zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=1344
Strona 1 z 2

Autor:  jwr [ So maja 09, 2009 22:43 ]
Tytuł:  Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Park, do którego wielu z nas tak lubi chodzić na spacery, ma właśnie się
zmniejszyć. Geodeci wytyczyli granice działki, trwają prace przy przyłączu
energetycznym, zaś ogrodzenie może być stawiane nawet już w przyszłym
tygodniu.

http://bialy-kamien.waw.pl/grodza-pole-mokotowskie

Chodzi o spory fragment Pola Mokotowskiego przy ul. Rostafińskich.

Więcej w portalu "Biały Kamień" mieszkańców osiedli położonych przy Polu Mokotowskim, http://bialy-kamien.waw.pl/

--J.

Autor:  Tarciu [ N maja 10, 2009 18:30 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

O kurde, przecież tu chodzi o kawał Pól!
Jak można było się na to zgodzić? Przecież Miasto miało na to jakiś wpływ. Rozumiem, że do prasy już z tym uderzyliście?

Autor:  jwr [ Pn maja 11, 2009 10:39 ]
Tytuł:  Dziś (poniedziałek 11.05) o 16:40 będzie TVN Warszawa

Dziś (poniedziałek 11.05) o 16:40 TVN Warszawa będzie robił reportaż na
temat planowanej zabudowy parku. Wszystkich zainteresowanych bardzo
proszą o przyjście -- wstępnie spotkanie na wylocie Białego Kamienia,
niedaleko wykopu przy Rostafińskich.

Autor:  jwr [ Śr maja 13, 2009 21:49 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Jak widać udało się zainteresować tematem telewizję i prasę. Był artykuł w Gazecie Stołecznej. I co dalej? Nic, jeśli nikt nic dalej nie będzie robił.

Sądząc po zainteresowaniu w tym forum, wszyscy mają temat głęboko gdzieś.

Jeśli komuś nie jest wszystko jedno, czy zostanie zabudowania 1/5 Pól Mokotowskich, to przydałaby się pomoc. Konkretnie trzeba ustalić:

1. Kto uchwala plan zagospodarowania dla Mokotowa?

2. Dlaczego istniejący od dwóch lat plan nie został uchwalony?

3. Co konkretnie obejmuje ten plan? (może trzeba go "rozpiąć" z czymś innym i uchwalić szybciej)

Po ustaleniu (1) należy się do owych osób (radnych dzielnicy lub miasta, nie wiem) udać w godzinach dyżurów i sprawę przedstawić.

Są chętni?

Autor:  Wojtek [ Śr maja 13, 2009 22:15 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Cytuj:
Są chętni?


Litości. Temat jest ważny, ale skoro Ty go poruszasz, to możesz też ruszyć nogą lub telefonem do urzędów. My przez cały tydzień po różnych biegamy i do dużo większej ilości nie jesteśmy w stanie. Jakby się pojawiło więcej chętnych do działania w stowarzyszeniu lub do jego wsparcia finansowego, aby można było lepiej prowadzić nasze działania (np. nie tylko po godzinach normalnej pracy zarobkowej) niż do mówienia nam co należałoby zrobić to bylibyśmy nieco szczęśliwsi. Chętnie Cię przyjmiemy na członka, a zdobyte przez Ciebie wiadomości na temat tu poruszony możemy omówić na spotkaniu w jakąś środę o 18:30.

A jeśli ogrodzenie ma być stawiane "nawet już w przyszłym tygodniu" to w ogóle prawdopodobnie zostaje się tylko do niego przykuć w przyszłości, bo jak widać decyzje już zapadły - z takimi walczy się najgorzej.

Autor:  Tarciu [ Śr maja 13, 2009 23:00 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

jwr - tu znajdziesz ogólne informacje o tym, jak uchwala się MPZP w Warszawie, ale i szczegółowe, czyli wyłożony projekt dla Pola Mokotowskiego i uwagi jakie były do niego wnoszone:
http://www.forumrozwoju.waw.pl/index.php?option=com_content&task=section&id=12&Itemid=71

Autor:  jwr [ Cz maja 14, 2009 17:01 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Tarciu - dziękuję za link, przyda się.

Wojtek - bynajmniej nie próżnuję, w tej chwili np. organizuję akcję koordynowania wspólnego wystąpienia wszystkich wspólnot mieszkaniowych w okolicy do radnych i prezydenta miasta w tej sprawie. Reportaże na http://bialy-kamien.waw.pl/ też nie biorą się znikąd.

Pisząc tu liczyłem na większe zainteresowanie. Znikam, bo swoje siły lepiej mogę wykorzystać gdzie indziej!

Autor:  mcb [ Pt maja 15, 2009 6:30 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Z tego, co widziałem w telewizji, sprawa ciągle żyje w mediach. Wczoraj był reportaż na ten temat w "Kurierze Warszawy i Mazowsza". I śmiem twierdzić, że media jednak nie pozostawią tej sprawy samej sobie po pierwszym szumie, jaki się wokół grodzenia Pola zrobił.

Autor:  Wojtek [ Pt maja 15, 2009 12:12 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

Cytuj:
Wojtek - bynajmniej nie próżnuję, w tej chwili np. organizuję akcję koordynowania wspólnego wystąpienia wszystkich wspólnot mieszkaniowych w okolicy do radnych i prezydenta miasta w tej sprawie. Reportaże na http://bialy-kamien.waw.pl/ też nie biorą się znikąd.


Jak będzie trzeba coś poprzemy, podpiszemy etc., bo widzę ręce do pracy są.

Autor:  axxenfall [ So maja 16, 2009 7:14 ]
Tytuł:  Re: Grodzą i zmniejszają Pole Mokotowskie!

http://www.zw.com.pl/artykul/2,363189_W ... _Pola.html

Piotr Szymaniak napisał(a):
Warszawiacy bronią Pola
15-05-2009, ostatnia aktualizacja 15-05-2009 22:48

Ktoś wyrwał słupki wkopane pod ogrodzenie działki na Polu Mokotowskim. Nadzór budowlany nakazał właścicielowi terenu przerwanie grodzenia. Ten chce teren sprzedać.

Budowa ogrodzenia czterohektarowej działki obok ulic Boboli i Rostafińskich na terenie Pola Mokotowskiego zaczęła się w czwartek. Przez cały dzień robotnicy, wśród utyskiwań spacerowiczów, wkopali 70 słupków pod płot, który miał odgrodzić od reszty parku działkę Marka Czeredysa. W piątek rano zostały tylko dwa. Resztę nad ranem ktoś powyrywał. Na miejscu pojawili się policjanci zaalarmowani przez robotników.

– Kwestią, czy to ogrodzenie było budowane legalnie, zajmie się nadzór budowlany i to on może ewentualnie pociągnąć właściciela działki do odpowiedzialności – mówi Anna Oleksiuk z mokotowskiej komendy rejonowej.

– Faktem jest natomiast, że ewidentnie słupki znajdowały się na terenie prywatnym i należały do właściciela działki, więc doszło do uszkodzenia mienia. Prawdopodobnie w tym kierunku pójdzie nasze postępowanie.

W piątkowy ranek na Polu Mokotowskim pojawił się też pracownik Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Robotnicy nawet go nie zauważyli i spokojnie pracowali dalej. – Był na miejscu i sporządził protokół – mówi Andrzej Kłosowski, dyrektor PINB.

Na tej podstawie PINB wydał nakaz zaprzestania robót, tym samym uznając działania inwestora za samowolę budowlaną. Od czwartku zarówno władze Mokotowa, jak i Warszawy oraz Mazowsza zgodnie twierdziły to samo, jednak dopiero gdy w piątkowe popołudnie PINB dostarczył właścicielowi postanowienie na piśmie, prace zostały ostatecznie przerwane.

Z budowy nici...


Marek Czeredys pierwotnie zamierzał postawić na swojej działce kilkanaście czteropiętrowych domów. Od czterech lat starał się o wydanie warunków zabudowy. Jak dotąd ich nie uzyskał i szanse na to są minimalne. Jest już bowiem gotowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu Pola Mokotowskiego. Z zapisów w nim wynika, że teren, na którym znajduje się działka Czeredysa, pozostanie parkiem.

Choć dokument gotowy jest od półtora roku, wciąż jeszcze nie został uchwalony przez Radę Warszawy.

Jego autor, urbanista Krzysztof Domaradzki, od dawna przestrzegał, że do czasu uchwalenia planu park może zostać rozdrapany przez inwestorów, którzy będą próbowali robić swoje interesy.– Nie czas szukać winnych. W tym momencie władze, społeczność lokalna i wszyscy, którym nie obcy jest los przestrzeni publicznej w naszym mieście, muszą grać do jednej bramki – mówi Bartłomiej Kozek, przewodniczący stołecznych Zielonych.

– Plan zagospodarowania Pola Mokotowskiego musi zostać przedyskutowany i przyjęty na najbliższej możliwej radzie miasta.Urzędnicy zapowiadają, że plan lada moment zostanie uchwalony. A to pokrzyżowałoby plany inwestora.

...więc odkupcie działkę

Teraz Marek Czeredys chce więc, by miasto odkupiło od niego grunt, na którym i tak nie zarobi, a musi go utrzymywać. W rozesłanym do mediów oświadczeniu jego przedstawiciel prawny Piotr Juszkiewicz pisze: „Marek Czeredys kilkakrotnie zwracał się z propozycją ewentualnego odkupu lub zamiany działki. Propozycje te pozostały bez jakiegokolwiek odzewu ze strony miasta“.

Ratusz płacić za fragment parku jednak nie zamierza. – Jeżeli ktoś kupuje działkę na Polu Mokotowskim, licząc na to, że postawi budynki w miejscu, które od dziesiątek lat było parkiem, zarabiając przy tym grube miliony, to podejmuje duże ryzyko – mówi Marcin Ochmański, rzecznik ratusza.

– Miasto nie ma obowiązku odkupywać takich terenów. Poza tym nie pamiętam, by pan Czeredys zwracał się do nas z jakimiś propozycjami.


Pozdrawiam,
Maciek

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/