Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt wrz 14, 2007 7:19 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Początek końca zakupów w folii
kło

Już dziś z kas w sklepach Ikei znikną bezpłatne plastikowe torby do pakowania zakupów.

IKEA postanowiła zmobilizować swoich klientów do większej troski o środowisko. W zeszłym roku rozdała im ponad 10 mln plastikowych jednorazowych siatek i wreszcie powiedziała "dość". Od dziś (od dnia rozpoczęcia akcji "Sprzątanie świata") klient będzie musiał zdecydować: albo wyniesie zakupy w rękach, albo zapłaci w kasie za bardziej ekologiczne rozwiązanie niż dotychczasowe. Do wyboru będzie miał duże niebieskie torby z polipropylenu, wielokrotnego użytku (po 1,99 zł) oraz papierowe torby w czterech rozmiarach (w cenach od 10 do 80 gr). Ikea zachęca do korzystania z toreb wielorazowych.

Zaszłoroczne wydatki firmy na reklamówki to 500 tys. zł. Teraz, kiedy te wydatki odpadną, Ikea sfinansuje posadzenie miliona drzew w Leśnym Kompleksie Promocyjnym "Lasy Mazurskie". Będzie to około 100 ha nowego lasu.

Dziennie w Warszawie zużywa się 1,8 mln torebek - szacuje fundacja Nasza Ziemia. To daje liczbę biliona jednorazówek na świecie w ciągu roku (a to z kolei 10 mln ton tworzyw sztucznych). Produkcja takiej siatki zajmuje sekundę, jej żywotność to średnio 20 minut, a później rozkłada się przez 400 lat.

- Organizacje ekologiczne promują wprowadzanie zakazów dystrybucji plastikowych toreb jednorazowych albo nakładanie podatków na sklepy, które je rozdają - mówi Dominik Dobrowolski z fundacji.

Kilka dni temu w Łodzi powstał pomysł, żeby zakazać foliowych jednorazówek. Zakupy byłyby pakowane w torby papierowe, z wyjątkiem np. mięsa, ryb czy niektórych owoców, które wymagają folii. Sklepy, które nie będą zakazu przestrzegać, będą karane grzywną od 20 do 5 tys. zł. Łódzcy radni muszą jeszcze przegłosować uchwałę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna
za http://miasta.gazeta.pl/warszawa/1,34903,4486084.html

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt wrz 14, 2007 9:56 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Po co zamieszczasz to samo w 2 miejscach? Wystarczy jeden temat na ten temat chyba?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz paź 25, 2007 21:02 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
No to łódź już wyplywa:

Pierwsze miasto zakazuje wydawania torebek foliowych
(PAP, pb/25.10.2007, godz. 15:55)

Od czerwca przyszłego roku w Łodzi kupcy nie będą mogli dawać klientom jednorazowych toreb foliowych - zadecydowali w czwartek łódzcy radni. Za przyjęciem uchwały w tej sprawie głosowało 28 samorządowców, ośmiu było przeciw.

Zgodnie z uchwałą, handlowcy zamiast jednorazowych torebek foliowych będą musieli wydawać klientom torebki papierowe. Za łamanie przepisu ukarany zostanie właściciel sklepu a nie sprzedawca. Może mu grozić kara od 20 zł do 5 tys. zł. Przepis ma obowiązywać od 1 czerwca 2008 roku.

Sprawą torebek foliowych łódzcy radni zajmowali się już we wrześniu, ale wtedy nie podjęli żadnej wiążącej decyzji.

Pomysłodawcą uchwały jest wiceprzewodniczący łódzkiego samorządu Krzysztof Piątkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Według niego, Łódź jest coraz bardziej zaśmiecana przez foliowe reklamówki. Przypomniał, że taka torebka rozkłada się nawet 400 lat. Radny podkreślił, że przyjęcie takiej uchwały jest zgodne z prawem.

Uchwała określa rodzaj torby foliowej, w którą kupcy nie mogą pakować towaru. Zakaz dotyczyć ma torebek o grubości mniejszej niż 0,1 milimetra.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 09, 2007 11:48 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pt gru 07, 2007 16:00
Posty: 3
23 stycznia ma być pierwszym w Polsce dniem bez foliówki, więc zobaczymy w praktyce jaki będzie odzew społeczeństwa.

_________________
http://www.ekologicznetorby.com.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N gru 09, 2007 23:17 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N sty 07, 2007 14:50
Posty: 106
Żaden. Choć jestem optymistą. Jednak w każdym sklepiku najmniejszą pierdółkę chcą mi pakować w folię. Na bazarku nawet chcą podwójnie żeby się nie rozerwało przypadkiem. Jakoś nie widzę żeby nagle przestali...

_________________
|..Pozdrawiam..|
|.....SeBeQ......|
|--=--=--=--=--| ..:: Make Gravity Your Slave ::..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 10, 2007 18:05 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:11
Posty: 1024
Lokalizacja: Warszawa
Ja po prostu tą folię zostawiam. Jak mi na siłę zapakują (a mówię zawsze, że nie chcę), to wypakuję i zostawię folię na ladzie. Już kilka razy mi wspomniano, że jestem "niewdzięczny", ale jaką mam okazać wdzięczność za otrzymanie niepotrzebnego mi śmiecia?

_________________
Pozdrawiam rowerowo - Rafał 'Raffi' Muszczynko
__________________________________________________
Jeździć możesz powoli, ale myśleć musisz szybko ;-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn gru 10, 2007 19:57 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): N sty 07, 2007 14:50
Posty: 106
Raffi napisał(a):
Ja po prostu tą folię zostawiam. Jak mi na siłę zapakują (a mówię zawsze, że nie chcę), to wypakuję i zostawię folię na ladzie. Już kilka razy mi wspomniano, że jestem "niewdzięczny", ale jaką mam okazać wdzięczność za otrzymanie niepotrzebnego mi śmiecia?

Tak w nawiązaniu do ptk 8:
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?t=457

Dzisiaj będąc na bazarku ze swoją niebieską siatką zakupową udało mi się nie wziąć tylko jednej foliówki. Dostałem osobno zapakowany chlebek i parówki, a mięsiwo nawet w dwie foliówki :( Zatem do 23 stycznia nie ma szans, ażeby się coś zmieniło.

_________________
|..Pozdrawiam..|
|.....SeBeQ......|
|--=--=--=--=--| ..:: Make Gravity Your Slave ::..


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 15, 2007 9:37 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pt gru 14, 2007 17:04
Posty: 6
Lokalizacja: Warszawa
Raffi: osobiście, na szczęście(aczkolwiek może i nie? chętnie bym wtedy porozmawiał na ten temat z pakującym) nie spotkałem się jeszcze z tekstem "że jestem niewdzięczny", gdy dziękuję za torebkę lub odpakowuję gdy mi na siłę zapakowali(na szczęście rzadkie przypadki) to sprzedawcy(czynie) tylko chwilkę dziwnie się zastanawiają, o co właściwie chodzi ;) Ale to pewnie dlatego, że to jest coś innego niż robią po każdym nabiciu kasy. Sam miałem taki syndrom pracując w wakacje w spożywczaku.
Niestety cały czas żyjemy jeszcze w czasach, gdzie torebka plastikowa z zakupionymi rzeczami to dodatkowy symbol statusu. Zwłaszcza gdy na torebce jest jeszcze logo sklepu, gdzie byliśmy. Ale czy można się dziwić społeczeństwu, które po dziesiątkach lat używania ekologicznych-socjalistycznych toreb teraz dostało takie "nowoczesne" plastiki i w dodatku za free i w ilości jakiej tylko sobie zapragną? :D
Chyba nie i jeszcze sporo czasu minie zanim zauważymy widoczne zmiany.

A co do Ikei to od razu widać, że to szwedzkie :)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So gru 15, 2007 22:19 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): So cze 09, 2007 14:46
Posty: 984
Lokalizacja: Belany
Raffi napisał(a):
Jak mi na siłę zapakują (a mówię zawsze, że nie chcę), to wypakuję i zostawię folię na ladzie


trzeba ćwiczyć asertywność :-D ja zawsze stanowczo mówię "za folię dziękuję", ewentualnie jeszcze raz powtarzam, i (z uśmiechem ;-) ostentacyjnie pakuję towar prosto do mojego nieodłącznego plecaka.

zauważyłem w sklepach w których kupuję (nie dotyczy "dużych sklepów", ale tam zwykle sami nie pakują), że zachodzą pewne zmiany - sprzedawcy pytają, czy życzę sobie torbę.

a w ZM mają takie fajne materiałowe torby z logo, walają się po biurze. zapomniałem dziś zapytać, czy mogę sobie jedną wziąć...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr gru 19, 2007 10:53 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Nie 'walają się' tylko leżą.
Można takową nabyć lub dostać, jeśli się zasłuży :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL