Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr kwi 04, 2007 11:04 
Offline
Moderator

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 13:56
Posty: 104
Lokalizacja: z grodu stołecznego
Ciekawy artykuł o aluminiowych puszkach, które odchodzą do lamusa (sympatyków recyklingu oświecę - że, bynjamniej nie dlatego że wzrasta poziom świadomości pijących) ze względu na wysokie ceny aluminium a zyskają na tym "polskie" huty szkła, zwięszając rentowość produkcji jak i ich liczbę. Oby były to butelki zwrotne:)

pozdr

Czajnik


http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wyd ... _a_15.html

Wielkie szklane fuzje


Brytyjski Rexam, jeden z największych producentów opakowań na świecie, sprzedał za 660 milionów euro wszystkie swoje europejskie huty szkła irlandzkiej grupie Ardagh Glass. Transakcja ta całkowicie przemodeluje polski rynek szkła butelkowego


Irlandczycy mieli dotychczas w Polsce tylko jedną hutę w wielkopolskim Ujściu. Teraz, dzięki transakcji z Rexam, wzbogacą się o dwie kolejne, w Gostyniu i Wyszkowie. Zwłaszcza Wyszków jest dla Ardagh ważnym nabytkiem. Przez ostatnich kilka lat huta ta była bezpośrednim konkurentem fabryki w Ujściu.


Konkurencja coraz silniejsza

Oba zakłady, produkując kolorowe butelki, zabiegały o tych samych klientów. Producenci piwa wygrywali na tej rywalizacji, zmuszając huty do sprzedaży butelek po coraz niższych cenach. W efekcie, mimo olbrzymiej produkcji, firmy przez lata balansowały na granicy rentowności. Transakcja, która musi jeszcze zostać zaakceptowana przez urząd antymonopolowy, powinna zakończyć tę rywalizację.

Dotychczas niekwestionowanym liderem na naszym rynku szkła butelkowego był amerykański gigant Owens Illinois Polska.Dzięki dwóm hutom w Antoninku i Jarosławiu Owens posiadał około 40 procent tego rynku. Po około 20 procent mieli Ardagh, Rexam oraz posiadająca dwie huty w Polsce i jedną na Litwie Warta Glass Group. Jednak Warta koncentruje się głównie na produkcji butelek białych przeznaczonych do wódek.

Swoje miejsce na rynku próbuje też znaleźć kolejny gracz. Przed dwoma laty krakowska spółka Can-Pack za 14 milionów złotych kupiła upadającą hutę w Orzeszu. Ta transakcja wzbudziła wówczas zdziwienie, bo inni potencjalni nabywcy hutę wyceniali na niewiele więcej niż milion złotych. Jednak Can-Pack, specjalizujący się dotychczas w produkcji puszek aluminiowych, uznał, że położenie Orzesza w pobliżu śląskich i małopolskich browarów warte jest zainwestowanych pieniędzy.


Butelki zyskują popularność

Oba przejęcia, te dokonane przez Can-Pack oraz przez irlandzki Ardagh, zbiegły się z olbrzymim wzrostem zapotrzebowania na butelki. Analitycy oceniają, że spożycie piwa rośnie w Polsce średnio o 5 procent, a galopujące ceny aluminium sprawiły, że produkcja puszek staje się powoli nieopłacalna. Obecnie w Polsce 40 procent produkowanego piwa rozlewa się do puszek, ale prognozy mówią, że udział ten będzie się zmniejszał na rzecz butelek. To właśnie o tę część rynku konkurować będą polskie huty szkła. Tym też należy tłumaczyć zakup dokonany przez grupę Ardagh.

Brytyjski Rexam sprzedał Irlandczykom łącznie trzynaście hut. Oprócz dwóch polskich, grupa ta pozbyła się fabryk w Niemczech, Danii, Holandii i Szwecji. Ardagh będzie teraz posiadał 22 huty w siedmiu państwach. - Dzięki temu zakupowi podwoi się wielkość naszej grupy, a posiadając około 18 procent rynku, staniemy się trzecim w Europie producentem szkła butelkowego - powiedział prezes irlandzkiej grupy Paul Coulson.

TADEUSZ BRZOZOWSKI


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL