis poszerzać nie zamierza. To zaś według Michała Powałki z Zarządu Transportu Miejskiego jest warunkiem skierowania nowej linii autobusowej do UKSW.

Witold Grefkowicz z dzielnicowego wydziału infrastruktury przyznaje, że istniały takie plany, ale "teraz nie pozwolą na to organizacje ekologiczne". - Autobus może wjeżdżać od Wisłostrady pod samą uczelnię, ale jest problem nie ma tam miejsca na pętlę. Najlepszym wyjściem będzie chyba odtworzenie przystanków na samej Wisłostradzie w pobliżu uczelni i budowa prowadzących do nich schodków. Studentom zostanie do przejścia zaledwie 200 m - oblicza Witold Grefkowicz. Zapowiada, że dzielnica może sfinansować budowę tych schodów. Być może stanie się to w przyszłym roku, gdy Zarząd Dróg Miejskich będzie budował wjazd dla samochodów do uczelni od strony Wisły. Inwestycja ma się skończyć równocześnie z oddaniem do użytku remontowanych estakad Wisłostrady.
http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34862,4050104.html

>>>No to jak widać "odgrzewane kotlety, ze sporym nalotem zielonej pleśni" wracają jak bumerang!
"Witold Grefkowicz z dzielnicowego wydziału infrastruktury przyznaje, że istniały takie plany, ale "teraz nie pozwolą na to organizacje ekologiczne" - no, gdyby nie ZM, nasze wspólne akcje - to jak rozumiem nawet negatywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody byłaby nic nie warta, bo dla niektórych urzędników tylko "ekolodzy sa przeciw".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz maja 31, 2007 16:30 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Cz maja 31, 2007 15:52
Posty: 2
Spacerując drogą prowadząca przez Las Bielański a łączącą Dewaitis z Podleśną zauważyłem wiekowe drzewa oznaczone tajemniczymi kółkami namalowanymi, pomarańczową "żarówiastą" farbą. Zaznaczone sa wszystkie drzewa, które stałyby na drodze - jesli by sie ją poszerzyło. Mam podejrzenie, że te drzewa są przeznaczone pod wycinkę. Jeśli moje podejrzenia są właściwe, to powstaje pytanie - po co? Czyżby planowano jakiś autobusik na początek do koscioła a pózniej do Podleśnej - byłby to skandaliczny pomysł swiadczacy o całkowitej pogardzie dla przyrody i ekologii. Mam nadzieję, że to tylko moja przewrażliwona wyobrażnia, ale może cos wiecie na ten temat.

_________________
cedwah


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt cze 01, 2007 8:02 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Może moja wyobraźnia nie sięga tak daleko i złudzenia mam wybujałe, ale nie sądzę, by ktokolwiek poważył się na wycięcie w lesie nowej drogi. Przecież zaczęliby nią śmigać rowerzyści - jak wiadomo uosobienie tutejszego zła ;-)

A poważnie - przychodzą mi do głowy takie hipotezy
może to oznaczenie granicy oddziałów?
może oznaczono w ten sposób drogę do dalszego wygradzania po bokach?
może oznaczono tak drzewa do przycięcia suchych konarów nad drogą?
Zwrócę na to uwagę w terenie.

Niezależnie od tego - zachęcam do przyłączenia się do lokalnej, nieformalnej grupy mieszkańców - obrońców lasu.

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL