zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Ogólnopolskie zimowe "ptakoliczenie"
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=1702
Strona 1 z 1

Autor:  kulikowski [ N sty 24, 2010 1:10 ]
Tytuł:  Ogólnopolskie zimowe "ptakoliczenie"

http://wiadomosci.ekologia.pl/wydarzenia/Ogolnopolskie-zimowe-ptakoliczenie,11546.html

ekologia.pl napisał(a):
Ogólnopolskie zimowe "ptakoliczenie"
Środa 23.12.2009

Obrazek

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza do udziału w Zimowym Ptakoliczeniu - edukacyjnej akcji, dzięki której można poznać gatunki zimujących w naszym kraju ptaków. Udział mogą wziąć wszyscy chętni. Wystarczy w ostatni weekend stycznia wyjść na spacer do parku, lasu, na łąki.

Nieznajomość ptaków i ich zwyczajów nie jest w tym przeszkodą. Organizowana przez OTOP akcja ma właśnie zachęcić do poznania gatunków spędzających w Polsce zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. Można też nie wychodząc z domu policzyć ptaki przylatujące do ogrodu lub podwórka za oknem. Parki i ogrody są siedliskiem wróbli, mazurków, sikor bogatek i modraszek, kosów, kwiczołów i innych mniejszych i większych przedstawicieli ptasiego świata. Niektóre prowadzą osiadły tryb życia, a część z nich np. jemiołuszki to zimowi gości z Europy Północnej i Wschodniej, których przyciąga do Polski klimat łagodniejszy od ich ojczystego.

OTOP szczególnie zachęca do wypatrywania krogulca - tegorocznego bohatera Zimowego Ptakoliczenia. Jest to ptak blisko spokrewniony z jastrzębiem. Zimą pojawia się koło przydomowych karmników, nęcony obecnością drobnych ptaków. Stalowoszary samiec z rudym prążkowanym brzuchem pięknie komponuje się z zimowym pejzażem. Na stronie http://www.otop.org.pl w połowie stycznia zamieszczony zostanie spis bezpłatnych wycieczek, które w różnych miastach Polski poprowadzą doświadczeni wolontariusze OTOP. Podczas spaceru opowiedzą, jak rozpoznać dany gatunek, jakie są jego zwyczaje i jak go właściwie dokarmiać.

Swoje obserwacje uczestnicy wycieczek wpiszą na specjalne formularze, które przesłane do OTOP pozwolą ocenić w przybliżeniu, ile i jakie gatunki ptaków zimują w miastach i okolicach. Udział w Zimowym Ptakoliczeniu można wziąć także indywidualnie, formularz do wypełnienia będzie dostępny na tej samej stronie internetowej. Tam także informacje o działalności Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Wyniki swoich obserwacji można także zamieścić w prowadzonym przez OTOP serwisie internetowym http://www.awibaza.pl

Termin:30-31 stycznia
Miejsce: Cała Polska


Źródło: OTOP
źródło: Ekologia.pl

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/