Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: Pn maja 28, 2007 19:19 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N maja 20, 2007 21:56
Posty: 8
Melania a zapytaj decydentów co robią z ta sprawą tym bardziej że sprawa wywozu odpadów do Mławy coraz bardziej sie klaruje
http://gizycko.wm.pl/Unia-zamyka-wysypi ... ancy,24964


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Cz cze 14, 2007 13:18 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N maja 20, 2007 21:56
Posty: 8
Pytałaś Melania czy ktoś coś z tym zrobi więc masz odpowiedź
http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34309,4222989.html


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn cze 18, 2007 9:52 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
I bardzo dobrze. Dzieki za info :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Wt lip 03, 2007 18:32 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): N maja 20, 2007 15:54
Posty: 10
Lokalizacja: z Wwy jak najbardziej :)
Ostatnio zrobiło się spore zamieszanie na terenie Warmii i Mazur wokół śmieci.

Starałem się ugryżć troszeczkę ten temat.

Kiedyś wynosząc śmieci do śmietnika, kończyła się dla mnie sprawa...
Natomiast powinien się zaczynać, bardzo złożony proces transportu, segregacji,spalenia lub składowania tego co się nie da posegregować i odzyskać, zabezpieczania składowiska, deaktywacji czynników szkodliwych, zagospodarowania wydzielających się gazów (np.metan), odsączania i utylizacji odcieków (tego co wysącza się ze składowiska po polaniu go deszczem) itd itp...
TAK TO SOBIE WYOBRAŻAŁEM...

No a jak jest na Mazurach ???

Otóż w zasadzie wywala się to wszystko w wyrobiskach po żwirowniach bez żadnych zabezpieczeń, pomyślunku i wyobraźni, a segregacja odbywa się tylko dzięki samorzutnie rozbudowanej sieci "odzyskiwaczy" czyli "nurków"...
Jezeli ktoś byłby na tyle zdeterminowany i chciał zobaczyć jak takie "mazurskie" składowisko wygląda, polecam wycieczkę do miejscowosci Świdry.
Jadąc od Giżycka za miejscowością Świdry, skręcamy w prawo po płytach betonowych. Odcieki są tam odprowadzane ROWAMI MELIORACYJNYMI, tzn to co po prostu nie wsiąknie w grunt pod składowiskiem (do wód gruntowych), odprowadza się samo, rowem pod drogą, do jeziora Skarż Wielki.
Mieszkańcy okoliczni twierdzą że te rowy w nocy świecą. Sam nie sprawdzałem, choć bym się wcale nie zdziwił, bo aromat powalający i może powodować nawet "wizje"...
O takich "dołkach ze śmieciami" jak np pomiędzy Rynem a Knisem (do których nadal dowozi się śmieci, mimo deklaracji o zamknięciu), to już wogóle pomyśleć powinien prokurator a nie zatroskany turysta czy WIOŚ (Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska).

Ogólnie na Mazurach ze śmieciami jest nieciekawie...

Kolejne ekipy "rządzicieli" od Wojewodów poczynając przelatując po Starostach do Wójtów i Burmistrzów, zamiatały i zamiatają nadal ten problem "pod dywan", mając nadzieję że zapaść przyjdzie za czasów następcy.
"Śmieciowa sprawa" była widoczna już od wielu lat i dziwna była "niemoc" i brak chęci do jakichkolwiek skoordynowanych działań, w kierunku znormalnienia gospodarki odpadami.

Ale...
Jeśli się porozglądać ...
... to zauważymy że ci sami ludzie, dawniej niepotrafiący działać, zorganizować czy stworzyć NORMALNIE DZIAŁAJĄCEJ gospodarki odpadami na terenie Województwa, Powiatów, Miast czy Gmin, teraz są na kierowniczych stanowiskach Firm zajmujących się odpadkami... np Olsztyński PGM którego prezesem jest były Marszałek Województwa...
I teraz NAGLE okazuje się że po prostu nie można inaczej, niż wywozić śmieci z Mazur na Mazowsze do Mławy (choć zapewne należy się cieszyć że nie np do Szczecina).
Oczywiście na koszt ludzików którzy śmiecą (w zasadzie sam nie wiem po co to dodaję?).
Stąd drastyczne podwyżki za wywóz śmieci...

No i oczywiście pojawiły się głosy że to UNIA EUROPEJSKA zamyka wysypiska i dlatego ludziska będą płacić więcej za wywóz śmieci (tytuł artykułu Sławomira Kędzierskiego w Gazecie Olsztyńskiej dodatek Giżycki z dn 2007-05-28 )...
NO ŻESZ TY W ŻYCIU !!!
TO NIE UNIA, ALE CYWILIZACJA I NORMALNOŚĆ która jak widać, jest nie w smak decydentom na Mazurach, bo jak wiadomo w mętnej wodzie ryby lepiej biorą !!!
To nagle Unia ma być winna zawaleniu się śmieciowej gospodarki a nie nasi, tutejsi, przenno-buraczani, niekompetentni mieszacze czy przekręciarze którzy przez wiele lat szykowali sobie interesik ???

Jakżesz nie zamknąć tych "dołków na odpadki"???
Dalsze ich istnienie uwłacza ludzkiej inteligencji (wmawia się wszystkim wkoło że to OK i nieszkodliwe), truje okolicę a i jest czystym marnotrawstwem bo można dzięki sortowni odzyskać wiele surowców wtórnych, dotychczas wywalanych ze wszystkim na kupę...
W Skandynawii odzyskuje się dzięki sortowaniu ok 70-80% surowców do powtórnego przetworzenia a u nas w zależności od regionu 5-15%...
W Wiedniu, w centrum miasta, świetnie działa spalarnia odpadów z odzyskiem ciepła a u nas wszystko razem gnije sobie bezproduktywnie w dołkach po żwirowniach, zasmradzając okolicę i zatruwając wody gruntowe i powierzchniowe...

W dn 27.04.2001 , więc ponad 6 lat temu, powstała Ustawa o Odpadach...
Odpowiednie artykuły tej Ustawy zobowiązują Miasta i Gminy do odpowiedniego postępowania ze swoimi odpadami czyli śmieciami, szambem, gruzem, oponami itd itp.
Ustawa ta, jako chyba pierwsza w dziejach, oprócz próby UCYWILIZOWANIA gospodarki odpadami, nakłada też określone sankcje finansowe za niewywiązanie się Miast lub Gmin ze zobowiązań zawartych w tej Ustawie.

W odpowiedzi na to Miasta i Gminy Regionu zawiązały W roku 2004 Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami (MZM-GO) z siedzibą w Giżycku, zrzeszający 14 mazurskich samorządów, przerzucając nań ewentualne swoje zobowiązania.
Posunięcie sprytne, jednak nie rozwiązujące problemu śmieci i wysypisk typu "dołek w ziemi".
Opłaty wnoszone przez członków Związku miały "uspokoić sumienia" ale miały też być zapewne "jakoś" i "na coś" wydatkowane a nie tylko na pensje Zarządu...

MZM-Go ma w swoich "Zadaniach..." m.in..

> "zamknięcie i rekultywację starych składowisk odpadów"... a DZIAŁAJĄ ONE DO DZIŚ byłem i widziałem !!!

> "usprawnienia systemu transportu odpadów komunalnych – zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców oraz zwiększenie efektywności ekonomicznej transportu odpadów"... a ODPADY MAJĄ JEŹDZIĆ DO MŁAWY NA KOSZT MIESZKAŃCÓW !!!

Jednak jak ostatnio na stronie MZM-GO znalazłem ogłoszenie o konkursie na stanowisko Głównego Księgowego w wymiarze 1/4 etatu, to myslę że szukają raczej jakiegoś "kozła ofiarnego" a nie Księgowego, aby było można na niego zwalić braki w kasie.

Ponieważ obecnie jest jak jest... (konieczność wywożenia śmieci do Mławy) to znaczy że Zarząd MZM-GO jak widać nie zrobił dotychczas NIC KONKRETNEGO za wyjątkiem zlecenia wykonania "Koncepcji..." i "Planu Gospodarki Odpadami" (bo takie dokumenty powstały).
No to może warto w końcu zapytać...

GDZIE KASA PŁACONA PRZEZ UCZESTNIKÓW ZWIĄZKU ???!!!...

Wspomniana wcześniej Ustawa o Odpadach, ZABRANIA WYWOŻENIA odpadów poza granice Województwa, chyba że nie ma na własnym terenie odpowiedniego składowiska spełniającego odpowiednie normy.


I TU SIĘ ZACZYNA SPRAWA "MAŻAN" ...

Składowisko w Mażanach powstało w 1994 roku, jako przedsiewzięcie francuskiej firmy SATER w wyrobisku po żwirowni. W fazie projektowania i urządzania kwater składowiska, zaizolowano podłoże aby odcieki ze składowiska nie przedostawały się do gruntu. Szczelność tej warstwy izolacyjnej jest monitorowana za pomocą piezometrów a zebrane odcieki są odwożone do oczyszczalni ścieków... Stempelki i potwierdzenia się zgadzają więc w zasadzie wszystko w porządku.
Tak to wygląda na papierze i w teorii.
Jak wyglądają analizy okolicznych wód gruntowych jak i przeprowadzane testy przez "naloty" WIOŚu tego nie wiem, jednak skoro "Mażany" działają musi tez być wszystko w normie.
Jednak nie zmienia to faktu że jest to po prostu SKŁADOWISKO czyli następna "dziura w ziemi".
Owszem zabezpieczona, urządzona, gospodarowana rozsądnie ale jednak spuścizna dla przyszłych pokoleń.
Składowisko choćby najlepiej zabezpieczone i odgazowywane to jednak TYLKO SKŁADOWISKO czyli obiekt o ograniczonej pojemności i określonej uciążliwości związanej z lokalizacją. Jasne jest że nikt nie chciałby mieć takiego "sąsiada"...

SATER jako firma prywatna nastawiony był oczywiście na zysk więc każda tona przyjętych odpadów "na skład" wiązała się z określoną kwotą wpływającą do kasy. Dlatego też waliły "drzwiami i oknami" śmieci m.in. z Warszawy co budziło protesty i oburzenie. Jednak były to "smieciuszki tłuściutkie" i okoliczne skupy metali kolorowych odzyskiwały wiele ton z tego co napłynęło.
Obecnie składowisko w Mażanach jest we władaniu firmy AMEST.
AMEST jest zapewne również nastawiony na zysk. Jeżeli jednak bedzie prowadził swoją działalność podobnie ja francuski SATER, czyli maksymalizując zyski przyjmował wszystko byle jak, byle gdzie, byle więcej to zaczną się zapewne znowu protesty, blokady, żądania zamknięcia itp...

A aktualna sytuacja "śmieciowa" na Mazurach wygląda mniej wiecej tak...

- Decyzjami WIOŚ i Wojewody dotychczas działające "dziury w ziemi na odpadki" w Województwie zostały w końcu pozamykane (teoretycznie ... bo po cichu dalej są tam wywożone śmieci)...

- MZM-GO jako powołany do realizacji gospodarki odpadami Miast i Gmin Związku, przebimbał czas i prawdopodobnie kasę.

- Ustawa o Odpadach zabrania wywożenia odpadów poza granice Województwa jeśli na jego terenie znajduje się odpowiednie składowisko (a takim są "Mażany").

- Ponieważ "Mażany" psują pieczołowicie knute plany kombinatorów z Regionu, więc są "na cenzurowanym" i przez to SĄ "ZMUSZONE" do prowadzenia swej działalnosci w sposób maksymalnie poprawny (co akurat mnie nie przeszkadza bo to tylko z pożytkiem dla okolicy i Mazur).

- Alternatywą dla wysypiska w Mażanach są dołki w ziemi zatruwające i zasmradzające okolicę lub zrodzony w chorych głowach, niezgodny z prawem, pomysł wożenia śmieci do Mławy na koszt mieszkańców.

Nie chcę sądzić że były jakieś INNE przyczyny obecnej "zapaści śmieciowej" niż niekompetencja i lenistwo kilku "zajmowaczy stołków" ale dzięki temu teraz AMEST ma swoje 5 minut.
A najlepsze jest to, że całe to zamieszanie miało właśnie AMEST i wysypisko w Mażanach zmarginalizować w mazurskim rynku śmieciowym.
Przekombinowali cwaniaczki po prostu.

Teraz zgrzytając zębami, nasyłają na "Mażany" różne kontrole, których pozostałe mazurskie "dołki w ziemi" nigdy nie widziały.
"Mażany" MUSZĄ się pilnować, więc nie mogą sobie pozwolić na żadną "tandetę" czy zaniedbania.

Jednak jeszcze raz podkreślam...

"MAŻANY" - JEST TO TYLKO NASTĘPNA DZIURA W ZIEMI MAJĄCA OKREŚLONĄ POJEMNOŚĆ I JEŚLI JUż TERAZ NIE POMYśLI SIĘ I NIE ROZPOCZNIE REALIZACJI JAKIEGOŚ KONKRETNEGO I MAJĄCEGO SENS PROJEKTU TO ZA JAKIŚ CZAS PONOWNIE "WŁADCY REGIONU" OBCIĄŻĄ MIESZKAŃCÓW ZA SWOJE NIERÓBSTWO.

I teraz jest jak w przysłowiu : "GDZIE DWÓCH SIĘ BIJE TAM TRZECI KORZYSTA"...
I REWELACJA, ŻE WYJĄTKOWO TYM RAZEM, "TRZECIM" JESTEŚMY MY I ŚRODOWISKO...

A najsmutniejsze jest w tym wszystkim to, że musi być aż tak nienormalnie żeby było w końcu coś normalnie.

PS ... przepraszam jeśli zanudziłem :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt sie 10, 2007 10:33 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N maja 20, 2007 21:56
Posty: 8
Nie pisałem nic na ten temat bo nie byłem pewien, ale taraz już wiem - każde składowisko ma swoje problemy i każde ma swój poczatek i konec, pisałem że na mazowieckie składowisko mają jeździć mazurskie śmieci - TERAZ ŚMIECI MAZOWIECKIE ZACZYNAJĄ JEŹDZIĆ W POLSKĘ - dokładniej do Grudziądza - CZY TO NIE CIEKAWE??? Ciekawe tylko CZY NIE ZAPŁACIWY ZA TO WIĘCEJ???


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So sie 18, 2007 15:58 
Offline
Sympatyk

Dołączył(a): N maja 20, 2007 15:54
Posty: 10
Lokalizacja: z Wwy jak najbardziej :)
To może cały sens tego bałaganu śmieciowego tkwi właśnie w TRANSPORTOWANIU ???... :?:

Może poprostu "kreowane" są warunki aby była "konieczność transportowania" i żeby można było właśnie na tym zarobić ... ??? :idea:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL