Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt paź 05, 2010 19:02 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Wt wrz 28, 2010 11:50
Posty: 7
no tak wszystko świetnie. Budujmy więc spalarnie, bo już są takie co nie oddają do atmosfery dużej ilości rakotwórczych dioksyn, furanów itp. Hura!!! :)

Jednak nie można unicestwić czegoś tak po prostu. Wprowadzając do spalarnii 1 tonę śmieci i spalając je, wcale nie powodujemy, że te śmieci w magiczny sposób przestają istnieć. Ba nawet jest ich po takim spalaniu więcej. Z 1 tony odpadów powstaje w spalarni ok. 2000 kg spalin, 450 kg ścieków i 300 kg toksycznych żużli. Nie ma tu błędu: ponieważ do spalania pobierany jest tlen, a do oczyszczania woda, więc produkty spalania ważą więcej niż spalone śmieci. I nawet jeśli wszystkie prawie spaliny wyłapiemy przez mega filtry to i tak gdzieś później te wyłapane toksyny muszą pojechać, być składowane itp. polecam w tym temacie ten artykul u nas na stronie - http://www.zm.org.pl/?a=spalarnia-zagrozenia.

Druga sprawa jest taka, ze spalarnie sa szalenie nieekonomicznym rozwiazaniem. Nie tylko ich budowa jest szalenie droga, z właszcza tych nowoczesnych z dobrymi filtrami, ale także ich działalność w porównaniu do innych form radzenia sobie z odpadami jest nieopłacalna. I to 3-krotnie według choćby statystyk unijnych.

Jedynym więc rozsadnym rozwiązaniem jest zasada 3 R (reuse, reduce i recykle), a gdy już naprawde czegoś nie da się poddać recyklingowi to albo powinien taki materiał zniknąć z rynku, jeśli da się go zastąpić innym poddajaącym się recyklingowi, albo już lepiej poddać go przeróbce na paliwo w systemie MBS.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So kwi 09, 2011 12:19 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://biznes.interia.pl/news/nie-wyrzu ... ik,1621440
Cytuj:
Nie wyrzucaj energii na śmietnik!
Sobota, 9 kwietnia (06:00)
Dzięki wynalezionej przez Amerykanów maszynie, niepozorny i nikomu niepotrzebny śmieć może stać się źródłem energii.

W potocznym rozumieniu śmieć to rzecz nietrwała i niepotrzebna, której właściwym miejscem jest śmietnik. Recykling znaczenia odpadków w życiu człowieka rozpoczęli w sztuce dadaiści. Od tamtego czasu śmieć zagościł w muzeach, stał się przedmiotem nauki i teorii, a także wyznacznikiem nowych subkultur. Teraz, dzięki takim wynalazkom jak GEM, śmietnik może stać się źródłem energii.

Ziemię zamieszkuje niemal 7 mld ludzi. Większość z nas codziennie kupuje, konsumuje, a potem wyrzuca na śmietnik to, co już mu się nie przyda, co uważa za rzecz zbędną. Ilość śmieci nieustannie rośnie, rosną też koszty ich utylizacji.
Średnie roczne koszty unieszkodliwiania odpadów w USA przez większe instytucje, takie jak uniwersytety, szpitale czy biurowce to około 200 tysięcy dolarów. Co więcej, latem zeszłego roku magazyn "New Scientist" donosił, że mimo zużywania 16 proc. energii w Stanach Zjednoczonych na produkcję żywności, 25 proc. pożywienia nie trafia na stoły, ale do śmietnika. Rachuby naukowców oparte na statystykach wyrzucania jedzenia w latach 90. wykazały, że amerykańskie marnotrawstwo sięga 2150 bilionów kilodżuli, a to oznacza, że corocznie za oceanem w kubłach na śmieci ląduje energia większa, niż rezerwy paliwowe tego największego ze współczesnych supermocarstw.
Gdy uświadomimy sobie, że odpadki żywnościowe to tylko jeden z rodzajów możliwych cywilizacyjnych odrzutów, a spośród nich jedynie metal i szkło nie posiadają żadnej energetycznej zawartości, uzyskamy pełen obraz niegospodarności ludzkości.

Naprzeciw temu problemowi stara się wyjść amerykańska firma IST Energy, producent GEM - maszyny odzyskującej energię wyrzuconą przez nas do kosza.
Green Energy Machine swoim wyglądem nie różni się od zwykłego kontenera na śmieci, ale zamiast ukrywać je przed naszymi oczami, przetwarza odpadki na elektryczność i ciepło, używając w tym celu tzw. czystej technologii.

- Zazwyczaj, gdy mówimy ludziom, czym się zajmujemy, wszyscy reagują zdziwieniem twierdząc, że to niemożliwe! - mówi Stu Haber, dyrektor generalny IST Energy.

Jednak fakty przemawiają same za siebie. Maszyna jest w stanie przerobić na energię 95 proc. wszystkich odpadków, zamieniając pozostałą resztę w garść popiołu. Przy dziennych odpadach równych 3 tonom, zajmujący trzy miejsca parkingowe GEM jest w stanie za pomocą wytworzonej ze śmieci energii ogrzać budynek o powierzchni 200 tys. mkw., mieszczący nawet do pięciuset pracowników. A wszystko to dzięki zastąpieniu popularnie używanego w utylizacji spalania przez proces zgazowania, czyli zamiany biomasy w paliwo gazowe, możliwe do ponownego użycia.
Ostatnio wynalazkiem zainteresowała się amerykańska armia, zamawiając GEM do bazy Sił Powietrznych Edwards w Południowej Kalifornii. Po nieudanym eksperymencie z zastosowaniem generatorów wykorzystujących alternatywne źródła energii w Iraku, w celu zaoszczędzenia na transporcie ropy naftowej, rząd amerykański liczy na nadrobienie strat dzięki przetwórstwu odpadków na energię elektryczną.
Jeżeli GEM spełni nadzieje decydentów z Waszyngtonu, jego kariera będzie przesądzona, a amerykański sen znajdzie swoje nowe oblicze, uwalniając życiodajną energię zaklętą w niepozornym i nikomu niepotrzebnym śmieciu.


Michał Mądracki

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 11, 2011 7:31 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Śr maja 13, 2009 6:52
Posty: 658
Lokalizacja: Grochów,Gocławek, Szaserów
http://www.youtube.com/watch?v=PSx1lERHW-k

_________________
Inżynier to pewien stan umysłu,a nie tytuł.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn kwi 11, 2011 9:15 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 17, 2008 21:55
Posty: 2010
Lokalizacja: Śródmieście, trzecie piętro
http://opakowania.com.pl/Wiadomości/Benzyna-i-olej-napędowy-z-kubków-po-jogurtach-26853.html
Pomysł Polaka sprzed paru lat. O ile pamiętam, zmieniono przepisy i przestało się opłacać.

_________________
We made it idiotproof. They grow better idiots.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: N kwi 17, 2011 10:06 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
http://www.rp.pl/artykul/644046_Smieci- ... wedow.html

Anna Nowacka-Issakson napisał(a):
Śmieci poruszają Szwedów
17-04-2011, ostatnia aktualizacja 17-04-2011 00:01
Są w tym kraju przedmiotem debat, eksperymentów i pomiarów. Nawet się je importuje

Do 2006 roku zatrudniano w Szwecji dwudziestu pięciu szpiegów śmieciowych. Fakt ten pokazuje, z jaką powagą podchodzi się tu do tego zagadnienia. Byli to emerytowani policjanci, którzy kontrolowali, czy w wyznaczonych stacjach sortowania z kontenerami na określone odpady, ludzie nie wyrzucają niedozwolonych opakowań czy przedmiotów.

Śmieciowy szpieg zdemaskował np. starszą panią w Skara, która w punkcie selekcji śmiała zostawić patelnię obok zbiornika na metale. Szwedkę uniewinniono na rozprawie sądowej. Musiała jednak zapłacić 100 koron mandatu.

Moralność śmieciowa

Szwedzi są dobrze obeznani z imperatywem selekcji odpadów. Idąc wyrzucić śmieci z zawiązaną torbą, w której odznacza się np. szklany słoik, można liczyć na to że sąsiad zwróci uwagę. „Nie posortowałaś śmieci?" Osoby, które odmawiają selekcji, traktuje się jak społecznie i kulturowo niedorozwinięte. Kiedyś nawet oburzony mieszkaniec Skanör zaproponował, by odebrać prawo głosu temu, kto nie sortuje śmieci. Profesor etnologii z uniwersytetu w Lund, Lynn Akesson w publikacji „Zrównoważone wartości", wydanej dla fundacji Banku Narodowego (Riksbankens Jubileumsfonds Arsbok 2008), analizuje czy w kraju dba się moralność śmieciową mieszkańców i o ich uświadomienie, jak mają obchodzić się z odpadami.

Pozytywne nastawienie do selekcji to efekt wielu pomysłowych akcji informacyjnych. W kampanii z 2007 r. „W przyszłym życiu" przedstawiono cierpienie spersonifikowanych przedmiotów wyrzucanych do śmieci, które „z czegoś bezwartościowego mogły przeobrazić się w coś wartościowego" - pisze Ākesson w eseju „Wartość rzeczy bezwartościowych i porządek śmieci". Stary telewizor chciał stać się puszką do konserw, a używane buty chciały być spalone w celu przekazania energii cieplnej. Nawet maleńka torebka do herbaty miała ochotę być czymś wielkim. W kampanii sprzed jedenastu laty „Jeden śmieć dziennie" zachęcano mieszkańców by wyrzucali do kosza czy kontenera oprócz własnych śmieci także opakowania wyrzucone przez kogoś innego. W szkołach, by uświadomić rangę sortowania, urządza się uczniom zwiedzanie oczyszczalni ścieków.

Wymagania by Szwedzi stanęli na wysokości zadania w sprawie recyklingu ciągle rosną. Świadczy o tym nowo powstająca ekologiczna dzielnica z 10 tysiącami mieszkań w Norra Djurgarden w Sztokholmie. Od jej mieszkańców oczekuje się, że zapiszą się do szkółki uczącej, jak „jeść zielono" oraz jak mierzyć codziennie ilość wody i śmieci, by zredukować zużycie obu.

Śmieci to też obiekt eksperymentów dla ekofanów. Pewien Szwed badający je postanowił zmniejszyć ilość odpadów z gospodarstwa gromadząc je najpierw w domu w piwnicy zamiast wyrzucać na śmietnik. Chciał mieć nad nimi kontrolę mierząc ich ilość. Do czasu. Kiedy zaczęły niemiłosiernie cuchnąć poddał się w końcu i wyrzucił.

Czasami w tzw. terminalach sortowania urządza się miniszkolenia dla osób nie orientujących się w sprawach śmieci. – Istnieją wyjątki, którym musimy pokazać, jak nie mylić się w segregowaniu odpadów – mówi pracownik terminalu Tory Johansson. Pytania, które gnębią niepewnych to np. jak wyrzucać odpady z różnych materiałów np. puszkę z zasuszoną farbą, deskę z gwoździami i gdzie zostawić kanister z resztkami benzyny.

Właściwa selekcja to nie bagatela. Każdy Szwed odzyskuje ponad 236 kg odpadów rocznie. Ze spalarni śmieci w kraju pochodzi 20% produkowanego w kraju ciepła. To przekłada się na ogrzewanie 820 tysięcy willi. Produkcja energii elektrycznej odpowiada potrzebom 275 tysięcy willi. Oznacza to 0,6 procent całkowitej produkcji tego rodzaju energii. To mniej więcej tyle, ile uzyskuje się energii z farm wiatrowych.

Szwedzkich śmieci nie wystarcza jednak na potrzeby wszystkich spalarni śmieci w kraju. W ubiegłym roku sprowadzono ich aż 600 tysięcy ton zza granicy. Większość importowano z Norwegii.

Szwecja eksportuje też śmieci. W 2008 r. wywieziono ich stąd 362 tysiące ton. Były to m.in. odpady ze spalarni śmieci, a także złom, baterie, elektroniczne urządzenia, stare lodówki i zamrażarki. Ze Szwecji eksportuje się także nielegalnie np. auta ze złomu do Afryki i Azji.

Śmieci na wystawie

Ostatnio śmieciom poświęcono ekspozycję w sztokholmskim Muzeum Nordyckim. – Śmieci nas wszystkich poruszają i z tego względu jest rzeczą naturalną, że aranżujemy taką ekspozycję – mówi „Rz" intendent z Muzeum Nordyckiego, Maria Perers - Śmieci budzą uczucia nostalgii, niepewności, niechęci i obrzydzenia. Nasze motto to „Poznaj siebie samego". Dzięki ekspozycji możemy sobie uzmysłowić nasze relacje ze śmieciami. Np. jak traumatycznym przeżyciem staje się dla nas pozbycie się starego nożyka babci do sera. By rozstanie z przedmiotem, który ma dla nas sentymentalną wartość nie było zbyt brutalne, zabieramy go do letniego domku albo do garażu. Dopiero po wieloletniej kwarantannie ostatecznie decydujemy się na wyrzucenie go.

Według pierwotnych planów na wystawie miała znaleźć się konstrukcja z różnymi smrodami. – Chcieliśmy, by odwiedzający mogli rozpoznawać zapachy poszczególnych rozkładających się resztek np. jajka czy kawy według specyficznego smrodu – opowiada „Rz" producent ekspozycji w Muzeum Nordyckim, Lena Landerberg - Zrezygnowaliśmy jednak. Resztki jedzenia mogłyby bowiem przyciągnąć do muzeum szczury i myszy. Próbowano zatem innych rozwiązań. Okazało się, że wyprodukowanie zapachów śmieci chemicznie było za drogie. Muzeum zamówiło zatem z Niemiec kartki ze zdrapką z zapachem „garbage".

Wystawa ma budzić też refleksje, co to znaczy, gdy wyrzucony do śmieci przedmiot, staje się czymś użytecznym dla osoby, która go znajdzie w kontenerze.

Ekspozycja zwraca uwagę, że kiedyś prawie nic nie przeznaczano na śmietnik. Dlatego 100 lat temu jedna osoba wyrzucała ok. 30 kg odpadów. Teraz na głowę Szweda przypada ich pół tony rocznie. Na wystawie są też nieoczekiwane eksponaty, trzy podpaski. Kiedyś podpaski się szyło ze starych prześcieradeł lub koszul i wypełniało szmatami lub mchem. Użytych podpasek nie wyrzucano. Gotowało się je, suszyło z daleka od oczu osób niepożądanych i używało ponownie – mówi Landerberg.

Podobnie postępowano z garderobą. Kiedy się już wytarła i zostawały same strzępy, stawała się materiałem izolacyjnym. Na ekspozycji pokazano mocno przetarte spodnie, którymi uszczelniono drewniane ściany chatki. Do lat 50. XX wieku w Szwecji wiele materiałów używano ponownie. – mówi „Rz" Lynn Ākesson, etnolog. - Szybko rosnąca konsumpcja stworzyła problem z odpadami z gospodarstw. Jednak wówczas toksyn z przemysłu prawie wcale nie recyklinowano, tylko zakopywano je w ziemi lub zatapiano – komentuje.

Zdaniem Lynn Ākesson, jest prawdopodobne, że w przyszłości recykling może mieć podobny zakres do tego sprzed lat 50. Nie z tych samych powodów, np. braku pieniędzy, tylko z powodu braku czystej wody i naturalnych surowców np. metali – ocenia.

Czy góry śmieci będą w Szwecji rosły? – pytam. – Z wysypisk śmieci niewiele pozostało (śmieci stanowią tam ok. jeden procent) - podkreśla etnolog - Dziś wywozi się tam głównie popiół. Śmieci, których nie wykorzystano w inny sposób używa się do produkcji energii, która powstaje w wyniku spalania, w produkcji biogazu lub w wyniku procesu fermentacji.

– Wierzę w ludzką inwencję. Będziemy używać śmieci na wiele sposobów, których jeszcze nie znamy - dodaje Ākesson. – Wiele wynalazków opiera się na nich jako na surowcu. Tak długo jednak, jak rośnie konsumpcja, będzie rosła też produkcja śmieci. To wyzwanie.

Lampy z pasków, koce z butelek

Znaczne dokonania dla recyklingu mają w Szwecji designerzy. Tworzą lampy z pasków odzyskanych z używanych butelek z politereftalanu etylenu, a nawet meble z kompozytu z przetwarzanych materiałów. To modne zjawisko. Myślenie ekologiczne spowodowało, że niechęć wobec używanych ubrań zanikła, a one zyskały inne znaczenie. Pokazy kolekcji z second handów przetworzonych na unikalną garderobę przyciągają tłumy. Znana kreatorka polskiego pochodzenia, Bea Szenfeld, demonstrowała swoją kolekcję w prestiżowym Kulturen w Lund i na pokazach mody w Sztokholmie. Studenci z Konstfacku, wyższej szkoły designerskiej wykorzystali nawet zmechacenia z ubrań, zbierali je z filtra w pralce i zaprojektowali z nich sweter.

Inne formy przeróbek i uszlachetnień to np. bluzy typu polar czy koce z plastikowych butelek i kawałki gumy ze starych opon, które utylizuje się przy budowie dróg.

Pomysłów jest wiele, by ze złomu i ohydnych odpadów stworzyć coś pożytecznego. Inspirują one artystów. Finka Tuula Närhinen wykonała z rzeczy znalezionych na plażach fantazyjne plastikowe twory. To jej komentarz do gór plastiku dryfujących w morzach i oceanach bez perspektyw na to, że ulegną rozkładowi.

Z kolei Lars Nilsson codziennie zbierał opakowania i butelki po piwie. Po miesiącu gromadzenia wysłał wory ze śmieciami do Nowego Jorku, gdzie kontynuował zbieranie. To co potem z nich nie zgniło, pokazał w instalacji „jakie się po sobie zostawia ślady". Nilsson wystawił śmiecie w transparentnych plastikowych sześcianach. Kolorowe opakowania stworzyły skojarzenia z popartem.

Śmiecie uzyskały też nobilitację na letnich festiwalach w kraju, które są udręką służb miejskich. Na festiwalu w Malmö wielki podziw wzbudził pies Bossan, który potrafił sortować 18 rodzajów śmieci.

Rzeczpospolita

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pn mar 19, 2012 12:25 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Cz mar 15, 2012 12:53
Posty: 3
dobrze że takie tematy równiez sa poruszane


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL