Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Cz mar 02, 2017 23:11 
Offline
Zielony Oszołom

Dołączył(a): Pt kwi 04, 2008 11:21
Posty: 416
Lokalizacja: Laski - Warszawa
Sprawa ciągnie się już ponad półtora roku i obecnie jest na etapie procesu w Wydziale Karnym Sądu Rejonowego przeciwko dwojgu funkcjonariuszy z patrolu i ich komendantowi. W skrócie historia wygląda następująco.
We Wschowie (woj. lubuskie) w lipcu 2015 r. przechodziłem przez jezdnię z dwoma innymi osobami. Podjechał do nas radiowóz i poinformowano nas o nałożeniu mandatów po 50 zł. na osobę za przekroczenie jezdni poza przejściem dla pieszych i zarazem w odległości mniejszej, niż 100 m od niego. Dwie osoby je przyjęły, a ja odmówiłem, ponieważ odbyło się to na skrzyżowaniu pozbawionym przejścia dla pieszych. Wtedy usłyszałem, że za kilka dni, jak już opuścimy Wschowę, wszyscy trzej zostaniemy wezwani na komisariat, a to będzie kłopotliwe, skoro każdy z nas mieszka na drugim końcu Polski (Laski pod Warszawą, Łowicz, Węgrów). Potem również wszyscy trzej będziemy wzywani do sądu jako świadkowie. Szykany zapowiedziane wobec towarzyszących mi osób, moich doktorantów, były na tyle realne i dotkliwe, że postanowiłem przyjąć mandat (powtarzając, że jest bezprawny) i złożyć skargę. Tę ostatnią przesłałem do Komendy Głównej, skąd została przekazana do wojewódzkiej, a następnie do powiatowej, za każdym razem z poleceniem poinformowania o wynikach rozpatrzenia zarzutów. Odpowiedź otrzymałem od komendanta powiatowego: zarzut szykan jest bezpodstawny, bo to była po prostu rzetelna informacja o standardowej procedurze, a mandat został nałożony słusznie, bo przechodziłem w innym miejscu, poza skrzyżowaniem, co potwierdzają notatki służbowe (nie notatnik, który był wypełniony na miejscu zdarzenia) i szkic sporządzony przez jednego z funkcjonariuszy. Złożyłem do prokuratury doniesienie o popełnieniu przestępstw: przekroczenia uprawnień (patrol), niedopełnienia obowiązków (komendant powiatowy) i poświadczenia nieprawdy (patrol). Prokurator przesłuchał dwoje policjantów i umorzył dochodzenie. Złożyłem do sądu zażalenie na tę decyzję i sąd nakazał ponowne jego wszczęcie i przesłuchanie świadków. Ci potwierdzili informacje zawarte w zawiadomieniu. Nie przeszkodziło to prokuratorowi stwierdzić, że po prostu jest odwrotnie i ponownie umorzyć dochodzenie. Moje zeznania zniknęły z akt śledztwa. Po tej decyzji miałem prawo sam złożyć oskarżenie do sądu z pominięciem prokuratury, co też zrobiłem. Sąd we Wschowie odmówił rozpatrywania sprawy, więc przeniesiono ją do Nowej Soli. Zaplanowana na 24 lutego pierwsza rozprawa generalna nie odbyła się z powodu nieobecności dwojga oskarżonych. Następna, na której mają być przesłuchani zarówno świadkowie, jak oskarżeni, ma się odbyć 27 kwietnia o godz. 12.00.
Mandat 50 zł - drobiazg. Fakt, że funkcjonariusze nakładają mandat za całkowicie legalne działanie i fałszują dokumentację, a organy kontrolne policji wszystkich szczebli i prokuratura akceptują i kryją te działania - to już nie jest drobiazg.
Aby lepiej przygotować się do rozprawy, chciałbym porozmawiać z policjantem nt. systemów motywacji i procedurach kontrolnych w tej służbie. Sądzę też, że rzecz może być interesująca dla niektórych mediów. W obu sprawach byłbym wdzięczny za kontakt lub wskazówki, do kogo mógłbym się zwrócić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: Pt mar 03, 2017 6:55 
Offline
Oberspammer

Dołączył(a): Cz sty 04, 2007 19:48
Posty: 2820
Lokalizacja: Ochota / Ursynów
Cytuj:
Sądzę też, że rzecz może być interesująca dla niektórych mediów. W obu sprawach byłbym wdzięczny za kontakt lub wskazówki, do kogo mógłbym się zwrócić.


Brzmi jak sprawa do organu nadzorczego typu RPO, który mógłby się przyłączyć do sprawy.

Pozdrawiam
Maciek

_________________
Pozostanie po nas..............|................Włóczykije eu
ta smutna legenda,.-....__...|.......Przejrzyj, polub, podsubskrybuj RSS.
że wciąż nas uczono...........|_________________________________
uczyć się na błędach...........(Włodzimierz Ścisłowski)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL