Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz mar 08, 2007 21:21 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 20:51
Posty: 3
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
Witam, udało mi się Was znaleźć, przy okazji obrony doliny Rospudy. Od razu się przyznam, że mam trochę fioła na punkcie walki z zaśmiecaniem otoczenia. Do tej pory od moich proekologicznych zachowań "ucierpieli" tylko moi bliscy i znajomi ale kiedy rozglądam się wokół zaczynam odczuwać coraz większą bezradność i bezsens mojego uporu. Podam przykład z mojego podwórka. Mam działkę nad Narwią (woj. maz.), w letniskowej okolicy. Jeszcze 3 lata temu przy głównej drodze stały 2 duże kontenery na śmieci. Fakt - w niedzielę wieczorem otoczenie tych kontenerów wyglądało koszmarnie. W trosce o czystość wójt usunął kontenery. Jakiś czas funkcjonowało odbieranie śmieci w specjalnie oznaczonych plastikowych workach (sprzedawanych po wygórowanych cenach) sprzed działek w poniedziałki (sic) rano. Często zdarzało się, że w nocy worki były rozrywane przez zwierzęta i śmieci walały się po okolicy. W trosce o czystość wójt zrezygnował z tej formy odbierania śmieci. Teraz jestem zmuszana do podpisania odrębnej umowy na odbiór śmieci. Niestety, nikt nie chce odbierać 10l śmieci w niedzielę wieczorem. Co robić, wożę do Warszawy, jadąc drogą udekorowaną licznymi workami ze śmieciami. A wszystko to pod hasłem "Dbajmy o czystość i porządek, to nasza wspólna sprawa" - takimi słowami zakończył wójt list do mnie grożąc mi strasznymi sankcjami jeśli umowy nie podpiszę.
Przepraszam za przydługi post i pozostawiam pod rozwagę
:)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 09, 2007 9:56 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
paniusia6061 napisał(a):
Teraz jestem zmuszana do podpisania odrębnej umowy na odbiór śmieci. Niestety, nikt nie chce odbierać 10l śmieci w niedzielę wieczorem. Co robić


Tak na szybko przychodzi mi do głowy jedna rada.
Można spróbować podpisać z firmą wywozową umowę na rzadszy odbiór śmieci (np. raz w miesiącu) i ustawić na działce nieduży pojemnik, w którym odpady będą sukcesywnie gromadzone. Niektóre firmy wywozowe 'wypożyczają' takie pojemniki bezpłatnie lub za niewielką kaucją. Są one szczelne i zabezpieczone przed dostępem zwierząt, dzięki czemu nie ma ryzyka, że śmieci będą 'rozwlekane'...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt mar 09, 2007 18:44 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Cz mar 08, 2007 20:51
Posty: 3
Lokalizacja: Warszawa, Bielany
dzięki, myślałam o tym i jakoś dam sobie radę, ale napewno nie dadzą sobie rady okoliczne lasy i łąki. I właśnie to mnie gnębi. Tak myślę (zresztą i Ty chyba o tym pisałaś na forum), że mamy bardzo złe prawo, które pozwala na takie postępowanie władz gminy. Przyznam, że nie wiem jak są te sprawy rozwiązywane w innych państwach, ale u nas społeczeństwo jest jeszcze mało proekologiczne i przerzucenie na pojedynczych obywateli troski o czystość tak się kończy. Tym bardziej, że tam mieszkają jeszcze stali mieszkańcy, dla których wywiezienie zbędnych, gabarytowych odpadów (za to trzeba płacić dodatkowo) do lasu nie stanowi problemu moralnego i etycznego. Coś trzeba zrobić z prawem. Czy jakieś organizacje ekologiczne mają wpływ na tworzenie prawa w naszym pięknym kraju?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn mar 12, 2007 15:15 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
Z tego co wiem, na zachodzie funkcjonuje tzw. 'podatek śmieciowy'. Wszyscy mieszkancy płacą określoną kwotę, a za tak zgromadzone pieniądze organizowana jest zbiórka odpadów, sprzątanie nielegalnych wysypisk itp.
W Polsce były projekty wprowadzenia podobnego systemu, zakończyły się jednak fiaskiem. Sprzeciw argumentowano tym, że wprowadzenie takich zapisów w Polskich warunkach będzie bardzo korupcjogenne. Trudno będzie bowiem kontrolować wszystkie gminy, na jakich zasadach i z kim podpisują umowy na wywóz śmieci. Były też inne zarzuty.
Ostatecznie pozostawiono gminom wolną rękę - mogą zrobić referendum i zapytać mieszkańców, czy chcieliby taki podatek płacić.
Przy okazji ostatnich wyborów samorządowych referendum takie przeprowadzone zostało m.in. w podwarszawskim Legionowie, gdzie problem śmieci w lasach jest ogromny. Szczerze mówiąc nigdzie do tej pory nie widziałam równie zaśmieconego lasu, jak tam. Gmina zachwalała, że dzięki podatkowi, lasy będą czyste, przekonali więc mieszkańców i ci zgodzili się na dodatkowe opłaty.
Efektów na razie jeszcze nie widać, ale liczę na to że niedługo zaczną się wiosenne porządki, a obietnice nie okażą się kiełbasą wyborczą...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL