Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz wrz 25, 2008 14:47 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn lip 09, 2007 14:29
Posty: 116
Lokalizacja: Warszawa, Praga Północ
Konsultacje społeczne Aktualizacji Planu Gospodarki Odpadami dla m.st. Warszawy

Ekologiczne konsultacje - wyraź swoją opinię

Od 1 do 21 października będą trwały w Warszawie konsultacje społeczne dotyczące projektu planu rozwoju i modernizacji systemu gospodarki odpadami w Warszawie na lata 2008-2015 organizowane przez Centrum Komunikacji Społecznej wraz z Biurem Ochrony Środowiska. Każdy z mieszkańców stolicy może mieć wpływ na jego finalny kształt.
Ilość odpadów komunalnych z terenu Warszawy systematycznie wzrasta. W 2005 roku wytwarzaliśmy ponad 677 tys. ton śmieci, w 2007 roku o prawie 100 tys. ton więcej, a w tym roku wyprodukujemy blisko 821 tys. ton. Oznacza to, że przeciętny warszawiak wytworzy 458 kg różnego rodzaju śmieci. W kolejnych latach będzie ich coraz więcej aż do 491 kg w 2015 roku. Dlatego niezbędne jest rozbudowanie systemu selektywnej zbiórki z jednoczesnym zmniejszeniem ilości odpadów kierowanych na składowiska oraz zwiększenie możliwości ich przetwarzania. Tymczasem dzisiaj zbieramy selektywnie zaledwie 4% odpadów surowcowych. Co prawda wskaźnik ten systematycznie wzrasta, jednak wciąż jest bardzo mały. Około 70% wszystkich odpadów komunalnych trafia na składowiska.

Od 2005 roku obowiązuje w Warszawie „Plan Gospodarki Odpadami”. Zgodnie z przepisami, w bieżącym roku, jest przygotowywana jego aktualizacja na lata 2008-2011 z uwzględnieniem lat 2012-2015. Zanim jednak wejdzie ona w życie, każdy mieszkaniec Warszawy ma prawo wyrazić swoją opinię na temat projektu, jak również zgłosić do niego swoje uwagi.

Pełny tekst nowego planu gospodarki odpadami dla m.st. Warszawy będzie dostępny dla każdego zainteresowanego w Biurze Ochrony Środowiska przy placu Starynkiewicza 7/9 od 1 do 21 października br. w godzinach 9-15. Dokument będzie można również ściągnąć ze strony internetowej www.um.warszawa.pl .

Wszystkie uwagi i wnioski dotyczące planu będzie można zgłaszać od 1 do 21 października w Biurze Ochrony Środowiska lub drogą mailową, wysyłając wiadomość na adres: jdembinska@um.warszawa.pl . Należy pamiętać, że każdy wniosek musi zawierać imię i nazwisko lub nazwę w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych.
Urząd Miasta organizuje otwarte spotkania konsultacyjne poświęcone prezentacji „Planu Gospodarki Odpadami dla m.st. Warszawy na lata 2008-2012 z uwzględnieniem lat 2012-2015”, które odbędą się w dniach 1 i 14 października br. o godz. 17.00 w Sali Koncertowej na VI piętrze Pałacu Kultury i Nauki. W trakcie tych spotkań w 16.00-20.00 wyłożony będzie do wglądu projekt Planu Gospodarki Odpadami.

Wszelkie zgłoszone uwagi i wnioski zostaną rozpatrzone przez Urząd m.st Warszawy i rozważone przy ostatecznym opracowywaniu dokumentu. Warto zatem zapoznać się z projektem i wyrazić swoją opinię na jego temat. W konsekwencji każdy z nas może mieć swój udział w bardzo ważnych dla stolicy sprawach.

Szczegóły na: http://bip.warszawa.pl/Menu_podmiotowe/ ... je+PGO.htm

Pozdrawiam, Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pt paź 03, 2008 14:02 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Pn lip 09, 2007 14:29
Posty: 116
Lokalizacja: Warszawa, Praga Północ
Jakby ktoś był ciekawy, to projekt jest już do ściągnięcia ze strony www.um.warszawa.pl/v_syrenka/new/index. ... 6935&kat=3
Ponad 200 stron plus załącznik - ja nie przebrnęłam :wink:

_________________
Pozdrawiam, Karolina


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Wt paź 07, 2008 21:47 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
No tak, plan jest obszerny ale duża część to lanie wody.

Mi jak na razie wystarczyło przeczytać strony 186-189, czyli rozdział pt WNIOSKI Z PROGNOZY ODDZIAŁYWANIA PROJEKTU PLANU NA ŚRODOWISKO, żeby poznać ogólną politykę miasta.
Polecam uwadze poniższy fragment.

Na terenie Warszawy, w myśl zapisów „Planu Gospodarki Odpadami dla m. st. Warszawa na lata
2008-2011 z uwzględnieniem lat 2012 - 2015” planowane są następujące działania związane
z instalacjami do odzysku/ unieszkodliwiania odpadów:
1. modernizacja instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów stałych (ZUSOK);
2. przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie działań mających na celu budowę drugiego
zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych wraz z odzyskiem energii
(ZWEOK);
3. modernizacja ZUOK „Radiowo”;
4. budowa instalacji do przerobu odpadów pochodzących z remontów i rozbiórki;
5. przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie działań mających na celu budowę
składowiska odpadów innych niŜ niebezpieczne i obojętne.


Aż się odechciewa czytać resztę, ale trochę jeszcze się pomęczę ;)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re:
PostNapisane: Cz paź 09, 2008 12:34 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 16:03
Posty: 487
Lokalizacja: Bielany
Karolina napisał(a):
Ponad 200 stron plus załącznik - ja nie przebrnęłam :wink:

Fakt, nie da się tego przeczytać na trzeźwo, ale nieźle działa jako środek nasenny do poduszki, co sam na sobie wczoraj sprawdziłem ;-)
Zgodzę się z Melanią, że istotna treść występuje hen daleko, mniej więcej od rozdz. 7. Ale nie udało mi się znaleźć jasno i precyzyjnie określonych celów i metod ich osiągania. A zwłaszcza analizy ryzyka i trudności, o które ciągle rozbijają się dobre chęci.

Ciekawe, czy ten morderczy wstęp ma celowo zniechęcać do dalszej lektury i wyłowienia termicznego unieszkodliwiania, czy to efekty bezsensownej edukacji i polonistów zadających „wypracowania na 3 strony” oraz powszechnego przekonania, że głównym kryterium oceny tekstu jest jego objętość.

Tomisko przypomina pod tym względem niedawną Strategię Transportową W-wy, a w podobieństwie do rocznika statystycznego bije ją na głowę. „Pisanie na wagę” to charakterystyczne (niestety) podejście w takich opracowaniach na zamówienie: nawrzucać maksimum zbędnych informacji – byle więcej. Jak ich brakuje – to można to i owo powtórzyć, dosypać redundancji, tautologii, pleonazmu i peryfrazy.

Najpierw to, co mnie też zaniepokoiło:

Wybór technologii termicznego unieszkodliwiania odpadów jako wiodącej, zapewnia prawie całkowite zagospodarowanie odpadów i zminimalizowanie ilości odpadów przeznaczonych do składowania wraz z produkcją znacznych ilości energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby mieszkańców.

Ale tuż obok (!), w akapicie wyżej piszą

Wykonawca Studium wskazał, że najbardziej racjonalny, zgodny z wytycznymi Kpgo 2010 jest wybór opcji zakładającej rozwój selektywnego zbierania odpadów i ich odzysku oraz unieszkodliwiania pozostałej ilości zmieszanych odpadów komunalnych w instalacji termicznego unieszkodliwiania odpadów z odzyskiem energii.

Rozbawiła mnie argumentacja, że spalarnia redukuje efekt cieplarniany. Jak? Bo nie trzeba wozić odpadów na składowiska :-)
ZUSOK, będzie przetwarzał w roku 2012 około 36 % zmieszanych odpadów komunalnych i 33 % odpadów surowcowych(…). Pozwoli to na zmniejszenie ilości transportowanych odpadów na składowiska oraz zmniejszy istotnie emisję spalin do atmosfery (efekt cieplarniany), z tytułu ich transportu.

I jeszcze parę przykładów szczególnie błyskotliwych i treściwych stwierdzeń:

Warszawa położona jest nad środkowym biegiem Wisły, na średniej wysokości 100 m n.p.m., na 52°13΄ szerokości geograficznej północnej i 21°02΄ długości geograficznej wschodniej. [prawda, że to kluczowe dla planu?]

System gospodarowania odpadami medycznymi i weterynaryjnymi na terenie m.st. Warszawy jest częścią
[no, kto zgadnie czego?] funkcjonującego systemu gospodarowania odpadami na terenie miasta.

Monitoring gospodarki odpadami polegał będzie na działaniach organizacyjno – kontrolnych.
[a działania organizacyjno – kontrolne zapewne na monitoringu...]

Głównym kierunkiem działań gospodarki odpadami w Warszawie będzie zintensyfikowanie działań organizacyjnych i inwestycyjnych umożliwiających maksymalny, możliwy do osiągnięcia stopień odzysku wytwarzanych odpadów.

„Plan Gospodarki Odpadami dla m. st. Warszawy na lata 2008-2011 z uwzględnieniem lat 2012 – 2015” wpłynie pozytywnie na obszary NARTURA 2000
[tak właśnie napisane], w związku z planowanym działaniem mającym na celu poprawę stanu środowiska.

Kiedy się zobaczy to dzieło z bliska, jakże groteskowe stają się tysiące ulotek w tramwajach i autobusach zachęcające do zapoznania się z nim. Przydadzą się na podpałkę w ZUSOKu. Typowo polska gra pozorów w oparach absurdu... Grzybobranie z nagonką... A potem usłyszymy, że wszystko było jawne, jasne i przejrzyste, nikt nie miał uwag i nikt nie protestował...

_________________
--
pzdr.

Jack


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Re:
PostNapisane: Cz paź 09, 2008 22:17 
Offline
Stały Bywalec

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 10:29
Posty: 159
Lokalizacja: Warszawa, Legionowo
jack napisał(a):
A potem usłyszymy, że wszystko było jawne, jasne i przejrzyste, nikt nie miał uwag i nikt nie protestował...


No i właśnie tu rodzi się pytanie - składać uwagi, czy nie składać?
Nie złożymy, to będzie że nie było uwag.
Złożymy, to będzie że były wielkie konsultacje i uwagi, ale wątpliwości były mało istotne i zostały wyjaśnione (bo pewnie otrzymamy jakąś odpowiedź), więc wszystko jest cacy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Cz paź 09, 2008 22:49 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Cz paź 09, 2008 22:42
Posty: 1
Nie ukrywam, że nie mam czasu na przeczytanie tego dokumentu, natomiast chętnie wezmę udział w konsultacjach. Jeżeli zatem ktoś ma konstruktywne uwagi, to proszę o stosowną podpowiedź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 17, 2008 10:46 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): Pt paź 17, 2008 10:41
Posty: 1
Witam,
ja na konsultacjach w PKiN byłam, wniosek złożyłam.
A żeby urzędnicy nie zmietli go pod dywan niniejszym upubliczniam:

Wniosek: Wprowadzić podział odpadów na dwie frakcje – suchą i mokrą.

Wnioskujemy odstąpienie od segregacji odpadów komunalnych we wprowadzanej od kilku lat i zakładanej w projekcie Planu formie. Zasada sortowania śmieci u źródeł ich powstawania i gromadzenie w odpowiednio oznakowanych kontenerach osobno odpadów surowcowych: szkła, tworzyw sztucznych, papieru oraz pozostałych odpadów zmieszanych naszym zdaniem jest nieefektywna, kosztowna i nie rozwiązuje wielu problemów.
Nieefektywna ponieważ, zwłaszcza w osiedlach z przewagą zabudowy wielorodzinnej, śmieci segregowane są niedokładnie. Przyczyn tego jest wiele: brak odpowiednich bodźców ekonomicznych, niski poziom edukacji skutkujący kierowaniem poszczególnych odpadów do niewłaściwych kontenerów. Nieefektywny, kosztowny, a w praktyce często niemożliwy do zrealizowania, jest transport tak posegregowanych odpadów. W efekcie odpady lepiej lub gorzej posegregowane przez mieszkańców trafiają razem do jednej śmieciarki. Jeśli nawet trafią do sortowni, a nie bezpośrednio na wysypisko odpadów zmieszanych, to wymagają ponownie nakładu pracy do wyseparowania z nich odpadów nadających się do recyklingu surowcowego. Mieszkańcy obserwując jak marnotrawiony jest ich wysiłek włożony w segregację odpadów ulegają swoistej demoralizacji i w jej wyniku coraz gorzej przykładają się do właściwego sortowania swoich odpadów.
W zastosowanym podziale nie ma miejsca na wydzielenie odpadów mokrych, kompostowalnych i tzw. Zielonych, a zbieranie ich razem z odpadami zmieszanymi powoduje znaczne pogorszenie jakości całej masy. Zmoczone, zagnite odpady zmieszane o wiele trudniej dają się sortować na liniach sortujących a skierowane do spalarni mają znacznie niższą wartość energetyczną w porównaniu do śmieci suchych.
Poczynione w projekcie planu założenie, że odpady zielone mogą być zagospodarowywane w przydomowych kompostownikach w praktyce może być realizowane jedynie w niewielkim stopniu i nie wszędzie.
Segregację odpadów komunalnych w dotychczasowej formie wnioskujemy zastąpić dzieleniem ich jedynie na dwa strumienie: na śmieci suche i mokre. Do mokrych odpadów kierowane byłyby wszystkie odpady tzw. kompostowalne, to jest kuchenne i tzw. zielone, których zawartość procentowa w całej masie odpadów komunalnych szacuje się na 30-40%.
Wprowadzenie przy tym odpowiedniego sposobu gromadzenia odpadów kuchennych w ażurowych pojemnikach domowych oraz powszechne zastosowanie systemu całkowicie biodegradowalnych, kompostowalnych worków wykonanych na przykład z folii wytwarzanej ze skrobi kukurydzianej pozwala uzyskać samoczynne zmniejszenie masy odpadów przez ich naturalne wysychanie przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu niekorzystnego i szkodliwego rozwoju drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pleśni).
Cała biomasa zbierana do biodegradowalnych worków poddana kompostowaniu pozwala uzyskać dobrej klasy, nadający się do ogrodniczego wykorzystywania humus, a przy odpowiednim wyposażeniu instalacji kompostowni może ona dodatkowo wytwarzać biogaz, który może być wykorzystywany jako surowiec energetyczny. Po przeprowadzeniu odpowiedniej kampanii informacyjnej wśród mieszkańców aglomeracji oraz przy zachowaniu minimum dyscypliny technologicznej jakość uzyskiwanego w ten sposób kompostu będzie o wiele lepsza od tego, który wytwarza się dzisiaj ze śmieci niesortowalnych i który teraz nadaje się tylko do wywiezienia na składowisko.
Pozostałe po oddzieleniu gnijących odpadów organicznych suche, a co za tym idzie, czyściejsze niż dotychczas odpady skierowane na instalacje sortujące pozwoliłyby na osiągnięcie znacznie większego niż aktualnie odzysku surowcowego. Przypuszczamy, że wielkość tak prowadzonego odzysku surowcowego może być dwa razy większa niż uzyskiwana dotychczas. Także jakość surowców pozyskanych przez wykwalifikowanych klasyfikatorów byłaby wyższa w porównaniu do efektów segregacji wykonywanej przez niewykwalifikowanych mieszkańców.
Proponowana przez nas zmiana podziału ogólnej masy śmieciowej u źródeł jej powstawania pozwoli zatem w łatwy i niskonakładowy sposób zagospodarować około 50 % ogólnej ilości wytwarzanych odpadów komunalnych bez konieczności obciążania składowisk.
Pozostałe po odsortowaniu surowców wtórnych, suche odpady o wyższej wartości energetycznej suchych śmieci według naszej koncepcji miałyby być kierowane do spalarni.

Przy położeniu nacisku na pewne działania rozwojowe i modernizacyjne, choćby w sferze produkcji nowoczesnych, na przykład biodegradowalnych opakowań oraz przy zracjonalizowaniu odzysku materiałów opakowaniowych można uzyskać dodatkowe zmniejszenie ilości takich odpadów, które można tylko spalać. Również administracja terenowa może wprowadzając odpowiednie mechanizmy systemowe lub też poprzez działania incydentalne przyczyniać się do zastępowania na przykład masowo stosowanych naczyń jednorazowych i opakowań, które już jako odpady nie nadają się do wykorzystania surowcowego i do wprowadzania na ich miejsce zamienników wykonanych z materiałów w 100%-ach kompostowalnych. Mimo, iż miasto nie jest właścicielem śmieci, to jednak jego władze decydują komu i na jakich warunkach wydają zezwolenia czy koncesje na stałe bądź okazjonalne organizowanie imprez masowych. Okazji takich imprez wliczając EURO 2012 jest wiele i można się spodziewać, że będzie ich tylko przybywać.
Po uwzględnieniu sumy możliwych działań okaże się, że ilość odpadów, których przeznaczeniem może być tylko spalarnia lub wysypisko, zmniejszy się do poziomu mieszczącego się w możliwościach przerobowych spalarni ZUSOK, jakie mają być osiągnięte po przeprowadzeniu jej modernizacji.
Tym samym zakładana w projekcie planu, jakże kosztowna i społecznie trudna do zaakceptowania budowa drugiej spalarni (dla lewobrzeżnej Warszawy) w naszym przekonaniu okaże się być całkowicie zbędną!
Oprócz wymienionych wyżej oszczędności i dodatkowych zysków przyjęcie naszego wniosku pozwoli osiągnąć szereg dodatkowych, korzyści, z których najważniejsze to:
- zmniejszenie ogólnej emisji CO2,
- zmniejszenie ogólnej masy przewozów śmieci,
- uproszczenie procedur odbioru śmieci od mieszkańców,
- ograniczenie ilości i różnorodności pojemników śmieciowych w wiatach osiedlowych,
- rozwiązanie dotychczas praktycznie nierozwiązanego problemu śmieci zielonych,
- zmniejszenie masy przerobionych odpadów (kompost III kl. uzyskiwany ze śmieci zmieszanych, pozostałości po spalaniu), które według obecnej technologii trafiają na wysypiska,
- potanienie jednostkowych kosztów odzysku surowcowego,
- uproszczenie technologii oczyszczania gazów emitowanych w procesie spalania „suchych” odpadów,
- możliwość uzyskania dodatkowych dochodów ze sprzedaży humusu i z zagospodarowania biogazu wytwarzanego w kompostowni.

Wprowadzenie wniosku do realizacji w naszym przekonaniu nie niesie większych trudności logistycznych i organizacyjnych a z uzyskaniem dla niego akceptacji społecznej też nie powinno być problemów. W drodze dyskusji i na podstawie odpowiednich analiz nie wykluczamy zastosowania pewnych rozwiązań pośrednich między wnioskowanym i „starym” systemami segregacji odpadów. Dokładnego rozważenia wymaga naszym zdaniem zwłaszcza utrzymanie funkcjonowania pewnych zorganizowanych form zbiórki makulatury.

Marek Głuszek - mieszkaniec Wawra
Ecomaster - systemy recyklingu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 17, 2008 14:56 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
W takich Niemczech nie przeszkadza sortowanie mokrych (kompost, tzw: bio) oraz suchych, czyli calej reszty, ale tez posegregowanej na papier, inne opakowania i szklo i faktyczna reszte. Do kategorii inne opakowania klasyfikuje sie bardzo latwo, bo naleza wszystkie opakowania oznaczone juz wczesniej ogolnoniemieckim znakiem "der grüne punkt". A papier i szklo to nawet dzieci od siebie rozrozniaja. Oczywiscie zawsze zostaje jeszcze pojemnik na cala reszte. Razem czesto 5 pojemnikow! W Polsce tez nie wydaje mi sie to duza filozofia do wprowadzenia, ale "nie da sie".

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt paź 17, 2008 20:09 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Faktem jest, że w Warszawie problemem jest fikcyjność sortowania odpadów. Dziś rano, słysząc brzęk szkła zdziwiłem się, że ktoś tak wcześnie wyrzuca śmiecie, a to po prostu obsługa śmieciarki przesypywała zawartość (mniejszego) pojemnika na szkło do większego na papier i plastik (przynajmniej się łudzę, że nie był to pojemnik na śmiecie ogólne -- z okna wyglądają tak samo), aby dopiero ten zabrać do śmieciarki. Dopóki tak będą traktowane sortowane śmiecie, trudno liczyć na jakieś poważniejsze traktowanie problemu przez mieszkańców.

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: So paź 18, 2008 12:17 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Ja zrobiłem u nas w "studenciaku" najprostszą rzecz. Ściągnąłem informacje ze strony naszej firmy odwożącej śmieci, w jaki sposób u nich to należy segregować - szczęściem była to dokładna informacja, bo to MPO było. Dokładnie opisali co i jak wrzucać, a czego nie wrzucać. I powiesiłem na tablicy informacyjnej bloku. Chciałem więcej - mianowicie każdemu pod drzwi podrzucić, ale to z ryza papieru by poszła i nie miałem za dużo czasu. Jakby tak każda firma zrobiła na osiedlach które obsługuje to byłoby o niebo lepiej. Moim zdaniem kasę to oni mają, ale im się nie chce nikogo o tym co i jak poinformować.

W Polsce bowiem główny problem to jest brak informacji - wszędzie gdzie zajrzę sa braki w informacji, z których wynikają właśnie takie nieposegregowe śmieci, przedłużające się procedury budowy infrastruktury, Rospudy i inne. Brak informacji jest największym wrogiem porozumienia i porządku.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 37 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL