zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

[pr] Parki na Żoliborzu
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=4&t=1100
Strona 1 z 1

Autor:  olek [ Śr lis 19, 2008 12:45 ]
Tytuł:  [pr] Parki na Żoliborzu

http://www.zw.com.pl/artykul/291494,307428.html

Cytuj:
Piękne parki Żoliborza
Natalia Bet 18-11-2008, ostatnia aktualizacja 18-11-2008 23:03

W trzech dzielnicowych zieleńcach pojawią się fontanny, skatepark, wiatrak i wioska ekologiczna. Powstanie też całkiem nowy park – na terenie Glinianek Włościańskich. Prace ruszą już wiosną i potrwają trzy lata.

Obrazek

Zarząd dzielnicy przygotował koncepcję przebudowy i unowocześnienia najważniejszych miejsc wypoczynku mieszkańców Żoliborza. W projekcie uwzględniono potrzeby zarówno młodych, jak i seniorów.

Pierwszy do remontu pójdzie park Lelewela. Powód?
– Jest najmniej kosztowny – mówi Janusz Warakomski (PO), burmistrz Żoliborza, i ujawnia, że na jego modernizację dzielnica planuje przeznaczyć 500 tys. zł.

W centralnej części zieleńca pojawi się fontanna. Projekt pokazuje dwa warianty: nowoczesną, typu pluskowisko (woda wypływa wieloma strumieniami wprost z ziemi), lub tradycyjną, ze zbiornikiem wody. Ponadto w parku Lelewela zostaną ułożone nowe alejki. Być może swoją nawierzchnię zmienią schody.

Kaskada zmian

Modernizacja nie ominie także parku Kaskada. Podzielony zostanie na kilka niezależnych stref. W „strefie kontemplacji” będzie miejsce na odpoczynek przy dwóch oczkach wodnych, połączonych z kaskadą i fontanną, nad którymi przerzucony ma być mostek. Wszystko to zostanie otoczone zielenią. W tej części parku ma pojawić się także pajęczyna wspinaczkowa dla dzieci.

Natomiast głównym elementem części „aktywnej”, która ma oplatać cały park, będzie pawilon mieszczący kawiarnię, sklep i toaletę. Znajdzie się tu także miejsce na place zabaw dla dzieci starszych i młodszych.
Bliżej pętli tramwajowej przy ul. Słowackiego powstanie obiekt obsługujący wrotowisko-lodowisko, który będzie także miejscem wystaw czasowych. Bliżej Trasy Armii Krajowej usytuowany będzie skatepark.

W rejonie ul. Gdańskiej ma znaleźć się m.in. wioska ekologiczna (miejsce, w którym młodzież mogłaby uczyć się biologii) z wiatrakiem i polem piknikowym. – Ale to na razie kwestia przyszłości, bo obecnie toczy się postępowanie sądowe mające doprowadzić do ugody z osobami, które samowolnie zajęły te tereny – wyjaśnia Warakomski.

Część „parkowo-buforową” będą tworzyć ekrany akustyczne, aby zminimalizować hałas od strony Trasy Armii Krajowej, oraz posadzona roślinność. W pobliżu ma znaleźć się wybieg z przeszkodami dla psów. Na całym terenie parku Kaskada ma być założony monitoring.

Jednak już dziś wiadomo, że inwestycje zaplanowane w parku Kaskada będą najbardziej kosztowne ze wszystkich parków objętych projektem modernizacyjnym. Jaki będzie koszt? Tego na razie urzędnicy nie wiedzą.

Glinianki Włościańskie całkiem nowe

W Sadach Żoliborskich ma powstać ścieżka rekreacyjna do jazdy m.in. na rolkach. Na parkowym placu miałyby pojawić się szachy terenowe, stoliki piknikowe oraz plac zabaw dla najmłodszych.

Równocześnie prace ruszą na terenie Glinianek Włościańskich, gdzie powstanie nowy park. Jest pomysł, aby między górkami (zachowanymi fragmentami umocnień wojskowych z czasów insurekcji kościuszkowskiej) powstały dwa boiska. W projekcie przewidziano także plac zabaw dla dzieci starszych. Dzielnica proponuje przebudować okalającą teren ulicę Tołwińskiego tak, aby znalazło się tam miejsce na ścieżkę rowerową oraz dodatkowe 135 miejsc parkingowych. Na popularnych „górkach” zmienią również oblicze istniejące dwa stawy, a także przybędzie trzeci w dawnej fosie. Wzdłuż ulicy Braci Załuskich wytyczona zostanie ścieżka rowerowa.
Obydwa parki mają zostać objęte monitoringiem. Koszt tych dwóch inwestycji wyniesie około 10 mln zł.


Trochę niepokojące jest anektowanie kolejnych kawałków terenów przy Braci Załuskich i Tołwińskiego na parking. Ale to i tak postęp, w stosunku do planu, który swego czasu oprotestowaliśmy, a który przewidywał wielki parking na terenie boisk.

Autor:  axxenfall [ Śr lis 19, 2008 13:16 ]
Tytuł:  Re: [pr] Parki na Żoliborzu

http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,95190,5963089,Zoliborz_bedzie_jeszcze_bardziej_zielony.html

Dariusz Bartoszewicz napisał(a):
Żoliborz będzie jeszcze bardziej zielony

2008-11-18, ostatnia aktualizacja 2008-11-18 21:55

Na placu Lelewela stanie fontanna. Glinianki Włościańskie zamienią się w park z boiskami. Park Kaskada wypięknieje. - Inwestycje zaczną się jeszcze w tej kadencji - zapewnia Witold Sielewicz, wiceburmistrz dzielnicy.

Wpompowanie wielu milionów złotych w tereny zielone zapowiedział we wtorek zarząd Żoliborza. Najszybciej ma się zmienić parkowy pl. Lelewela, który powstał pod koniec lat 20. XX w. między ulicami: Mickiewicza, Potocką i Słowackiego. - Tędy ludzie tylko przechodzą. Plac ożywiają jedynie dwa place zabaw. To idealne miejsce na fontannę - przy schodach ze skarpy. Ona zatrzyma przechodniów - przekonywał burmistrz Sielewicz podczas inspekcji w terenie.

Są różne koncepcje wodotrysku. Jedna to "pluskowisko" ze strumieniami wody, które wytryskują z dysz umieszczonych w kamiennej posadzce (jak przed centrum handlowym Arkadia). Drugi pomysł to dwa warianty bardziej klasycznych fontann, np. okrągłej lub w kształcie serca. Już w grudniu zostaną przeprowadzane konsultacje społeczne w tej sprawie. Samorządowcy chcą się dowiedzieć, które rozwiązanie bardziej odpowiada mieszkańcom. Badania przeprowadzą studenci Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

- Urządzenie fontanny i nowa nawierzchnia wokół pochłoną ok. 0,5 mln zł. Gotowy projekt chcemy mieć na wiosnę. Otwarcie w kolejnym roku - zapowiedział wiceburmistrz.

Sady i Glinianki jak z obrazka

W parku Sady Żoliborskie wywalczonym przez lokalną społeczność na terenie dawnych ogródków działkowych inwestycje trwają już drugi rok z rzędu. - Jeszcze dziś ludzie zbierali tutaj resztki jabłek. W parku powstaną nowe alejki. Zaniedbany pawilon TKKF będzie modernizowany, może się w nim znaleźć np. kawiarnia - mówił, oprowadzając, Andrzej Kawka, rzecznik prasowy dzielnicy. - Ale musi też tam być zaplecze placu zabaw, przewijalnia dla małych dzieci, miejsce, w którym można podgrzać mleko - dodał Janusz Warakomski, burmistrz Żoliborza.

Gotowa jest główna aleja ze ścieżką rowerową łącząca ul. Braci Załuskich z ul. ks. Popiełuszki. System żwirowych alejek ma nawiązywać do historycznych podziałów sadów. Przewidziano też pętlę w zieleni do jazdy na rolkach. Wszystkie inwestycje pochłoną tu 3,3 mln zł (w tym roku wydatki mogą sięgnąć nawet 1 mln zł).

W sąsiedztwie Sadów znajdują się Glinianki Włościańskie. Dzielnica chce tam przebudować ul. Tołwińskiego z miejscami do parkowania wzdłuż jezdni, chodnikiem i ścieżką rowerową. W tej sprawie musi się dogadać z WSM-em, który ma część terenu. - Przybyłoby ponad sto miejsc dla samochodów, których tak bardzo brakuje w całej okolicy - przypomina Witold Sielewicz. Zapowiada też usunięcie grobli dzielącej w poprzek zbiornik wodny na dwie części (ma go zastąpić mostek), wielofunkcyjne boisko w centrum Glinianek i lepszą murawę dla piłkarzy. Koszt tych inwestycji jest szacowny na 4,8 mln zł.

Kaskada parkowych marzeń

Między Gliniankami Włościańskimi a parkiem Kaskada znajduje się teraz baza Miejskich Zakładów Autobusowych. - W tym rejonie niedługo będzie budowane osiedle mieszkaniowe - zapowiedział burmistrz Warakomski. Jednak dzielnica chce sobie zapewnić pas ziemi, by połączyć te dwa tereny "zielonym szwem", czyli aleją spacerową.

- W parku Kaskada chcemy mieć zadaszony skatepark i lodowisko zimowe, ale sztucznie schładzane, by mogło działać w temperaturze do plus 10 st. C. Dotychczasowa sadzawka nie spełnia swojego zadania. Ani to stawik, ani basenik, ani fontanna - stwierdził wiceburmistrz Sielewicz, zapowiadając nowe atrakcyjne założenie wodne.

Wszystkie te atrakcje, łącznie z pawilonem u wrót parku, mają się znaleźć w sąsiedztwie ul. Słowackiego. Dalsze plany przewidują likwidację składu złomu zajmującego blisko hektar przy Trasie AK. U jej zbiegu z ul. Gdańską samorządowcom marzy się Marymoncka Wioska Ekologiczna z poletkami uprawnymi, szklarniami (chodzi o nawiązanie do tradycji Instytutu Agronomicznego, który działał niedaleko w XIX w.), a także wiatrakiem, bo "mąka marymoncka była równie słynna jak dziś szymanowska". - Została wspomniana nawet w "Panu Tadeuszu" - przypomina burmistrz.

Dziennikarzy najbardziej interesowały konkrety - terminy i pieniądze, zwłaszcza wobec klapy sprzedaży Pasa Nadwiślańskiego (aż dwie trzecie zysku winno trafić do dzielnicowej kasy). Wtedy okazało się, że w tej kadencji uda się zrobić tylko fontannę w parku Lelewela i dokończyć urządzanie parku Sady Żoliborskie. - Kiedy przyszliśmy do ratusza, były pieniądze na inwestycje. Nie mogliśmy ich wykorzystać, bo brakowało gotowych projektów. Przygotujemy ich tyle, że nasi następcy będą mieli co robić - stwierdził Janusz Warakomski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


Pozdrawiam,
Maciek

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/