zm.org.pl
http://forum.zm.org.pl/

Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017
http://forum.zm.org.pl/viewtopic.php?f=2&t=3498
Strona 1 z 2

Autor:  em c [ Pt wrz 25, 2015 11:50 ]
Tytuł:  Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

To zasługuje na oddzielny temat.

http://www.brd24.pl/spoleczenstwo/piesi ... al-zmiany/
Cytuj:
Pełna treść ustawy przyjętej dziś w Sejmie:

USTAWA

z dnia .……………… 2015 r.

o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Art. 1.
W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.1)) wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 2 pkt 23 otrzymuje brzmienie:
„23) ustąpienie pierwszeństwa – powstrzymanie się od ruchu, jeżeli ruch mógłby zmusić innego kierującego do zmiany kierunku lub pasa ruchu albo istotnej zmiany prędkości, a pieszego – do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku lub – w przypadku oczekiwania na możliwość wejścia na przejście dla pieszych – powstrzymania się od wejścia na nie;”;
2) w art. 13:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:
„1a. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyjątkiem tramwaju.
1b. Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.”;
3) w art. 26:
a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Z zastrzeżeniem ust. 1a, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych lub oczekuje na możliwość wejścia na nie.”,
b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a w brzmieniu:
„1a. Kierujący tramwajem zbliżając się do przejścia dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na przejściu dla pieszych.”.

Art. 2.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
Czyli pieszy ma pierwszeństwo, ale musi się zatrzymać. Czy znaczy to, że jeżeli się nie zatrzymał, to nie miał pierwszeństwa? Oraz czy w ogóle można przejść przez przejście bez zatrzymywania się przed nim?

Autor:  marek.slon [ So wrz 26, 2015 12:34 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

em c napisał(a):
treść ustawy przyjętej dziś w Sejmie: [...]
Przed wejściem na przejście dla pieszych, pieszy jest obowiązany zatrzymać się i upewnić, czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa.

Niestety, zamiast zapowiadanej i słusznej, jednoznacznej zmiany pierwszeństwa mamy znów prawny bubel:
1. O ile zatrzymanie się jest weryfikowalne, o tyle upewnienie się, "czy kierujący pojazdem ustępuje mu pierwszeństwa" praktycznie przywraca dawny zakaz wchodzenia bezpośrednio przed pojazd. Jeśli pieszy wejdzie, a kierowca na niego wjedzie, to jest to oczywisty dowód, że pieszy nie "upewnił się".
2. Nałożono obowiązek zatrzymania się przed wejściem na przejście zawsze, nie wyłączając sytuacji, gdy samochodów nie ma w zasięgu wzroku, gdy już stoją i przepuszczają innych, na przejściu z sygnalizacją. Obejmuje także przekraczanie wysepki rozdzielającej pasy ruchu. Dla policji to gratka: będzie mogła kosić mandaty w dowolnej liczbie, na każdym przejściu.
Czy naprawdę w Polsce tak musi być? Czy mając do dyspozycji tyle dobrych, sprawdzonych rozwiązań prawnych w tej kwestii, nasi decydenci muszą tworzyć takiego potworka? Czy to zwykła bezmyślność, czy raczej działanie mające na celu pozorny gest, a w istocie zachowanie poprzedniego status quo z prezentem dla spragnionej mandatów policji i wygodnym narzędziem dla medialnej nagonki na pieszych w razie potrzeby?

Autor:  axxenfall [ So wrz 26, 2015 17:59 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Pozostaje pisać do senatorów...

Autor:  Ratnik [ So wrz 26, 2015 21:29 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

I tak coraz więcej przejść jest z sygnalizacją świetlną.
----
Przepis byłby może dobry do takich przejść jak na zdjęciach. Czy Wasi zarządcy dróg również są tak czujni na niewygody kierowców jak zarządcy drogi ze zdjęcia (u mnie w Bytomiu)?

Obrazek

Autor:  Rob. S. [ Pn wrz 28, 2015 8:28 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Nie podoba mi się ta zmiana. Jako pieszy chcę płynnie wchodzić na przejście, jasno demonstrując kierowcy swój zamiar. Jako kierowca chcę, żeby pieszy wysyłał swoim zachowaniem jednoznaczny komunikat. Co prawda i tak jestem zdania, że należy za kółkiem ułatwiać innym życie i zawsze staję, jeśli ktoś jest przy przejściu, lub do niego podchodzi, ale przepis powinien być w tym przypadku całkowicie jasny i nie pozostawiać pola do żadnych interpretacji. Pozostaje jeszcze Senat i ewentualnie veto Prezydenta, więc jest szansa, że to jednak nie przejdzie w tym kształcie.

Autor:  grzcie2083 [ Pn wrz 28, 2015 16:48 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Rob. S. napisał(a):
jestem zdania, że należy za kółkiem ułatwiać innym życie i zawsze staję


Zostało mi jeszcze trochę zwojów w tej puszce na końcu szyi, więc przechodzę na zielonym i przeprowadzam rower , więc jeszcze żyję.
Nigdy nie wierz kobiecie , szczególnie za kierownicą , bo sam sobie nie wierzę.

Autor:  klemens [ Śr wrz 30, 2015 20:35 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Ja bym dodał, że jeżeli kierowca potrąci pieszego, to zawsze będzie z winy pieszego, bo nie upewnił się, że kierowca chce go przepuścić. :evil:
I do tego mamy asymetryczne prawo- jak kierowca ma obowiązek mnie przepuścić, ale tego nie zrobi to będę stał na tych pasach do wieczora przy dużym ruchu i mogę machać kierowcom ręką co najwyżej, a jak ja mam obowiązek się stanąć się upewnić, a tego nie zrobię to zostanę rozjechany. Żeby wprowadzić symetrię należałoby dać pieszym możność użycia broni palnej przeciw pojazdom, które nie ustąpiły gdy powinny :lol:

Autor:  grzcie2083 [ Cz paź 01, 2015 7:16 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

[quote/] Żeby wprowadzić symetrię należałoby dać pieszym możność użycia broni palnej przeciw pojazdom, które nie ustąpiły gdy powinny[/quote]

Czy nie było by to słuszne rozwiązanie? :D :lol: :oops: :!:

Autor:  Rob. S. [ Cz paź 01, 2015 21:31 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Senat jednym głosem opowiedział się przeciwko zmianom. Sejm może oczywiście to przegłosować, ale potrzebna jest bezwzględna większość. Chyba lepiej, żeby ten bubel został utopiony. Może w nowej kadencji uda się uchwalić sensowne i jasne przepisy.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18948035,pieszy-nie-bedzie-mial-pierwszenstwa-senat-odrzucil-nowele.html?lokale=warszawa#BoxNewsImg

Autor:  em c [ Pt paź 02, 2015 11:10 ]
Tytuł:  Re: Pierwszeństwo pieszych od stycznia 2017

Nie wiem, czy się cieszyć, czy martwić. Zapis o konieczności zatrzymywania się był fatalny, ale przynajmniej ustawa dawała pierwszeństwo pieszym i można było mieć zasadną nadzieje, że zmieni nawyki kierowców, przez co ilość wypadków na przejściach się zmniejszy. Wystarczy poczytać wypowiedzi polityków, żeby wiedzieć, że właśnie przez pierwszeństwo dla pieszych została odrzucona, a nie dlatego, że fragment o zatrzymywaniu się budził czyjekolwiek wątpliwości. W nowej kadencji szans na zmianę sytuacji raczej nie będzie - w sejmie PIS głosował jednogłośnie przeciw, więc zostajemy z zabawą 'uskocz przed samochodem' na przejściach na następne parę lat.

Strona 1 z 2 Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/