Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn sty 21, 2008 11:59 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Śmieci górą

Najpóźniej do 17 grudnia 2007 roku poszczególne rady gmin powinny były przyjąć i opublikować w Dzienniku Urzędowym nowe górne stawki opłat za odbieranie odpadów komunalnych. Jakie są konsekwencje niewywiązania się z tego obowiązku – pisze Bogusław Dziadkiewicz, radca prawny, współautor komentarza do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach

Art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowi podstawę do określenia przez radę gminy w drodze uchwały (aktu prawa miejscowego) górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi odbierania odpadów komunalnych od tych właścicieli lub opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Wykonanie upoważnienia ustawowego oznacza, iż rada gminy taką uchwałę musiała już podjąć w momencie wejścia tego przepisu w życie, czyli 13 października 2005 r. Teraz jednak powinna była ją zmienić i stawki nieco podnieść. Wszystko to z powodu zmiany zupełnie innych przepisów.

Otóż od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje zmienione w minionym roku rozporządzenie Rady Ministrów z 20 grudnia 2005 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska. Nowela z 6 czerwca 2007 r. opublikowana została z dużym wyprzedzeniem, bo w DzU nr 106 pod poz. 723. Wszyscy mogli się przygotować na wprowadzenie stosownych zmian. A należało nimi objąć również górne stawki opłat za odbieranie odpadów komunalnych.

Nowela bowiem wprowadziła nowe stawki opłat za korzystanie ze środowiska, w tym za składowanie odpadów komunalnych. Z kwoty 15,71 zł za tonę stawka poszła w górę prawie 4-krotnie, osiągając wysokość 75 zł za tonę. Chodzi przede wszystkim o niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne (kod 20 03 01), choć inne rodzaje odpadów komunalnych również sięgnęły kwoty 75 zł. Wzrost tych opłat ma w praktyce rzeczywiste przełożenie na cenę składowania odpadów na wysypisku. Cena ta bowiem najczęściej automatycznie wzrasta o wielkość opłaty; stąd zapowiadane przez przedsiębiorców zmiany stawek usług odbierania odpadów i ich wzrost.

Wzrost ten jednak nie może nastąpić, dopóki rada gminy nie przyjmie stosownej uchwały uwzględniającej odpowiedni wzrost stawek opłat.

Uchwała rady gminy określa bowiem stawki maksymalne, stawki górne lub też, inaczej mówiąc, cenę maksymalną, a strony umowy o odbieranie odpadów komunalnych tak ustalonej stawki nie mogą przekroczyć. Jeżeli zatem dotychczasowa stawka wynosiła 8 zł netto i rada gminy jej nie zmieniła, to od 1 stycznia przedsiębiorca nie może naliczać wynagrodzenia za swoje usługi w wysokości wyższej niż ta stawka. Wzrost cennika powyżej tej kwoty i obciążenie właścicieli nieruchomości stawką wyższą skutkować będzie nieważnością umowy w części przekraczającej tą stawkę. Nieważność taka wynika z art. 58 kodeksu cywilnego.

Właściciele nieruchomości są zatem chronieni przez uchwałę w sprawie górnych stawek. Jeśli rada gminy uchwały nie zmieni, przedsiębiorca nie będzie mógł obciążać usługobiorców wyższymi stawkami. W związku z tym przedsiębiorca może jednak ponieść szkodę, rzeczywistą stratę, w wysokości równej różnicy opłat za korzystanie ze środowiska sprzed zmiany i po zmianie. W takim wypadku powstaje również pytanie: kto miałby tę szkodę przedsiębiorcy naprawić?

Pytanie na pozór proste staje się trudne w odpowiedzi. Czyżby bowiem należało uznać, iż gmina ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu szkody wyrządzonej przedsiębiorcy z powodu nieprzyjęcia odpowiedniej zmiany uchwały? Na pewno tezy takiej nie można sformułować w każdym wypadku.

Po pierwsze: przepisy nie wskazują wprost, co stanowi podstawę dla ustalenia górnych stawek opłat. Po drugie: nie określają również terminu, w jakim stawki powinny zostać przyjęte. Po trzecie: przyjęcie uchwały to jedno, a jej opublikowanie to drugie, to ostatnie natomiast obciąża wojewodę.

Jeśli jednak przedsiębiorca wykaże, że obowiązująca uchwała w sprawie górnych stawek opłat jest niezgodna z prawem, ponieważ nie uwzględnia rozporządzenia w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska oraz innych regulacji prawnych mających wpływ na ustalenie kosztów jego działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych, gmina może stać się adresatem powództwa o odszkodowanie.

Bogusław Dziadkiewicz 19-01-2008

Źródło : Rzeczpospolita

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So maja 24, 2008 16:30 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Skoro już o cenach mowa

Cytuj:
Segregacja śmieci albo podwyżki
(IAR, dd/24.05.2008, godz. 08:50)

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że będą kolejne podwyżki opłat za wywóz odpadów. Ma to wymusić na samorządach skuteczniejszą segregację śmieci, a tym samym zmniejszyć ilość odpadów, trafiających na wysypiska i składowiska.

Alternatywą dla podwyżek jest selekcjonowanie odpadów komunalnych. Podpisanie umowy z firmą wywozową na odbiór segregowanych śmieci pozwala obniżyć opłaty nawet o 30 procent. W ten sposób resort chce zachęcić ludzi do segregacji - podkreśla Kinga Kulesza z Departamentu Gospodarowania Odpadami w Ministerstwie Środowiska.

Negatywnym aspektem podwyżek może być wzrost liczby dzikich wysypisk śmieci - ostrzega Andrzej Kierwiński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie. Jego zdaniem, także firmy wywozowe, unikając tak zwanej opłaty marszałkowskiej, mogą tworzyć dzikie wysypiska.

W Polsce wciąż jeszcze 97 proc. śmieci jest składowanych, a zaledwie 3 procent jest przerabianych, poddanych recyklingowi lub przetwarzanych na energię. Dalsze zapełnianie wysypisk oznacza przygotowanie nie tylko dla nas, lecz także dla następnych pokoleń bardzo niebezpiecznej, ekologicznej bomby - przestrzegają obrońcy środowiska.

Musimy zwiększyć procent segregowanych odpadów, gdyż cierpi na tym środowisko naturalne - uważa Kinga Kulesza z Departamentu Gospodarowania Odpadami w Ministerstwie Środowiska. Jak podkreśla, unikając składowania odpadów, unikamy również przenikania niebezpiecznych substancji do środowiska.

Także sieci handlowe zaczynają wprowadzać torby wykonane z polimerów, które poddają się kompostowaniu. Oznacza to, że rozkładają się w ciągu kilku tygodni, a nie kilkudziesięciu lat.

Również zwykła torba foliowa, wysegregowana z innych odpadów, może być przetworzona na kolejne wyroby, takie jak worki na śmieci, meble ogrodowe czy obcasy do butów - podkreśla Hanna Żakowska z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Opakowań w Warszawie.

Zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, Polska do 2010 roku będzie mogła wywozić na składowiska nie więcej niż 75 procent odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2020 roku ma ich tam być nie więcej niż 35 procent.

Planowane przez resort podwyżki za wywóz odpadów najprawdopodobniej wejdą w życie od 1 stycznia 2009 roku.


Ciekawe co teraz poczną nasze kochane władze miast i wsi?

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL