Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn lut 05, 2007 16:33 
Offline
Początkujący

Dołączył(a): N lut 04, 2007 22:42
Posty: 1
Lokalizacja: WARSZAWA
Gazeta Wyborcza napisał(a):
Ostatni taki Pociąg - 14:35 do Pisza

Koniec "Strzały Północy". Od dzisiaj PKP z Olsztyna dojeżdża tylko do Szczytna. Kto chce jechać dalej w stronę Pisza, musi się przesiąść do autobusu

Pociąg przestaje jeździć ze względu na małą liczbę pasażerów i zły stan torów. Mimo to wczorajszy, ostatni pociąg do Pisza wyruszył z Olsztyna wypełniony prawie do ostatniego miejsca. Większość podróżnych wysiadła w Szczytnie, do końca dojechało ich około 30.

Wielu pasażerów pewnie nie wiedziałoby nawet, że to ostatni kurs, gdyby nie trzech młodych ludzi z Klubu Miłośników Kolei w Olsztynie. Okleili skład klepsydrami informującymi o tym, że to ostatni pociąg w 123-letniej historii linii ze Szczytna do Pisza. - Przez tę akcję chcemy zwrócić uwagę na zamykanie kolejnych linii kolejowych - mówi Tomasz Sokołowski, prezes klubu.

Pociąg ten pasażerowie nazywali - trochę ironicznie, a trochę pieszczotliwie - "Strzałą Północy", bo na odcinku między Szczytnem a Piszem wlókł się niemiłosiernie, jechał 30-40 km/godz. Niektórzy śmiali się nawet, że podczas jazdy można wyskoczyć na grzyby, a potem dogonić pociąg za najbliższym zakrętem. Długą podróż wynagradzały jednak widoki za oknem, bo trasa wiodła przez piękne lasy na skraju Mazurskiego Parku Krajobrazowego.

Pociąg służył głównie ludziom dojeżdżającym do szkół i do pracy, a latem był zapchany turystami, którzy ciągnęli nad Wielkie Jeziora. Jeszcze w czasie ostatnich wakacji zdarzały się sytuacje, że trzeba było doczepić dodatkowy wagon, by pomieściły się tłumy podróżnych i wycieczka z 60 rowerami. - Rowery musieliśmy przymocowywać do barierki przy lokomotywie, żeby wszystkie się zmieściły - wspomina kierownik pociągu, który przez 30 lat jeździł trasą Olsztyn - Pisz.

Jak teraz turyści dojadą do Puszczy Piskiej, a mieszkańcy Pisza do stolicy regionu czy do pracy? - Ta linia nie jest zamknięta, tylko zawieszona. Połączenie zostało wstrzymane, bo kolej nie ma pieniędzy na dotowanie nierentownej trasy. Jeśli samorząd województwa znajdzie środki na jej dofinansowanie, pociąg znowu może wyruszyć - mówi Wojciech Bukowski z Zakładu Przewozów Regionalnych w Olsztynie.

Tomasz Sokołowski: - Wystarczy kilka lat, by już nie było po czym jeździć, bo tory po prostu znikną.

W ten sposób Pisz znika z kolejowej mapy Polski. Siedem lat temu przestały jeździć pociągi na trasie z Pisza do Ełku.

_________________
http://Kolejka-Piaseczno.com


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 05, 2007 21:13 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Sugeruję kupic lokomotywkę i hulać dalej juz bez PKP - po co nam oni :-)

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Pn lut 05, 2007 21:24 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Wojtek napisał(a):
Sugeruję kupic lokomotywkę i hulać dalej juz bez PKP


Za dużo sobie nie pohulasz, bo tam jest ograniczenie do 30 km/h prawie na całej długości.

Skandalem nie jest zawieszenie przewozów, bo przy tych prędkościach to już od dawna było połączenie tylko dla miłośników i okazjonalnie turystów. Skandalem jest doprowadzenie do takiej degradacji linii kolejowej i w efekcie przeniesienie podróży na wąskie, kręte, a w zimie dodatkowo permanentnie oblodzone mazurskie drogi. Ale najwyraźniej łatwiej jest wyciąć parę tysięcy drzew przy szosach niż wymienić parę przegniłych podkładów pod torami.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: Śr lut 07, 2007 14:15 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Olku zgadzam się z tobą. Ale doktrynalnie jestem za tym, aby przynajmniej część infrastruktury kolejowej (a także drogowej) była w rękąch przywatnych, albo przynajmniej była zarządzania przez samorząd. Obecnie mamy - przynajmniej tak ja to widzę - nierównowagę w komercjalizacji zarządzania infrastrukturą, która prowadzi do dużych nierówności w finansowaniu. Popatrzmy - PKP PLK S.A. jest spółką i każdą dotację trzeba pięć razy obejrzeć, aby stwierdzić, czy to nie jest pomoc publiczna. GDDKiA jest urzędem administracji rządowej - dotacjom tu nie ma co się przyglądać.
Poza tym jeśli byłyby opłaty za kazdy rodzaj dróg szybko by się okazało, że mało komu jest po nich jeżdzić, tak jak po kolejach obecnie.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: So lut 24, 2007 22:52 
Offline
Admin

Dołączył(a): Pt gru 29, 2006 10:44
Posty: 2036
Lokalizacja: Bielany, Żoliborz, Praga Północ
Wojtek napisał(a):
Poza tym jeśli byłyby opłaty za kazdy rodzaj dróg szybko by się okazało, że mało komu jest po nich jeżdzić, tak jak po kolejach obecnie.


Oczywiście. Mnie zawsze zastanawia, dlaczego różnej maści niby liberałowie, nawołujący do prywatyzacji infrastruktury kolejowej, energetycznej, wodociągów itp., jakoś nigdy się nawet nie zająkną o prywatyzacji infrastruktury drogowej.

_________________
pozdrawiam, olek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: N lut 25, 2007 15:42 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Śr sty 03, 2007 20:18
Posty: 2049
Lokalizacja: Z Warszawy
Pewne analogie sa, ale tylko w zakresie przewozow regionalnych, dla ktorych proponowano usamorzadowienie (czy tez regionalizację). Podobnie usamorzadowiono drogi (w momencie utworzenia samorządow). Z tym, ze jakoś przeciwko drogom w samorzadach nikt nie protestowal, a przewozy regionane samorządy traktuja jak psa z kulawą nogą.

_________________
Byłem i jestem jawny, świadomy oraz chętny do współpracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL