Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N mar 30, 2008 14:04 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn lip 09, 2007 14:29
Posty: 116
Lokalizacja: Warszawa, Praga Północ
We wtorkowym Dzienniku, w dodatku Nieruchomości trafiłam na artykuł Tomasza Szpyta pt. Deweloperzy promują modę na ekologię.
Pominę opis proekologicznych nowinek, bo to dotyczy tylko najbogatszych. Najciekawsze znalazło się w małej ramce zatytułowanej: Stolica dusi się spalinami. "Rozwój komunikacji samochodowej powoduje, że wskaźniki zanieczyszczenia powietrza przekraczają w niektórych miejscach w Warszawie dopuszczalne normy nawet o 500 proc. Według danych Pracowni Ekologii Stosowanej Ogrodu Botanicznego PAN głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza i gleby jest przemysł i komunikacja miejska, a miejsca najbardziej niebezpieczne stanowią skrzyżowania ulic, gdzie stężenie tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów przekracza wartości dopuszczalne przez obowiązujące w Polsce normy. Najbardziej toksycznymi dla człowieka substancjami są metale ciężkie: ołów, kadm, miedź i cynk. Warto więc przy wyborze miejsca zamieszkania zastanowić się nie tylko, z czego wykonano budynek, ale też czy nie jest usytuowany w miejscu o dużym stężeniu zanieczyszczeń." Do tego jest mapka Pracowni Ekologii Stosowanej Ogrodu Botanicznego PAN, z której wynika, że normy stężenia ołowiu są przekroczone w całej Warszawie przynajmniej o 200 proc. Najgorzej, powyżej 500 proc. jest w dzielnicach: Praga Północ i Południe, na Bemowie, Żoliborzu, Woli, Ochocie i Bielanach. Na Ursynowie zbliża się do 400 proc.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 31, 2008 7:20 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Ja trochę nie jestem przekonany, bo teraz już nie ma benzyny olowiowej i kto wie czy dziennikarz z Dziennika nie znalazł jakichś starych danych. Ewentualnie jest to instytut ekologii stosowanej - oni się zajmują np. bioremediacją gruntów - polega to na wysysaniu z gruntu metali ciężkich za pomocą specjalnych hiperakumulujących roślin - być może badając normalne rośliny (np. drzewa przydrożne etc.) wciąż jeszcze znajdują podnadnormatywne stęzenia ołowiu w nich. Więc może te dane nie dotyczą np. powietrza.

Ale zawsze warto sprawdzić trop - niestety trzeba do tego PAN-u pójść, bo na ich stronie ich nic na ten temat nie ma.

A tak w ogóle, to zamiast ołowiu obecnie powinna królować w drzewach i roslinach przydroznych (i także w powietrzu) platyna, nie mniej szkodliwa - z katalizatorow spalin. [/quote]

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL